Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Life Style

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Dec 14, 2008 7:35 pm

Truri me kujtese te dobet, tani ne internet

13/12/2008 10:30Truri
i Henry Gustav Molaison, njeriut qe vuante nga probleme te theksuara te
kujteses, nje rast unik ne historine e neurologjise, do te analizohet,
seleksionohet dhe vezhgohet, ndaj do te vendoset ne web per te lejuar
mjeket e te gjithe botes qe ta analizojne.

Henry
Gustav Molaison, nderroi jete me 2 dhjetor ne Connecticut ne moshen
82-vjecare. Lajmi per trurin e tij beri xhiron e botes, sepse ai nuk
mund te kujtonte madje as cfare kishte konsumuar ne vaktin e fundit.

Problemi i Molaison, ishte rasti klinik me i studiuar ndonjehere dhe i permendur edhe ne historine e mjekesise.

Duke studiuar kete rast, mjeket arriten qe te njihnin mekanizmat e kujteses.

82-vjecari
mbante mend emrin e tij, dinte se familja vinte nga nje zone e Los
Angelos, kujtonte se kur ishte zhvilluar Lufta e Dyte Boterore, por
prej vitit 1953 jetoi cdo dite, sikur te ishte "e re".

Shkak u be nje nderhyrje kirurgjikale eksperimentale per te gjetur kuren e duhur per goditjet epileptike.

Ky
tru, unik, eshte ne duart e Jacopo Annese dhe i takon atij qe ta beje
te perdorshem dhe te aksesueshem per komunitetin shkencor nderkombetar.


Shkencetari italan 42-vjecar ndodhet ne Amerike prej vitit 1996.

Laboratori ne te cilin punon ka teknika te perparuara, qe lejojne krijimin e hartave cerebrale te njeriut.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Sun Dec 14, 2008 7:43 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Dec 14, 2008 7:37 pm

Ndalet ne Australi endrra e rremtarit italian

13/12/2008 09:20Italiani
Alex Bellini nuk ia ka dale per fare pak per te realizuar qellimin e
tij per te vozitur i vetem permes Oqeanit Paqesor. Eksploratori eshte
detyruar te kerkoje ndihme, ndersa i ishte afruar Australise.

Bellini
ndodhej ne det duke vozitur me rrema barken e tij qe prej muajit
shkurt, kur ishte nisur nga Peruja dhe synonte te arrinte ne Sidnei.
Por ai u detyrua te kerkoje ndihme 65 milje larg brigjeve lindore te
Australise, per shkak te nje stuhie ne det. Ai kishte pershkuar 18000
km. 30 vjecari u shpetua nga nje anije dhe u transportua
mengjesin e sotem ne portin Australian Newcastle, ku e priste
bashkeshortja Francesca. Policia austrlaiane njoftoi se gjate nates ai
kishte telefonuar te shoqen per te kerkuar ndihme, pasi ishte e
pamundur te voziste per shkak te motit te keq. Nje avion u
dergua ta kerkonte, por ai u gjet nga nje anije nga Zelanda e Re.
Italiani kishte humbur 15 kg dhe dukej konfuz. Pas nisjes nga Peruja
Bellini kishte marre me vete 300 kg ushqime dhe nje pajisje qe kthente
ne uje te pijshem ujin e detit. "Nuk jam i zhgenjyer aspak.
Ndoshta s’arrita dot ne toke, por Oqeanin e kalova”, tha Bellini per
agjencine AFP. Me barken e tj 7,5 metra te gjate ai udhetonte 30 milje
ne dite. Por ai pranoi se friken e kishte pasur bashkudhetare gjate
udhetimit. Rremtari mbante kontakte me nje skuader mbeshtetese permes
nje telefoni satelitor.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Dec 16, 2008 7:45 pm

Komunikimi, terapia per te semuret me bulimi

15/12/2008 11:55Zbulohet
terapia e re per personat qe vuajne nga crregullimet ne te ngrene.
Terapia e te folurit shihet si pozitive per te semuret e kesaj
kategorie.

Shume njerez qe kane probleme
me ushqimin mund te perfitojne duke komunikuar mes tyre, per t’u
cliruar nga ndjenjat e obsesionit.

Sipas nje studimi te
shkencetareve britanike, terapia mund te funksionoje ne 4 nga pese
raste. Shumica 154 personave te perfshine ne studim, arriten te merrnin
veten krejtesisht, por fillimisht ky trajtim rekomandohet vetem me
paciente qe vuajne nga bulimia.

Semundjet me te njohura te crregullimeve ne ushqyerje jane anoreksia dhe bulimia.

Teknikat
e reja sugjerojne sesione keshillimi qe do t’i ndihmojne te semuret te
vendosin lidhje mes emocioneve dhe sjelljeve te tyre dhe t’i ndryshojne
ato.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Dec 16, 2008 7:45 pm

Uji i pishinave shkakton astme tek femijet

15/12/2008 13:45Femijet qe frekuentojne rregullisht pishinat kane mundesi me te medha te preken nga astma, per shkak te klorit qe permban uji.
Ne
kete rezultat arriten mjeket ne departamentin e Pediatrise ne
Universitetin e Padovas ne Itali, studim qe u botua ne revisten
"Pediatric Pulmonology". Thithja per nje kohe te gjate e ajrit qe
permban klor, ben qe bronket te jene me te ndjeshme ndaj alergjive dhe
te preken me lehtesisht nga astma.

Sipas profesoreve, duhen
evituar pishinat per femijet shume te vegjel, sidomos nen tre vjec, nje
paralajmerim ky krejt i ndryshem nga ato te meparshmit.

Studimet
nderkombetare kane treguan se sportistet qe praktikojne notin dy-tre
here ne jave, jane me te ekspozuar ndaj semundjeve te rrugeve te
frymemarrjes.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Dec 16, 2008 7:46 pm

Armiqte e zemres, te ndryshem per meshkujt e femrat

16/12/2008 10:45Armiqte e zemres jane te ndryshem per femrat dhe meshkujt ne Itali.
Gjate
kongresit te tyre te mbajtur ne Rome, kardiologet italiane publikuan
edhe rezultatet e nje sondazhi, se ajo qe demton me shume zemrat e
femrave eshte familje dhe raportet e dashurise, ndersa tek meshkujt,
burimi i stresit eshte vendi i punes dhe trafiku.

Stresi i
tepruar thone specialistet, eshte armiku kryesor per nje zemer te
shendetshme. Kardiologet e intervistur ne sondazh thane se 43,6 perqind
e meshkujve stresohen me shume nga puna dhe 22,3 perqind kur gjenden ne
mes te trafikut, ndersa tensioni me i madh tek grate lidhet me familjen
ne masen 40 perqind dhe raportet sentimentale ne 23,7 perqind.

Sipas mjekeve kardiologe, ne kohen e sotme njerezit vdesin me shume nga infarkti i dyte.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Dec 16, 2008 7:48 pm

Angli, rast i vecante somnambulizmi

15/12/2008 19:55Somnambulizmi
ka ngjallur nje interes te madh tek shkencetaret. Shkak jane bere disa
mail-e te derguara nga nje shtetase angleze per disa miqte e saj ne
gjendje somnambuli.

Sipas
gazetes “Daily Mail”, 44 vjecarja eshte cuar nga gjumi pa vetedije duke
derguar mail-e per miqte. Ne njerin prej tyre ajo e ftonte mikun per
dreke dhe i kerkonte te sillte me vete edhe nje shishe vere. Gruaja
tashme eshte kthyer ne objekt studimi nga mjeket, te cilet po
analizojne me kujdes sjelljet e saj ne momentet somnambul. Sipas
mjekeve, nje sjellje e tille nuk ishte vene re asnjehere me pare nga
nje person somnambul dhe ky eshte nje rast unik qe duhet studiuar me
kujdes.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Dec 16, 2008 7:49 pm

Pica e nxehte i shpeton jeten 40-vjecarit

15/12/2008 11:05Nje
pice e nxehte pervece te shijon, mund te te shpetoje edhe jeten. Nje
shperndares picash ne qytetin Miramar te Floridas, eshte sulmuar nga
persona te armatosur, qe kerkonin ta grabitnin.

Arma
e pare e vetembrojtjes e perdorur prej tij ishte nje pice e madhe me
speca. Eric Lopez Devictoria, 40-vjec, ia hodhi picen njerit prej
grabitesve dhe u largua me pas me vrap.

Ai arriti te shpetonte
per mrekulli, edhe pse grabitesit hapen zjarr ndaj tij. Me pas tre te
armatosurit jane arrestuar nga policia dhe do te perballen me akuzen e
grabitjes me arme.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Dec 16, 2008 7:50 pm

Dubai, se shpejti hoteli me rere te ftohte

16/12/2008 09:10Cudirat
nuk kane te sosur ne Emiratet e Bashkuara dhe vecanerisht ne Dubai. Ne
fillim te vitit te ardhshem atje do te perurohet nje hotel i ri
superluksoz, Pallati Versace, qe do t’u ofroje klienteve te tij nje
mundesi te vecante e te padegjuar me pare.

Ata
do te kene mundesi te ecin ne rere pa u shqetesuar se mund t’u digjen
kembet, pasi plazhi do te kete nje sistem ftohjeje. Per reren pak metra
larg hotelit do te perdoret nje sistem ftohjeje qe do te ftohe
siperfaqen dhe klientet nuk do te vuajne nga temperaturat e larta qe
arrije ne 50 grade.

Sistemi i ftohjes do te kontrollohet nga
nje termostat i lidhur me nje kompjuter. Ne Australi ekziston nje
tjeter Hotel Versace, por i dyti pritet te jete edhe me luksoz, ku
shumica e 213 dhomave ne 10 kate, do te kene pishina te brendshme.

Hoteli
do te kete edhe 169 apartamente. Grupet qe kane pronesine e hotelit
kane premtuar te tjera hotele luksoze ne kryeqytetet kryesore te botes.


Por alarmi vjen nga ambientalistet, qe thone se sistemi i
ftohjes do te sjelle mbushjen e atmosferes me substanca te demshme dhe
do te rrise ngrohjen globale.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Dec 17, 2008 7:58 pm

Studimi: Obeziteti “kontrollohet” nga truri

16/12/2008 09:40Shkencetaret
kane zbuluar se fundi se obeziteti eshte nje problem mendor. Truri luan
nje rol te rendesishem per kontrollin e oreksit dhe per kete fajin nuk
mund t’ia hedhim metabolizmit.

Dy studime
nderkombetare te publikuara ne “Nature Genetics”, treguan se shumica
nga shtate variantet e reja te nje gjeni jane aktive ne tru. Por ky nuk
mund te jete shpjegimi per epidemine e fundit te obezitetit, pasi
gjenet kane qene te pranishme prej vitesh dhe kjo epidemi eshte nje
fenomen i ri.

Sipas studimit, impakti i trurit tek oreksi mund
te jete me i rendesishem se cdo variacion gjenetik, qe ndryshon
aftesine e trupit per t’u shendoshur apo dobesuar.

Secili nga
variantet e gjenit ka nje ndikim te vogel tek obeziteti, por nje person
qe i ka te gjitha ato peshon 2 kg me shume se mesatarja.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Dec 17, 2008 8:19 pm

Titani, sateliti i Saturnit jep shenja jete…

16/12/2008 19:25Shkencetaret
amerikane kane bere nje zbulim te rendesishem persa i perket objekteve
qe perbejne sistemin tone diellor. Studimi me i fundit i “Geophysical
Society” i publikuar ne nje samit ne San Francisco flet per aktivitetin
ne satelitin e Saturnit, Titan.

Sipas
filmimeve te marra nga sonda Cassini, ne siperfaqen e satelitit me te
madh te Saturnit jane rizgjuar aktivitete te shumta vullkanike, te
cilat shkrijne sasine e madhe te akullit dhe clirojne sasi te medha
likuidesh. Nga ky studim, eshte dale ne perfundimin se shkrirja
e nje pjese te ngrire te satelitit qe eshte me i madh se Merkuri e
Plutoni, cliron uje, metan dhe amoniak. Ne fakt, gjithmone shkencetaret
kane menduar se Titani misterioz dhe i mbuluar nga gazrat ka ne
siperfaqen e tij edhe nje numer te madh liqenesh ne gjendje te
lengshme. Sonda e NASA-s, Cassini ka zbritur per here te pare
ne siperfaqen e Titanit ne 15 janar te vitit 2005 duke transmetuar
imazhe te nje ambienti te kuq te perbere nga masa te akullta. Sonda
ishte e pajisur edhe me nje mikrofon per te regjistruar zhurmen e eres.
Sipas studiuesve te NASA-s, Titani i ngjan Tokes para mijera
vjetesh dhe kjo ka bere qe shume shkencetare ta mbajne te gjalle
interesin per kete satelit misterioz. Gjithashtu mendohet se ne Titan
jane te gjithe elementet e mundshem qe mund te lejojne zhvillimin e
jetes, cka ben qe shkencetaret te mendojne rruge te reja dhe me efikase
per te eksploruar me shume kete satelit. Temperatura ne
siperfaqen e Titanit eshte rreth 180 grade nen zero, shume e ulet per
disa procese biologjike, por ne te ardhmen shume gjerat mund te
ndryshojne, pasi ne brendesi te satelitit temperaturat jane shume te
larta dhe kete e tregojne edhe aktivitetet vullkanike.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Dec 17, 2008 8:20 pm

Bio-karburant edhe nga mbetjet e kafese

16/12/2008 19:55Ndoshta
shumekush prej nesh, nje dite kur ne mengjes te ndeze makinen, nga
pjesa e pasme e automobilit mund te nuhase arome kafeje.

Per
kete kane folur kerkuesit e Universitetit te Nevadas ne SHBA, sipas te
cileve, bio-karburanti mund te krijohet edhe nga mbetjet e kafese.
Kerkuesit e universitetit, kane marre sasi te medha mbetjesh te kafese
dhe kane prodhuar nje lloj vaji, te cilin me pas e kane konvertuar te
gjithin ne bio-diesel. Ky lloj karburanti qe vjen arome kafeje,
ka treguar madje qe eshte edhe me i qendrueshem se karburanti klasik.
Sipas studiuesve, te cilet po ndertojne nje impiant eksperimental per
kete gje, firmat e medha prodhuese te kafese mund te perfitojne miliona
litra bio-diesel nga ky zbulim. Aktualisht, tregu i
bio-karburanteve eshte ne renie, pasi zbulimet e koheve te fundit ku
karburanti eshte prodhuar nga shume perberes organike, nuk kane gjetur
mbeshtetje globale. Keshtu, etanoli qe ka zevendesuar benzinen, nuk
arrin te qendroje konkurrent ne tregjet globale pasi prodhimi kerkon
konsumimin e shume produkteve te nevojshme.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Dec 17, 2008 8:28 pm

Internet explorer me rrezik

17/12/2008 09:50Te dhenat tona nuk jane aspak te sigurta ne rrjet.
Ekspertet
me te mire te informatikes kane arritur ne konkluzionin se internet
explorer eshte shume i brishte dhe me mungesa te medha sigurie prandaj
bejne thirrje qe te evitohet perdorimi i tij.Kercenimi prek te gjitha versionet, ndaj perdoruesit duhet te kalojne ne nje tjeter browser.

Te gjithe perdoruesit duhet te rifreskojne programet e vjetra dhe te perdorin firewall-et.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Dec 17, 2008 8:29 pm

Quhet Adolf Hitler, i refuzohet urimi ne torte

17/12/2008 13:45Priste
me padurim urimin ne torten e ditelindjes, por kjo ka qene e pamundur.
Pasticeria prane shtepise se tij ne Nju Xhersi ka refuzuar te shkruaje:
Gezuar Ditelindjen, Adolf Hitler! Behet fjale per tre vjecarin me
mbiemer Campbell, prinderit filonaziste te te cilit i kane vendosur
emrin e ish-diktatorit.

Ngjarja e publikuar ne te perditshmen lokale Express-Times, pati jehone nga shume media ne SHBA. Prinderit
e djalit moren letra e e-maile, nga shume njerez te indinjuar, per
zgjedhjen per emrin te birit. Ndersa nena e tij tha se eshte thjesht
nje emer dhe se i biri nuk do te beje gjerat qe ka bere Hitleri.

Edhe
dy femijet e tjere te ciftit kane emra qe lidhen me nazizmin, pasi i
ati eshte adhurues i regjimit. “Njera nga vajzat quhet JoyceLynn Aryan
Nation dhe e ka marre emrin nga Aryan Nation, organizata neonaziste e
krijuar ne 1970, ndersa tjetra Honszlynn Hinler Jeannie, qe ne shqiptim
i ngjan Heinrich Himmler, organizatorit te Holokaustit.

I ati
me orgjine gjermane tha se e kishte zgjedhur emrin Hitler per te birin
se i pelqente dhe se askush tjeter nuk quhet keshtu. Nderkaq, mesohet
se nje tjeter pasticeri eshte ofruar te shkruaje urimin ne torte per
Hitlerin e vogel.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Dec 18, 2008 1:19 pm

Japoni, shkencetaret fotografojne mendimet

17/12/2008 20:10Nese
para shume kohesh, nje fotografi ku stampohet buzeqeshja mund te na
dukej e cuditshme, tashme nje gje e tille eshte mese normale, por ajo
qe mund te na cudise eshte nje tjeter lloj fotografie.

Behet
fjale per fotografimin e mendimeve. Nje grup kerkuesish japoneze kane
paraqitur grafikisht ne nje ekran imazhe mendimesh. Ky studim eshte
publikuar ne revisten shkencore amerikane “Neuron”. Studiuesit
kane perdorur 400 imazhe bardh e zi, te cilat ne njefare menyre mund te
perfaqesojne edhe endrrat. Gjate eksperimentit u analizua fluksi i
gjakut celebral tek disa vullnetare dhe u dol ne perfundimin se gjithe
ky proces nuk mund te kuptohet pa pasqyrimin qe syte bejne ne tru.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Dec 18, 2008 1:21 pm

Shkencetaret: Shkrihen 2 mld tonelata akulli
17/12/2008 10:25Prej vitit 2003 jane shkrire me shume se dy miliarde tonelata akulli ne Groenlande, Antartide dhe Alaske.


Jane te dhena te reja qe vijne nepermjet fotografive satelitore, qe risjellin friken per ngrohjen e planetit.

Me
shume se gjysma e akullnajave tokesore jane shkrire ne pese vitet e
fundit dhe situata me shqetesuese paraqitet ne Groenlande.

Nderkohe fale reshjeve te bores, ne Alaske eshte dicka me mire.

Sipas
shkencetarit, Jay Zwally, akujt e shkrire ne Groenlande rrisin nivelin
e detit rreth gjysme milimetri ne vit. Duke llogaritur edhe shkrirjen
ne Antartide dhe Alaske, atehere niveli global i rritjes se nivelit te
detit arrin deri ne gjysme centrimetri.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Dec 18, 2008 1:25 pm

Kryhet transplanti i pare i fytyres se nje gruaje

17/12/2008 22:45Ne SHBA eshte kryer transplanti i pare i fytyres se nje gruaje. Operacioni u be ne nje klinike ne Cleveland, ne Ohio.
Pacientja ka nderruar 80 perqind te lekures se fytyres se saj me ate te nje personi qe kishte nderruar jete.Nderhyrja
kirurgjikale ka ndodhur dy jave me pare, por eshte bere publike vetem
sot ne nje konference per shtyp nga mjeket pergjegjes.Behet fjale per transplantin e katert qe behet ne fytyren e nje gruaje, por i pari i realizuar me sukses. Nderhyrja e pare eshte bere ne vitin 2005, ne France, mbi nje grua 38 vjecare e cila ishte kafshuar nga qeni i saj.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Thu Dec 18, 2008 1:30 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Dec 18, 2008 1:27 pm

Shkencetaret zbulojne energjine e erret

17/12/2008 21:40Energjia
e erret ekziston, madje ajo shkakton efekte te dukshme. Sateliti
Chandra i NASA-s eshte perdorur nga disa pedagoge te Universitetit te
Harvardit, te cilet kane studiuar 86 galaktika te largeta dhe ne nje
prej tyre kane zbuluar pikerisht energjine e erret.

Ne
galaktiken Abel 85, rreth 740 milione vite drite larg nesh, eshte vene
re prania e energjise se erret, e cila quhet keshtu pasi nuk dihet
burimi i saj, por kjo nuk e pengon te mbushe 73 % te universit.
Nderkohe, 23 % e universit eshte e perbere nga materie e erret, e cila
ka ngelur ende pa u studiuar. 4 % qe ngelen jane yje, galaktika e
planete. Zbulimi i energjise se erret eshte bere 10 vjet me
pare kur astronautet thane se ekziston nje force qe vepron ne
kundershtim me gravitetin dhe dominon kozmosin. Dicka kishte kuptuar
edhe Ajnshtajni, i cili shpiku konstanten kozmike per te llogaritur te
dhenat rreth relativitetit te pergjithshem, ne menyre qe te
kundershtonte efektet e gravitetit. Por edhe pse e konceptoi si
ide, shkencetari i njohur nuk e pranoi asnjehere ate sit e vertete.
Ekzistenca e energjise se erret u zbulua ne vitin 1998 nga Saul
Perlmutter i Universitetit te Berklejit, por ai e cilesonte kete
energji si te mistershme dhe te cuditshme. Nese kthehemi tek zbulimi me
i fundit i bere nga shkencetaret e Harvardit, ata kane vene re se ne
galaktiken Abel 85, gjate 7 miliarde viteve te fundit asgje nuk ka
ndryshuar, duke i bere te mendojne se dicka nuk po i lejon objektet te
rriten. “Kjo mund te shpjegohet edhe si ndalimi ne zhvillimin e
universit”, sakteson Alexey Vikhlinin, sipas te cilit, zbulimi i
energjise se erret eshte nje prej zbulimeve me te medha te bere nga
shkenca.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 19, 2008 1:03 pm

Llogaritesi 2 mije vjecar, funksiono

18/12/2008 14:10Nje
aparature mekanike e ngjashme me oren. U zbulua ne 1901 nga disa
peshkatare ne ujerat prane Antikitheras ne ishullin e izoluar te detit
Jon ne Greqi.

Dukej si nje bllok i
ndryshkur, por ne fakt kishte nje rendesi te madhe dhe me vone do te
zbulohej se objekti ishte llogaritesi me i vjeter ne Bote.

Sipas
eksperteve mekanizmi i Antikythera ishte ndertuar per te bere
llogaritje astronomike, si levizja e Diellit dhe e Henes ne zodiakun e
planeteve dhe percaktimin e eklipseve.

Mekanizmi, i perbere nga 30 ingranazhe bronxi, mendohet te jete ndertuar 150 vjet para lindjes se Krishtit.

Arkeologet thone se eshte nje kryeveper e inxhinierise, duke marre parasysh teknologjine antike.

Nderkohe shkencetari Michael Wright, ka ndertuar nje model njesoj si antiku dhe madje e ka vene ate ne funksion.

Dhe
me e cuditshmja eshte se kjo kopje funksionon njesoj si origjinali.
Madje ne nje video ne youtube, inxhinieri shpjegon funksionin e
kompjuterit te Antikythera.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 19, 2008 1:04 pm

"Science": "Riprogramimi qelizor", arritja e viti

18/12/2008 14:35"Riprogramimi qelizor", aktivizim i nje grupi genesh qe kthejne prapa oren e qelizes deri ne stadin embrional.
Kjo
eshte arritja me e madhe shkencore e vitit, qe ka transformuar qeliza
te rritura, ne te reja me te njejtin potencial si te nje embrioni.

Kjo
arritje i hap edhe perspektiva te tjera mjekesise ne kurimin e
semundjeve deri tani te pasherueshme si Alzheimer, Parkinson dhe
cregullime te tjera.

Vleresimi eshte dhene nga revista "Science", e cila ka bere edhe klasifikimin e zbulimeve me te rendesishme. Dhe 10 te miret jane:

-"Riprogramimi qelizor"

-Planetet jashte sistemit diellor

-"Katalogu" i geneve tumorale

Materialet e reja qe transmetojne energji.

Proteinat e punes

Energjia e rinovuar

-Embrionet ne formacion

-Yndyrnat e mira

-Masat protonike

-"Festivali" i sekuences se gjeneve.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 19, 2008 1:05 pm

Zbulohet uji me i vjeter ne univers

18/12/2008 19:15Uji
me antik mund te gjendet vetem ne skutat me te largeta te univesit. 11
miliarde vite drite larg nje galaktike shume te larget ka treguar se
permban gjurme uji.

Ky zbulim
eshte bere nga dy shkencetare te reja italiane, mesuese ne “Max Plack
Institut”. Ky studim na ndihmon te shikojme ne te shkuaren e Tokes per
te hipotezuar teori te caktuara ne ndertimin e planetit ku aktualisht
jetojme. Sipas te dhenave, kane kaluar plot 11 miliarde vjet qe prej
nisjes se vales radioaktive te lengshme, per te mberritur ne Toke dhe
zbulimi eshte bere nepermjet radioteleskopit “Effelsberg” ne Bon, me i
madhi qe eshte ndertuar ne Evrope. “Kemi qene me fat pasi
gjetem masen e lengshme pikerisht ne objektin e pare qe studiuam. Gati
gati nuk i besonin asaj qe zbuluam”, thekson shkencetarja Paola
Castangia. Pak kohe me pare, nga vezhgimet e bera prej
radioteleskopit ne Nju Meksiko, ishte konfirmuar prania e kesaj lende.
Sipas shkencetareve italiane, per te marre sinjalet do te duheshin 580
dite, por gjithcka u arrit ne 14 dite. “Keto fenomene jane te
lidhura ne vrimat e zeza. Zakonisht vihen re ne galaktika prane nesh
dhe t’i zbulosh ne nje ishuj yjesh shume te larget na lejon te
deshifrojme karakteristikat e vrimave te zeza ne epoken e hershme dhe
te ndertojme harten e ambientit kozmik”, nenvizojne shkencetaret.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 19, 2008 1:08 pm

Higjena orale ndikon ne sistemin kardiovaskular

18/12/2008 19:40Semundjet e gojes mund te ndikojne drejteperdrejte ne sistemin kardiovaskular, duke dobesuar pjesen aterosklerotike.
Sipas
nje studimi te kryer nga Universiteti Shteteror i Milanos dhe te
publikuar ne “Th Faseb Journal”, infeksioni i mishrave dhe dhembeve ul
imunitetin e sistemit kardiovaskular, ndersa kurimi i menjehershem i
pjeseve te demtuara ne goje, largon rrezikun qe mund te na kanoset. Rezultatet
e studimit hapin rruge per strategji te reja te parandalimit te
semundjeve kardiovaskulare, te bazuara ne mirembejtjen e pjeses orale.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 19, 2008 1:10 pm

NASA shet anijet hapsinor

19/12/2008 10:30NASA vendos te beje "ulje" dhe te shese anijet hapsinore qe "do te dalin ne pension" ne vitin 2010.
Te interesuarit duhet te behen gati te paguajne nje shifer prej 42 milione dollaresh nese duan te blejne objektet.

Nje prej anijeve, "Discovery" me siguri do te shkoje te "Smithsonian National Air" ose "Space Museum" i Washington.

Megjithate
per te gjetur bleresit eshte pak e veshtire, pasi vec marrjes se
mjeteve gjigande ata duhet te shpenzojne edhe per transferimin e tyre.

Po
ashtu bleresit duhet te plotesojne edhe disa kritere: Anijet duhen
mbajtur ne struktura te mbyllura, nuk duhen nxjerre jashte SHBA-ve dhe
duhet te jene gati te shpenzojne para edhe per sherbime te tjera.

Nderkohe
nese nuk arrin kerkush te marre gjithe anijen, ajo mund te shitet
pjese-pjese per nje shifer nga 400 deri ne 800 mije dollare.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 19, 2008 1:12 pm

Kercimi heavy metal demton qafen dhe koken

19/12/2008 09:45Adhuruesit
e muzikes heavy metal duhet te tregohen te kujdesshem. Tundja e kokes
sipas ritmit te kesaj rryme muzikore mund te shkaktoje trauma ne qafe
dhe koke.

Keshilla vjen nga dy
shkencetare te universitetit Australian New South Wales, qe kane
publikuar ne “British Medical Journal” nje studim te detajuar per
traumat qe shkaktojne levizjet, qe shoqerojne muziken metal.

Shkencetaret
pasi kane qene te pranishem ne shume koncerte te muzikes heavy metal
dhe hard rock, kane arritur ne perfundimin se tundja e kokes 146 here
ne minute mund te shkaktoje deme nese shtrirja e levizjes i kalon 75
grade.

Nese kalohet kjo shifer rreziku behet me i madh. Duke
folur per parandalimin e tyre, ekspertet propozojne qe ne cd-te me kete
lloj muzike te shtohen edhe apelet per kujdes dhe qe te apasionuarit e
kesaj rryme, te stervisin qafen perpara koncerteve, ose te mbajne nje
mjet sigurie, qe eshte qaforja.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 19, 2008 1:17 pm

Pushim prej punes...nga vota ne web

19/12/2008 09:35Te
pushohesh nga puna ne menyre kreative? Tani eshte e mundur! Ne fund te
janarit, nje prej tete punonjesve te nje agjencie publicitare belge
duhet te lere tryezen e tij.

Po kjo nuk
do te behet me vendim te shefit, por do te jene perdoruesit e web, ata
te cilet do te dorezojne letren virtuale te pushimit nga puna.

Kriza
ekonomike ka perfshire edhe sektorin e komunikimit dhe marketingut. Per
te perballuar krizen dhe per te qendruar ne gare edhe ne vitin 2009,
drejtori i agjencise publicitare "So Nice" ne Belgjike ka vendosur qe
te pushoje nje prej tete personave krijues qe punojne per te.

Por
problemi ishte cilin? Ndaj ai zgjodhi nje menyre krejt te vecante
(ndoshta me te miren ne aspektin publicitar), te pushonte njerin,
nepermjet votes se perdoruesve te web-it.

Ne website-n e
krijuar posacerisht per kete votim, titulli eshte shume i qarte: «You
choose, we Fire!» (Ti zgjidh, ne pushojme!).

Secili prej kandidateve paraqet profilin e tij dhe punet qe ka bere. Ne foto, thuajse te gjithe ndihen te mundur.

Njeri
prej tyre thote: Me votoni mua, sepse une nuk mund te punoj me per nje
agjenci qe i pushon ne kete menyre vartesit e vet. Nje tjeter kerkon qe
te votojne kolegun e tij, pasi sigurisht ai do te mund te punoje ne nje
kompani me te mire.

Duket si shaka, por eshte plotesisht e
vertete. Vete agjencia e ka komentuar kete veprim si tentative per te
dhene nje mesazh: Secili duhet te marre pergjegjesite e veta ne kohe
krize".

Megjithate kjo menyre eshte cinike, pak cnjerezore,
megjithate me shume efekt mediatik, qe gjithnje shkon ne te mire te
kompanise qe ka bere "gjetjen" e saj ne kohet qe jetojme.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Dec 19, 2008 1:25 pm

Prodhohet parfumi me aromen e mishi

19/12/2008 10:30Rrjeti amerikan i Fast Food-eve, Burger King, ka gjetur nje dhurate origjinale per Krishtlindje.
Ai
ka hedhur ne treg nje parfum per meshkuj me aromen e mishit. Parfumi
“Flame”, sipas kompanise ka aromen e joshjes, e perzier me pak shije te
mishit te pjekur.

Parfumi ka dale ne shitje ne Nju Jork dhe kushton vetem 3,99 dollare, por mund te porositet edhe permes internetit.

Parfumi u promovua me nje reklame ne televizion dhe nje video online.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Life Style   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Life Style
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: KINEMA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website