Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Life Style

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Dec 03, 2008 12:58 pm

[/b]Vaji i palmes, element i demshem per natyren[/b]

02/12/2008 20:15A
jane vertete bio-karburantet elemente energjitike bio? Sipas nje
studimi te Universitetit te Danimarkes, nje gje e tille nuk eshte e
vertete.

Rezultatet e studimit
jane publikuar ne revisten “Conservation Biology” ku thuhet se vaji i
palmes nuk mund te klasifikohet ne burimet e pasterta energjitike, pasi
cliron karbon anhidrik ne natyre. Kerkuesit kane vezhguar ne
pyjet tropikale aziatike, duke dale ne perfundimin se ky element
energjitik po ndikon ne zhdukjen e shume specieve. Malajzia dhe
Indonezia jane dy zonat me te rrezikuara, pasi ne keto vende prodhohet
rreth 85 % e produkteve boterore nga vaji i palmes. Por demet
nuk ndalen me kaq, pasi gjate djegjes se pyjeve, ne atmosfere
shperndahet shume karbon anhidrik, duke ndikuar drejteperdrejte ne
natyre.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Dec 03, 2008 1:00 pm

Analizuesit e sjelljes, e ardhmja e sigurise?

02/12/2008 23:25Ne
te ardhmen siguria e aeroporteve nuk do te mbeshtetet me ne detektoret
e zakonshem te metaleve.Studimet aktuale ne kete fushe po orientohen
drejt analizuesve te sjelljes, mjete shume te sofistikuara qe do te
arrijne te parandalojne nje krim thjesht duke vezhguar emocionet e
pasagjereve.

“Studimet ne kete
teknologji kane ecur me shume sec mund te mendohet”, thote Omer Laviv,
nje punonjes i nje kompanie per sigurine ne Izrael. Dhe
pikerisht ne kete vend, keto lloj sistemesh te parandalimit te krimit
kane qene te suksesshme duke i bere aeroportet izraelite nder me te
sigurtet ne bote. Disa kompani ne Izrael jane duke zhvilluar
kete lloj industrie i cili bazohet ne zbulimin e emocioneve te
pasagjereve qe mund te kene ndermend te ndermarrin akte terroriste. Shume
me te shpejta dhe efikase se “metal detector”-et (zbuluesit e metalit),
keto lloj sistemesh sigurie mund te jene te integruara shume shpejt ne
procesin e kontrollit ne aeroporte.Nje firme e quajtur “WeCU (We
See You) Technologies” po perpunon nje sistem te perbere nga nje
kombinim mes teknologjise me infra te kuqe, sensoreve dhe skanerave te
levizshem apo imazheve qe vijne ne intervale te shkurtra kohe, si psh
foto te Osama Bin Laden. Nga analizimi i emocioneve,
temperatures se trupit dhe treguesve te tjere te reagimit te personave
te ndryshem arrihet te percaktohen edhe qellimet e tyre, per nje akt
terrorist te mundshem.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Dec 03, 2008 8:26 pm

Britaniket heqin dore nga ninullat

03/12/2008 12:10Britaniket
kane hequr dore nga ninullat per te vene femijet ne gjume. Vendin e
nina-nanave e kane zene baladat pop te Robbie Williams dhe kenget rock
te Guns n' Roses.

Sipas nje sondazhi te
kryer nga faqja Baby Website, 13 perqind e 2.000 nenave te
intervistuara i kane cilesuar te papershtatshme dhe jashte mode
nina-nanat e vjetra, per te cilat thane se nuk ua mbajne mend fjalet.

Per
2/3 e tyre kenget pop dhe rock qe degjojne ne radio jane me efikase per
te vene femijet ne gjume. Faqja ka publikuar edhe renditjen e 10
kengeve me te pelqyera.

Kenga qe ben me teper efekt eshte
“Patience” e Take That, e ndjekur nga “Angels” e Robbie Williams dhe
ajo “I Kissed a Girl” e Katy Perry. Me pas renditen “You're Beautiful”,
“Love Me Tender” etj.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Dec 04, 2008 11:06 am

Asteroidi “Apophis” rrezikon Token

03/12/2008 19:45Njerezimi
duhet t’u bjere kembanave te alarmit, pasi Toka rrezikohet seriozisht
nga nje asteroid gjigand qe mund te perplaset me planetin tone ne vitin
2036.

Asteroidi i quajtur
“Apophis” ka shume pak mundesi per t’u perplasur me Token, por sipas
OKB-se ky nuk eshte nje justifikim, i cili duhet te na pergjume. Mundesite
qe “Apophis” te perplaset me planetin tone jane 1 ne 450 mije dhe nese
nje gje e tille ndodh, atehere shperthimi qe do shkaktoje impakti me
Token, do te jete me i fuqishem se sa ai i nje bombe berthamore. Alarmi eshte dhene gjate nje samiti te organizuar nga nje komision i vecante i OKB-se, i mbledhur ne Londer.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Thu Dec 04, 2008 10:49 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Dec 04, 2008 11:09 am

Kroaci, propagande ndaj kryeministrit Sanader

03/12/2008 20:50Policia kroate ka arrestuar disa persona qe kane krijuar nje grup te quajtur “Kush nuk e do kryeministrin”.
Ata kishin hapur nje grup ne internet, ne faqen e njohur Facebook, te quajtur “Kush nuk e do Sanaderin”. Ky veprim u be ne forme proteste per nje arrestim te te rinjve, te cilet pretendojne se jane keqtrajtuar nga policia. Por kryeministri kroat Ivo Sanader ka kerkuar qe te rinjte te mos mbahen ne arrest vetem sepse mendojne ndryshe. Mediat kroate e kane alarmuar kete rast dhe ngjarja eshte bere lajm mbare kombetar i njohur si “rasti facebook”.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Dec 04, 2008 10:49 pm

Kujtesa, vale elektrike ne tru

04/12/2008 11:10Nje
studim i ri i poliklinikes se Milanos hap nje rruge te re per te
permiresuar aftesine e te kujtuarit, pa perdorur medikamente.

Nje
eksperiment i kryer nga nje ekip kerkuesish, udhehequr nga neurologu me
emer Alberto Priori tregon se energjia elektrike ne tru mund te ndikoje
pozitivisht mbi mekanizmat e memories.

Testet jane kryer ne
nje hark kohor prej nje viti e gjysme mbi 17 vullnetare, njerez te
shendetshem, te cileve iu kerkua te mbanin mend variacione numrash.

Pas stimulimit me rryme 2 miliamper, koha e nevojshme per te mbajtur mend serine numerike u reduktua ne te pakten 21 perqind.

Rezultatet e studimit sapo jane publikuar ne "Journal of Cognitive Neuroscience", duke shenuar keshtu nje hap ne fanta-shkence.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Dec 04, 2008 10:58 pm

Nje holandez, dhurues rekord sperme

04/12/2008 12:2039-vjecari
nga Holanda, Ed Houben, eshte rekordmeni i dhurimit te spermes. Fale
dhurates se tij kane ardhur ne jete 46 femije ne Europe.

Houben
nuk paguhet per ate qe ben, madje sherbimet e tij i ofron edhe ne
internet. "E bej kete gje, sepse e di sa e veshtire eshte per keta
njerez te kene nje femije. Te kalosh permes klinikave eshte nje
procedure e gjate dhe e kushtueshme”, tha ai.

Misioni i tij
synoi te evitoje seleksionimin, apo diskriminimin ndaj grave lesbike,
apo atyre te pamartuara. Ofrimi i spermes ne web do te thote edhe kalim
i veshtiresive qe hasin klinikat qe merren me fekondimin ne laborator.

Kohet e fundit nje grup familjesh me 12 femijet qe erdhen ne jete fale tij, mbajten nje takim ne shtepine e holandezit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:01 am

Vitaminat nuk ulin rrezikun e prekjes nga kanceri

10/12/2008 09:35Marrja e vitaminave C ose E nuk ndikon ne uljen e rrezikut te prekjes nga kanceri ne prostate.

Dy
studime amerikane kane dashur te zbulojne nese pirja e tyre mund te
kishte efekte pozitive per trupin, por nuk gjeten prova se personat qe
marrin keto vitamina jane me pak te rrezikuar nga semundja.

Edhe
studimet e meparshme per kete ceshtje kane nxjerre rezultate te
ndryshme, madje disa kane treguar se efekti i tyre eshte negativ.

Keshtu, ne vend te vitaminave C dhe E, preferohet nje diete e shendetshme.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:03 am

Edhe qente jane ziliqare

10/12/2008 09:45Njerezit nuk jane te vetmet qenie qe provojne ndjenjen e zilise.
Nje grup studiuesish nga Viena, fale nje eksperimenti te thjeshte, kane arritur ne perfundimin se ziliqare jane edhe qente.

Studimi
eshte publikuar ne revisten e Akademise Amerikane te Shkencave. Pnas.
Studiuesit kane marre cifte qensh, te cileve u kane kerkuar t’u japin
putren.

Pasi kryenin kete veprim, njerit prej qenve i hidhej
dicka per te ngrene, ndersa tjetrit jo. Ai qe nuk shperblehej nuk e
jepte kemben heren tjeter qe i kerkohej dhe bezdisej cdo here qe shoku
shperblehej me ushim.

Por nese qeni qe merrte cmimin largohej, qeni tjeter ziliqar e jepte kemben serish.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:04 am

Zbulohet vrime e zeze ne Rrugen e Qumeshtit

10/12/2008 09:55Ne qender te galaktikes sone te Rruges se Qumeshtit, ndodhet nje vrime e zeze gjigande.

Astrologet
gjermane analizuan levizjen e 28 yjeve qe rrethojne qendren e Rruges se
Qumeshtit, duke perdorur Vezhguesin e Europes Jugore ne Kili.

Vrima
e zeze eshte 4 milione here me e rende se Dielli, shkruan gazeta “The
Astrophysical Journal”. Vrimat e zeza jane objekte, graviteti i te
cileve eshte aq i madh, saqe asgje, perfshire ketu edhe driten, nuk
mund t’u shpetoje.

“Rezultati i studimit 16-vjecar tregoi se
vrimat e zeza ekzistojne vertete”, tha profesori Reinhard Genzel, qe
drejtoi skuadren.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Fri Dec 12, 2008 8:25 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:05 am

Takse per klientet qe cojne dem ushqimin

10/12/2008 10:30Ne
kohen e krizes se sotme boterore, asnje gram ushqim nuk duhet te shkoje
dem. Kete me mire se kushdo e ka kuptuar pronari i nje restoranti
japoez ne New York.

Ai ka vendosur te
denoje me nje takse ose 3 perqind me shume te cmimit real te ushqimit,
te gjithe klientet qe nuk mbarojne pjatat qe porositin. Kjo zgjedhje e
tij, qe ne fakt eshte ideuar qe dy vjet me pare, synon te eliminoje
produket e shkuara kot.

Ne restorantin "Hayashi Ya", ne Upper
West Side ne Manhattan, mund te hash gjithcka do vetem me 26,95
dollare, por kesaj shume i shtohet 3 perqind nese le ushqim ne pjate.

Dhjetera milliarde dollare shkojne dem cdo vit, pasi nuk konsumohen te gjitha ushqimet qe gatuhen.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:06 am

Dioksid karboni ne planetin e nxehte

10/12/2008 12:10Zbulohet dioksid karboni ne nje planet te nxehte jashte sistemit tone diellor.
Kjo eshte nje tjeter prove, qe mbeshtet teorine se mund te kete jete edhe diku tjeter, vec planetit tone.

Agjencia
amerikane NASA njoftoi se teleskopi i saj Hubble ka zbuluar dioksid
karboni ne atmosferen e "Jupiterit te nxehte", ose planetit HD 189733b,
orbita e te cilit ndodhet 63 vjet drite larg Tokes.

Planeti
eshte shume i nxehte, temperatura ne siperfaqjen e tij arrin ne 1 mije
grade Celsius, por astronomet thone se zbulimi i CO2-se tregon se mund
te kete lidhje me nje aktivitet biologjik, si ne Toke.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Fri Dec 12, 2008 8:23 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:08 am

Enti Evropian: Dioksina ne mish, e pademshme

10/12/2008 18:50Enti
Evropian per Kontrollin e Ushqimeve, ben te ditur se nuk ka asnje motiv
per alarm rreth rasteve te mishit irlandez qe mendohet se ka permbajtje
te madhe te dioksines.

Enti ka
kryer analizat ne nje sasi te caktuar mishi te kontaminuar me dioksine
qe prej 90 ditesh, por sipas te dhenave, shtimi me 10 % i ketij
perberesi ne trupin e njeriut nuk rrezikon aspak organizimin dhe te
gjithe mund te konsumojne te qete mishin. Me pak fjale, Enti ka
dale ne perfundimin se dioksina nuk eshte nje perberes i rrezikshem,
por shtimi i ndjeshem i saj ne mishin e perdorur, mund ta demtoje
organizmin edhe pse permasat e demit nuk mund te llogariten.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:09 am

18.7 milione euro per nje diamant

11/12/2008 03:50Shtepia
e ankandeve “Christie's” ne Londer ka shenuar nje rekord ne shitjen e
nje diamanti ne ankand. Guri i cmuar “Vitelsbah” eshte shitur 18,7
milione euro.

“Ky diamant i
shekullit te 17-te, qe i kalon 35,56 karatet, ishte vleresuar para
shitjes rreth 15 milione euro”, theksoi shtepia e ankandeve ne nje
komunikate. Diamanti i njohur me emrin “Der Blaue Witelsbach”
ishte zgjedhur me 1664-n nga mbreti Filip IV i Spanjes per pajen e se
bijes, Margarita Terezen, me rastin e marteses se saj me Leopoldin e
Habsburgut qe do te behej perandor i Gjermanise.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:10 am

Zbulohet gjeni qe nxit obezitetin

11/12/2008 09:50Njerezit
qe mbartin nje variant te gjenit qe lidhet me obezitetin, konsumojne
100 kalori shtese per ushqim. Sipas nje studimi te publikuar ne “New
England Journal of Medicine”, variantin e gjenit FTO, mendohet ta kene
63 perqind e personave.

Mjeket testuan
100 femije nga mosha 4-10 vjec dhe zbuluan se ata me kete variant
zgjodhen per te ngrene ushqime me shume sheqer dhe yndyrna. Femijet iu
neshtruan tre testeve, duke iu ofruar disa lloje ushqimi.

Por
sipas mjekeve, obeziteti qe lidhet me kete gjen mund te rregullohet,
duke perdorur dieta te kontrolluara. Sipas keshillave te specialisteve,
keta njerez thjesht duhet t’i rezistojne tundimit.

Njerezit me variantin e gjenit FTO jane 30 perqind me shume te rrezikuar per te qene obeze, se pjesa tjeter e shoqerise.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:11 am

Sheqeri shkakton efekt varesie si droga

11/12/2008 19:55Sheqeri
i ngjan droges…te pakten per sa i perket vetise per t’u bere nje
produkt varesie per trupin e njeriut nese e konsumon me shumice.

Sipas
nje studimi te koheve te fundit, sheqeri shkakton ndryshime neurokimike
ne tru, ashtu si edhe droga, duke na lidhur me shume nese e konsumojme
me sasi te medha. Ndikim te ngjashem ne trurin e njeriut ka
edhe kokaina. Studimi eshte kryer nga “Princeton Neuroscience
Institute” dhe provat jane bere me minj. Dokumenti i plote i
ketij studimi eshte publikuar ne samitin “American College of
Neuropsychopharmacology” qe u zhvillua ne Scottsdale te Arizona-s. Ky
zbulim do publikohet i plote edhe ne revisten shkencore “Journal of
Nutrition”.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Fri Dec 12, 2008 8:21 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:11 am

Nje japonez krijon robotin-grua, Aiko

11/12/2008 12:45Shkencetari
japonez 33-vjecar, Le Trung, ka krijuar gruan perfekte, por qe ne fakt
eshte nje robot. Studimet e shumta nuk i kane lene kohe te gjeje
shpirtin binjak, keshtu qe ai ka vendosur ta shpike ate.

Trung
ka krijuar Aikon, gruan robot qe i ngjan nje 20-vjecareje. Ajo di te
njohe ushqimet e pijet, te pastroje dhe te beje punet e shtepise. Per
krijimin e vajzes 1,52 metra te gjate, shpikesit iu deshen dy vjet dhe
16 mije euro. Atij iu desh te shiste makinen dhe te merrte hua, por
ishte i bindur ne suksesin e shpikjes.

Aiko njeh ngjyrat,
lexon japonisht dhe anglisht, shqipton 13 mije fraza ne dy gjuhet dhe
arrin te zgjidhe ekuacione matematikore. “Nese preket ne disa vende,
reagon si grua e vertete”, tha Le. Por e vetmja gje qe i mungon
partneres se tij dhe qe nuk eshte dicka e vogel, eshte se ajo nuk eshte
ne gjendje te kete raporte seksuale.

Megjithate, Le ka thene se
software i robotit mund te riprogramohet per te qene ne gjendje te
simuloje orgazmen. “Dua te reagoje e ndjeje si njeri, qe te behet grua
perfekte”, deklaroi ai. Kukulla robot u prezantua edhe ne publik.

“Femrat
perpiqen te flasin me te, kurse meshkujve kur e prekin ne menyre te
dhunshme, ajo nuk nguron t’u jape nga nje shuplake”, u shpreh krijuesi
i Aikos.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:14 am

Te genjesh per librat, qe te besh pershtypje

11/12/2008 10:30Meshkujt
dhe femrat gjejne genjeshtra nga me te ndryshmet, madje edhe per
librat, mjafton qe t’u bejne pershtypje miqve, apo personave qe
shpresojne t’i kene te dashur.

Thuajse
gjysma e burrave dhe 1/3 e grave genjejne edhe per llojin e letersise
qe kane lexuar. Meshkujt e bejne kete per t’u shfaqur intelektuale dhe
romantike.

1500 njerez u pyeten ne nje sondazh me rastin e
fushates se Vitit Kombetar te Leximit. Meshkujt thane se terhiqeshin me
shume nga femra qe lexonin faqet e lajmeve online, Shekspirin, apo
tekstet e kengeve.

Ndersa grate, nga meshkuj qe kishin lexuar
biografine e Mandeles apo ate te Sheksiprit. 864 e te intervistuarve
ishin adoleshente. 10 perqind e te pyeturve thane se kishin genjyer per
ate c’ka lexonin, me synimin per te bere pershtypje tek seksi tjeter.

Edhe adoleshentet thane se genjenin per faqert sociale apo tekstet e kengeve.

Fushata e pervitshme e Vitit te Leximit synon te terheqe njerezit drejt leximit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:18 pm

Elefantet, jete te shkurter ne kopshte zoologjike

12/12/2008 13:10Nje
studim i ri ka treguar se jetesa ne kopshte zoologjike shkurton jeten e
elefanteve. Shkencetaret shkruan ne revisten “Science”, se obeziteti
ishte nje nga shkaqet me te medha te vdekjes se elefanteve te rritur.

Stresi
shihet si faktor kyc edhe ne vdekjen e kafsheve te vogla, kur ata
levizin nga njeri kopsht tek tjetri. Studiuesit kane kerkuar qe
kopshtet zoologjike te mos perfshijne ne to kafshe te tjera, nese nuk u
sigurojne ambjente te pershtatshme.

Ne Afrike, mosha mesatare
e elefanteve qe kapeshin nga njerezit e mbylleshin ne kopsht zoologjik,
ishte 19 vjec, ndersa ata qe jetonin ne natyre, arrijne deri ne moshen
56 vjecare.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:20 pm

Britani, zbulohet truri me i vjeter12/12/2008 10:50Arkeologet kane gjetur mbetjet e atij qe mendojne se mund te jete truri me i vjeter britanik, qe ka arritur te mbijetoje.
Nje
grup shkencetaret duke germuar ne nje vend ne York University, zbuluan
nje kafke qe permbante nje substance te verdhe, qe pas skanimit
rezultoi te kishte formen e trurit. Kafka u gjet ne nje zone qe ishte
shfrytezuar nga fermeret me shume se 2 mije vjet me pare, por ajo do
t’i neshtrohet analizave te tjera nga se eshte e perbere.

Arkeologet
jane cuditur se si eshte ruajtur forma e kafkes dhe ata thone se ka
dicka te pazakonte se si kane mbijetuar disa struktura, pasi mes tyre
ka gjurme te materialeve biologjike.

Permbajtja e kafkes do te analizohet ne Universitetin e Yorkut.

Sipas nje konsulenti neurolog, eshte emocionuese qe keqyrja e saj ka treguar struktura, qe kane qene pjese e trurit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:36 pm

Itali, tani udhetim me trenin-zyre
12/12/2008 11:05Treni
super i shpejte niset te dielen ne mengjes nga Roma. Eshte cdo gje gati
per udhetimin e pare te trenit, i cili largesine nga Milano ne Bolonja
e ben per 65 minuta, distance qe me pare e bente per kater ore e gjysme.

Ky revolucion mund te ndryshoje edhe zakonet e shume udhetareve. Jane 15 mije biletat e prenotuara qe prej fundit te nentorit.

Nuk eshte nje sekret, treni i kuq dhe me supershpejtesi eshte nje sfide ndaj kompanive ajrore.

Per
te udhetuar me avion nga Milano ne Rome duhet nje ore, duke mos harruar
faktin e udhetimit me taksi deri ne destinacion. Prej se henes do te
perdoret shume me teper treni. Eshte me kollaj te qendrosh i ulur ne
sejdiljen e trenit, se sa te presesh ne check-in dhe tek kontrollet e
ndryshme.

Por ne fakt vagonat nuk jane thjesht te tille. Prej
aty mund te lexohet, te telefonohet, te perdoret kompjuteri. Aty ke
thuajse te gjithe mjetet e nje zyre.

Nese nuk arrin ta blesh bileten disa dite me pare, te leverdis me mire qe te perdoresh avionin.

Bileta per Milano-Bolonja kushton 59 euro, ndersa deri ne Rome arrin deri ne 98 euro.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 12, 2008 8:38 pm

Piu 4 litra uje ne dy ore, vdes gruaja

12/12/2008 13:00Nje grua angleze ka gjetur vdekjen nga perdorimi i tepert i ujit te pijshem.
Duke
besuar se sa me shume uje te konsumonte, aq me shume kilograme do te
humbiste, 40- vjecarja Jacqueline Henson, nenen e pese femijeve kishte
filluar te ndiqte nje diete, qe e kishte lexuar ne revisten
"LighterLife".

Brenda dy oresh ajo piu kater litra uje dhe
vdiq nga hidropsia (akumulim anormal i lengjeve nen lekure). Pasi piu
ujin, gruaja humbi ndjenjat dhe nuk u permend me.

Sipas te shoqit, gruaja ishte e bindur se sa me shume uje te pinte, aq me shume do te dobesohej.

Dieta
vdekjeprurese e Jacqueline perfshinte marrjen e 500 kalorive ne dite
per 12 jave, duke zevendesuar makaronat me lengje dhe uje.

Perfaqesues nga revista, thane se ne menyra e mbajtjes se dietes ishte kuptuar gabim prej gruas.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Dec 13, 2008 9:46 am

Para-infarkti dobeson zemren

12/12/2008 19:45Kush ka pesuar nje here infarkt zemre, duket te kujdeset me shume per organin jetesor te trupit.
Sipas
nje studimi te Shoqerise Italiane te Kardiologjise, rreth 25 % e
njerezve qe kane kaluar nje infarkt me pare, kane probleme me zemren
gjate gjithe jetes se tyre dhe duhet te jene ne pritje te infarkteve te
tjere. Nderkohe, nje pacient ne dy, pas nje infarkti ka nje
crregullim ne pompen kardiake. “Ky eshte nje realitet dramatik qe behet
perhere e me i rrezikshem”, thote mjeku Francesco Fedele. Sondazhet
u bien kembanave te alarmit, pasi 15 nga 100 meshkuj qe pesojne
para-infarkt nderrojne jete, ndersa tek femrat kjo shifer shkon 20 ne
100.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Dec 13, 2008 9:49 am

“Neurokinina B”, molekula qe ndalon pubertetin

12/12/2008 19:15Te
gjithe e kemi kaluar apo do ta kalojme periudhen e pubertetit, por
shume pak prej nesh e di me saktesi se cfare ndodh ne ate moment, i
cilesuar si nje prej me te rendesishmeve ne jeten e njeriut.

Sipas
nje studimi te Universitetit te Kurkovas ne Adana dhe Universitetit te
Kembrixhit, i gjithe procesi ndodh ne tru ku nje molekule e quajtur
“Neurokinina B” vepron ne kete organ, duke nderprere periudhen e
pubertetit. Nderhyrja e kesaj molekule behet ne nivelin e
hipotalamusit. Ky studim eshte publikuar ne revisten “Nature Genetics”,
ndersa shkencetaret e kane quajtur procesin, “Nderpreres i pubertetit”,
sepse pas kesaj faze vjen momenti qe trupi rritet me ritme te shpejta.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Dec 14, 2008 7:31 pm

Popullsia Amish ka gjenin qe mbron zemren

13/12/2008 09:10Ne popullsine Amish eshte zbuluar nje mutacion gjenetik, i cili mbron njerezit qe vuajne nga semundjet kardiovaskulare.
5
perqind e popullsise Amish ne kontene Lancaster, ne Pensilvani, ka
mutacionin e nje gjeni qe ndalon rritjen e nivelit te kolesterolit.

Kerkimi
i Universitetit te Maryland eshte publikuar ne revisten "Science" dhe
hap mundesi te reja terapie per te ulur kolesterolin.

Sipas shkencetareve amerikane, ky zbulim do te ndihmoje per gjetjen e ilaceve te reja, qe parandalojne semundjet e zemres.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Sun Dec 14, 2008 7:42 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Life Style   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Life Style
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: KINEMA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website