Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 BOTIME TE AUTORĖVE TANĖ NĖ GJUHĖ TĖ HUAJA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: BOTIME TE AUTORĖVE TANĖ NĖ GJUHĖ TĖ HUAJA   Thu Aug 27, 2009 4:50 pm

Botime tė krijuesve tanė nė diasporė:

Kėngėvaji nga Rizah Sheqiri

* Rizah Sheqiri: ”Kėngėvaji – njė buqetė poezish nga njė zemėr nė ekzil” (”Sorgesånger – en diktbukett från ett hjärta i exil”), Suedi, 2008.Die Anzeige dieses Bildes wird in Ihrem Browser möglicherweise nicht unterstützt.


Ballina e librit tė R.Sheqirit:”Kėngėvaji – njė buqetė poezish nga njė zemėr nė ekzil”-

”Sorgesånger – en diktbukett från ett hjärta i exil”

”Kėngėvaji – njė buqetė poezish nga njė zemėr nė ekzil”-” Sorgesånger – en diktbukett från ett hjärta i exil” ėshtė njė pėrmbledhje e re e poezive tė Rizah Sheqirit tė shkruara qė nga vitet 1990 deri mė sot, poezi tė cilat pėr temė kanė kurbetin, mallin pėr atdheun, vujatjen nė vend tė huaj si dhe dashurinė e paskajshme pėr tė mirėn e gjithmbarėshme njerėzore.

Kjo pėrmbledhje ėshtė me poezi tė zgjedhura nga opusi poetik i Rizah Sheqirit tė pėrkthyera nė gjuhėn suedeze, ndėrsa cikli i parė i poezive ”Flutura nė erė” ėshtė i botuar edhe nė gjuhėn angleze.

Libri hapet me njė parathėnje tė thuktė nga poeti, publicisti dhe shkrimtari i njohur suedez Thomas Nydahl.

Pėrmbledhja ”Kėngėvaji – njė buqetė poezish nga njė zemėr nė ekzil” ėshtė e organizuar nė gjashtė cikle dhe secili cikėl ėshtė i ilustruar me nga njė fotografi artistike nga vetė autori. (B.Sh.)Secili njeri bart origjinėn e vet tė prejardhjes, rrėnjėt e veta, nga do qė tė shkojė


Shkruan: Thomas Nydahl

Rizah Sheqiri: “Sorgesånger – en diktbukett från ett hjärta i exil” (Kėngėvaji – njė buqetė me poezi nga njė zemėr nė ekzil). Pėrmbledhje poezish nė gjuhėn suedeze dhe pjesėrisht nė gjuhėn angleze. Suedi 2008. Parathėnia nga Thomas Nydahl, shkrimtar dhe gazetar i kulturės.

Die Anzeige dieses Bildes wird in Ihrem Browser möglicherweise nicht unterstützt.

Rizah Sheqiri (foton: Albin Sheqiri)

Ndjenja e tė qenurit pa strehė ėshtė njė ēėshtje e filozofisė klasike. Filozofja franceze Simone Weil ishte pėrpjekur ta refuzonte kėtė duke thėnė qė njerėzit, pėr dallim nga drunjtė, i kėrkojnė rrėnjėt. Gabimi vendimtar nė rezonimin e saj ėshtė, qė secili njeri bart origjinėn e vet tė prejardhjes, rrėnjėt e veta, nga do qė tė shkojė. Tė kesh rrėnjė nuk ėshtė e njejta gjė sikur tė jesh dru dhe pa aftėsi ndryshimi e zhvillimi.

Shumė njerėz tė kėsaj bote moderne posedojnė diēka mė shumė se sistemin e rrėnjve, mė shumė se vetėm njė strehė. Kjo ndodhė kėshtu nga njė rrethanė ndjesore ose thejsht nga njė rrethanė fizike e praktike. Nė kėtė kohė tė globalizmit duke pasė parasysh ēdo lloj trysnie, ekonomike dhe politike, disa prej nesh pėrpiqemi tė fshihemi nė ngastrat vetanake. Nė frymėn e Volterit nė tė vėrtetė ne kultivojmė kopshtin tonė. Por tė pėrpiqesh tė mbyllėsh sytė ndaj katastrofave qė po ndodhin nė botė do t“ishte njė strategji e keqe pėr mbijetesė.

Nė poezitė e tij Rizah Sheqiri tregon se bota duhet tė frymojė pėrmes vendeve ku qėndrojmė pėrkohėsisht, pėrmes sistemeve tė rrėnjve tė reja ose tė vjetra, ashtu qė tė lindet njė ndėrgjegje pėr kushtet vetanake. Rizah Sheqiri posedon dy ndjenja atdhetare: njėra ėshtė shqiptare e tjetra suedeze. Kjo pėrshkohet nė gjitha shkrimet e tij. Ai qėndron me tė dya kėmbėt nė truallin suedez, por njėkohėsisht gjendet po aq shpesh nė tė kaluarėn shqiptare dhe nė ėndrrat pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr popullin nė Kosovė. Kjo pėrmban njė simpati tė thellė qė duket si vizion i dyfishtė, qė nė mos asgjė tjetėr tregon se sa tė barabartė janė njerėzit. Ėndrrat dhe shpresat tona, ashtu si edhe dėshtimet dhe dėshpėrimet, i ngjjajnė shumė njėra tjetrės kur kėmbehen. Dhe atėherė kur kėto dy vende nuk do t’i mjaftonin Rizasė, ai gjen njė tė tretė: tė shkruarit, letėrsinė. Edhe nė poezi ka shtėpinė e tij: "nė bibliotekė gjeta vėllezėr", konstaton ai nė njė poezi, kurse nė njė tjetėr thotė se aroma e njė bredhi dhe kujtimi i fushės janė tė njė rėndėsie pėr te. Kėshtu lidhen mali, bimėsia, me njė gjuhė ku ėshtė rrėnjosur ndejnja e vendlindjes. /Pėrktheu nga suedishtja Sh. Sejdijaj/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
BOTIME TE AUTORĖVE TANĖ NĖ GJUHĖ TĖ HUAJA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
August 2018
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website