Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Life Style

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Thu Jan 08, 2009 8:13 pm

27-vjecarja ushqen me gji qenin e semure

08/01/2009 13:50Dashuria
per kafshet nuk njeh kufi. Nje 27-vjecare nga Nevada,
Janelle Williams,
ka vendosur te ushqeje me qumesht gjiri qenin e saj
qe ishte i semure.

Kelyshi
i quajtur Jack, jo vetem qe ka arritur te mesoje te pije, por e ben
edhe me delikatese. “Fillimisht m’u duk e cuditshme, por nuk me ka
shkaktuar dhimbje. Eshte me i kujdesshem se djali im dy
vjecar Johnny”,
tha gruaja per revisten gjermane “Bild”.

Ende nuk eshte shume
e qarte se cfare e ka shtyre Janelle te ushqeje qenushin
me qumesht
gjiri, por duke iu referuar fjaleve te saj, gjithcka ka qene
spontane.
Gruaja e ka ende ne gji femijen e saj dhe kjo mund te kete
qene nxitje
per te ushqyer edhe qenin.

"Ndjesia fillimisht ishte e cuditshme, me pas u mesova. Tani
kam nga nje gjoks per secilin”, u shpreh Janelle.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
e llastuara
Profesionist/e
Profesionist/e
avatar

Numri i postimeve : 18
Location : in a magic world
Name : 0
Points : 3
Registration date : 15/12/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 10, 2009 4:18 pm

wowm sa e quditshme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
sy zeza
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1314
Age : 44
Location : Gjermani
Name : 0
Points : 29
Registration date : 12/03/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 10, 2009 6:27 pm

Dano shkruajti:
27-vjecarja ushqen me gji qenin e semure


08/01/2009 13:50Dashuria
per kafshet nuk njeh kufi. Nje 27-vjecare nga Nevada,
Janelle Williams,
ka vendosur te ushqeje me qumesht gjiri qenin e saj
qe ishte i semure.

Kelyshi
i quajtur Jack, jo vetem qe ka arritur te mesoje te pije, por e ben
edhe me delikatese. “Fillimisht m’u duk e cuditshme, por nuk me ka
shkaktuar dhimbje. Eshte me i kujdesshem se djali im dy
vjecar Johnny”,
tha gruaja per revisten gjermane “Bild”.

Ende nuk eshte shume
e qarte se cfare e ka shtyre Janelle te ushqeje qenushin
me qumesht
gjiri, por duke iu referuar fjaleve te saj, gjithcka ka qene
spontane.
Gruaja e ka ende ne gji femijen e saj dhe kjo mund te kete
qene nxitje
per te ushqyer edhe qenin.

"Ndjesia fillimisht ishte e cuditshme, me pas u mesova. Tani
kam nga nje gjoks per secilin”, u shpreh Janelle.
Very tash do hiqen nga kriza edhe shtazet se kan ku te ushqehen Very me te vertet interesante
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 10, 2009 9:05 pm

e pra e Very

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 10, 2009 9:06 pm

Studimi, kanceri i lekures pasohet nga forma te tjera

08/01/2009 19:10Sipas
nje studimi te bere kohet e fundit, personat e prekur nga kanceri i
lekures jane me te predispozuar te preken nga forma te tjera tumorale.

Nje
lajm i keq per te gjithe ata njerez te cilet i kane mbijetuar semundjes
se kancerit te lekures. Sipas nje studimi te bere kohet e fundit,
personat e prekur nga kanceri i lekures jane me te predispozuar te
preken nga forma te tjera tumorale. Kete zbulim e ka bere nje
grup shkencetaresh nga Universiteti i Queen ne Belfast, te publikuar ne
“British Journal of Cancer”. 1837 persona te prekur nga semundja e
tumorit te lekures dhe 20823 persona te prekur nga nje forme me e lehte
e kesaj semundjeje, jane studiuar per vite me radhe. Perfundimi tregon se ne 57 % te tyre ka mundesi te zhvillohet nje forme tjeter tumorale, ne vecanti ne mushkeri.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 10, 2009 9:06 pm

Microsoft pergatit klientet: Lindi Windows 7

08/01/2009 19:50Pasardhesi
i programit Windows Vista mund te dale ne tregje gjate muajit nentor,
por ne dispozicion te konsumatoreve do te jete duke nisur qe nga dita e
neserme.

Shkarkimi i versionit
te proves mund te behet nepermjet faqes zyrtare te kompanise Microsoft.
Administratori i deleguar i kompanise, Steve Ballmer e ka bere te ditur
lajmin nepermjet nje deklarate te lexuar nga “Convention Center” ne Las
Vegas ku dje ne mbremje u hap panairi me i madh elektronik ne bote
(CES). Ndryshe nga ajo qe ndodhi me Windows Vista, program i
komercializuar qe ne fillim te 2007-es pas nje serie te gjate
shtyrjesh, Windows 7 eshte brenda te gjitha afateve kohore te
paracaktuara. Shkarkimi i beta-s se sistemit te sapolindur eshte hapur
dje nga programuesit, te cilet kane dhene nje ide te shpikjes me te
fundit te kompanise amerikane. “Do te jete versioni me i mire
Windows i te gjitha koherave”, ka theksuar Ballmer, duke siguruar se
versioni 7 eshte me i thjeshte ne perdorim per cdo kompiuter, madje
edhe per teknologjine “touchscreen” dhe nuk do kete problemet e
shfaqura nga Vista. Me pak fjale, Windows 7 premton te lehtesoje shume
punen e perdoruesve te Microsoft.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 10, 2009 9:07 pm

SHBA, del ne shitje kopja e Shtepise se Bardhe

09/01/2009 09:40Del
ne shitja kopja e Shtepise se Bardhe. Shtepia kushton 9,98 milione
dollare dhe ben pjese ne tregun e pasurive te patundshme prej disa
ditesh.

Nuk eshte rezidenca e vertete e
presidenteve amerikane ne Uashington DC, por eshte thuajse identike me
origjinalen. Shtepia eshte ndertuar shtate vjet me pare ne Atlanta nga
57-vjecari Fred Milani, nje sipermarres me origjine iraniane.

Ajo
eshte nje kopje me e vogel, por e njejte ne cdo detaj me Shtepine e
Bardhe. Brenda saj eshte vendosur edhe nje zyre shume e ngjashme me ate
ovale, dhoma e gjumit Linkoln dhe ballkoni Truman.

Ndertuesi ka vendosur ta nxjerre ne shitje shtepine per shkak te krizes financiare qe ka perfshire vendin.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 10, 2009 9:07 pm

Ilacet antikolesterol demtojne shikimin

09/01/2009 10:30Ilacet antikolesterol sipas disa studimeve, mund te sjellin probleme ne shikim.
Sipas
revistes "Ophtalmology",nje studim i Oregon Health & Science
University ka evidentuar rrezikun e nje preparati qe sjelle reduktimin
e shikimit.

Preparati mund te sjelle edhe inflamacion muskular.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 10, 2009 9:08 pm

Vrimat e zeza paraprine krijimin e galaktikave

09/01/2009 20:10Per
mijera vjet njeriu nuk ka arritur asnjehere te mesoje nese pula ka bere
vezen apo veza pulen. Me zhvillimin e shkences, ne mendjen e
shkencetareve kjo thenie eshte transformuar ne dilemen nese, vrimat e
zeza krijuan galaktikat apo keto te fundit krijuan vrimat e zeza.

Sipas
astronomit Chris Carilli te “National Radio Astronomy Observatory”,
enigma eshte zgjidhur ne favor te vrimave te zeza. Kete zbulim ai e
beri te ditur gjate fjales se mbajtur ne mbledhjen e “American
Astronomical Society” qe u zhvillua ne Kaliforni. Astronomi
thekson se zbulimi eshte bere pasi jane studiuar kater vrima te medha,
te formuara 1 ose 2 miliarde vjet pas Big Bengut. Keto vrima ishin
shume here me te medha se sa duhej te ishte evoluimi i materies. Sipas
Chris Carilli, kjo do te thote se shume kohe pas krijimit te vrimave te
zeza, rreth tyre u krijuan edhe ishujt yjore.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 10, 2009 9:09 pm

Kaliforni, makinat me etiketa per ndotjen e mjedisit

09/01/2009 20:45Shteti
amerikan i Kalifornise ka ndermarre nje nisme te vecante per te mbajtur
sa me paster ambientin. Duke nisur qe nga data 1 janar e ketij viti, te
gjitha automjetet ne shitje duhet te kene edhe nje etikete me
parametrat ndotes te makines.

Kjo
etikete duhet te tregoje indeksin e smogut te leshuar ne ajer dhe nje
indeks per impaktin e automobilit ne mjedis. Piket e klasifikimit
fillojne nga numri 1 dhe perfundojne tek numri 10 qe eshte edhe
maksimumi i ndotjes. Ne Kaliforni qarkullojne rreth 10 % e te
gjithe automobileve ne territorin amerikan dhe ky mbipopullim perben
nje problem te madh jo vetem per shtetin perendimor por per te gjithe
vendin. Sipas studimeve, makina qe e ndot me pak ambientin eshte Honda
Civic, ndersa ajo qe e demton me shume ambientin eshte Ford Ranger.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 10, 2009 9:09 pm

Lojerat elektronike, argetimi me i suksesshem

10/01/2009 10:55Lojerat
elektronike do te eklipsojne cdo lloj tjeter zbavitjeje ne bote.
Presidenti i nje studioje te njohur lojrash, Mike Griffith, e beri
deklaraten gjate nje fjalimi ne nje takim te Shoqates se Perdoruesve te
Elektronikes ne Las Vegas.

Ai tha se
lojerat elektronike ngjallin me shume interes se cdo argetim tjeter. Ne
te ardhmen lojerat sociale, interaktive dhe me teknologji me te larte,
do te dominojne boten e argetimit. Sipas tij, filmat, muzika dhe
televizioni po pesojne renie.

Sipas statistikave, ne SHA ne
vitet 2003-2007 shitja e biletave te kinemase ka rene ne 6 perqind,
numri i oreve qe kalohen para televizionit ka rene me 6 perqind, shitja
e albumeve muzikore me 13 %, ndersa industria e lojerave elektronike u
rrit me 40 perqind po ne kete periudhe.

Njerezit kalojne me
shume kohe me James Bond ne video game se ne kinema, apo ne lojara te
tilla si Guitar Hero, shprehet Griffith.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 10, 2009 9:10 pm

BB ne Itali, mes konkurenteve nje i verber dhe nje rom

10/01/2009 12:45Ne edicionin e radhes se "Big Brother" ne Itali, mes konkurenteve do te jene edhe nje i verber dhe nje rom.
Edicioni
i nente i reality show jashtezakonisht te suksesshem edhe ne Shqiperi,
pritet qe te nise te henen dhe premton shume spektakel dhe te
papritura.

31-vjecari i verber punon ne aeroportin e Romes prej disa vitesh.

Ai e konsideron veten nje eksperimentues dhe kerkon ta beje kete sfide, ndersa nuk pranon leshime.

Organizatoret thone se 31-vjecari nuk ka si qellim te perfaqesoje asnje kategori, po thjesht veten e tij.

Mes
konkurenteve do te jete edhe nje djale nga Mali i Zi, me etnitet rom, i
cili ka shkuar ne Itali me ane te nje gomoneje kur ishte vetem 8 vjec.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 10, 2009 9:12 pm

Restoranti amerikan liron aragosten 140-vjecare

10/01/2009 11:50Nje
aragoste 140-vjecare do te kthehet ne det, pasi qendroi per dy jave ne
nje restorant ne Nju Jork dhe rrezikoi te perfundonte ne tigan.

Fale
grupit Peta, qe mbron kafshet, aragosta qe peshonte 9 kg do te kthehet
ne ujrat e Oqeanit Atlantik, pas qendrimit te detyruar ne vasken e
'City Crab and Seafood', ne Manhatan.

Kafsha e pagezuar me
emrin George u ble per 100 dollare. Mosha mesatare e aragostave mund te
percaktohet ne saje te peshes se tyre.

Manaxheri i restorantit
Keith Valenti tha se nuk kishte si qellim ta gatuante aragosten, por
vetem t’u dhuronte pak zbavitje klienteve. Gjate qendrimit ne restorant
aragosta beri shpesh fotografi me femije dhe punonjes te restorantit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Sat Jan 10, 2009 9:13 pm

I dhuroi veshken gruas, ia kerkon pas divorcit

10/01/2009 10:15Nje
burre amerikan ka kerkuar qe ish-bashkeshortja me te cilen po
divorcohet, t’i ktheje veshken qe i dhuroi gjate kohes kur ishin te
martuar. Ne te kundert, ai ka kerkuar qe ajo te paguaje si demshperblim
1,5 milione dollare.

Richard
Batista u tha gazetareve se kishte vendosur ta publikonte ceshtjen,
pasi ndihej i stresuar nga procedurat e ngadalta te divorcit. Ai tha se
jo vetem qe i kishte dhuruar zemren se shoqes, por edhe veshken per t’i
shpetuar jeten. Por avokatet e divorcit thone se nje organ i
dhuruar nuk mund te quhet pasuri, qe duhet te ndahet. Batista u martua
me Dawnell ne 1990 dhe i dhuroi asaj veshken ne 2001. Gruaja kerkoi
divorcin ne vitin 2005, por gjyqi ende nuk eshte arritur marreveshja. "Nuk
ka dhimbje me te madhe sesa te tradhetohesh nga dikush qe e ke dashur
dhe i je perkushtuar tere jeten”, tha ai. Burri shton se per periudha
te gjata kohore i ishte refuzuar nga e shoqja edhe te shihte tre
femijet. "Ndihem i poshteruar, i tradhtuar, i parespektuar dhe
i shperfilluar si njeri, si burre, bashkeshort e baba”, eshte shprehur
ai. Avokati i Batista tha se klienti i tij kerkon tani parate e
veshkes, qe i dhuroi te shoqes.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 13, 2009 5:09 pm

Australi, mund peshkaqenin e shpeton kusheriren

12/01/2009 13:05Nje
serfist i ri australian eshte kthyer ne hero, pasi ka shpetuar
kusheshiren e tij, qe ishte mberthyer ne kembe nga nje peshkaqen.

Djali
ka qelluar peshkaqenin e gjate pese metra me nje grusht ne koke, duke e
detyruar te leshoje kemben e vajzes dhe te marre arratine. Ngjarja
ndodhi ne ishullin e Tasmanise. Vajza u transportua ne spital, e
trembur, por ne gjendje te mire shendetesore.

Dy te rinjte
ishin duke bere serf, ne momentin qe nje peshkaqen i bardhe sulmoi
vajzen, i kafshoi kemben dhe u perpoq ta terhiqte me vete ne fund te
detit.

Djali ka reaguar menjehere, duke e qelluar peshkaqenin ne koke dhe duke shpetuar kusheriren.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 13, 2009 5:10 pm

Londer, vajza ukrainase kerkon shoqerues per dasmen

12/01/2009 13:20Nje
vajze ukrainase qe do te martohet ne Londer, ka nisur kerkimet per te
ftuarit, qe do te marrin pjese ne dasmen e saj. Vajza ka ne Angli vetem
prinderit dhe rrezikon qe pjesa e rezervuar ne kishe per njerezit e
nuses, te mbetet bosh.

Keshtu, ajo ka
vendosur te postoje ne nje faqe interneti ftesat per dasme dhe shpreson
qe te pakten 30 vete t’i pergjigjen pozitivisht kerkeses se saj. Ajo ka
kerkuar gjithashtu vullnetare per te qene shoqerues te nuses dhe
dhendrit.

“Dasma ime do te jete me 150 vete. Bashkeshorti im
ka njerez qe do t’i ftoje, ndersa fatkeqesisht te afermit e mi ndodhen
ne Ukraine”, eshte shprehur ajo. Vullnetaret duhet te dergojne fotot
dhe te shkruajne dicka per veten. Ne kembim do te marrin ftesen per te
marre pjese ne ceremonine e marteses.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 13, 2009 5:10 pm

Google dhe televizoret plazma ndotin ambientin

12/01/2009 13:10Ne
Britanine e Madhe ka nisur nje lufte e vertete kunder televizoreve
plazma. Konsumojne teper energji, kater here me shume se tv-te e
zakonshem.

Sipas dy kerkimeve shkencore, keta lloj televizoresh se bashku me motorin e kerkimit Google ka rezultuar se ndotin ambientin. Cdo
kerkim ne Google prodhon 7 gram dioksid karboni, duke cuar ne rritjen e
temperatures se planetit. Qeveria e Gordon Brown ka vendosur te luftoje
tv-te qe konsumojne shume energji, ndersa BE po analizon detajet e nje
rregulloreje te re, qe do te detyroje respektimin e disa standardeve
minimale per te gjithe televizoret, me qellim qe te perdoren ata qe
kursejne energji.

Plani merr si shembull masat e hyra ne fuqi
ne Europe per frigoriferet dhe pajisje te tjera elektrike, qe te
kursehet energji. Alex Wissner-Gross, kerkues ne universitetin e
Harvardit eshte i bindur se cdo kerkim ne kompjuter ka nje impakt ne
mjedis. Perdorimi vetem i nje faqeje interneti prodhon 0, 02
gram dioksid karboni per sekonde dhe kjo shifer rritet nese faqja ka
edhe foto, apo pamje filmike.

Nje studim i meparshem ne SHBA
kishte treguar se teknologjia e informacionit shkakton leshimin e 2
perqind te gazit karbonik, ose e njejta perqindje qe shkaktohet nga
aviacioni civil.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 13, 2009 5:11 pm

Milingonat punetore vrasin “mikeshat” e mbretereshes

12/01/2009 20:30Kerkuesit gjermane dhe ata amerikane kane bere nje zbulim shume interesant rreth jetes se milingonave.
Gjate
studimit, ata kane zbardhur menyren e te jetuarit mes strukturave te
ndryshme ne radhet e insekteve. nE Ne eksperimentit, tek milingonat
punetore eshte hedhur arome hidrokarburesh, arome kjo qe ngjan shume me
ate te “mbretereshave”, te cilat jane te vetmet qe mund te riprodhohen.
Duke studiuar sjelljen, eshte vene re se ne vendet ku ndodhej
mbreteresha, milingonat punetore vrisnin shoqet e tyre me eren e saj,
ndersa milingonat pa nje mbretereshe jetuan. Studimi i Arizona
State University eshte publikuar ne revisten “Current Biology”. “Ky
studim konfirmon rendesine e madhe qe kane aromet ne boten e
insekteve”, thote nje perfaqesues i grupit te studiuesve.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 13, 2009 5:11 pm

Adriatik, zbulohen koralet e epokes se akullt

12/01/2009 20:55Studiuesit
italiane kane zbuluar gjurme te rralla te epokes se akullt ne detin
Adriatik qe hedhin drite mbi pikepyetjet e krijimit te ketij deti.

Sipas
te dhenave, ne thellesite e Adriatikut jane zbuluar disa lloje korelesh
por mund te vecohen ato me ngjyre te bardhe ne rreth 200 metra
thellesi. Kerkimet jane bere ne brigjet e qytetit Pescara dhe sipas
zbuluesve, koralet e rralla jane zhdukur qe pas periudhes kur Toka u
perfshi nga nje rritje e ndjeshme e temperaturave qe i dha fund epokes
se akullt. Ky zbulim eshte bere fale kompanise oqeanografike
“AdRiatic Corals” ne bashkepunim me Institutin e Shkences Detare ne
Bolonja. Gjithashtu, ky zbulim do te ndihmoje shume shkencetaret per te
studiuar rreth perberjes se tabanit te detit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 13, 2009 5:12 pm

Gjumi i mire, ilac per t’u mbrojtur nga gripi

13/01/2009 11:35Gjumi
eshte ilaci per te patur nje sistem imunitar te shendetshem. Te flesh
me pak se shtate ore gjume ne nate, rrezikohesh te prekesh nga gripi,
sipas nje studimi amerikan.

Shkencetaret
e Carnegie Mellon University thane se njerezit qe konsumojne me pak se
7 ore gjume u krahasuan me te tjere, qe flinin tete ore, ose me shume.

Mendohet
se mungesa e gjumit demton sistemin imunitar dhe aftesine e trupit per
te luftuar viruset, qe shkaktojne gripin, ose ftohjen. Nje gjume i
shqetesuar ndikon gjithashtu ne pergjigjen e trupit ndaj infeksioneve.

Nje
studim i meparshem tregonte se njerezit qe flene tete ore gjume ne
nate, perbejne edhe numrin me te ulet te te prekurve nga semundjet e
zemres.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Tue Jan 13, 2009 5:16 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 13, 2009 5:13 pm

Kaliforni, adoleshentja, record sms-sh

13/01/2009 12:25Nje adoleshente amerikane ka thyer rekord ne dergimin e sms-ve nga celulari i saj.
Ndersa
numri mesatar i mesazheve qe adoleshentet e moshave 13-17 vjec
shkembejne cdo muaj eshte 1.742, nje vajze nga Kalifornia ka derguar
vetem gjate muajit dhjetor 14.528 sms, ose rreth 1 mesazh cdo dy
minuta.

Ngjarja eshte treguar nga i ati i vajzes, qe ka pare
440 faqet e fatures se telefonit te se bijes. Fatmiresisht, zgjedhja e
nje tarife qe parashikonte dergimin e nje numri te pakufizuar sms-sh, e
shpetoi ate nga pagesa e 3 mije dollareve.

"Fillimisht me
erdhi per te qeshur, pastaj nisa te mendoja nese ishte fizikisht e
mundur dergimi i aq shume mesazheve”, u shpreh ai. Tani prinderit ia
kane kufizuar perdorimin e telefonit dhe adoleshtja Reina nuk mund te
dergoje me sms pas oreve te mbremjes.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 13, 2009 5:13 pm

Shtiret si i vdekur, per t’u shpetuar borxheve

13/01/2009 12:00Nje
biznesmen amerikan u shtir sikur kishte vdekur per t’u shpetuar
borxheve dhe problemeve ekonomike, por e verteta eshte zbuluar shpejt
nga policia.

Marcus Schrenker, 38 vjec, u
perpoq te bindte autoritetet se ishte rrezuar me avionin e tij, por nuk
ia ka arritur dhe tani eshte shpallur ne kerkim. Schrenker, u kishte
thene kontrolloreve te fluturimeve se ndodhej ne veshtiresi, se xhami i
kabines se pilotit ishte copetuar dhe se ai ishte gjakosur.

Avioni
u rrezua ne nje zone ne Milton, prane Floridas, por pas kerkimeve u
gjet dritarja, dera e hapur dhe asnje gjurme gjaku, apo trupi i
pilotit.

Sipas hetuesve, biznesmeni ka aktivizuar pilotin
automatik dhe eshte hedhur me parashute nga avioni. Dyshimet nisen kur
policia ne Alabama gjeti nje person qe kishte patenten e Schrenker dhe
syzet e pilotit, i cili tregoi se kishte pesuar nje incident me kanoe.

Tre
kompanite financiare te Schrenker po hetohen, ndersa mesohet se
biznesmeni i ka borxh 500 mije dollare nje kompanie sigurimesh.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 13, 2009 5:14 pm

Britani, nje grua lind femijen dy dite pas vdekjes

13/01/2009 12:10Nje
ngjarje e jashtezakonshme ka ndodhur ne Britani. Foshnja e nje gruaje
te vdekur dy dite me pare nga nje hemorragji cerebrale, ka ardhur ne
jete fale nje nderhyrjeje cezariane kur ishte vetem 25 javeshe.

Vajza
eshte ne gjendje te mire shendetesore dhe mjeket thane se do te
mbijetoje. Nena e saj, nje kampione patinazhi, kishte vdekur ne javen e
shtate te shtatzenise.

Mjeket arriten te mbajne ne jete zemren
e gruas ne menyre artificiale, edhe pse ajo klinikisht ishte shpallur e
vdekur, duke bere te mundur shpetimin e femijes. Jayne Soliman lindi
vajzen Aya Jane.

Edhe pse nje ngjarje e rralle, nuk eshte hera
e pare qe nje femije vjen ne jete nga nje grua e deklaruar e vdekur. Ne
vitin 1999, nje femije lindi ne spitalin Gijon ne veri te Spanjes, edhe
pse e ema ishte deklaruar e vdekur prej nje muaji.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
sy zeza
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1314
Age : 44
Location : Gjermani
Name : 0
Points : 29
Registration date : 12/03/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Tue Jan 13, 2009 5:36 pm

Dano shkruajti:
Britani, nje grua lind femijen dy dite pas vdekjes


13/01/2009 12:10Nje
ngjarje e jashtezakonshme ka ndodhur ne Britani. Foshnja e nje gruaje
te vdekur dy dite me pare nga nje hemorragji cerebrale, ka ardhur ne
jete fale nje nderhyrjeje cezariane kur ishte vetem 25 javeshe.

Vajza
eshte ne gjendje te mire shendetesore dhe mjeket thane se do te
mbijetoje. Nena e saj, nje kampione patinazhi, kishte vdekur ne javen e
shtate te shtatzenise.

Mjeket arriten te mbajne ne jete zemren
e gruas ne menyre artificiale, edhe pse ajo klinikisht ishte shpallur e
vdekur, duke bere te mundur shpetimin e femijes. Jayne Soliman lindi
vajzen Aya Jane.

Edhe pse nje ngjarje e rralle, nuk eshte hera
e pare qe nje femije vjen ne jete nga nje grua e deklaruar e vdekur. Ne
vitin 1999, nje femije lindi ne spitalin Gijon ne veri te Spanjes, edhe
pse e ema ishte deklaruar e vdekur prej nje muaji.
kjo me preku thell ne zemer uroi qe te jet femiu i fundit me ket ngjarje Sad Sad Sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Life Style   Wed Jan 14, 2009 7:43 pm

Femijet nen 2 vjec sa me pak para televizorit

13/01/2009 19:25Te lesh femijet nen moshen dy vjec para televizorit, nuk eshte nje ide e mire.
Sipas
nje studimi amerikan te “Seattle Children's Hospital”, femijeve nen
moshen 2 vjec, shikimi i televizorit nuk u ben mire. Ky studim eshte
publikuar ne ravisten “Acta Paediatrica”, ku theksohet se ndjekja e
televizorit me kohe te zgjatur, nuk lejon zhvillimin normal te nje te
mituri. Gjithashtu, sipas studimit, femijet nuk duhet te
kalojne shume ore duke pare filma vizatimore, pasi kjo mund t’i lidhe
perhere e me shume me ekranin e televizorit. Te dhenat flasin se ne
SHBA, vetem 6 % e prinderve e dine me saktesi se cfare rreziqesh kane
femijet qe shikojne me ore te zgjatura televizorin.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Life Style   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Life Style
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: KINEMA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website