Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Life Style

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:33 pm

Indi, stjuardesat do mbajne zgjuar pilotet

23/01/2009 12:25Organizmi
qe kontrollon aviacionin civil indian ka vendosur qe stjuardesat dhe
asistentet e fluturimit te flasin me pilotet gjate fluturimit, per t’i
mos i lejuar t’i zere gjumi.

Kjo eshte
gjetur si zgjidhje per te shmangur aksidentet, sidomos gjate udhetimeve
te nates. Sipas direktivave, cdo gjysme ore asistentet duhet te
lajmerojne pilotet.

Vendimi vjen pas regjistrimit te disa
rasteve, ku pilotet kane dremitur ne fluturimet e linjave te brendshme
e nuk u jane pergjigjur thirrjeve te kullave te kontrollit per periudha
edhe 30 minuteshe.

Ne muajin shtator dy pilote indiane nuk
reaguan pas nderhyrjes se kullave, pasi i kishte zene gjumi. Qershorin
e kaluar pilotet e nje tjeter avioni nderruan destinacion, pasi kishin
aktivizuar autopilotin.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:35 pm

Evrope, lind “kompjuteri njeri”

23/01/2009 19:20Nuk ka nevoje qe perpara nesh te kemi nje njeri te gjalle per
te komunikuar, pasi kete mund ta beje shume mire edhe kompjuteri.

Quhet
“Spoken Language Undertstanding” dhe eshte shpikja me e fundit e disa
shkencetareve evropiane. Behet fjale per nje kompiuter i pajisur me nje
software qe mund te kuptoje ate cfare thone njerezit dhe te jape
zgjidhje per probleme te caktuara. “Kam probleme me printerin
dhe nuk di se cfare te bej?”. Ai mund te pergjigjet menjehere ndaj
kesaj pyetjeje dhe shume te tjerave, duke te nxjerre nga telashet me
shume informacione te vlefshme. Kompjuteri eshte pajisur me te
gjitha gjuhet e perdorshme ne Evrope, duke bere te mundur nje
bashkebisedim te kendshem. Sipas shkencetareve, rruga eshte ende e
gjate pasi software duhet te pajiset me shume informacion, ne menyre qe
te jete ne gjendje te jape zgjidhje per cdo problem dhe ne cdo gjuhe
evropiane. Kjo shpikje mund te aplikohet ne te ardhmen ne disa
sektore kyc si, banka, agjenci turistike dhe ne zyrat ku marredheniet
klient-punonjes jane te perditshme.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:39 pm

Gazrat serre ne atmosfere, “faj” ka edhe natyra
23/01/2009 19:50Nje
sasi e konsiderueshme e gazrave serre te emetuar ne atmosfere si,
metani dhe hidrokarburet leshohen nga natyra dhe jo nga njeriu.

Sipas
te dhenave te publikuara nga disa shkencetare italiane, nga e gjithe
sasia e gazrave serre te leshuara ne atmosfere, rreth 1/4-1/7 e tyre
vjen nga natyra. Ky studim, do te revolucionarizoje menyren e te
menduarit per kete problem, por ajo qe eshte me e rendesishme mund te
nenvizohet ne faktin se etani dhe propane jane perberesit kryesore te
gazrave qe emetohen ne atmosfere nga vete natyra. Te dy keta
elemente kane nje rol te rendesishem ne proceset fotokimike te ozonit
troposferik. Keshtu, mendohet se 17 % e etanit dhe 10 % e etanit qe
shkon ne atmosfere eshte pasoje e clirimit te gazrave nga Toka. Ky
studim do te publikohet i plote ne revisten shkancore “Science”.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:41 pm

Obama, mesazh amerikaneve ne Youtube

24/01/2009 20:35Faqja e internetit youtube tashme merr trajtat e nje institucioni zyrtar.
Pas
Vatikanit edhe Shtepia e Bardhe ka nisur bashkepunimin me portalin
mbareboteror. Era e internetit dhe risive ne Uashington ka hyre
menjehere sapo Barak Obama mori presidencen. Kreu i Shtepise se Bardhe u ka dhene nje mesash video amerikaneve te publikuar ne faqen zyrtare www.whitehouse.gov por edhe ne adresen www.youtube.com/whitehouse. Fjala e presidentit amerikan drejtuar popullit te tij zgjat rreth 5 minuta.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:42 pm

Spanjollet heqin dore nga "siesta"

24/01/2009 14:25Lamtumire "siesta"! Spanjollet heqin dore thuajse plotesisht
nga nje prej zakoneve te tyre te preferuara, dremitjen e pasdrekes.

Nuk
e quajne humbje kohe ose demtim te shendetit, po kjo vjen si pasoje e
orareve te punes, qe gjithnje e me shume po behen njesh me pjesen
tjeter te Evropes.

Aktualisht 84 perqind e spanjolleve ne nje
sondazh te realizuar ne Madrid, nga Fondacioni i Edukimit Shendetesor,
nuk mund te kryejne ritin e tyre, te kultivuar prej kohesh ne vendin e
nxehte.

16 perqind e te pyeturve jane fatlume, pasi e praktikojne ende jogen iberike.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:46 pm

Vret gruan, shkroi ne Facebook se ishte single

24/01/2009 10:35Eshte denuar me burgim te perjetshem bashkeshorti britanik,
qe vrau te shoqen, pasi deklaroi ne Facebook se ishte single.

Gruaja kishte nderruar statusin nga e martuar, ne beqare ne profilin
e saj, pasi ishte duke u divorcuar me te shoqin.

Edward
Richardson, 41 vjec, u zemerua keq kur pa se gruaja 26-vjecare thoshte
se ishte e lire dhe nga xhelozia vrapoi ne shtepine e saj dhe e qelloi
me thike.

Kjo eshte ngjarja e dyte e ketij lloji ne Britani brenda me pak se nje viti.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:50 pm

SHBA, eksperimenti qelizor shton shpresat e te paralizuarve

24/01/2009 19:15Ne
SHBA ka nisur nje eksperiment shkencor ne lidhje me qelizat
embrionale
per te testuar nje terapi te re tek njerezit e paralizuar.

Sipas
“Geron Corp”, mijera njerez kane provuar te implementojne qeliza te
shendosha por per here te pare do te testohet kapaciteti produktiv i
qelizave embrionale. Vendimi per nisjen e testeve shkencore
eshte dhene nga “Food and Drugs Administration” qe ka marre edhe
miratimin e Shtepise se Bardhe menjehere sapo Barak Obama u emerua
president. Keshilltari i presidentit per shkancen, Thomas P. Holdren
eshte shprehur pro ketij eksperimenti qe u jep nje shprese te re gjithe
njerezve te paralizuar. Ne testim do marrin pjese dhjetra te
semure, ndaj te cileve shpresohet qe qelizat embrionale te krijojne
procese rigjenerimi ne pjeset e demtuara.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 6:01 pm

Astronomi, zbulohet asteroidi shume afer Tokes

26/01/2009 19:20Astrologet kane zbuluar nje meteor qe udheton shume prane
Tokes por nuk perben rrezik per planetin tone.

Quhet
"2009 BD", me diemater prej dhjetra metrash dhe eshte zbuluar gjate
javeve te shkuara. Aktualisht, meteori tranzit ndodhet 624 mije
kilometra larg Tokes, rreth dy here sa largesia Toke-Hene dhe kjo do te
thote se ai nuk perben shqetesim, madje u ka dhene mundesine shume
shkencetareve te mesojne me shume per keta trupa qiellore. "2009
BD", nje objekt me ngjyre te celet, sillet rreth Diellit nepermjet nje
orbite te ngjashme me ate te Tokes. Duke analizuar kete trakjektore,
eshte dale ne perfundimin se objekti do qendroje per disa muaj prane
planetit tone. Zbulimi i ketij asteroidi per te cilin as qe
dihej se ekzistonte, provon edhe nje here faktin se ne afersi te Tokes
mund te udhetojne objekte te paidentifikuar ne cdo moment, pa dijenine
e astrologeve.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 10:51 pm

Genjeshtrat, shpiket aparati qe i zbulon

26/01/2009 19:50Genjeshtrat nuk i kane kembet e shkurtra apo hunden e gjate,
sic na kane mesuar ne femijeri, por thjesht jane me te ngatheta.

Sipas
nje studimi britanik, kur nuk themi te verteten na duhet 30 % me shume
kohe per t’u pergjigjur se sa kur themi te verteten. Nepermjet nje
aparati te specializuar per te zbuluar genjeshtrat, studiuesit kane
dale ne perfundimin se mesatarisht nje njeri thote 3 genjeshtra per 10
minuta. Por si ta zbulojme ate person qe nuk na thote te
verteten? Zgjidhja eshte e gatshme. Nje kerkues anglez ka shpikur nje
aparat qe mund te regjistroje kohet e sakta te pergjigjeve.
Psikologu
i Southampton University, Aiden Gregg, pohon se aparati i quajtur “The
timed antagonistic response alethiometer test” arrin te verifikoje
shpejtesine e pergjigjeve dhe si pasoje edhe saktesine e pergjigjes,
cka e ben kete aparature nje “krijese” vertete te zgjuar, ne gjendje
per te treguar momentin kur nje person nuk thote te verteten.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 10:53 pm

Lindje rekord ne SHBA, gruaja sjell ne jete tetenjake

27/01/2009 08:55Nje grua japoneze ka sjelle ne jete tete femije, gjashte vajza dhe dy djem.
Lindjet
ndodhen ne nje spital ne Bellflower, ne Los Anxhelos. Te gjithe te
vegjlit jane ne gjendje te mire shendetesore. Ne lindjen e foshnjave
asistoi nje skuader prej 46 mjekesh. Gruaja shenon rastin e
dyte qe vijne ne jete tetenjake. Foshnjat linden nente jave parakohe,
erdhen ne jete me operacion dhe peshonin nga 820 gram. Indentiteti i
gruas qe lindi tetenjaket nuk eshte zbuluar, pasi ajo nuk ka pranuar. Mjeket
e cilesuan operacionin si te sukseshem, ndersa bebet linden cdo pese
minuta. Mjeket mendonin se ishin shtate femije dhe u cuditen kur pane
se pas te shtateve doli edhe nje i tete. Tre prej bebeve kishin
probleme me frymemarrjen, por tani gjendja e tyre eshte e mire. Ata do
te qendrojne ne inkubatore per te pakten gjashte jave, ndersa nena ka
thene se do t’i ushqeje te gjithe me gji. Tetenjaket e pare ne
bote erdhen ne jete ne Houston te Teksasit ne 1998. Njeri prej tyre
vdiq pas nje jave, por shtate te tjeret festuan 10-vjetorin ne muajin
dhjetor.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 10:54 pm

Britani, rriten me 50 perqind perdorueset e kokaines

27/01/2009 12:20Numri i femrave skllave te kokaines eshte rritur me 50 perqind ne dy vitet e fundit ne Britani.
Ndonese
kane nje nivel te larte jetese dhe paga te mira, eshte dhene alarmi se
eshte shtuar numri i zonjave te klases se mesme, qe i drejtohen
sherbimit shendetesor per t’i shpetuar varesise nga droga.

Ato
jane bere viktima te asaj qe njihet si efekti Kate Moss, referuar
supermodeles, qe eshte fotografuar shpesh duke thithur kokaine.

Krahasuar
me shifrat e vitit 2002, numri i femrave qe drogohen eshte rritur pese
here. Ne shume raste ka rezultuar se keto gra vuajne edhe nga varesia
nga alkooli.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 10:55 pm

Sensi i ritmit eshte “ves” i lindur

27/01/2009 19:25Sensi i ritmit eshte dicka e lindur dhe nuk fitohet gjate kohes qe rritemi.
Kete
e thone shkencetaret e Institutit te Psikologjise ne Budapest, sipas te
cileve, te sapolindurit arrijne qe ne vitin e pare te perplasin duart
dhe kembet sipas ritmit te muzikes. Studiuesit kane vezhguar me
kujdes elektrokardiogramen tek te vegjelit, te cilet ndersa flinin
ndienin edhe tingujt e muzikes rock. Ky zbulim eshte shume i
rendesishem, sepse nese gjendet nje lidhje mes sensit te ritmit tek te
porsalindurit dhe problemeve ne te folur, atehere nje dite mund te
behet nje test i bazuar ne sensin e ritmit qe prej diteve te para te
jetes.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 10:57 pm

Ilacet ADHD shkaktojne halucinacione

27/01/2009 19:55Ilacet
ADHD qe u jepen femijeve per te kuruar crregullimet mendore dhe
mungesen e perqendrimit, mund te shkaktojne halucinacione.

Kete
e tregon nje studim i bere nga kerkuesit e “Food and Drug
Administration”, Agjencia Amerikane per Kontrollin e Tregut te Ilaceve.
Gjate analizave te 49 rasteve, disa femije kane pasur halucinacione
sikur rrethoheshin nga krimba, gjarperinj dhe zvarranike te tjere. Sipas
studiuesve, mjeket dhe pacientet duhet te jene te vetedijshem qe ka
shume mundesi qe te shfaqen halucinacione nese femijet kryejne terapi
me ilacin e quejtur ADHD. Ky studim i rendesishem eshte publikuar ne
faqet e revistes shkencore “Pediatrics”.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 10:59 pm

“Facebook”, grup per eleminimin e Evo Morales

28/01/2009 04:55Drejtuesit
e rrjetit social “Facebook” kane censuruar nje grup i cili kishte si
qellim grumbullimin e parave per pagimin e nje vrasesi qe te
ekzekutonte presidentin e Bolivise, Evo Morales.

Grupi i cili eshte krijuar ne gjuhen spanjolle qe prej gushtit te vitit te shkuar, kishte 8069 anetare. “Grumbullim
global per te punesuar nje vrases per te eleminuar Evo Moralesin” eshte
titulli i grupit ne hyrje te te cilit thuhet se: “Na duhen para per te
frymezuar dike ta beje”. Megjithate krijuesi i grupit, nje 20
vjecar bolivian, ka rrefyer per “Associated Press” se nuk kishte asnje
qellim te keq, por se grupin e kishte krijuar thjesht per te qeshur.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 11:01 pm

3 minuta ushtrime intensive i bejne mire shendetit

28/01/2009 13:50Edhe aktiviteti fizik i shkurter, por intensiv ben mire per shendetin.
Nje
grup kerkuesish britanike te Heriot-Watt University kane publikuar
rezultatet e nje studimi ne revisten BMC Endocrine Disorders. Sipas
tyre, edhe 3 minuta ushtrime mjaftojne per te ndikuar pozitivisht ne
aftesine e organizmit tone per te pakesuar sheqernat dhe rezultatet
shihen qe pas dy javesh.

Ne studim u perfshine 16 meshkuj qe
benin jete sedentare. Ata kane perdorur bicikleten e ushtrimeve per te
bere nje vrap te shkurter me shpejtesine me te madhe te mundshme.

Ne
baze te rezultateve te fituara, shkencetaret pretendojne se edhe me pak
stervitje, por intensive, pakesohet rreziku per t’u shfaqur semundje
kardiovaskulare, apo diabeti i tipit 2.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 11:02 pm

SHBA, projekt per centralet e “gjelbra” berthamore

28/01/2009 19:20Nje
reaktor ne gjendje per te eleminuar te gjitha mbetjet radioaktive me
permbajtje te larte toksike mund te jete rruga me e shkurter per te
rinisur prodhimin ne mase te energjise nga centralet berthamore.

Projekti
eshte prezantuar nga nje grup fizikantesh te “Institute for Fusion
Studies” nga Universiteti i Teksasit dhe eshte publikuar ne revisten
“Fusion Engineering and Design”. Sipas autoreve te projektit, Mike
Kotschenreuther dhe Swadesh Mahajan, kundershtaret e centraleve
berthamore, shume shpejt mund te mos kene asnje justifikim per venien
ne perdorim te energjise berthamore. Fizikantet amerikane thone
se jane ne gjendje te ndertojne “Compact Fusion Neutron Source”, nje
dhome magnetike me temperature 100 milione grade qe do arrije te
eleminoje mbetjet toksike te centralit berthamor me ane te bombardimit
te neutroneve.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 11:02 pm

Shkence, hidhet hapi i pare drejt teletransportit

28/01/2009 19:50Dy
grupe shkencetaresh nga universitetet e Merilend dhe Micigan ne SHBA,
kane vertetuar se teletransporti nuk mund te jete edhe per shume kohe
nje utopi.

Ata arriten te
teletransportojne karakteristikat e nje atomi A tek nje tjeter atom B
ne distance 1 meter. Atomi A eshte sjelle ne nje gjendje kuantike duke
e bombarduar me impulse mikrovalesh. Me pas, atomet jane goditur me
impulset e rezeve lazer, duke leshuar secili nga nje foton. Fotoni A i
ardhur nga nje atom ne gjendje kuantike kishte nje informacion te
ndryshem nga fotoni B ne gjendje jo kuantike. Pas ketij eksperimenti,
shkencetaret zbuluan se atomi B kishte fituar veti te atomit A. Kjo
eshte sinteza e thjeshtezuar e eksperimentit. “Ne te shkuaren
ishin perfituar fenomene teletransporti mes fotoneve dhe atomeve por
gjithmone me nderhyrjen e nje elementi te trete nga jashte. Kete here
teletransporti eshte i paster dhe i realizuar nga dy atome pa asnje
ndihme”, shprehet shkencetari Christopher Monroe. Rezultati i
ketij studimi eshte publikuar ne revisten “Science” dhe sipas
studiuesve, kjo i hap rrugen ndertimit te rrjeteve me memorie te medha
kuantike. Gjithashtu, zbulimi mund te ndihmoje punen per ndertimin e
kompjuterave te ardhshem kuantike. Keta lloj kompjuterash jo vetem qe
mund te jene shume here me te fuqishem se ata qe perdorim aktualisht,
por edhe shume here me te shpejte.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Thu Jan 29, 2009 11:23 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 11:04 pm

Zbulohet kandili i perjetshem

29/01/2009 10:30Deri
ne fund te koherave, qenia e vetme qe mund te percaktohet si e
"pavdekshme", ne kuptimin e vertete te fjales do te jete kandili i
quajtur Turritopsis.

"Eshte nje akt pushtues i heshtur ne oqeanet tona", thone kerkuesit.

Zbulimi i ketij organizmi, i cili mund te jetoje ne perjetesi, u be nga nje
ekip biologesh te Universitetit te Leces.

Kjo
qenie, ka nje diameter prej 4-5 milimetrash. Me te arritur pjekurine
seksuale pasi riprodhohet nuk ngordh, ne ndryshim me te gjithe
organizmat e ngjashem me te.

Ky kandil special, kthehet serish ne rini duke nisur procesin nga e para.
Dhe e gjitha kjo shkon ne infinit.

"Ky eshte nje 'pushtim' i heshtur ne te gjithe boten nenujore", tha nje
prej studiesve te Universitetit.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Thu Jan 29, 2009 11:28 pm, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 11:05 pm

Paguajne 155 mije dollare per nje qen te klonuar

29/01/2009 11:45Nje
cift nga Florida, qe kishin paguar 155 mije dollare per te klonuar
qenin e tyre labrador, kane marre kete jave nga Azia kopjen e kafshes.

Ata
kishin marre kampione ADN-je nga qeni pese vjet me pare, me shpresen qe
ta riprodhonin ate. Qeni me emrin “Sir Lancelot” kishte ngordhur nje
vit me pare ne moshen 11-vjecare dhe ne korrik cifti mori pjese ne nje
ankand te organizuar nga nje kompani kaliforniane per te klonuar 5 qen.


Qeni i klonuar u prodhua ne nje laborator ne Korene e Jugut dhe
tani ndodhet ne duart e ciftit. Klonimi eshte kritikuar nga nje shoqate
per mbrojtjen e kafsheve, sipas se ciles ai s’mund te zevendesoje
personalitetin unik te nje kafshe.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 11:06 pm

Mars, sonda “Spirit” humbet kontaktet me Token

29/01/2009 19:25Sonda
“Spirit” e hedhur nga NASA ne Mars ka dhene shenjat e para te
shqetesimeve, menjehere sapo ka festuar 5 vjetorin e qendrimit ne
planetin e kuq.

Inxhinieret e “Jet
Propulsion Laboratory” ne Pasadena jane te shqetesuar per sinjalet jo
te mira qe po transmeton “Spirit”. Urdherat per te levizur sonda nuk i
ka degjuar dhe sipas studiuesve, ajo nuk ka levizur asnje meter edhe
pse i jane dhene komanda gjate nje dite te tere. “Ndoshta
roboti ka menduar se nuk ishte momenti dhe koha e duhur per te bere ate
qe iu kerkua”, shprehet nje prej shkencetareve. Hipoteza me e mundshme
eshte qe nje shi i madh kozmik ka nderprere perkoheshisht lidhjen
elektronike me “Spirit”, gje e cila ndodh edhe me trurin e komandimit
te anijeve hapesinore. “Tani duhet te gjejme saktesisht se ku
qendron problemi per ta rregulluar sa me shpejt’, thote kreu i skuadres
qe drejton robotin, Sharon Laubach.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Thu Jan 29, 2009 11:13 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 11:06 pm

Gjen prezervativ ne pije, demshperblehet

29/01/2009 12:00Nje shtetas indian eshte demshperblyer me 450 euro, pasi disa
vite me pare kishte gjetur prezervativ ne nje pije.

Kompania
Pepsi Co ia pagoi parate indianit, qe ne 2003 kishte konsumuar pijen
dhe me pas ishte ndier keq. Sudesh Sharma kishte treguar se e kishte
blere Pepsin ne nje dyqan prane nje stacioni autobusesh dhe pas
konsumit ishte derguar ne spital.

Pasi kishte vezhguar me
kujdes shishen, kishte vene re se ne fund te saj gjendeshin mbetje te
cuditshme dhe shoku erdhi kur pa prezervativin. Ai vendosi t’i
drejtohet gjykates se Konsumatoreve, qe ka pak kohe qe eshte
ngritur ne
Indi.

Duke qene se ishte e pamundur te vertetohej se ai i
kishte blere shishet ne dyqan, gjykata e denoi Pepsin vetem me 450
euro. Nuk eshte hera e pare qe kompani te tilla ndodhen perballe
akuzave.

Dy vjet me pare qeveria indiane ndaloi prodhimin e
pijeve te dy prej tyre, sepse permbanin nivel te larte pesticidesh,
pasi perdornin uje te ndotur.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 29, 2009 11:08 pm

Astronomi, zbulohet planeti “ferr”

29/01/2009 19:15Shkencetaret
zbulojne planetin me te nxehte te vezhguar. Quhet HD80606b
dhe prej te
planeteve te vezhguar deri tani, sigurisht qe ai eshte me i nxehti
dhe
me me pak mundesi per te zhvilluar jeten.

Sipas
te dhenave, brenda 6 oresh, temperatura e tij rritet me 650 grade
celcius. HD80606b ndodhet ne drejtimin e kostelacionit te Arushes se
Madhe, 190 vjet drite larg planetit tone. Ai rrotullohet rreth yllit te
tij per 111 dite dhe temperatura mesatare ne kete planet eshte 526
grade celcius. Sipas prof. Gregory Laughlin nga Universiteti i
Kalifornise, HD80606b ndjek nje trajektore ecentrike me intervale te
rregullt, here here shume i afruar me yllin dhe here here me larg tij.
Kur ky planet i afrohet shume yllit, temperaturat arrijne deri ne 1226
grade celcius. “Ky planet na ben te mendojme se Aferdita mund
te jete nje vend komod ku mund te jetohet”, thote astronomi Alan Boss,
duke dashur te beje nje krahasim temperaturash mes HD80606b dhe
Aferdites qe eshte planeti me i zjarrte i sistemit tone diellor.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 31, 2009 6:11 pm

Skleroza, qelizat e shendosha kurojne semundjen

30/01/2009 19:20Transplanti
i qelizave nga palca e shtylles kurrizore tek pacientet me semundjen e
sklerozes mund ta ngadalesoje shume zhvillimin e kesaj semundjeje.

Kete
e tregon nje studim qe eshte ende ne fazen fillestare, rezultatet e te
cilit do te publikohen ne revisten “Lancet Neurology”. 21 persona kane
qene pjese e eksperimentit, te cilet kane pare permiresime menjehere
pas transplantimit te qelizave te shendosha ne trupin e tyre. Skleroza
eshte nje semundje autoimune ne te cilen qelizat imunitare sulmojne
fibrat nervore. Per kete semundje nuk ka kura por ilace per te
ngadalesuar perhapjen e metejshme. Sipas shkencetareve, eshte vene re
se qelizat e shendosha mund te ndertojne nje sistem te ri imunitar qe
te mos lejoje sulmin ndaj fibrave nervore.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 31, 2009 6:12 pm

Nena e tetenjakeve, edhe gjashte femije te tjere

30/01/2009 12:15Gruaja
kaliforniane qe pak dite me pare solli ne jete tete femije, ka nje
familje te madhe. Familjaret kane treguar per mediat amerikane se ajo
eshte nene edhe e gjashte femijeve te tjere, mes te cileve edhe binjake.

Persa
u perket tetenjakeve te lindur nente jave premature, mjeket thone se
jane permiresuar, por do te duhet te qendrojne edhe per disa jave te
tjera ne spital. Nena e tyre kishte kerkuar qe te mos zbulohej asgje
rreth saj, por pas mesimit te disa detajeve, gazetaret renden drejt
shtepise se saj.

Gjyshja e tetenjakeve tha ne nje interviste
per “The Los Angeles Times” se e bija nuk e priste qe trajtimi i
pjellorise qe kishte bere, do te mund t’i sillte tete femije te tjere.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 31, 2009 6:12 pm

Irak, hiqet skulptura me kepucen e Bushit

31/01/2009 10:30Nje
skulpture kepuce e derdhur ne bronz, e ngritur per te nderuar gazetarin
qe goditi me nje te tille presidentin amerikan Bush, e ka pasur jeten
te shkurter.

Skulptura ishte
vendosur dy dite me pare ne qytetin e lindjes se ish-diktatorit Husein,
Tikrit, por sot eshte larguar nga vendi i ekspozuar, pas nje urdheri te
autoriteteve lokale.

Monumenti ishte vendosur ne ambientet e
nje shtepie femijesh dhe largimi i tij u kerkua nga drejtuesit e saj.
Sipas autoriteteve lokale, femijet duhet te qendrojne larg ceshtjeve te
politikes dhe askush s’duhet te perdore ndertesat shteterore per motive
politike.

Kur krijoi skulpturen, artisti Laith al-Amari
kembenguli se nuk ishte nje veper politike, por nje burim krenarie per
gjithe irakianet.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Life Style   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Life Style
Mbrapsht nė krye 
Faqja 8 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: KINEMA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website