Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Dubai Qyteti i fantazise!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Dubai Qyteti i fantazise!   Tue Dec 02, 2008 4:17 pm

DUBAI

Dubai
(ne Arabisht: دبيّ‎, transliterimi: Dubaīy) eshte nje nga shtate
emiratet dhe qyteti me i populluar i Emirateve te Bashkuara Arabe
(UAE). Gjendet gjate bregut verior te Gjirit Persik ne Gadishullin
Arabik. Qyteti i Dubait ndonjehere njihet si Dubai City per t'u dalluar
nga emirati i Dubait.

Te dhenat e shkruara dokumentojne
ekzistencen e qyteti per se paku 150 vite para se te formohej UAE.
Dubai ndan funksione ligjore, politike, ushtarake dhe ekonomike me
emiratet e tjera perbrenda nje kornize federale, edhe pse cdo emirat ka
autoritet (jurisdikcion) mbi disa funksione, sic jane zbatimi i ligjeve
dhe masave, dhe mirembajtja e pronave lokale. Dubai ka numrin me te
madh te banoreve dhe eshte emirati i dyte per nga madhesia, pas Abu
Dhabi. Dubai dhe Abu Dhabi jane te vetmet emirate qe kane te drejte per
veto mbi ceshtje kritike te rendesise kombetare ne legjislaturen e
vendit. Dubai eshte udhehequr nga dinastia Al Maktoum qe nga viti 1833.
Udheheqesi aktual i Dubait, Mohammed bin Rashid Al Maktoum, eshte
poashtu Kryeminister dhe Nenkryetar i UAE.
Te
ardhurat e emirateve jane nga tregtia, patundshmerite dhe sherbimet
financiare. Te ardhurat nga derivatet e naftes dhe gazi natyror
kontribojne me me pak se 6% (2006) te ekonomise prej 37 miliarde
dollare te Dubait(2005). Patundshmerite dhe ndertimet nga ana tjeter
kontribuanme 22.6% te ekonomise ne vitin 2005, perpara bumit aktual te
ndertimeve te medha. Dubai ka terhequr vemendjen e gjithe botes permes
projekteve te reja dhe evenimenteve sportive.


Shkeputur nga Wikipedia

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Dubai Qyteti i fantazise!   Tue Dec 02, 2008 4:19 pm

Ketu eshte nje
lagje e Dubait, foto e vitit 1960. Sot kjo lagje s'ngjan aspak me ate
qe duket ne foto sepse eshte zhvilluar dhe zbukuruar shume. Do shihni
foto te reja te lagjes Deira ne vazhdim te temes.
Fortesa Al Fahidi ne Dubai.


_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Dubai Qyteti i fantazise!   Tue Dec 02, 2008 4:20 pm

18 vite me pare, keshtu dukej Dubai nga satelitiSot eshte e ndertuar deri ne gjitha piakt me fundore te fotografise, dhe pertej tyre

Kjo eshte rruga Sheikh Al Zayed ne Dubai Downtown. Keshtu duket sot


Keshtu dukej ne vitin 1990 dhe 2003

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
bukuroshja_dr
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 3264
Name : 0
Points : 7
Registration date : 20/05/2008

MesazhTitulli: Re: Dubai Qyteti i fantazise!   Tue Dec 02, 2008 5:10 pm

SHUME BUKUR Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dubai Qyteti i fantazise!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dubai Qyteti i fantazise!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E FOTOGRAFIVE {*_*} :: FOTO NGA SHQIPERIA DHE BOTA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website