Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Life Style

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 19, 2008 9:44 pm

SHBA, lind nje foshnje me kembe ne tru

19/12/2008 14:20E
operuan pasi kishte tumor ne tru, por vec tumorit gjeten edhe nje kembe
te vogel ne koken e tij. Mjeket amerikane kryen nje nderhyrje tek
foshnja e quajtur Sam Esquibel, qe ka vetem tre dite qe ka ardhur ne
jete.

Pervec atij qe dukej si nje
tumor mikroskopik ne skaner, mjeket zbuluan edhe nje kembe te plote dhe
prane saj, pjese te nje kembe tjeter, nje dore dhe nje kofshe. Rritja e
formacioneve te tilla brenda trurit mund te quhet “fetus brenda
fetusit” dhe ndodh kur nje binjak nis te krijohet brenda nje tjetri.

Mjeket
e spitalit te femijeve ne Colorado Springs thane se kjo ishte nje
ngjarje e rralle per trurin e nje njeriut. Femija eshte i shendetshem
momentalisht, eshte derguar ne shtepi, por per disa muaj do t’u
nenshtrohet kontrolleve per te pare nese ka shenja te rritjes se
kancerit, si dhe do te beje terapi fizike per te permiresuar funksionin
e qafes.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 19, 2008 10:53 pm

Angli, sherohet 25 vjecarja me semundjen e rralle

19/12/2008 19:50Me
ne fund mjeket kane gjetur shkakun pse nje 25 vjecare angleze per cerek
shekulli kalonte ne gjendje te fiketi pasi hante dhe pinte dicka.

Tashme
duket se anglezja e vecante do haje pa frike, pasi shkak kete gje behej
nje ngacmim i nje elektrodiograme ndaj pjeses atrioventrikolare. Behet
fjale per gjendje e cila pasohet nga nje reaksion qe pasohej nga nervi
i gojes deri ne muskulin kardiak. Menjehere, mjeket kane instaluar nje
aparature ne trupin e 25 vjecares ne menyre qe ajo te haje e qete, duke
mos pasur frike se me pas do kaloje nje gjendje te fiketi. Ky rast eshte pasqyruar me gjeresisht ne revisten shkencore “The Lancet”.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Dec 20, 2008 8:09 pm

Bakteret vijne bashke me floket e bores

20/12/2008 11:45Nese
jeni ne nje vend ku bien floke debore, ngrijeni koken lart dhe shihni
se ato kristale te mrekullueshme bashke me ate pamje mahnitese sjellin
ne toke edhe bakteret.

Por asgje
per t'u shqetesuar, pasi njerezit nuk infektohen nga ato
mikro-organizma. Keto baktere mund te kene perfunduar ne lartesine e
reve dhe ndoshta per merite te tyre formohen edhe kristalet e akullit.

Dyshimi,
per te cilin jane bere edhe edhe studime, ka sjelle idene se ne qender
te ketyre copave te bukura te akullit ndodhet berthama e ngrire dhe
rreth bakteret ngjiten duke sjelle edhe permasen e flokeve te bores.

Tani duhet studiuar edhe modeli matematik, me te cilat mund te vleresohen dimensionet e fenomenit.

Roli
i baktereve qe zhvillohen ne proceset atmosferike ishte nenvleresuar,
por ja qe ato u gjeten edhe ne ngrirje ne kampionet e marra ne boren e
rene ne Kaliforni, ne Australi, ne Afriken e Jugut, ne Marok ne France
apo Rusi.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Dec 20, 2008 8:11 pm

Studimi: Palestra ne zyre shton produktivitetin

20/12/2008 10:20Te
merresh me sport ne zyre, te ben mire dhe shton produktivitetin. Ne
kete perfundim arriten profesoret e Universitetit te Bristolit, permes
nje studimi. Rezultatet vleresohen si pozitive, si per punonjesit, edhe
per punedhenesit.

Te pasurit e
nje palestre brenda ambientit te punes heq stresin dhe i ben punonjesit
me eficente. Studimi i kryer tek 200 persona dhe i publikuar ne
“Journal of Workplace Health Management”, permend vetem problemin se
tek njerezit qe shkojne ne palester, shfaqet nje ndjenje faji, pasi nje
pjese tjeter e kolegeve do te duhet te qendroje ne zyre. Por me rendesi sipas kerkuesve eshte fakti se pas aktivitetit fizik, punonjesit jane te qete dhe te lumtur.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Dec 20, 2008 8:14 pm

Incident gjate shfaqjes se magjistarit Copperfield

20/12/2008 11:35Nje
incident ka ndodhur gjate nje shfaqjeje te magjistarit te njohur David
Copperfield ne Las Vegas. Ndersa iluzionisti pergatitej te luante nje
numer te veshtire, dicka ka shkuar keq.

Asistenti
i tij eshte plagosur dhe ka perfunduar ne spital me plage dhe fraktura
te shumta. Sipas faqes ne internet te “US Magazine”, Copperfield do te
ecte ne pjesen e brendshme te mprehte te nje ventilatori 3,5 metra te
larte.

Por pak perpara shfaqjes se magjistarit, asistenti i
tij Brandon eshte prekur nga pjesa e levizshme e ventilatorit, qe i ka
shkaktuar plage te renda ne krahe dhe ne fytyre.

Te pranishmit
treguan se kishin pare asistentin te binte ne toke dhe gjak rreth tij.
Pas incidentit Copperfield ka kerkuar nderprerjen e shfaqjes.

“Me falni, por duhet ta mbyllim. Bileten mund t'ua rimbursojme”, u eshte drejtuar ai spektatoreve.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Dec 20, 2008 8:16 pm

Nofull dhe mjeker per adoleshentin irlandez

20/12/2008 10:45Ka
perfunduar me sukses operacioni ndaj nje adoleshenti irlandez. Mjeket
amerikane i kane vendosur atij nofull dhe mjeker. Alan Doherty, 19
vjec, kishte lindur me nje anomali te quajtur sindromi otofacial, qe do
te thote se atij i mungonte pjesa e poshtme e fytyres.

Prinderit
kishin humbur shpresat se femija do te mbijetonte, por fale
sensibilizimit te opinionit publik dhe mbledhjes se fondeve, ai u be
personi i pare qe pas nje serie operacionesh pati mjeker dhe nofull te
re. Nena e tij tha se nuk ka siguri nese djali do te mund te
haje apo pije vete. Ai e ka kaluar shumicen e jetes ne spital, pa
mundur te flase apo te gelltise ushqime. Mjeket perdoren nje pjese
kocke nga pjesa e legenit dhe i dhane asaj formen e nofulles. Ata
vendosen kocken ne shpinen e tij qe te rrisnin nervat dhe indet rreth
tij. Me pas e hoqen kocken dhe kryen nderhyrjen ne fytyre, duke shtuar
inde te tjera dhe duke krijuar mjekren e re. Por edhe pas 9
operacionesh fytyra e djalit nuk eshte perfekte. Ai ende vazhdon te
ushqehet permes nje tubi, por gjithesesi permiresimet deri tani kane
qene te medha.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Mon Dec 22, 2008 7:39 pm

Babagjysherit, Rumania thyen rekodin Guinness

22/12/2008 10:45Rumania
ka thyer rekordin Guinness, pasi rreth 4000 njerez jane veshur si
Babagjysher dhe kane shperndare dhurata ne rruget e Bukureshtit. Kane
qene 3,939 Santa Claus qe ishin mbledhur perpara nderteses se
parlamentit, ndersa vezhgoheshin nga nje perfaqesuese e rekordeve
Guinness.

Rumania shpresonte te thyente
rekordin e Krishtlindjeve, duke shpresuar edhe per garen e salciceve
dhe te kekut me te gjate ne bote. Qe te ishe kandidat per rekordin,
duhet qe ne shesh te dilnin te pakten 3 mije persona. Kur rekordi u
kofirmua, kryebashkiakut te Bukureshtit iu dorezua nje certifikate.

Rumania
theu keshtu rekordin e vendosur me pare ne Tajvan ne vitin 2003, ku
3618 njerez te veshur si Babagjysher shperndane dhurata per festat.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Mon Dec 22, 2008 7:40 pm

Ēipi qe stimulon kenaqesine, nis puna per krijimin

22/12/2008 11:40Shkencetaret
kane nisur punen per krijimin e nje ēipi elektronik, qe mund te
vendoset ne tru per te stimuluar qendrat e kenaqesise dhe rrjedhimisht,
orgazmen.

Teknologjia, qe shkakton
goditje te vogla thelle ne tru, eshte perdorur deri tani ne Amerike per
te kuruar semundjen e Alzhajmerit.

Kerkuesit jane fokusuar ne
zonen e trurit, qe lidhet me ndjenjat dhe kenaqesine qe shkakton
ushqyerja dhe seksi. Femrat do te jene ne gjendje ta kontrollojne ēipin
permes nje transmetuesi qe mund ta mbajne me nje dore, qe do te
funksionoje edhe si nxites i deshirave te tyre.

Profesori i
Neurokirurgjise Tipu Aziz, nga spitali John Radcliffe ne Oxford,
deklaroi se ekzistojne prova se nje gje e tille do te funksionoje. “Nje
cip i tille iu vendos ne tru disa vite me pare nje gruaje qe kishte pak
deshire per seks dhe ajo arriti te kthehej ne nje femer teper aktive”,
deklaroi ai.

Por Aziz paralajmeroi se do te duhen te pakten 10
vjet derisa te realizohet pajisja. Nje makine elektronike qe prodhon
kenaqesi seksuale eshte krijuar me pare ne SHBA nga mjeku Stuart Meloy.


Pajisja eshte quajtur Orgasmatron dhe e ka marre emrin nga filmi “Sleeper” i vitit 1973, i regjisorit Woody Allen.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Mon Dec 22, 2008 7:48 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Mon Dec 22, 2008 7:41 pm

Tajlande, mban ne goje akrepin per dy minuta

22/12/2008 16:50Nje
rekord i ri boteror eshte arritur ne Pataja te Tajlandes, nga
39-vjecarja vendase Nong Na, e njohur ndryshe si “mbreteresha e
akrepave”.

Gruaja ka mbajtur ne
goje per me shume se dy minuta nje akrep te gjalle, te gjate 18
centimetra, bejne te ditur mediat nderkombetare.

Me pas,
39-vjecarja hyri ne nje kafaz xhami me 5 mije akrepe, ku shpreson te
qendroje per te pakten 33 dite, per te thyer rekordin e vendosur nga
vet ajo prej 32 ditesh ne vitin 2002.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Dec 23, 2008 7:54 pm

Mars, zbulohet zona me shenja jete

22/12/2008 21:00Shkencetaret
zbulojne nje tjeter sekret jetesor per planetin Mars. Syte elektronike
te sondes “Mars Reconnaissance Orbiter” te NASA-s kane zbuluar nje zone
ne planetin e kuq, e cila mund te jete me e pershtatshme se zonat e
tjera per te mirepritur zhvillimin e jetes.

Vendi
i zbuluar quhet “Gropa e Nilit” dhe eshte i pasur me perberes karbonike
e minarale te tjere qe gjenden edhe ne uje. Perberes te ngjashem jane
vene re edhe ne zona te tjera por ne sasi me te vogla. “Gropa e Nilit”
eshte nje zone me diameter 1500 kilometra. Gjate viteve te para
te jetes se tij, Marsi kishte nje atmosfere te perbere nga karboni
anhidrik qe e bente ambientin marsian te ngjashem me ate te Tokes ne
fillimet e evolucionit. Per kete, shkencetaret mendojne se ne planetin
e kuq jane zhvilluar jete ne formen e njeqelizoreve. “Edhe pse
nuk kemi gjetur elemente karbonike qe te kene lidhje me atmosferen
antike, kemi marre proveza nga e gjithe siperfaqja marsiane qe kishte
gjurme te shirave te rene rreth 3.5 miliarde vjet me pare. Kemi zbuluar
te pakten nje zone qe mund te kete qene me shume mikepritese e jetes se
shume te tjera ne planet”, shprehet Bethany Ehlmann nga Universiteti
Providence.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Tue Dec 23, 2008 8:01 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Dec 23, 2008 7:56 pm

Tajlande, nje hotel zgjedh King-Kong per festa

23/12/2008 12:40Ne
prag te Krishtlindjeve, hotelet jane vene ne gare per te prodhuar
kukullen me te madhe e me te vecante. Por ne Tajlande, per babagjysh,
pronaret e nje hoteli kane zgjedhur gorrillen King-Kong.

Ata
kane prodhuar nje kukull gjigande, 20 metra te larte, e cila tregohet
duke u ngjitur ne muret e hotelit luksoz prej 355 katesh.

Kukulla peshon 350 kilograme dhe eshte nje gjetje ne kete prag festash.

Ideja eshte marre nga filmi “King-Kong”, ku gorrila ngjitet ne maje te Empire State Building.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Dec 23, 2008 7:59 pm

Studimi: Edhe te verbrit mund te shohin
23/12/2008 13:10Personat
qe kane humbur shikimin per shkak te demtimeve te trurit, kane aftesi
te zbulojne pranine e objekteve, apo pengesave qe i rrethojne dhe te
reagojne ndaj tyre, edhe pse nuk arrijne t’i shohin.

Zbulimi
eshte publikuar ne revisten shkencore “Current Biology” nga nje grup
shkencetaresh nga SHBA, Holanda, Zvicra, Italia dhe Britania. Aftesia e
ketyre te verberve eshte treguar permes histories se nje personi qe
humbi shikimin, si pasoje e dy iktuseve ne tru.

Madje
shkencetaret ata shkojne me tej, duke thene se te verbrit mund te
reagojne edhe ndaj shprehjes se fytyres se personave qe ndodhen prane
tyre. Personi i verbuar me inicialet T.N ishte ne gjendje t’u shmangej
pengesave. Edhe pse nuk shihte burri kishte aftesine e quajtur
“Blindsight” (shikimi i te verbrit), qe mund te ndjeje pranine e
objekteve, pa i pare ato.

Per te qene sa me te besueshem
shkencetaret e Harvard Medical School ne Kembrixh kane filmuar personin
dhe kane treguar reagimin e tij ne nje video. Kjo aftesi qe nuk njihej
me pare, sjell nje mesazh te rendesishem, sidomos per personat me
demtime ne tru.

Edhe pse humbin shikimin, keta njerez kane nje lloj aftesie misterioze, qe te hyjne e dalin nga nj

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Dec 24, 2008 8:12 pm

Ja 10 zbulimet me te medha te 2008-es

23/12/2008 19:30Viti
qe po leme pas ka pare zhvillime te reja edhe ne fushen e shkences, por
ai qe ka bere me shume pershtypje eshte “Riprogramimi i qelizave”.

Zbulimi
tregon aktivizimin e nje grupi genesh qe bejne te kthehet pas “ora”
e qelizes deri ne gjendjen embrionale. Ky eshte zbulimi me i madh i
vitit 2008, pasi per mjekesine dhe kurimin e semundjeve te Alzheimerit
e Parkinsonit, hap nje rruge te re shprese. Edhe per kete vit, revista
shkencore me prestigjoze “Science” ka publikuar 10 zbulimet me te medha
te vitit dhe ka parashikuar edhe zbulimet me te mundshme per 12 muajt
qe na presin. Klasifikimi vijon si me poshte;Vendi 2; Ne vendin e dyte te kesaj renditjeje vjen
i ashtuquajturi “exoplanets”, vezhgimi i dy planeteve jashte sistemit
diellor. Per here te pare ne vitin 2008, astronomet vezhguan
drejteperdrejte planetet orbitale pertej sistemit diellor fale
teknikave te avancuara teleskopike, ne gjendje te dallojne driten e
dobet te planeteve. Vendi 3; Katalogu i
geneve tumorrale. Ky eshte nje zbulim qe do ndikoje shume ne mjekesi,
pasi zbulohet per here te pare katalogu i geneve te lidhura
drejteperdrejte me tumorret. Vendi 4; Gjate vitit 2008 jane zbuluar materiale te reja, ne gjendje te mbajne energji dhe temperatura te larta. Vendi 5;
Gjate vezhgimit te proteinave, shkencetaret kane zbuluar shume te reja
per proteinat “ne gjendje pune”, te cilat lidhen me qelizat dhe
modifikojne metabolizmin. Vendi 6; Ky zbulim
ka te beje me rendesine e teknikave te reja per te depozituar energjine
elektrike te prodhuar nga energjia diellore dhe burime te tjera
natyrore. Vendi 7; Pamje mbreselenese vijne
nga fotot e marra gjate fazes se zhvillimit te embrionit. Shkencetaret
kane mundur te analizojne zhvillimin e nje kafshe qe nga faza me
fillestare dhe deri ne kompletimin e organizmit. Ky studim eshte bere
nepermjet mjeteve shume te perparuara. Vendi 8;
Ne luften kunder obezitetit eshte arritur shume gjate 12 muajve te
fundit, pasi jane marre shume te dhena per karakteristikat e te
ashtuquajturit “E shendetshmja e mire”, shume e ndryshme nga e
ashtuquajtura “E shendetshmja e bardhe” Vendi 9; Hapa te medhenj perpara jane bere edhe ne modelet matematike per te studiuar masen e neutroneve dhe protoneve. Vendi 10;
Shkencetaret nuk kane ngelur prapa as ne studimin e geneve qe nga
mamuthet dhe deri tek pacientet e prekur nga kanceri. Teknikat jane
bere me te shpejta ne krahasim me shume vite me pare.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Dec 24, 2008 8:15 pm

San Diego, shkencetaret zbulojne ndjesorin e shijeve

23/12/2008 19:50Shkencetaret kane zbuluar ndjesorin e shijeve tek njerezit ose sic njihet ndryshe, glutamatin.
Ne
laboratorin “Senomyx” te San Diegos ne Kaliforni, shkencetaret kane
zbuluar ndjesorin e perbere nga dy proteina, te cilat ndikojne edhe ne
perceptimin e shijes se embel. Studimi eshte publikuar ne
revisten akademike amerikane “Pnas”. Sipas te dhenave, njerezit mund te
shijojne ushqimin fale siperfaqes ndjesore te vendosur ne gjuhe, i cili
ben ndarjen e 5 shijeve, embelsires, kripes, shijes se hidhur, shijes
acidike dhe shijes umami. Me pas, mesazhet tejcohen ne lidhjet nervore te shijimit, te cilat nga ana e tyre e transferojne kete mesazh ne tru.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Dec 24, 2008 8:16 pm

Bundchen pedalon bicikleten qe prodhon energji

24/12/2008 09:50Modelja
Gisele Bundchen ka filluar te pedaloje bicikleten e vecante qe prodhon
energji, e cila do te shfrytezohet per te ndricuar numrin 2009, sapo te
mberrije Viti i Ri.

"Mendoj se
nje nisme si kjo ia vlen, pasi jetojme jetet tona dhe bejme shume
gjera, pa e kuptuar se nuk duhet shume per t’i bere endrrat realitet”,
tha modelja Bundchen. Ajo nga ana tjeter ka thirrur ne ndihme
gjithe familjen e saj. Duhen 230 ore pedalim per te prodhuar energji te
mjaftueshme per te ndricuar numrin 2009 per vetem 15 minuta.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Dec 24, 2008 8:16 pm

Kafeja, me shume efekt tek meshkujt

24/12/2008 11:55Nje
filxhan kafe ben me shume efekt tek meshkujt, sesa femrat. Ndikimi qe
ushtron kafeja ekspres ndihet pas 10 minutash tek gjinia mashkullore,
ndersa tek seksi tjeter stimulimi vjen me ngadale.

Studiuesit
ne Universitetin e Barcelones thane se efekti mund te jete edhe
psikologjik, pasi edhe nje kafe jo shume e forte ka ndikim. Nje grup
prej 660 personash pine kafe klasike ekspres qe permbante 100 mg
kafeine dhe nje tjeter me 5 mg.

Te dy sekset ne rastin e pare
paten permiresim te aktivitetit pas 10 minutash. Sipas studimeve te
deritanishme, duhen 45 minuta qe kafeina te arrije ne gjak, por reagimi
ne fakt ka rezultuar vetem pas pak minutash. Kafeja tjeter pati efekt
te ngjashem, por me te dobet dhe vepronte me shpejt tek femrat sesa tek
meshkujt.

Studiuesit thane se ky rast tregon sesi ushqime te
ndyshme mund te kene efekte te ndryshme tek meshkujt dhe femrat dhe
studimi mund te sherbeje per formulimin e dietave ne baze te reagimit
te sekseve ndaj produkteve.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Dec 24, 2008 8:18 pm

Indi, gatuhet keku 9,75 metra

24/12/2008 13:45Nje
dyqan buke ne Indi po perpiqet te thyeje rekord boteror, duke gatuar
nje kek 9,75 metra te larte .

Keku
u prodhua ne qytetin Kochi ne shtetin Kerala dhe u mbeshtet ne tuba te
hekurt dhe copa druri per te mos u prishur. Per prodhimin e kekut u
deshen 15 dite dhe ai peshon 550 kg.

Ideatoret e embelsires thane se kete sezon preferuan te benin dicka ndryshe, me shpresen per te thyer rekord.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Dec 27, 2008 11:26 am

Pagjumesia shkakton semundje kardiovaskulare

24/12/2008 19:45Nje tjeter studim zbulon nje tjeter dem qe mund te shkaktoje mungesa e gjumit tek njeriu.
Sipas
studimit te drejtuar nga Universiteti i Cikagos dhe te publikuar ne
“Journal of the American Medical Association”, gjumi i paket mund te
shkaktoje semundje te shumta kardiovaskulare. Nepermjet nje
vezhgimi qe u eshte bere disa njerezve, te ciliet flinin me pak se 5 ne
24 ore, eshte zbuluar se ne 1/3 e ketyre njerezve arteriet e
kalcifikuara ishin ne rrezik. Mjafton nje ore gjume me shume
per te eleminuar rrezikun qe mund te shkaktoje edhe semundjen. Ky
studim eshte kryer ndaj 495 personave ne moshe madhore.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Dec 27, 2008 11:27 am

Gjumi i shqetesuar, alarm per semundjet e trurit

25/12/2008 10:45Gjumi
i shqetesuar eshte nje paralajmerim per semundjet e trurit. Personat qe
kane probleme me gjumin, mund te rrezikojne te cmenden, ose te vuajne
nga semundja e Parkinsonit.

Shkencetaret
kanadeze analizuan 93 persona me crregullime te gjumit, sidomos gjate
fazes se enderrimit, qe qellojne me grushta ose shkelma, kur jane ne
gjume. Pas pese vjetesh u arrit ne perfundimin se me shume se ¼ e tyre
vuanin nga probleme ne tru.

Zakonisht gjate gjumit muskujt
jane te qete, por njerezit qe kane crregullime te tilla reagojne duke
perdorur shkelmat. Mendohet se ky reagim lidhet me nje demtim te pjeses
se trurit qe rregullon gjumin.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Dec 27, 2008 11:28 am

Itali, shpiket shtepia qe kontrollohet nga truri

25/12/2008 19:45Porta,
drita, tv, elektroshtepiake qe hapen dhe mbyllen fale forces se
mendimit. Nuk behet fjale per fantashkence por per shtepine e pare te
kontrolluar nga impulset celebrale.

Kjo
shpikje eshte realizuar ne laboratorin e Fondacionit Santa Lucia nga
nje grup kerkuesish te Universitetit La Sapienza te Romes. Kufja e
vendosur ne veshe dhe e perbere nga elektroda, lejon percimin e
mesazhit qe jep truri per te vene ne levizje nje objekt. Me
kufjen eshte lidhur gjithashtu edhe nje kompjuter nga ku kalojne gjithe
mesazhet dhe komandat per robotet e shtepise. Hapi i ardhshem i kesaj
shpikjeje eshte zevendesimi i kufjeve me disa elektroda te vogla te
padukshme dhe pa fije lidhese me kompjuterin.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Sat Dec 27, 2008 11:34 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Dec 27, 2008 11:28 am

Suedi, avioni boeing shnderrohet ne hotel

26/12/2008 11:10Te
gjithe aeroportet e medhenj kane prane tyre hotele, qe akomodojne
pasagjeret ne momente vonesash, anulime fluturimesh apo greva
transporti.

Me date 15 janar ne
Arlanda, terminalin kryesor te kryeqytetit suedez Stokholm, nje avion i
vjeter Boeing 747, i cili i ka ndalur udhetimet ne ajer, do te
transformohet ne nje hotel, gjithnje ne sherbim te pasagjereve.

Hoteli ka 25 dhoma dhe nje suite. Kjo e fundit eshte pozicionuar aty ku me pare ishte kabina e pilotit te avionit.

Sherbimet
sigurisht nuk do te jene si ato neper hotelet me 4 apo 5 yje. Dhomat qe
zene nje hapesire prej 450 sejdiljesh, sigurisht nuk do te jene me
shume hapesire. Sherbimet higjienike sigurisht qe do te vazhdojne te
kryhen ne korridor, vec Suites. Ama e gjithe kjo iniciative duket shume
intriguese.

Hoteli gjendet ne sheshin prane terminalit, 10
minuta ne kembe larg zones se check in. Te banosh per nje nate aty
duhet te paguash 120 euro, ndersa per suiten 300 euro.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Sat Dec 27, 2008 11:32 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Dec 27, 2008 11:28 am

Thyeni pjata, qe te shfryni zemerimin

26/12/2008 13:00Zemerimi
eshte i rrezikshem ne keto kohe krize ekonomike. Por tani duket se
eshte gjetur nje menyre per te shfryre dufin. Kete e ka bere nje
shtetas nga Tokio, qe ua ofron sherbimin e tij menaxhereve apo
drejtuesve qe ndihen te stresuar.

Sherbimi
kushton nga 1,5 deri ne 7 eruo dhe perpara zyrave te tij ka gjithnje
njerez qe presin ne radhe. Katsuya Hara thote se nuk ka asgje me te
mire per te nxjerre zemerimin, sesa te thyesh dicka duke bere zhurme,
per te hequr qafe stresin.

Klientet e tij thyejne ne cimento
pjata, shishe dhe vazo qe kapin vlera nga 200 jen deri ne disa mijera
jen. Njerezve u vishen veshje mbrojtese dhe syze plastike per te
evituar demet. Ata vendosen brenda nje kamioni ku shkruhet: Vendi ku
duhet te nxirrni inatin.

Brenda kamionit ndodhen pjata e tase,
personat mund te shajne e fyejne pa i degjuar njeri. Katsuya Hara e
shpjegon keshtu terapine e tij: "Te gjithe e dime qe te thyesh dicka na
ndihmon te shprehim zemerimin e grumbulluar dhe te lirohemi. Metoda
jone funksionon, pasi shohim njerez qe buzeqeshin dhe jane te qete.
Shpresojme qe kjo do te behet terapia me e mire per te luftuar stresin,
sidomos per meshkujt e femrat biznesmene”

Nuk eshte rastesore
qe kjo metode lind ne Japoni, vendin ku rregullat te imponojne
vetekontroll dhe fshehje te emocioneve. Ne kete shtet pronaret
detyrojne punonjesit te ndjekin kurse argetimi, apo te marrin pushime,
qe te ulit nivelin e stresit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Dec 27, 2008 11:29 am

Qaj te ndihesh me mire!

26/12/2008 19:50Te qash te ben mire. Pervecse nje thenie mjaft popullore,
tashme nje gje e tille eshte vertetuar edhe shkencerisht.

Sipas
nje studimi te Universitetit te Floridas ne Tampa, te qash eshte po aq
e nevojshme sa te besh seks per nje qenie humane. Te gjitha detajet e
ketij studimi jane publikuar ne revisten shkencore “Current Directions
in Psychological Science”. Ne kerkim kane marre pjese 3 mije
persona nga 30 vende te ndryshme. Ne perfundim te studimeve, 60-70 % e
personave qe moren pjese deklaruan se pasi kishin qare, e ndien veten
shume here me mire.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Dec 27, 2008 11:35 am

“Wired”: Ja 6 speciet e zbuluara kete vit

26/12/2008 20:40Ashtu
si cdo fundviti, revista shkencore “Wired” ka publikuar listen me
speciet e panjohura qe jane zbuluar nga njeriu gjate 12 muajve qe po
leme pas.

Zogu i vecante
Kjo
specie ben pjese ne listen e 10 zbulimeve me te medha te vitit, pasi
zogu ka permasa mjaft te vogla dhe eshte nje specie e familjes
“Stiphrornis pyrrholaemus”. Zogu eshte zbuluar ne Gabon nga
shkencetaret e Smithsonian Institute. Analizat e ADN-se u kane lejuar
studiuesve ta dallojne kete zog nga specie te tjera te ngjashme. Miu-elefant
Shkencetaret
kane ngelur te mahnitur edhe nga miu-elefant qe ben pjese ne familjen
“Rhynchocyon udzungwensis”. Ekzemplari eshte zbuluar nga ekipi i
zbuluesve te Muzeut te Trentos ne Itali. Kjo specie eshte zbuluar ne
Tanzani dhe sipas banoreve vendas quhet “Sengi”. Miu gjigand ka
ngjallur interes te madh, pasi specie me te tilla permasa mendohet se
jetonin rreth 100 milione vjet me pare ne Afrike. “Sengi” mund te
konsiderohet edhe se kusheriri i larget i elefantit. Gjarpri me i vogel ne toke
Jeton
ne pyjet e Barbados dhe shkencerisht ben pjese ne familjen
“Leptotyphlops carlae”. Nje specie me permasa te vogla pa helm, i gjate
pak centimetra dhe i holle sa nje fije makarone. Ky gjarper eshte
perfaqesuesi me i vogel i familjes se shumllojshme te kusherinjve te
tij, pasi sipas shkencetareve, nuk jane zbuluar me te vegjel deri tani.
Zbulimi eshte bere nga biologu Blair Hedges, i cili ne vitin 2001 po ne
Barbados zbuloi ate qe mund te quhet zvarraniku me i vogel i zbuluar
deri tani dhe qe ben pjese ne familjen “Sphaerodactylus ariasae”.
Paraziti i rrezikshem
Paraziti
i species “Myrmeconema neotropicum” ka terhequr shume vemendje pasi
shkakton deme tek kafshet e tjera. Ai infekton milingonat dhe i ben me
te ngadalta, duke shkaktuar edhe nje semundje tek to. Pasi milingonat e
infektuara me kete parazit gelltiten nga zonjte, keta te fundit behen
bartes te parazitit te rrezikshem. Kjo specie eshte zbuluar nga nje
ekip entimologesh te Universitetit te Berkleit dhe Universitetit te
Arkansasit.
Milingonat 120 milione vjecare
Ne
amazone jane gjetur te milingona ekzemplare te familjes “Martialis
heureka”, te cilat jane specie shume antike e evoluar ne 120 milione
vitet e fundit. Te medha sa nje kokerr orizi, krijesat e zbuluara jane
gjahtare te verteta. Zbulimi eshte bere nga Christian Rabeling i
Universitetit te Teksasit.
Bakteri i Groenlandes
I
fundit ne liste por jo per nga rendesia eshte bakteri i zbuluar ne
Groenlande nga shkencetaret e Penn State University. Permasat e tij
jane aq te vogla, sa zbulimi nuk do ishte bere i mundur as me ane te
filtrave mikrobiologjike. Specia e rralle ben pjese ne familjen
“Chryseobacterium greenlandensis” dhe eshte zbuluar ne rreth 3 km
thellesi mes akujve qe jane krijuar rreth 120 mije vjet me pare.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Dec 28, 2008 11:43 pm

Ne 2011 robotet do te pushtojne boten

27/12/2008 10:45Robotet
po behen rrezik per boten tone. Noel Sharkey, profesor i shkencave
kompjuterike ne universitetin britanik te Sheffield, thote se duhet
reaguar me shpejtesi.

Sipas tij, ne fund
te vitit te kaluar ne bote ishin aktive 6,5 milione robote, ndersa
parashikimi per vitin 2011 eshte qe ata te trefishohen, duke kaluar 18
milionet.

Robotet perdoren ne industri, spitale, zyra publike,
hapesire dhe ne shtepite tona. Sharkey shkruan ne nje artikull per
revisten amerikane “Science”, se te moshuarit ne spitale dhe azile po
shoqerohen nga robote, qe i ndihmojne me ilacet.

Por bumi i
sasive te ketyre makinave dhe sidomos inteligjenca e tyre gjithnje e me
e sofistikuar, shton mundesine qe makinat te dalin jashte kontrollit.

Software
i tyre mund t’i coje ne kryerjen e veprimeve te rrezikshme te
paparashikuara, qe jane fryt i anomalive, apo gabimeve te sistemit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Life Style   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Life Style
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: KINEMA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website