Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Life Style

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Life Style   Tue Nov 25, 2008 7:50 pm

New York, tsunami 2300 vjet me pare
24/11/2008 13:45Ankthi
i Deep Impact, me New York qe zhduket nga nje vale gjigande e provokuar
nga nje komete qe ra ne Atlantic, ka ndodhur realisht 2300 vite me pare.

Filmi i prodhuar ne vitin 1998 nga Steven Spielberg, nuk eshte imagjinate e asgjese.

Sigurisht
ne film hipotizohet per nje vale 400 metra dhe qe arrin deri ne
brendesi te Shteteve te Bashkuara, por shkencetaret e Universitetit te
Californise, Santa Cruz,kane zbuluar per nje tsunami qe permbyti New
York. Vala e detit arriti deri ne 20 metra, provokuar prej nje
asteroidi me diameter rreth 100 metra.

Ka patur stuhi te forta qe kane permbytur historikisht New York.

Rasti i tsunamit i 2300 viteve me pare eshte i ngjashem me ate te 2004 ne Oqeanin Indian edhe pse shkaqet jane te ndryshme.

Por
studimet kane treguar shume fakte, vetem se njeri dhe me i rendesishmi
mungon; krateri i asteroidit, i cili duhet te jete ne platformen

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Nov 25, 2008 7:50 pm

Austria do lejoje qente ne zyrat e punes
24/11/2008 13:25Per
austriaket qe mbajne qen, nuk do te jete me problem vendi se ku duhet
t’i lene miqte e tyre gjate orarit te punes. Ne kryeqytetin Vjene eshte
gjetur zgjidhja.

Qente shume shpejt mund
te qendrojne ne zyre me te zotet, por pasi te jene pajisur me nje
certificate. Fillimisht ata do t’inenshtrohen nje kursi special, per te
mesuar te te sillen si duhet gjate qendrimit ne zyre.

Qente do
te perballen me situata te ndryshme, qe te dine te kontrollojne friken,
te mesohen me zhurmat, te qendrojne te qete dhe te mos shkaktojne
probleme. Gjate kursit edhe pronari duhet te tregoje se njeh pasojat qe
vijne nga sjellja e qenit.

Tashme ka mbetur vetem te bindet
punedhenesit ose shefi i zyres qe t’i pranoje. Sipas nje studimi, ne
ato vende pune ku jane te pranishem qente, marredheniet mes punonjesve
jane me te mira.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Nov 25, 2008 7:51 pm

Boris Becker braktiset nga e fejuara 25-vjecare
24/11/2008 13:25I fundit eshte Boris Becker! E dashura e la pa shume sqarime permes sms-ve ne prag te dasmes.
"I
njejti mesazh erdhi gjashte here, per t'u siguruar plotesisht se une do
ta lexoja", rrefen ish-kampioni i tenisit, i cili ne vere i kerkoi
25-vjecares Alessandra Meyer-Woelden, pa u menduar shume gjate, te
martohej duke i dhuruar edhe nje unaze me cmim stratosferik.

"Te
gjithe miqte e mi me kishin palajmeruar sepse gjerat po ecnin shume
shpejt. Por kur dashurohesh eshte keshtu...Do te isha martuar me te
direkt", thote Boris.

«Sandy dhe une kishim vendosur qe te
martoheshim vitin e ardhshem. Ndoshta diferenca e moshes ishte shume e
madhe", tregon ish-kampioni per "Bild".

Boris Becker nuk eshte i vetmi ne kete situate.

Ne
muajin nentor edhe Bernie Ecclestone, bosi i Formula 1, eshte braktisur
nga gruaja e tij Slavica, me te cilin ishte i martuar prej 24 vitesh.


Slavica eshte gruaja e Bernie-t prej 28 vitesh, eshte jo pak por 25 centimetra me e gjate se ai dhe bashke kane dy femije.

Slavica ka lene shtepine e saj londineze per t'u transferuar ne shtepine e te fejuarit te njeres prej vajzave te saj.

"Prane shtepise tone ka nje kantier ndertimi dhe ajo nuk duron dot zhurmen", sqaroi vete Eclestone.

Por vete Slavica ka paraqitur ne gjykate kerkesen per divorc qe nuk do te vleje pak, por 2.8 miliarde euro.

Grupit te te braktisurve i bashkohet edhe Carletto Ancelotti.

Zera
jo zyrtare thone se ajo ka lene shtepine bashkeshortore per nje dashuri
te ri, madje edhe se vete Ancelotti ka zene nje te dashur te re 30 vjec
nga Roma.

Trajneri i Milan ka dashur te mohoje lajmet duke thene se ne nje martese 25-vjecare ka momente te mira dhe te keqija.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Nov 25, 2008 7:52 pm

Kryhet transplanti i pare i trakese
19/11/2008 12:15Kryhet
transplanti i pare i trakese te nje grua. Mjeket kane arritur te
krijojne ne laborator nje kanal te ri frymemarrjeje duke perdorur
organin e dhuruar nga nje grua e vdekur, te rritur me inde nga qelizat
staminale te pacientes 30-vjecare, duke shmangur keshtu rrezikun e
refuzimit te organit te ri nga trupi.

Shume
eksperte e kane cilesuar kete arritje si nje gurethemeli per shkencen e
mjekesise., Vlaudia Castillo, kolumbiane me banim ne Spanje, vuante
prej vitesh nga tuberkulozi.

Suksesi i operacionit shton
shpresat per transplantimin e organeve te tjera, pa perdorur ilace.
Edhe pse nderhyrja u krye ne muajin qershor, pacientja po ben nje jete
normale.

Tuberkulozi kishte demtuar nje pjese te trakese se
saj, kanalin e frymemarrjes qe lidhet me mushkerite, duke krijuar
veshtiresi ne frymemarrje, e kishte bere ate te ekspozuar ndaj
infeksionve dhe te paafte per t’u kujdesur per dy femijet e saj.

Nderhyrja
u krye nga nje grup mjekesh italiane, spanjolle dhe angleze. Operacioni
u pershendet si hap perpara per mjekesine, qe mund te ofroje shpresa
per pacientet qe vuajne nga semundje te renda, apo te coje ne klonimin
e njeriut.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Nov 25, 2008 7:52 pm

Adoleshentja jeton 118 dite pa zemer
20/11/2008 09:55Nje
adoleshente amerikane ka arritur te mbijetoje per rreth 4 muaj pa
zemer. Ajo ka rezistuar per 118 dite fale nje pajisjeje artificiale qe
pomponte gjak, derisa kreu transplantin e zemres.

Lajmin
e bene te ditur mjeket ne nje spital te Miamit. Ata thane se ekziston
edhe nje tjeter rast kur nje burre pa zemer mbijetoi per nente muaj ne
Gjermani, por per nje adoleshent kjo eshte periudha me e gjate e
mbijeteses.

Pacientja D'Zhana Simmons nga Karolina e Jugut, u
shpreh se ishte nje pervoje e frikshme te jetoje me nje aparat qe
pompon gjak per kaq kohe. "Asnjehere nuk e di si do te shkoje. Besoja
se isha nje person i sajuar, sikur nuk ekzistoja”, tha ajo ne nje
konference ne Universitetin e Miamit.

Simmons, 14 vjec, kishte
zemer te zmadhuar, te dobet dhe qe nuk thithte gjak mjaftueshem. Ajo
kreu nje transplant ne 2 qershor, por zemra e re nuk u pershtat dhe iu
hoq.

Edhe ne 29 tetor mjeket i vendosen nje zemer tjeter. Pas
transplantit te dyte vajza beri edhe nje transplant veshke, pasi vuante
nga insuficenca renale.

Pavaresisht se operacioni shkoi mire
mjeket thone se ka 50 perqind shanse qe nje pacient me transplant zemre
do te kete nevoje per nje tjeter zemer 12-13 vjet pas operacionit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Nov 25, 2008 7:53 pm

Terapi te shpejte per femijet me HIV
20/11/2008 12:05Nderhyrja e shpejte mjekesore tek femijet e prekur nga virusi HIV, ul rrezikun e vdekjes.
Sipas
nje studimi te botuar nga New England Journal of Medicine, terapia
antiretrovirale tek femijet duhet te nise qe ne momentin e
diagnostikimi, duke ulur keshtu rrezikun e vdekjes ne masen 76 perqind.


Ky perfundim hedh poshte linjen e ndjekur deri tani nga OBSH,
qe ne fakt rekomandonte shtyrjen e terapise kur flitet per femije qe
nuk kane shfaqur simptomat e para te semundjes.

Studimi u krye
ne 377 femije afrikane qe kishin virusin HIV dhe sipas mjekeve rreziku
i vdekjes nga infeksionet ulet ne kater perqind, ne rastin kur trajtimi
eshte i menjehershem.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Nov 25, 2008 7:54 pm

Britaniket, lexim dhe sms ne tualet
20/11/2008 13:05Nje
studim qe perkoi me diten boterore te Tualetit, ka treguar se cilat
jane aktivitetet me te pelqyera te britanikeve gjate kohes se qendrimit
ne banje.

Leximi, bisedat dhe
dergimi i sms-ve jane disa prej gjerave qe bejne me shume anglezet ne
tualet. Po sipas studimit, me shume se 14 milione njerez ne Britani
lexojne gazeta, libra dhe revista gjate atyre momenteve.

8 milione banore flasin ne telefon ose bisedojne me pjesetaret e familes dhe nje ne pese dergon mesazhe.

Nje tjeter pjese e studimit tregoi se gjate qendrimit ne banje shumica e njerezve mendojne per ushqimin.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Nov 25, 2008 7:54 pm

France, shtypi fsheh unazen me diamante te ministres
21/11/2008 10:35Censurohet
shtypi francez? Gazeta prestigjoze “Le Figaro” i ka fshehur publikut
unazen me diamante me vlere 15 mije euro, qe mbante ne nje nga gishtat
e saj ministrja e Drejtesise, Rachida Dati.

Unaza
eshte fshire nga fotoja e ministres, qe shoqeronte nje interviste
ekskluzive te saj, te botuar ne faqen e pare. Ngjarja eshte zbuluar
permes internetit. Ka qene faqja e "Express" qe ka pikasur foton.

Kur ishte publikuar fillimisht gjate nje seance ne senat, fotoja kishte edhe nje detaj me shume, unazen e cmuar.

Por
redaksia e “Le Figaro” eshte mbrojtur duke thene se behet fjale per nje
gabim dhe se unaza pushtonte gjithe faqen, ndersa qellimi i botuesve
ishte fokusimi tek intervista dhe jo tek unaza.

Ministrja me pare eshte kritikuar per veshjet e saj te shrenjta te markes Dior.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Nov 25, 2008 7:55 pm

Cifti padit McDonald’s, fotot nudo te gruas ne internet
24/11/2008 10:45Nje cift amerikan ka paditur kompanine McDonald’s me 3 milione dollare, pasi kishte publikuar ne internet fotot nudo te gruas.
Fotot gjendeshin ne telefonin celular te bashkeshortit, qe kishte harruar telefonin ne nje restorant te McDonald ne Arkansas. Punonjesit
kishin premtuar se nuk do ta preknin telefonin derisa personi te
shkonte ta merrte, por ne fakt nuk ndodhi keshtu. Cifti u detyrua te
nderronte shtepine, kur pa se emri, adresa dhe fotot e gruas u shfaqen
ne internet. Tina Sherman tha se filloi te merrte telefonata dhe mesazhe fyese per fotot ne celular.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Nov 26, 2008 4:40 pm

Hani mėngjes, qė tė mos shėndosheni
26/11/2008 08:30Hani
mėngjes, qė tė mos shėndosheni. Alarmi i fundit vjen nga kongresi
kombėtar, "Ushqimi dhe Metabolizmi i Fėmijėve", i mbajtur sė fundmi nė
Verona.

Pėrveē shqetėsimeve,
kongresi ka zbuluar dhe njė detaj shumė tė rėndėsishėm pėr shėndetin e
tė vegjėlve: nėse i bindim ata tė konsumojnė rregullisht mėngjesin,
atėherė jemi nė rrugėn e duhur dhe mund ta parandalojmė rrezikun qė nė
tė ardhme tė mos bėhen obezė.

Kush ėshtė obez nė fėmijėri, ka
shumė probabilitet qė edhe kur tė rritet tė mbetet i tillė. "Njė studim
i fundit pėr temėn nė fjalė tregon se konsumimi i rregullt i mėngjesit
ėshtė i lidhur ngushtė me treguesin e peshėn sė trupit", shpjegon njė
ekspert, i cili ėshtė sekretar shkencor i kongresit.

Me fjalė
tė tjera, pavarėsisht nga faktorėt e tjerė (mosha, seksi, aktiviteti
fizik e kėshtu me radhė), sa mė rregullisht ta konsumoni mėngjesin, aq
mė i vogėl ėshtė rreziku pėr t‘u shėndoshur. Pėr tė gjithė ata qė nuk e
dinė, mėngjesi ėshtė shumė i rėndėsishėm, sepse pėrveē karbohidrateve,
tė cilat nevojiten si "karburant" pėr aktivitetet shkollore, plotėson
edhe ushqimet e tjera esenciale, siē ėshtė kalciumi i qumėshtit. Dita
duhet tė nisė me njė mėngjes tė shijshėm, sepse ai pėrbėn 60 pėr qind
tė kalorive tė ditės.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Nov 26, 2008 4:42 pm

Obama: Lamtumire dite te zakonshme!

26/11/2008 11:15Duket
se presidenti i sapozgjedhur i Amerikes, Barack Obama po kalon javet
"ne liri" dhe po shfrytezon mundesite e fundit per te kryer ritualet e
zakonshme, qe tek festat deri te loja e basketbollit me miqte.

Vileta
ku jeton familja Obama ne "Hyde Park" eshte kthyer ne nje fortese te
pakalueshme, pasi aty ndodhen agjente dhe roje ne te gjithe cepat e
shtepise. Cdo zhvendosje e Obames shkakton nje autokolone prej 20
makinash. Dhe ky eshte vetem fillimi...Nga 20 janari, me
transferimin e Obamės nga shtėpia e tij nė Shtėpinė e Bardhė do tė
ndryshojė rrėnjėsisht ritimi jetės. Mund tė jetė edhe njė ndarje e
dhimbshme e presidentit me ditėt normale dhe te zakonshme.

Pavarėsisht
prej kandidimit tė tij, Obama nuk harroi kurrė tė vraponte pėrgjatė
lumit Michigan, tė vizitonte cdo javė Zariff, te zhvillonte ndeshjet e
basketbollit me miqte, te kryente shetitjet e perditshme ne librarine e
57-th street,te ishte i pranishem ne darkat me Michelle dhe sidomos te
ishte gjithnje aty kur behej fjale per vajzat.

Me to ka
zhvilluar shetitjet e perhershme me biciklete, por edhe ka qene i
pranishem ne saxhot e vallezimit. Disa prej ketyre gjerave tashme do te
mbeten vetem nje kujtim, sepse presidentin e ri e presin shume detyra.

E
megjithate stafi i tij i ngushte, bashkepunetoret e afert shprehen te
gatshem qe ta ndihmojne pasi nuk do te jete aspak e lehte per
presidentin Obama, babane shembullor, bashkeshortin perfekt, mikun e
mire, kolegun e devotshem qe te pesoje ndryshime rrenjesore ne jeten e
tij per kaq pak kohe.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Nov 26, 2008 4:44 pm

Pergjimi, stresi i njeriut ne shekullin XXI

25/11/2008 14:05Ne
kohen e teknologjise se larte, sateliteve, telekamerave qe perpiqen te
kapin momente nga jeta e secilit prej nesh, frika dhe stresi i njeriut
te shekullit te XXI-te eshte: A po me pergjojne?

Tani
gjithkush prej nesh mund te ndihet i vezhguar si ne “Big Brother”.
Psikologet amerikane thone se eshte rritur numri i rasteve, ku njerezit
jane te bindur se jeta e tyre pergjohet cdo minute, se gjithcka qe
ndodh ne jeten e tyre eshte pjese e nje skenari qe e di gjithkush,
pervec tyre, si te jene pjese e nje reality show.

Sindromi ne
fjale eshte pagezuar me emrin Sindromi Truman nga specialistet. Ne kete
forme te re crregullimi, kultura ka ndikuar ne psikiken e njeriut.

Eshte
nje psikoze e vertete, dhe mese e ligjshme sipas specialisteve.
Psikologet tregojne se shume paciente ne SHBA ndihen te pergjuar,
vezhguar e kontrolluar.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Nov 27, 2008 10:54 am

Canta e astronautes shihet nga Toka

26/11/2008 10:30Pėr NASA-n ėshtė acaruese, ndėrsa pėr astronautėt diletantė ėshtė thjesht njė shėtitje.
Bėhėt
fjalė pėr cantėn me pajisje, me vlerė 100 mijė dollarė, tė cilėn njė
javė mė parė e humbi nė hapėsirė astronautja amerikane.

Spatula, bullona, guarnicione, mjete pune tė njė astronauti po qarkullojne ne hapėsire, duke pėrbėrė njė rast vėrtet unikal.

Por tani canta fluturuese mund tė shihet qartė edhe nga Toka me anė tė njė teleskopi.

Nje
astronom, kanadez, i cili po vėzhgonte yjėsinė e Peshqve nuk ėshtė i
vetmi qė ka shijuar njė gat tė tillė...edhe ne Itali objekti fluturues
mund tė shihet, nėse qielli i mbrėmjes ėshtė i pastėr, pa re.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Nov 27, 2008 9:26 pm

Obama: Lamtumire dite te zakonshme!

26/11/2008 11:15Duket
se presidenti i sapozgjedhur i Amerikes, Barack Obama po kalon javet
"ne liri" dhe po shfrytezon mundesite e fundit per te kryer ritualet e
zakonshme, qe tek festat deri te loja e basketbollit me miqte.

Vileta
ku jeton familja Obama ne "Hyde Park" eshte kthyer ne nje fortese te
pakalueshme, pasi aty ndodhen agjente dhe roje ne te gjithe cepat e
shtepise. Cdo zhvendosje e Obames shkakton nje autokolone prej 20
makinash. Dhe ky eshte vetem fillimi...Nga 20 janari, me
transferimin e Obamės nga shtėpia e tij nė Shtėpinė e Bardhė do tė
ndryshojė rrėnjėsisht ritimi jetės. Mund tė jetė edhe njė ndarje e
dhimbshme e presidentit me ditėt normale dhe te zakonshme.

Pavarėsisht
prej kandidimit tė tij, Obama nuk harroi kurrė tė vraponte pėrgjatė
lumit Michigan, tė vizitonte cdo javė Zariff, te zhvillonte ndeshjet e
basketbollit me miqte, te kryente shetitjet e perditshme ne librarine e
57-th street,te ishte i pranishem ne darkat me Michelle dhe sidomos te
ishte gjithnje aty kur behej fjale per vajzat.

Me to ka
zhvilluar shetitjet e perhershme me biciklete, por edhe ka qene i
pranishem ne saxhot e vallezimit. Disa prej ketyre gjerave tashme do te
mbeten vetem nje kujtim, sepse presidentin e ri e presin shume detyra.

E
megjithate stafi i tij i ngushte, bashkepunetoret e afert shprehen te
gatshem qe ta ndihmojne pasi nuk do te jete aspak e lehte per
presidentin Obama, babane shembullor, bashkeshortin perfekt, mikun e
mire, kolegun e devotshem qe te pesoje ndryshime rrenjesore ne jeten e
tij per kaq pak kohe.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Nov 27, 2008 10:05 pm

Miranda Kerr: Deshiroj te jetoj ne fshat

27/11/2008 18:45E
fejuara e Orlando Bloom, modelja australiane Miranda Kerr, imazh i
Victoria's Secret nuk e pelqen jeten nen vemendjen e publikut.

Miranda
ka rrefyer se enderron te jetoje ne nje fshat, ndoshta bashke me
familjen e femijet. “Jeta qe une enderroj eshte ne nje ferme e rrethuar
nga kafshet. Kur gjithcka te mbaroje ne aspketin profesional, jeta ime
do jete e tille”, ka thene ajo ne nje interviste per “PageSix”. Me
tej, ajo nuk ka pranuar te beje komente per te fejuarin e saj, duke
thene se, nese te gjithe te interesuarit duan te dine dicka rreth tij,
duhet te pyesin vete aktorin hollivudian. “Ne 22 vitet e jetes
time, kam jetuar ne 8 vende te ndryshme. Jam perhee nje avion ne
levizje dhe mendoj se do deshiroja te kaloja shume kohe neper ishuj te
vegjel”, shprehet bukuroshja australiane.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Nov 28, 2008 3:57 pm

Hena nuk ndikon ne lindjen e bebeve

27/11/2008 10:05Hena
nuk ka asnje ndikim ne lindjen e foshnjave. Ne kete perfundim arriti
shkencetari gjerman Oliver Kuss, nga Universiteti Halle, qe ka
grumbulluar te dhenat me te shumta per kete ceshtje ne nivel boteror.

Kuss
mblodhi informacione per me shume se 4 milione lindje nga vitet
1966-2003 dhe i analizoi gjate 470 fazave te henes. Sipas gazetes
gjermane “Die Welt”, rezultati ishte i njejte.

Gjate fazes kur
hena eshte e plote nuk eshte verejtur numer me i madh lindjesh. Keshtu,
bie poshte thenia popullore se kur hena eshte e plote, lindin me shume
bebe.

Shkencetari ka treguar gjithashtu se shumica e foshnjave ne Gjermani lindin diten e hene ose te marte.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Nov 28, 2008 4:00 pm

Keni frike? “Fajin” e ka truri…

27/11/2008 19:45[b]Te
gjithe qeniet njerezore jane te detyruara te bashkejetojne me friken,
por kush eshte organi qe ndikon me shume ne shkaktimin e kesaj ndjesie?
Truri.

Te gjithe qeniet njerezore
jane te detyruara te bashkejetojne me friken, por kush eshte organi qe
ndikon me shume ne shkaktimin e kesaj ndjesie? Truri. Sipas
studimeve te fundit, nga zona e trurit e quajtur “Amigdala” ka fillesat
ndjesia e frikes qe ndiejme shpesh here. Studimi eshte kryer nga
shkencetaret e “Columbia University” ne New York dhe eshte publikuar
gjate samitit “Shoqeria Amerikane e Neuroshkences”. Ekspertet
kane filmuar aktivitetin e trurit te disa vullnetareve qe kishin humbur
kafshet shtepiake dhe rezonanca manjetike ka treguar qarte vendin e
filleses se frikes se treguar prej tyre ne shume raste. Ky studim do te botohet se shpejti edhe ne disa nga revistat shkencore me prestigjoze te planetit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Nov 28, 2008 4:06 pm

Vdes njeriu me i vjeter ne bote, nje grua 115 vjec

28/11/2008 10:15Nje
grua amerikane, qe njihet si personi me i vjeter ne bote, vdiq ne
moshen 115 vjecare. Edna Parker nderroi jete ne nje azil ne Indiana,
njoftoi familja e saj.

Parker ka qene
vejushe qe prej vitit 1939 dhe jetoi vetem ne fermen e saj deri ne
moshen 100 vjecare. Ajo jetoi me gjate se dy femijet e vet dhe 31
pasardhes.

Me vdekjen e Parker, tani Maria de Jesus nga
Portugalia, e lindur ne 1893, eshte personi me i vjeter ne bote. Parker
nuk ka qene konsumatore e alkoolit dhe duhanit dhe bente jete aktive.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Nov 28, 2008 4:56 pm

Rikthehen ne mode vetullat e trasha

28/11/2008 11:20Mjaft
me me vetulla super te holla! Rikthehet ne mode vetulla e trashe e
viteve 80-te. Motivi? Vetullat e tilla jane nje kornize e mire per
veshtrimin dhe terheqin vemendjen te syte.

Jane
lehtesisht te trajtueshme, nderkohe qe nuk duhet harruar fakti se
prekjet e vazhdueshme te vetulles sjellin nje transformim te pjeses
perreth syrit.

Vetulla eshte nje detaj shume i rendesishem per
VIP-at, ndersa stilistet i japin nje vend kryesor nw zbukurimin e
modeleve te tyre.

Madje thuhet se vetullat e theksuara tregojne shenje inteligjence e nje karakter te forte dhe autoritar.

Megjithate nuk ia vlen ta ekzagjerosh. Vetullat super te holla mund te jene te shemtuara po aq sa edhe ato super te trasha.

Keshtu,
mjafton nje vetull e rregulluar mire, jo shume e holle por as shume e
trashe qe nuk do te beje gje tjeter vecse do te siguroje nje veshtrim
terheqes.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Nov 28, 2008 5:00 pm

Semundjet e shekullit, te rinjte i tremben kancerit

27/11/2008 20:25Sipas nje sondazhi te kryer ne internet rreth semundjeve me te medha te kohes, te rinjte i tremben kancerit dhe jo AIDS-it
Te
rinjte i tremben kancerit dhe jo AIDS-it. Nepermjet nje studimi te
institutit Eikon qe ben pjese ne Universitetin Ilum ne Milano, jane
publikuar rezultatet e nje sondazhi te kryer ne internet rreth
semundjeve me te medha te kohes, per te cilat ende nuk eshte gjendur
asnje kure. Sipas personave qe kane marre pjese ne sondazh,
AIDS eshte nje problem me te cilin duhet te perballet kryesisht
kontenenti afrikan, por jo rajonet me te zhvilluara te globit. Rezultati
i pergjithshem i sondazhit, tregon qarte se sa frike kane te rinjte nga
kanceri. Mes 4100 pjesemarresve ne sondazh, 3500 prej tyre kane pohuar
se kanceri i frikeson me shume, ndersa vetem 600 kane pohuar se
HIV-AIDS eshte semundje me e frikshme.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Nov 29, 2008 7:35 pm

Itali, krijohet pica me miell misri

29/11/2008 09:35Tashme
neper restorantet italiane mund te porositet edhe pica e pergatitur me
miell misri. Eshte nje bashkim i "diskut' tradicional jugor, domates e
djathit mozzarela.

Ideator i kesaj shpikjeje te re eshte nje picajol nga Vareze e Italise.

Gjithnje
ky shef kuzhine vendos neper tryeza edhe pica te tjera te shijshme me
receta sekrete, te cilave u hedh perberes te vecante.

Pica me
miell misri behet shume e mire me domatet dhe djathin e prere ne forme
kubikesh, ndersa per arome i shtohet edhe pak rosmarine.

"Krijova
kete pice per te bashkuar disi veriun dhe jugun. Mielli i misrit
perdoret kryesisht ne veri, ndersa pica eshte simbol i jugut. Zbulova
se ideja i pelqeu jo vetem familjes, por edhe klienteve te mi", thote
shefi i kuzhines se restoranti varez.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Nov 29, 2008 7:35 pm

Zhdukja e pyjeve, njerezimi ne rrezik

28/11/2008 20:45Ndryshimet klimaterike mund te zhdukin mijera ha pyje ne te ardhmen dhe ky eshte nje lajm shume i frikshem per njerezimin.
Sipas
nje studimi qe do publikohet nga Kombet e Bashkuara, zhdukja masive e
pyjeve mund te shkaterroje jeten e mbi 1 miliarde njerezve ne glob. Studimi
eshte kryer nga Qendra Nderkombetare e Kerkimeve Pyjore dhe kembanat e
alarmit do bien nga OKB-ja ne Poznan te Polonise ku do zhvillohet edhe
konferenca e 14-te e OKB-se per klimen. Ky samit do startoje diten e
hene dhe do vazhdoje per disa dite. “Nga gjendja e pyjeve varen
jetet e miliona njerezve”, thuhet ne nje pjese te rendesishme te
raportit. Ceshtjet klimetarike dhe ngrihja globale jane kthyer ne fokus
te shume organizmave nderekombetare, perfshire ketu edhe OKB-ne, pasi
gjate viteve te fundit jane vene re ndryshime te medha.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Nov 29, 2008 7:37 pm

Prodhohet superproteina qe lufton tumoret

29/11/2008 09:35Nje laborator italian ka prodhuar nje superproteine, qe eshte ne gjendje te luftoje tumorin e mushkerive.
Proteina,
qe per momentin eshte provuar vetem tek minjte, shkakton regres te
semundjes. E pershkruar nga revista “Nature”, proteina quhet «Omomyc»
eshte prodhuar ne bashepunim me universitetin kalifornian.

Sipas
rezultateve te arritura deri tani tek kafshet, proteina mund te
perdoret per te luftuar forma te ndryshme tumori dhe do te behet baze
per nje terapi te ardhshme.

Shenjestra e superproteines quhet Myc, proteina qe zhvillon pjesen me te madhe te tumoreve.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Nov 29, 2008 7:46 pm

Ne Toke, me shume asteroide nga c’mendohej

29/11/2008 09:25Toka
eshte vene ne shenjester te meteoreve dhe asteroideve me shume nga
c’mendohej. Ne planetin tone bien rreth 220 mije tone materiale yjore,
por qe nuk shkaktojne probleme, pasi jane te permasave te vogla.

Shkencetaret
e universitetit kanadez te Albertas kane vezhguar nje krater meteorik
me diameter 200 km. Rezultati eshte frut i analizave te fotografive te
bera me nje software te vecante, qe identifikon impaktet kozmike.

Ai
arrin te dalloje anomalite siperfaqesore qe shkaktojne kratere te
fshehura. Fale metodes se re te analizave eshte zbuluar se ekzsitojne
me shume kratere te shkaktuar nga meteoret, nga sa parashikohej.

Nga
studimet mesohet se nga viti 1950 deri me sot krateret jane 160 ne te
gjithe Token dhe diametri maksimal i tyre arrin ne 297 km. Sipas
studiuesve nje asteroid qe mund te shkaktoje nje krater 200 km, duhet
te bjere nje here ne cdo dhjete vjet.

Megjithate detet dhe oqeanet mbulojne 70 perqind te planetit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Dec 02, 2008 7:49 pm

Shume ore televizion e internet demtojne femijet

02/12/2008 14:35Femijet
qe kalojne shume ore duke pare televizor, duke luajtur lojra ne
internet dhe duke vizituar faqet online, jane te prirur per probleme
shendetesore, qe lidhen me mbipeshen dhe perdorimin e duhanit.

Ky
eshte perfundimi i nje kerkimi te Institutit amerikan te Shendetesise,
Universitetit te Yale dhe qendres mjekesore te Kalifornise.

Sipas
studimit, femijet me te ekspozuar ndaj medias kane me shume rrezik te
behen obeze, te nisin duhanin dhe aktivitetin seksual me heret, se
pjesa qe kalon me pak kohe para ekranit. Shpenzimi i shume oreve para tv ndikon negativisht edhe ne rezultatet e tyre ne shkolle.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Life Style   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Life Style
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 9Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: KINEMA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website