Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Life Style

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Jan 14, 2009 7:46 pm

Sulfur ne atmosfere per te ulur temperaturen e Tokes

13/01/2009 19:55Gjate
punimeve te kongresit te Unionit Gjeofizik Amerikan eshte hedhur nje
ide e padegjuar me pare per te ulur temperaturen e Tokes.

Sipas
nje shkencetari, hedhja e sulfurit ne atmosfere do te ndikonte ne uljen
e ndjeshme te temperaturave ne planetin tone. Por kjo hipoteze eshte
ndeshur menjehere me kundershtime te medha, pasi mendohet se sulfuri ne
atmosfere do shkaktonte shira me permbajtje sulfurike dhe do te
ndikonte ne zgjerimin e vrimes se ozonit. Projektin e sulfurit
e ka prezantuar fituesi i cmimit Nobel per kimine, holandezi Paul Jozef
Crutzen, i cili bashke me kolegun Thomas Wigley e ka mbajtur gjalle
debatin per te ardhmen e planetit. “Behet fjale per te hedhur ne
atmosfere 1 milione ton sulfur ne nje lartesi 10-15 km ne zonen e
Tropikut”, shprehet Crutzen qe po e studion kete ide qysh prej vitit
2006. “Pasi te arrije ne kuoten e caktuar te lartesise,
materiali do te digjet ne menyre qe te transformohet ne bioksit
sulfurik qe me pas konvertohet ne sulfat. Kjo perberje kimike thith nje
pjese te madhe te rrezeve diellore, cka do te ule ndjeshem temperaturen
mesatare te Tokes. Ky operacion duhet te kryhet cdo dy vjet”, vijon
shkencetari holandez. Per te hedhur ne atmosfere 1 milione ton
sulfur do te nevojiteshin 30 mije topa stratosferike dhe kostoja e
projektit arrin deri ne 14 miliarde euro ne vit. Nga ana tjeter,
kundershtaret e projektit thone se pervec shirave sulfurike dhe
zgjerimit te vrimes se ozonit, hedhja e sulfurit ne atmosfere mund te
ndryshoje edhe regjimin e jetes se gjalle ne Afrike dhe Azi. “Hipoteza
e fundit do te rrezikonte jeten e miliona njerezve ne nevoje”, shprehet
Alan Robock nga Universiteti Rutgers. Nderkohe, gjate samitit te San
Franciskos jane hedhur edhe disa hipoteza te tjera per menyren e uljes
se temperatures ne Toke, por ajo e shkencetarit holandez eshte afruar
me shume me realitetin.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Jan 14, 2009 7:47 pm

Kafeja e tepert shkakton halucinacione

14/01/2009 11:20Njerezit qe pijne shume kafe, shohin fantazma dhe degjojne zera te cuditshem, thuhet ne nje studim te shkencetareve britanike.
Personat
qe konsumojne me shume se shtate filxhane kafe ne dite, jane tri here
me te rrezikuar te kene halucinacione, krahasuar me personat qe
konsumojne vetem nje filxhan. Sipas tyre, vegimet nuk percaktohen si
semundje mendore dhe 3 perqind e njerezve te zakonshem degjojne zera.

Ky
studim do te sherbeje per te zbuluar ndikimin e disa faktoreve tek
halucinacionet, qe me pare thuhej se shkaktoheshin edhe nga traumat e
femijerise. Kur eshte i stresuar trupi prodhon nje hormon te quajtur
cortisol, qe haset ne sasi te medha pas konsumimit te kafes.

Vec kesaj, kafeja, caji, pijet energjike dhe cokolloata dihet qe permbajne kafeine.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Jan 14, 2009 7:48 pm

Klima, Worldwatch: Ose ndryshojme, ose vdesim

14/01/2009 02:35Te
ndryshojme stilin tone te jetes ose te vdesim. Ky eshte mesazhi ne
thelb te raportit vjetor te “Worldwatch Institute” i cili cdo vit
mbledh 47 studime nga shkencetaret me te mire te botes per ndryshimet
klimatike.

Konkluzioni i tyre nuk
le alternative te trete: Bota duhet te pakesoje ne menyre drastike,
brenda 2050-es aftesine aktuale per te ndotur, ne vecanti emetimin e
dioksidit te karbonit ne atmosfere, ne te kunderten do te perballet me
katastrofa epokale. “Gjendja e botes eshte perkeqesuar dhe
eshte domosdoshmerisht e nevojshme per te arritur ne nje nivel te ri te
zhvillimit te bazuar mbi prodhimin dhe konsumin e energjise qe
respekton ambjentin”, theksohet ne raport.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Jan 14, 2009 7:49 pm

SHBA, gjendet biznesmeni, qe u shtir si i vdekur

14/01/2009 09:45Biznesmeni
amerikan qe sajoi vdekjen, per t’u shpetuar borxheve, eshte arrestuar
nga policia e Floridas. Ai u gjet ne gjendje te mire shendetesore dhe
nuk kishte pesuar demtime pas hedhjes me parashute nga avioni i tij.

Marcus
Schrenker akuzohet per vjedhjen e miliona dollareve nga disa
investitore. Ai eshte urdheruar nga nje gjykate te paguaje 53.500
dollare dhe do te perballet me burgun nese shpallet fajtor per
mashtrim.

38 vjecari u perpoq te bindte autoritetet se ishte
rrezuar me avionin e tij. Schrenker u kishte thene kontrolloreve te
fluturimeve se ndodhej ne veshtiresi, se xhami i kabines se pilotit
ishte copetuar dhe se ai ishte gjakosur.

Avioni u rrezua ne
nje zone ne Milton, prane Floridas, por pas kerkimeve u gjet dritarja,
dera e hapur dhe asnje gjurme gjaku, apo trupi i pilotit. Sipas
hetuesve, biznesmeni kishte aktivizuar pilotin automatik dhe ishte
hedhur me parashute nga avioni.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Jan 14, 2009 7:49 pm

Tenton te shese te bijen per ca para dhe birre

14/01/2009 11:20Nje
36-vjecar eshte arrestuar ne SHBA, pasi kishte planifikuar te shiste te
bijen 14-vjecare per 16 mije dollare, 100 arka me birre dhe disa
racione mish.

Ngjarja ndodhi ne
Greenfield ne Kaliforni, ndersa bleresi do te ishte nje 18-vjecar.
Fatmiresisht, martesa u anulua, pasi djali nuk ishte ne gjendje te
paguante per shifren per te cilen ishte rene daklord.

Ne kete
ceshtje ishte perfshire edhe nje person i trete, ne rolin e
ndermjetesit. Kjo nuk eshte ngjarja e pare e ketij lloji, sipas
policise. Nje 12-vjecare ishte shitur disa vite me pare po nga i ati
per nje shume parash.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Jan 14, 2009 7:50 pm

Bum kerkesash per punen me te mire ne bote

14/01/2009 10:30Bum
aplikimesh ne faqen e internetit qe ofron punen. Qindra mijera
kandidate shpresojne te fitojne postin, qe do t’i shperbleje me 150
mije dollare per gjashte muaj ne ishullin Hamilton.

Nje zyrtar i Queensland, qe ofron pozicionin, tha se oferta ishte e vlefshme per aplikues nga 18 vende.

Faqja
www.islandreefjob.com, u bllokua per disa ore per shkak te klikimeve te
shumta. Detyrat per ate qe eshte quajtur si puna me e mire ne bote
perfshijne ushqyerje te peshqve, pastrim pishine dhe marrje e postes qe
vjen me avion.

Fituesi do te kete mundesi te jetoje ne nje vile
luksoze me tre dhona gjumi dhe pishine, pa paguar qira. Nuk nevojiten
aftesi te vecanta, apo pervoje pune, madje as mosha nuk eshte kriter.

I perzgjedhuri duhet te dije te notoje, te lundroje dhe te zhytet. Puna nis ne muajin korrik dhe zgjat 12 ore ne dite.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 20, 2009 5:15 pm

Burg per Boy George, lidhi me pranga nje mashkull

17/01/2009 10:25Ish-lideri
i grupit "Culture Club", Boy George, eshte denuar me 15 muaj burg, pasi
kishte mbyllur nje mashkull ne dhomen e tij te gjumit.

Kengetari,
emri i vertete i te cilit eshte George O'Dowd, ne prill te vitit 2007
kishte lidhur 29-vjecarin norvegjez Audun Carlsen me zinxhir ne dhomen
e tij te gjumit, ndersa pretendonte se ai i kishte vjedhur disa foto
nga kompjuteri.

Boy George e ka mohuar akuzen, duke thene se
vetem e kishte ndaluar shoqeruesin e tij per te shmangur grabitjen.
Vendimi eshte marre nga nje Gjykate e Londres.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 20, 2009 5:19 pm

Kine, shtatzene per 60 vjet!

17/01/2009 12:30Doktoret
zbuluan se shkaku i shqetesimeve te nje 92-vjecareje per dhimbje
stomaku, ishte femija i palindur kurre, te cilin e kishte mbajtur ne
trupin e saj per me shume se 60 vjet.

E
moshuara kineze, shume vjet me pare kishte mbetur shtatzene, por femija
kishte vdekur pa lindur ende. Doktoret i kerkuan ne ate kohe nje shifer
per 100 paundesh per ta hequr ate, por gruaja u largua pa iu nenshtruar
nderhyrjes.

"Ishte nje shume e madhe per mua ne ate kohe. Shifra
ishte stratosferike per familjen time, ndaj thjesht u largova dhe e
injorova 'problemin'", u shpreh 92-vjecarja.

Sekreti "doli sheshit", kur e moshuara ankohej shpesh per dhimbje stomaku dhe u shtrua ne spital per te bere nje skaner.

"Nuk arritja t'u besoja syve. Gruaja 92-vjecare kishte nje femije ne barkun e saj", tha doktori qe vizitoi pacienten.

Ai
shtoi se ka me shume se 40 vjet qe punon ne kete profesion, po ky ishte
rasti i pare i ketij lloji qe kishte hasur ndonjehere.

Tani mjeket, me ane te testeve, po shohin nese Huang ka nevoje per nje operacion per te hequr femijen e saj, kurre te palindur.

Por
mjeket jane te cuditur me faktin se si nje krijese e vdekur ka qendruar
kaq gjate nje trupin e nje gruaje pa shkaktuar asnje problem tek ajo.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 20, 2009 5:25 pm

Bie meteori ne Detin Balltik, panik mes njerezve

19/01/2009 10:45Nje meteor eshte rrezuar ne fundjave ne Detin Balltik prane
qytetit Rostock ne Gjermanine veriore.

Spektakli
i nisur me nje rrufe dhe i pasuar me nje zhurme qe shenoi rrezimin e
meteorit, ka zgjatur pak sekonda dhe eshte pare edhe ne Danimarke dhe
Suedi.

Shume njerez jane alarmuar pasi kane pare nje drite ne
gjyre blu dhe te verdhe siper kokave te tyre. Nje telekamera sigurie ka
dokumentuar rrezimin e meteorit.

Ende nuk eshte komunikuar zyrtarisht se behet fjale per nje meteor dhe hetimet vazhdojne.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 20, 2009 5:27 pm

Thyen rekord, flet 124 ore pa pushuar

19/01/2009 11:05Spanjolli Lluķs Colet ka hyre ne rekordet Guinnes, pasi ka folur per 124 ore pa nderprerje.
62-vjecari
franko-katalanas ka permiresuar me kater ore rekordin e meparshem te
vendosur nga nje shtetas indian, ndersa ka folur per kulturen perpara
qindra spektatoreve te interesuar.

Pese dite e kater nete bisede
pa nderprerje kane qene normale per drejtuesin e muzeut te arteve dhe
tradites katalanase. Ky rekord ishte shpikur prej tij kater vjet me
pare, kur kishte folur vetem per 48 ore. Kesaj here ai nuk ka ngrene
dhe as ka fjetur, duke mbajtur fjalimin me te gjate ne bote.

Qindra
spektatore ndoqen biseden permes nje restoranti, ndersa noteret
certifikuan rekordin. “Ua kushtoj cmimin te gjithe atyre qe mbrojne
kulturen dhe gjuhen katalanase”, ishin fjalet permbyllese te fjalimit
te tij.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 20, 2009 5:33 pm

Zbulohet geni qe shkakton semundjet e zemres

19/01/2009 14:0560 milione njerez ne bote kane nje mutacion genetik, qe shkakton zhvillimin e semundjeve te zemres.
Sipas
studimeve, 4 perqind e banoreve te Indise mbartin mutacionin, ndersa
sipas OBSH-se ne vitin 2010, 60 perqind e pacienteve te botes qe vuajne
nga zemra do te jene indiane. “Nature Genetics” raporton se eshte e
rralle gjetja e nje geni qe te kete efekt kaq te rende dhe te jete kaq
i zakonshem.

Semundjet e zemres shkaktojne numrin me te madh
te vdekjeve ne bote dhe India eshte vendi me i prekur. Mutacioni u
verifikua ne genin MYBPC3, qe kodon proteinat e zemres pese vjet me
pare tek dy familje indiane, qe vuanin nga nje shemundje qe shkakton
demtim te muskulit te zemres.

Kerkuesit thone se tek te rinjte
trupi ka mekanizmin e duhur per te larguar proteinen, por ne moshen e
mesme mekanizmi nuk punon mire dhe semundjet e zemres shfaqen tek
njerezit qe kane genin.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 20, 2009 5:34 pm

Gjeniu i botes? Nje 8 vjecar maqedonas

19/01/2009 19:45
8 vjecari maqedonas Marko Calasan ka thyer nje rekord boteror duke marre
edhe primatin absolut. Femija eshte testuar nga sistemi administrator i
kompanise Microsoft, duke e kaluar me sukses provimin. Keshtu, ai eshte
bere profesionisti me i ri ne bote qe kalon testin e kompanise
Microsoft.

Pas kesaj ngjarjeje,
Shkupi e ka pritur si hero djalin 8 vjecar, emri i te cilit eshte
permnedur shpesh nga mediat dhe eshte nderuar nga kryeministri
Gruevski. Ai eshte quajtur me nofken “Moxarti i kompjuterit”. Qe
kur ishte i vogel, Marko mund te konsiderohej vertete nje gjeni pasi ne
moshen 2 vjecare mesoi leximin ndersa 2 vjet me vone gjuhen angleze.
Prinderit e 8 vjecarit drejtojne nje shkolle informatike dhe shpesh
therrasin djalin e tyre per te riparuar problemet me kompjuterat. “Eshte
nje femije me dhunti te medha edhe pse femijet ne moshen e tij e dine
kompiuterin shume mire”, shprehet mamaja e gjeniut. Ne ndryshim nga
bashkemoshataret e tij, Marko nuk i pelqen videolojerat por preferon
shume matematiken dhe astronomine. Me konkurimin ne kompanine
Microsoft, Marko ka zbritur nga vendi i pare nje vajze indiane, e cila
gjate muajit dhjetor kaloi provimin “Microsoft Certified Professional”.
Qe ne moshen 3 vjecare, vajza indiane arrinte te recitonte permendesh
deri ne 1300 strofa te poemes antike te Tamilit, e shkruar 2 mije vjet
me pare.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 20, 2009 8:48 pm

Femrat kerkojne shume kohe per t’u joshur

20/01/2009 10:25Nga ana matematikore, te fitosh nje femer do te thote t’i
vish rrotull per nje kohe te gjate.

Sa
me shume te zgjase kjo periudhe joshjeje, aq me shume pike fiton
pretendenti ne syte e saj, ndersa femra ka nevoje per me shume kohe per
te kuptuar nese personi qe i vjen rrotull eshte ai i duhuri.

Nje
studim matematik i skuadres se Robert Seymour nga University College ne
Londer eshte perqendruar ne fenomenin e joshjes dhe kohen qe duhet te
zgjase. Ekspertet kane realizuar nje model te joshjes bazuar ne teorine
e lojes per te analizuar sjelljet e ciftit.

Joshja per nje
periudhe te gjate i jep mundesi femres te kete me shume informacion per
mashkullin, nese ai ka ndermend nje lidhje serioze apo jo. Meshkujt pak
te besueshem nuk kane deshire ta zgjasin gjate lojen, pasi kerkojne te
hyjne menjehere ne teme.

Por femrave kjo nuk u pelqen. Nje
joshje e gjate con ne me pak zgjedhje te gabuara. Kjo mund te shpjegoje
edhe idene se nje gura nuk do te donte te flinte kurre me nje mashkull
qe ne takimin e pare.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 20, 2009 8:52 pm

Gati mikroroboti, do perdoret ne nderhyrjet kirurgjikale

20/01/2009 11:25Shkencetaret thone se se shpejti ne nderhyrjet kirurgjikale do t’u vijne ne ndihme robote shume te vegjel.
Sipas tyre, brenda vitit do te jete gati mikroroboti qe mund te injektohet ne arterie dhe mund te levize ne te gjithe trupin.

Shkencetaret
australiane te Monash University ne Melbourne, shkruajne ne “Journal of
Micromechanics and Microengineering” se roboti ka nje motor rreth nje
milimeter, leviz fale nje bishti sikur te jete helike dhe noton ne
gjak.

Mikroroboti perbehet nga nje mikrotelekamera dhe
drejtohet nga nje kirurg. Ai eshte keshtu i afte te operoje dhe te
nderhyje me saktesi ne cdo pjese te trupit. Motori mund te perdoret per
t’u dhene fuqi miniroboteve te perhapen brenda trupit.

Deri
tani disa nderhyrje kirurgjikale pengohen per shkak te permasave dhe
fleksibilitetit te instrumentave qe perdoren. Ndersa robotet e vegjel
kane avantazhin qe mund te levizin lirshem ne trup.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 20, 2009 8:55 pm

Meshkujt i rezistojne me shume tundimit per ushqim

20/01/2009 10:25Meshkujt mund t’i rezistojne me shume tundimit se femrat,
kur eshte fjala per ushqimin.

Nje
studim amerikan perfshiu ne nje eksperiment 23 vullnetare, te cileve u
kerkua te mundin urine. Meshkujt reaguan me mire dhe studimet e trurit
treguan se aktiviteti i pjeses se trurit qe lidhet me deshiren per t’u
ushqyer, ishte me i vogel tek meshkujt, krahasuar me femrat.

Kjo
aftesi per te shmangur mendimet per ushqimin, mund te shpjegoje edhe
nivelin me te ulet te obezitetit tek meshkujt. Megjithate, mekanizmi
kompleks qe kontrollon se sa shume ushqehemi, nuk eshte kuptuar
krejtesisht.

Personat e perfshire ne eksperiment u lane nje
dite pa ngrene dhe kur u pyeten me pas si ndiheshin, meshkujt u treguan
me pak te uritur.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 20, 2009 8:57 pm

Rri i qete, qe te mos cmendesh ne pleqeri!

20/01/2009 10:25Nese
ruan qetesine, je me pak i rrezikuar te cmendesh ne pleqeri.
Kerkimet e
kryera nga revista “Neurology” kane marre ne pyetje 500 te
moshuar dhe
i kane pyetur per personalitetet e tyre.

Personat
e qete ishin 50 perqind me pak te rrezikuar te cmendeshin. Specialistet
britanike kane theksuar gjithashtu rendesine qe kane aktivitetet
sociale gjate jetes. Personat qe stresohen shpejt ishin te
paqendrueshem emocionalisht, negative dhe nervoze.

Ndryshime
kishte edhe mes grupeve qe benin jete aktive, por ishin te stresuar dhe
te qete. Keshtu, te kesh nje kalendar social je me i mbrojtur.

Stresi
i vazhdueshem con ne demtimin e disa pjeseve te trurit, qe sjellin
cmendurine. Keshtu, kombinimi i qetesise me aktivitetin social te mbron
nga rreziku.

24 milione njerez ne bote kane probleme me humbjen e kujteses, orientimin dhe shfaqin simptoma te semundjes se Alzhajmerit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 20, 2009 9:04 pm

Trashegimia, ADN-ja s’eshte i vetmi pergjegjes

19/01/2009 19:05Nga kerkimet e bera ne Toronto, del se ADN-ja nuk eshte i
vetmi faktor qe transmeton trashegimine.

Kerkuesit
e “Addiction and Mental Health” ne Universitetin e Torontos kane
zbuluar se nje mekanizem molekular sekondar mund te jete nje prej
shkaktareve te transmetimit te karakteristikave gjenetike si psh,
ngjyra e syve apo karakteristikat e tjera te vecanta patologjike. Ky
zbulim i hap rrugen strategjive te gjenetikes per te luftuar semundjet
e pasherueshme. Publikimi i plote i studimit eshte bere ne revisten
shkencore “Nature Genetics”.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 20, 2009 9:30 pm

Japonezet cmenden per fjalimet e Obames

20/01/2009 10:50Ligjeratat
e Barack Obames ne librat mesimore kane rezultuar best-seller
ne Japoni
dhe po shfrytezohen si menyre per te mesuar anglisht.

Libri
"The Speeches of Barack Obama" ka shitur me shume se 400 mije kopje ne
dy muaj, nje shifer rekord kjo, pasi pak romane arrijne te shesin 1
milione kopje ne vit. Japonezet kane interes te njohin anglishten dhe
shume librari kane nga nje kend me gazeta amerikane, shumica e te
cilave me fotot e presidentit Obama.

Nje botues i librave
shkollore ka thene se fjalimet e presidenteve ose kandidateve per
president shihen si mjete te shkelqyera per te mesuar anglisht, pasi
kane permbajtje te mire dhe fjale te thjeshta.

"Fjalimet e
Obames kane ecur mire, pasi ai perdor fjale si 'yes, we can,' 'change'
and 'hope' qe cdo japonez i mban mend lehte”, tha ai. Fjalimet e Bushit
kater vjet me pare nuk paten kaq sukses.

Pritet qe fondit te librave te Obames t’u shtohet edhe fjalimi qe ai do te mbaje sot ne ceremonine e betimit si president.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:24 pm

Kriza ekonomike, meshkujt me te prekurit

22/01/2009 14:35Kriza ekonomike ka prekur me shume meshkujt se femrat.
Per
shkak se perbejne shumicen ne disa sektore te industrise se ndertimit,
apo transportit, jane me te shumte meshkujt qe kane humbur vendet e
tyre te punes. Ndersa grate dominojne sektore qe jane ne rritje e
siper, si ne qeverisje, arsim, apo shendetesi.

Ekspertet
amerikane te Qendres per Studimin e Tregut te Punes ne Northeastern
University ne Boston thone se 4/5 e 2,74 milione njerezve qe humben
punen ne muajt nentor 2007-nentor 2008, ishin meshkuj.

Numrin
me te madh e perbejne punonjesit e ndertimit, ku meshkujt perbejne 83
perqind te forces se punes, por humbje te medha jane regjistruar edhe
ne fabrika, apo ne sektorin e shitjeve me shumice, ku 2/3 jane meshkuj.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:26 pm

Evrope, masa te rrepta parandaluese per kancerin

22/01/2009 18:55Masat parandaluese per te ndaluar perhapjen e semundjes
se tumorit ne Evrope jane te pamjaftueshme.

Kete
e tregojne qarte statistikat sipas te cilave, kanceri eshte semundja e
dyte qe merr me shume jete njerezish ne kontinentin e vjeter pas
semundjeve kardiovaskulare. Zileve te alarmit u ka rene Komisioni
Evropian, duke theksuar se tumori i gjirit shkakton 32 % te viktimave
nga kanceri tek grate. Gjithashtu, keto te dhena perkeqesohen
kur shihet se popullsia ne Evrope po plaket gjithmone e me shume. Per
te permiresuar sa me shume sherbimet kunder semundjes se kancerit,
Komisioni Evropian ka planifikuar qe gjate vitit 2009 te krijohet nje
partnership evropian per te luftuar semundjen.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:27 pm

Papagalli corienton ndeshjen e futbollit!

22/01/2009 18:50Eshte normale qe gjyqtari i nje ndeshjeje futbollit qe perdor
kartonat per kundershtim te vendimeve te tij dhe per proteste.
Por ne nje kategori amatore ne Angli, ka ndodhur ngjarja e rralle,
gjyqtari i takimit i ka drejtuar kartonin e verdhe nje papagalli.

Ka qene Me-Tu, papagalli i rralle nga senegali i cili ishte ne stadium
bashke me te zonjen e tij.

Gjate
gjithe ndeshjes edhe kur tifozeria ishte ne qetesi, papagalli imitonte
vershellimen e bilibilit te gjyqtarit. Kur kjo gje filloi te behej
gjithmone e me e shpeshte, u be dhe shqetesuese per lojtaret te cilet u
corientuan ne fushen e lojes, duke e nderprere ate here pas here ose me
sakte sa here qe papagalli kujtohej per te vershellyer si gjyqtari.

Pas
kartonit te kuq e zonja e ka nxjerre jashte papagallin. Megjithate per
media britanike e zonja e papagallit eshte ankuar pasi nuk mendon se
ishte vendim i drejte per te nxjerre ate jashte si pas saj pse dikush
mund te marre nje qen ne stadium dhe ajo mos te marre papagallin.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:28 pm

Ndotja urbane shpejton vdekjen

22/01/2009 19:20Sa me i paster te jete ajri i nje qyteti, aq me shume zgjatet jeta
e banoreve qe jetojne ne ate qytet.

Ky
studim eshte publikuar ne revisten “New England Journal of Medicine” qe
studion raportin mes ndotjes dhe jetegjatesise mesatare ne 51 qytete
amerikane gjate viteve 1980-2000. Studiuesit kane vene re se ne
qytetet ku rritja e cilesise se ajrit ka arritur normat 15 % edhe
jetegjatesia mesatare eshte rritur me 3 vjet. Agjentet ndotes demtojne
kryesisht mushkerite, duke shkaktuar semundje kardiake. Edhe
sot shume qytete perendimore kane nivel te larte ndotjeje, ne gjendje
te ule 8-12 muaj jetegjatesine mesatare te nje njeriu. Studimi eshte
kryer nga Brigham Young University qe ka perdorur modele statistikore
per te ndare vdekshmerine nga ndotja dhe faktoret e tjere.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:29 pm

Prodhohet makina, qe do te ece ne Hene

23/01/2009 09:30Ndersa
industria e makinave nuk njeh limit ne toke, tashme prodhuesit
kane
nxjerre edhe tipin e pare te makines, qe do te ece ne Hene.

Behet
fjale per nje mjet me 12 rrota, me te cilin astronautet mund te
udhetojne ne Hene per 14 dite rresht. Makina e prezantuar ka edhe nje
dritare, permes se ciles astronautet mund te shohin terrenit. Ata
do te kene gjithashtu mundesi te dalin ne siperfaqen e planetit dhe te
shetisin. Shpejtesia e levizjes se makines ne Hene do te jete 15
km/ore. NASA nuk ka derguar me njerez ne Hene qe pas misionit Apollo
ne vitet ’60-’70.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:30 pm

Japonia leshon satelitin e pare per ambientin

23/01/2009 09:45Kushton 159 milione euro dhe eshte sateliti i pare qe leshohet ne
hapesire per te vezhguar efektet e gazeve serre.

Sateliti
i leshuar nga agjencia hapesinore japoneze quhet "Ibuki" (frymemarrjer)
dhe eshte ngritur sot nga qendra hapesinore ne Tanegashima, ne jug te
arkipelagut. Leshimi i tij u vonua per disa dite, per shkak te
kushteve te pafavorshme te motit. Sateliti u leshua se bashku me shtate
satelite me te vegjel brenda nje rakete H-2A. Nje zedhenes i
agjencise japoneze te hapesires tha se sateliti u shkeput me sukses nga
raketa dhe po funksionon normalisht. Ai do t’u krijoje mundesine
shkencetareve te llogarisin densitetin e dioksidit te karbonit dhe te
gazit metan nga 56,000 vendndodhje te siperfaqes se tokes dhe sipas
zyrtareve do te kontribuoje ne perpjekjet per te ndalur ndryshimet e
klimes.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Jan 25, 2009 8:31 pm

Obama lejohet te mbaje celularin BlackBerry

23/01/2009 10:00Barack
Obama eshte lejuar te mbaje telefonin e tij BlackBerry,
duke u bere
keshtu presidenti i pare amerikan qe i lejohet aksesi ne
posten
elektronike ne Shtepine e Bardhe.

Zedhenesi
Robert Gibbs tha se nje kompromis do te lejoje presidentin te qendroje
ne kontakt me pjesetare te stafit dhe miq te tij, por perdorimi do te
jete i kufizuar. Por ekziston shqetesimi se persona te tjere mund te
shohin e-mailet e presidentit.

"Siguria eshte rritur per te
realizuar nje komunikim efektiv dhe te mbrojtur”, tha Gibbs. Ky eshte
nje lajm i mire per presidentin, qe eshte pare shpesh gjate fushates
duke kontrolluar e-mailin ne BlackBerry-n e tij.

Me pare Obama kishte deklaruar per CNN se celulari ishte nje nga mjetet
per te qene i sigurte se do te komunikoje me njerezit. Presidentet Bush
dhe Clinton nuk jane lejuar te perdorin e-mail gjate presidences se tyre.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Life Style   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Life Style
Mbrapsht nė krye 
Faqja 7 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: KINEMA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website