Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Life Style

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Feb 20, 2009 1:33 pm

Kanadaja ne panik, objekti hapesinor “kurseu” Kalgarin

17/02/2009 19:50Frike ne Kanada per nje objekt te identifikuar hapesinor qe
eshte shfaqur ne qiellin e shtetit te Albertas ne daten 13 shkurt.

Menjehere
pas alarmit, ka reaguar “North American Aerospace Defence Command”,
enti qe vezhgon hapesiren dhe monitoron objektet ne afersi te Tokes.
“Nje ngarkese hapesinore ruse me permasat e nje autobusi qe ishte
perdotur ne Stacionin Nderkombetar Hapesinor ka dale jashte kontrollit
dhe po bie mbi Kanada. Sipas perllogaritjeve, objekti mund te
perplaset ne qytetin e Kalgarit. Po e vezhgojme minute pas minute”, ka
bere te ditur NORAD ne momentet e alarmit. Nderkohe, pak ore me vone e
njejta agjenci deklaroi se objekti ndryshoi trajektore dhe mund te
perplasej rreth 100 km ne lindje te Kalgarit, ku densiteti i popullsise
eshte shume i ulet. Nje tjeter shqetesim perbente fakti se
objekti rus i dale jashte kontrollit permbante material radioaktiv. Por
sipas te dhenave nga Kanadaja, objekti eshte perplasur me siperfaqen e
Oqeanit Atlantik, duke larguar perfundimisht rrezikun nga zonat e
banuara. Alarmi ne shtetin e Albertas erdhi 3 dite pas perplasjes se dy
sateliteve ne hapesire rreth 800 km mbi siperfaqen e Tokes.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Feb 20, 2009 1:34 pm

Argjentine, zbulohet dinosauri me i vogel

17/02/2009 20:20Nje skelet dinosauri me permasa shume te vogla eshte zbuluar
ne parkun natyror argjentinas te Ikigualastos.

Ky
skelet eshte pagezuar me emrin “Panpagia Protos” qe fjale per fjale do
te thote, “I pari qe ha gjithcka”. Skeleti shkon deri ne 1 meter
gjatesi dhe sipas zbuluesit Ricardo Martinez, mund te plotesoje
zinxhirin e evolucionit te specieve te tjera te dinosaurve qe kane
jetuar ne Toke miliona vjet me pare. Fakti qe e ben te vecante
kete zbulim eshte se skeleti i dinosaurit “Panpagia Protos” eshte me i
vogli i zbuluar deri me sot dhe ai nis zinxhirin e gjate te dhjetra
llojeve te dinosaurve te zbuluar deri me sot.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Feb 20, 2009 1:35 pm

Nje indian, ne Guinness si “Man of the ear”

18/02/2009 11:40Shtohet nje tjeter cudi ne librin e rekordeve Guinness.
Rekordi
i radhes eshte ai i nje mashkulli, qe ka siguruar vendin e pare fale
qimeve me te gjata te vesheve ne bote. Behet fjale per indianin
Radhakant Bajpai, qe ka rezultuar me qime 13,5 centimetra.

Personi ne fjale njohet edhe me nofken “Man of the ears”
(Njeriu i veshit), nje titull paksa i ngjashem me “Man of the year”.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Feb 20, 2009 1:37 pm

Britani, protagonistja e Big Brother shet dasmen

18/02/2009 12:10


Nje
ish-pjesemarrese ne reality show-n e njohur Big Brother ne Britani, qe
ndodhet ne prag te vdekjes, ka vendosur te shese dasmen e saj per 700
mije sterlina.

Jade Goody, 27 vjec, qe
sipas mjekeve vuan nga nje tumor dhe ka edhe tete jave jete, ia ka
besuar ekskluzivitetin revistes “Ok”. Vajza po pergatit detajet e
fundit te ceremonies me te fejuarin Jack Tweed, ndersa dasma do te
behet te dielen.

Jade shpreson te mberrije me kembet e veta ne
ceremonine ne Hertfordshire. Ajo ia ka derguar fustanin dyqanit Harrods
per t’i bere disa verifikime dhe nje xhep te fshehte ne pjesen e
shpines, nga i cili do te marre mjekimet. Parate nga shitja e dasmes do
te shkojne pas vdekjes se Jade per dy djemte e saj 5 dhe 4-vjecare.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Feb 20, 2009 1:39 pm

Celularet, brenda 2012, karikuesi universal

18/02/2009 12:35Brenda vitit 2012 do te shperndahet nje karikues baterish per
te gjithe tipet e celulareve ne bote.

Nese premtimi i bere do te mbahet, atehere kemi nje revolucion te
vertete ne kete sektor.

Lajmi u be i ditur ne Kongresin Boteror te Telefonise Celulare qe
po zhvillohet ne Barcelone, te Spanjes.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Feb 20, 2009 1:39 pm

Blen arkivolin para vetevrasjes, por nuk vdes

18/02/2009 14:35E kishte pergatitur si mos me mire vdekjen, por tentativa per
vetevrasje i ka deshtuar.

Nje
qytetar nga Mali i Zi, emri i te cilit nuk behet i ditur, ka blere nje
arkivol ne nje agjenci funerale dhe pasi eshte futur brenda tij, ka
qelluar veten me pistolete ne koke.

Nuk ka mundur te vdese, por personi eshte transportuar ne spital,
ku edhe po kurohet. Ngjarja e rralle ka ndodhur ne Podgorice.

Mesohet se personi kishte tentuar t’i jepte fund jetes per shkak te
problemeve te renda familjare.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Feb 20, 2009 1:44 pm

Acer dhe Garmin prezantojne telefonat navigatore

18/02/2009 17:30Navigatoret
satelitore kane hyre ne gare ne telefonat celulare. Gjate panairit
“Mobile World Congress” te zhvilluar ne Barcelone, kompanite Acer dhe
Garmin kane prezantuar telefona te vegjel me navigatore, duke sfiduar
telefonat e vertete celulare.

Sipas
Acer, projekti parashikon hedhjen ne treg te nje smartphone, telefona
te vegjel, te afte per te ofruar shume sherbime satelitore. Nga ana
tjeter, Garmin hedh ne treg dy telefona “smartphone full touch”
Nuvifone M20 dhe G60, produkte qe kane nje avantazh te madh fale
lidhjeve satelitore, pavaresisht funksioneve qe mund te kryejne edhe si
telefona. Keto projekte mund te pershtaten lehtesisht me
programin e kompanise Google per te ndjekur me navigator personin qe
deshirojme, per te zbuluar vendndodhjen e tij.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Feb 20, 2009 1:45 pm

“Times”: Ja blogjet me te klikuara

18/02/2009 17:55Sipas
revistes “Time”, blogjet me te mira te vitit 2009 jane plot 27. Ne
renditjen e tabloidit britanik vendin e pare e ze Talking Points Memo,
faqe e krijuar ne vitin 2000.

Ky
blog ka fituar edhe cmimin amerikan per gazetarine “George Polk Award”.
Nderkohe, Huffington Post qe ne vitin 2008 mbante vendin e pare, zbret
nje pozicion me poshte. Ky rrjet i ndertuar ne vitin 2005 nga Arianna
Huffington eshte nje kanal informacioni qe perdor strukturen e blogut,
duke dhene kontribute te medha ne politiken e rrjeteve. Nje
tjeter blog shume i klikuar eshte edhe Lifehacker qe mbledh keshilla
dhe guida per te jetuar sa me mire eren dixhitale. Ne kete klasifikim
nuk mund te mungonte MetaFilter, qe prej 10 vjetesh servir artikuj
shume interesante, ndersa BoingBoing dhe Freakonomics jane perqendruar
ne boten e ekonomise. Fytyrat e reja te ketij viti jane Slashfood,
dedikuar rritjes se kafsheve shtepiake dhe Generacion Y.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Feb 20, 2009 1:46 pm

Bimet, sistemi drejtues ndodhet tek rrenjet

18/02/2009 18:20Ne rrenjet e bimeve eshte zbuluar qendra e komandes se tyre.
Sipas
nje grupi shkencetaresh nga Universiteti i Firences, nga qelizat e
rrenjeve mund te jepen sinjale elektrike, ne menyre te ngjashme me ate
qe bejne neuronet tek kafshet. Por ne ndryshim nga neuronet, keto
qeliza kane si vecori emetimin e sinjaleve ne te njejten kohe. Ne
kete perfundim eshte dale pas studimit te lules multi electrode arrays,
ku sistemi elektrik transmetohet nga nje qelize ne tjetren. Ky studim
eshte publikuar i plote ne faqen nderkombetare online te Pnas
(Proceedings of the National Academy of Science).

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Feb 20, 2009 1:47 pm

Rrjetet sociale ne internet demtojne shendetin

19/02/2009 13:30Rrjetet
sociale ne internet mund te demtojne shendetin e njerezve, pasi
pakesojne mundesite per kontakte direkte. Sipas studiuesit Aric Sigman
faqe popullore si Facebook, synojne te pasurojne jeten sociale, por
perfundojne duke i ndare njerezit.

Biologu
Sigman e ka publikuar studimin e tij ne revisten e Institutit te
Biologjise. Ai pretendon se mungesa e nje rrjeti real social, qe te
perfshije bashkeveprimin mes njerezve, mund te shkaktoje efekte
biologjike. Mungesa e te qenurit balle per balle mund te ndryshoje
menyren si funksionojne genet, te crregulloje pergjigjet imunitare,
nivelin e hormoneve, funksionimin e arterieve dhe gjendjen mendore.

Per
rrjedhoje mund te sjelle semundje te zemres, kancer, goditje ne tru dhe
cmenduri. Sigman thote se rrjete te tilla i kane izoluar me shume
njerezit, pasi ka ndryshim mes pranise reale dhe varietetit virtual.

Qe
prej vitit 1987 eshte ulur numri i njerezve qe nuk takohen, si pasoje e
perdorimit te mjeteve elektronike. Biologu thote se takimet direkte
kane nje ndikim, qe s’mund te shihet ne rastet kur komunikojme me
e-maile.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Feb 20, 2009 1:53 pm

Pranga 14-vjecares, dergoi sms gjate ores se mesimit

19/02/2009 13:00Nje nxenese amerikane 14-vjecare eshte arrestuar, pasi
dergonte mesazhe nga celulari gjate ores se mesimit.

Mesuesi
i matematikes i kishte kerkuar vajzes te mos merrej me me telefonin,
por ajo kishte thene se nuk kishte me vete nje te tille. Pas ketij
pohimi, mesuesi thirri nje polic, qe arrestoi vajzen per shkak te
sjelljes se papergjegjshme.

Vajza nga Wauwatosa East High
School ne Wisconsin, vazhdoi ta mohonte se kishte pasur celular edhe
pas marrjes ne pyetje nga polici. Ai i kerkoi numrat e telefonit te
prinderve. Pas disa tentativave qe deshtuan per shkak te numrave te
pavertete qe jepte vajza, u arrit te njoftohej e ema.

Por edhe
pas mberritjes se nenes ne shkolle, vajza nuk pranonte qe posedonte nje
telefon. U desh nderhyrja e nje policeje femer, e cila e kontrolloi dhe
zbuloi celularin. Ajo u arrestua, u pezullua per nje jave nga shkolla
dhe u denua me 298 dollare gjobe, ndersa telefoni iu konfiskua.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Feb 20, 2009 1:58 pm

Mars, sonda Phoenix zbulon uje te lengshem

19/02/2009 16:20Sonda marsiane e NASA-s, Phoenix ndoshta eshte ndeshur
me nje pellg te lengshem ne siperfaqen e planetit te kuq.

Pergjegjesi
teknik i misionit Peter Smith tregon se sonda e leshuar ne polin e
veriut ka hasur ne nje pjese te lengshme qe mendohet te jete uje.
Shkencetaret mendojne se ne ate ambient ku presioni eshte shume here me
i larte se ne Toke dhe temperaturat nuk kane kaluar ndonjehere mbi
kufirin e -20 gradeve, nuk eshte e mundur qe uji te ruhet ne gjendje te
lengshme, perjashtuar vetem disa raste. Hipoteza e pare eshte
qe bulezat e fotografuara nga sonda jane absorbuar nga atmosfera. Nje
tjeter hipoteze eshte se gjate uljes, sonda ka shkaktuar nxehtesi duke
shkrire perkohesisht nje pjese te akullt. Gjithashtu, mesohet
se uji eshte ne gjendje te kripur dhe kjo ka bere qe shkencetaret te
mendojne se sasia e larte e kripes ne kete zone nuk mund te lejoje
zhvillimin e jetes. Phoenix u ul ne Mars ne 25 maj te vitit 2008 dhe
pas 5 muajsh e nderpreu punen pasi u paralizua nga akulli.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Feb 22, 2009 11:31 am

“Studentet dixhitale”, fillon epoka iPod

20/02/2009 16:30Teknologjia ka hedhur nje tjeter hap qe e lidh njeriun me shume
me pajisjet dixhitale.

Tashme
studentet ne SHBA mund ta ndjekin leksionin edhe ne iPod dhe te
rezultojne me te vemendshem ne mesim se disa nxenes te tjere qe
preferojne ta degjojne leksionin live. Sipas nje studimi te bere me 64
studente nga psikologet e State University of New York, studentet jo te
pranishem ne leksione kane dhene rezultate me te larta.

Ata
jane ndare ne dy grupe, ku 32 prej tyre e kane ndjekur mesimin nga
klasa, ndersa 32 te tjere nepermjet videos ne iPod dhe rezultatet
flasin vete. Grupi “iPod” arriti nje mesatare 71 % te pergjigjeve
pozitive, ndersa grupi i klases 62 %. Sipas psikologut Dani McKinney,
versioni dixhital i leksioneve e ndihmon me shume nje student.


Studentet
qe arriten rezultatet me te mira u shperblyen me nga nje iTunes qe
kushton 15 dollare. Ne kuader te kesaj nisme, kompania Apple ka nisur
projektin e quajtur iTunes University qe ofron falas materiale
dixhitale nga shume lende te ndryshme.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Feb 22, 2009 11:32 am

Sudan, gjenden pjese te asteroidit “2008 TC3”

20/02/2009 17:10Pjese te asteroidit te perplasur ne territorin e Sudanit ne 7 tetor
jane gjetur nga astronomet.

Trupi
qiellor “2008 TC3” me diameter 5 metra nuk u shperbe ne atmosfere,
duke lene gjurmet e tij edhe ne Toke pas perplasjes. Ngjarjen e ka
raportuar nje pilot avioni, duke thene se qiellin e kishte pershkuar
nje top i zjarrte. Qe nga ai moment, nje grup kerkuesish nga
Universiteti i Khartumit u vune ne kerkim te mbetjeve, ndersa NASA u
dha te dhena te peraferta per koordinatat. Nderkohe, Lindley Johnson
nga “Near-Earth Object Program” ka rindertuar momentin e perplasjes se
objektit te rralle qiellor me Token. Tashme qe shkencetaret kane pjeset e
asteroidit mund te nisin analizat e hollesishme per te zbuluar perberjen e tij.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Feb 22, 2009 11:33 am

Google korrigjon gabimin me kontinentin e zhdukur

20/02/2009 17:35Imazhet
e Google Earth kane ngjallur debate te medha per disa ore rresht, pasi
gazeta “Sun” publikoi nje shkrim per nje zbulim te rendesishem te bere
ne Oqeanin Atlantik.

Sipas jesaj
gazete, nepermjet Google Earth, ne oqean jane vene re pjese te zhytura
te kontinentit Atlantid, te zhdukur mijera vjet me pare. Por menjehere
pas publikimit te lajmit, Google ka pergenjeshtruar gjithcka, duke
thene se behet fjale per nje anije te specializuar per te studiuar
dyshemene e oqeanit. Kompania Google ka sqaruar se nje lidhje
paralele rrjetesh qe ka shkaktuar kete turbullire, por tashme gjithcka
eshte sqaruar. Kontinenti misterioz per te cilin thuhet se ka pasur
jete dhe civilizim, por gjithcka mbetet ne kuadrin e hipotezave.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Feb 22, 2009 11:34 am

Mediat e dhunshme na bejne me te pandjeshem

20/02/2009 21:45Videolojerat
i bejne adoleshentet me te dhunshem, ndersa dhuna ne televizion ndikon
per keq tek njerezit. Keto teori jane zbuluar prej disa vitesh, por
ketij problemi psikik mediat i shtojne dhe nje tjeter.

Eshte
zbuluar se mediat e dhunshme nuk i ndihmojne njerezit te dalin nga
veshtiresite qe ata hasin ne jete. Studimi eshte publikuar ne revisten
“Psychological Science” ku shtjellohen rezultatet e dy eksperimenteve
te ndryshem.

I pari eshte kryer me 320 studente, te cilet pasi
kane luajtur per 20 minuta, jane perballur me nje grindje te stimuluar
nga dy aktore, njeri prej te cileve rrezikoi kaviljen. Studenteve qe
kishin luajtur Mortal Kombat u eshte dashur me shume kohe per t’i
ardhur ne ndihme viktimes se sa studentet qe luajten 3D Pinball.

Ne
studimin e dyte u vezhgua sjellja e 162 njerezve pasi dolen nga
kinemaja. Ne kete moment, studiuesit simuluan nje tjeter grindje. Si
perfundim, gjysma e personave qe pane nje film te dhunshem iu desh 26 %
e kohes me shume se ata qe nuk pane film te dhunshem, per te ndihmuar
njeriun ne veshtiresi.

“Keto studime tregojne se mediat e
dhunshme e ulin ndjeshem mundesine per te ndihmuar te tjeret. Behemi te
pandjeshem ndaj dhimbjes se te tjereve”, nenvizojne studiuesit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Feb 22, 2009 11:36 am

Discovery, shyhet serish leshimi ne hapesire

21/02/2009 10:35Eshte shtyre per te katerten here leshimi ne hapesire i anijes
kozmike Discovery nga NASA.

Vonesa
e radhes ka ardhur si pasoje disa problemeve ne valvolen e serbatorit
te karburantit. Leshimi i Discovery ishte shtyre edhe tre here te tjera
dhe ishte vendosur qe ajo te nisej me 27 shkurt, per nje udhetim 14
ditor.

Anija do te transportonte nje set panelesh diellore ne
Stacionin Hapesinor Nderkombetar. Nuk eshte vendosur ende nje tjeter
date per leshimin.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Feb 22, 2009 11:37 am

Nuk e pagoi, dentisti i shkul protezen pacientes

21/02/2009 10:45Nuk i kishte paguar 700 euro dhe i ka hequr protezen. Ka qene
ky reagimi i pazakonte i nje dentisti gjerman ndaj nje klienteje.

Ai
ka shkuar ne shtepine e pacientes dhe i ka shkulur nga goja protezen,
qe ia kishte punuar dhe vendosur vete. Edhe pse ka kerkuar falje per
veprimin, stomatologu 57-vjecar eshte denuar nga gjykata me 6 mije euro
gjobe.

Dentisti kishte deklaruar ne gjyq se agresioni kishte
ndodhur kur ai e kishte humbur qetesine, per shkak te stresit per
motive personale dhe profesionale.

Gruaja 60-vjecare u paraqit
ne gjykate pa proteze dhe deklaroi se nuk deshironte nje tjeter, pasi
shoku qe kishte pesuar nga veprimi i dentistit ishte shume i madh.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sun Feb 22, 2009 11:38 am

Priste trinjake, por sjell ne jete vetem nje

21/02/2009 10:30Jetonte
prej muajsh me dy vellezerit ne barkun e se emes, por nuk ka duruar dot
me dhe ka ardhur ne jete. Nje grua shtatzene ka lindur parakohe vetem
njerin nga trinjaket, ndersa dy te tjeret do te qendrojne brenda saj
edhe per pak kohe.

Historia e foshnjes
Yaniis ka pushtuar kronikat ne shtypin francez. Ai ka shtate dite qe ka
lindur, ndersa dy vellezerit akoma jo. Mjeket thone se ky eshte nje
rast i rralle, i jashtezakonshem. Yannis ka qene 25 javesh dhe peshon
890 grame.

Tani ndodhet ne reanimacion ne spitalin e Rennes
dhe mjeket thone se gezon shendet te mire. Nuk jepen shume detaje
teknike per lindjen e tij, por hipoteza me e mundshme eshte se femija
ka jetuar ne nje placente te ndare nga ajo e dy binjakeve te tjere, e
cila eshte care me pare.

Pas lindjes mjeket i kane dhene gruas
disa ilace per te ndaluar kontraktimet dhe per te shtyre lindjen e dy
femijeve te tjere. Ne raste te tilla shtyrja nuk zgjat shume dhe mjeket
jane te cuditur, pasi edhe pse kane kaluar 7 dite asgje nuk ka ndodhur.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
vl_girl
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1575
Name : 0
Points : 509
Registration date : 07/11/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Jun 26, 2009 5:40 am


_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Sep 18, 2009 9:46 pm

Astronomi, zbulohet binjku i Tokes.


18/09/2009 17:50

Binjaku
i Tokes ndodhet vetem 500 vjet drite larg nesh, rrotullohet rreth nje
ylli dhe ka nje siperfaqe te ngjashme me ate te planetit tone.

Ndodhet
ne yjesine e Bricjapit dhe astronomet po punojne me teleskopin Corot
per te saktesuar sa me shume te dhenat e marra nga ky planet shkembor.
Corot eshte nje satelit i leshuar me vektorin Cnes nga Agjencia
Franceze e Hapesires dhe eshte i specializuar per vezhgimin e planeteve
te tille. Planeti misterioz qe quhet Corot-7b u identifikua ne
fillimin e ketij viti. Sipas te dhenave, densiteti ne siperfaqen e tij
eshte 5.5 grame per centimeter kub. Kjo karakteristike e ben me te
ngjashem me Token. Per ta vezhguar me mire Corot-7b, sateliti
do pajiset me fibra optike me te specializuara nga Agjencia Europiane e
Hapesires. Diametri i planetit eshte pothuajse sa dyfishi i Tokes, por
ambienti eshte i pajete pasi temperaturat jane jashtezakonisht te
larta.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Fri Sep 18, 2009 9:53 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Sep 18, 2009 9:51 pm

Itali, zbulohet menyra e ndalimit te tumorit.
18/09/2009 17:20

Nje studim italian ka zbardhur menyren e rritjes se tumoreve
dhe pjeset qe furnizojne semundjen.

Zbulimi
i publikuar ne revisten “Cell” thekson se qelizat e cmendura dalin
jashte kontrollit dhe arrijne te lene edhe pasardhes te shumte, duke
marre pak nga pak jeten e organeve jetesore. Duke ndaluar zhvillimin e
qelizave te cmendura eshte e mundur te ndalet edhe zhvillimi i tumorit
pa kuruar gjithe organin qe ai rremben. Nje ekip i koordinuar
nga Pier Giuseppe Pelicci, Angelo Cicalese dhe Giuseppina Bonizzi kane
zbuluar menyren si te arrijne te bllokojne keto qeliza. Geni P53 qe
prodhon nje proteine te shendoshe, por kur ai nuk funksionon, mban ne
jete keto qeliza. Ne rastet normale, qelizat rrjedhese ndahen ne dysh
duke i dhene jete nje tjeter qelize dhe ky proces duhet “asimetri”, por
ne rastet anormale kur P53 nuk funksionon, qeliza nene linde dy bija ne
nje proces qe quhet “simetri”.
Ne kete menyre ato shumohet
brenda pak kohesh, duke rritur masen tumoriale. Ne keto raste do ishte
e panevojshme goditja e qelizave, por me i sakte do ishte veprimi ndaj
genit P53 per ta rivene ne funksion. Keshtu, brenda pak muajsh, masa
tumoriale nuk rritet, cka do te thote se pacienti mund te shpetoje.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Sep 18, 2009 10:01 pm

"Kush gjen nje thesar, gjen nje Mik"
17/09/2009 20:40

“Kush
gjen nje thesar, gjen nje mik”. Ky nuk eshte aspak nje lapsus por
rezultati i nje studimi te publikuar ne revisten “Psychological
Science” per efektin qe ka paraja ne psikike.

Nje
ekip kerkuesish nga Departamenti i Psikologjise ne Universitetin Sun
Yat-Sen kane zbuluar se parate e shumta mund te zevendesojne shume
lehte miqte. Sipas Xinyue Zhou, Kathleen Vohs dhe Roy Baumeister, te
besh nje banje ne para te ben shume mire. Portofoli i mbushur plot mund
te jete gjithashtu nje ilac i mire kunder stresit, i lidhur me izolimin
dhe dhimbjen fizike. Kerkuesit e universitetit kinez kane
zbuluar gjithashtu se deshira per para eshte ne porporcion me ndjenjen
e refuzimit te vuajtjes, pasi sa me shume te ndihemi vetem, aq me shume
e duam pranine e parave. “Ky rezultat ka nje rendesi te madhe per nje
sistem social si ai amerikan, i karakterizuar nga diferenca te medha ne
mireqenien financiare”, shprehet profesori Roy Baumeister.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Fri Sep 18, 2009 10:09 pm

Siberi, gjendet femija i "eger"
17/09/2009 17:45

Nje femije i “eger” eshte gjetur nga nje patrulle e policise ne qytetin
e Kemerovos, ne Siberine perendimore.

Femija, i cili eshte dhjete vjec, nuk kishte marre asnje lloj perkujdesjeje
nga familjaret e tij dhe ishte rritur me qente. Vogelushi ecte me kembe e me
duar dhe u lehte kalimtareve.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Life Style   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Life Style
Mbrapsht nė krye 
Faqja 9 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: KINEMA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website