Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Vitamina per te perballur te ftohtin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Vitamina per te perballur te ftohtin   Sun Mar 09, 2008 11:58 am

Lakra, brokoli, angjinare, marule dhe spinaq. Nga “shporta e artė” e natyrės, kėto perime konsiderohen si
ushqimet mė tė pėrshtatshme pėr tė luftuar tė ftohtin. Por, pėr tė ruajtur vlerat e tyre ushqyese dhe
terapeutike, duhen konsumuar tė freskėta dhe “tė gjalla”

Vitamina pėr tė pėrballuar tė ftohtin

Perimet zėnė njė vend tė rėndėsishėm nė dietėn ushqimore
tė njeriut, pasi janė tė pasura me vitamina e kripėra minerale
dhe ndihmojnė nė tretjen e ushqimeve. Ato janė burimi
kryesor i vitaminės C dhe E, acideve organike, kripėrave
minerale e lėndėve qė u japin atyre shije tė kėndshme. Kripėrat
minerale qė ato pėrmbajnė, sikurse janė kripėrat e kalciumit, fosforit
dhe hekurit, janė tė domosdoshme pėr veprimtarinė jetėsore,
ndėrsa lėndėt qė i japin shijen, ngjyrėn dhe aromėn, nxisin oreksin
dhe ndihmojnė nė pėrvetėsimin e proteinave tė mishit e peshkut.
Po ashtu, celuloza qė ato kanė ndihmon nė pastrimin e stomakut,
zorrėve dhe nxjerrjen jashtė tė lėndėve tė dėmshme pėr organizmin,
si kolesterinėn e tepėrt dhe produktet e tjera jo tė shėndetshme. Pėr
tė gjitha cilėsitė dhe vlerat e mira qė kanė perimet, duhet tė konsumohen
ēdo ditė nė mėnyra dhe sasi tė ndryshme. Pėr mė tepėr,
kėrkimet e reja tregojnė se pėrfshirja e rregullt e perimeve nė dietėn
ushqimore mund tė ndihmojė nė parandalimin e shumė sėmundjeve
dhe kjo pėr arsye se kėto ushqime janė tė pasura me vitaminė
E dhe C. Por nė studimin e botuar kėto ditė nė revistėn e shoqatės
amerikane tė mjekėsisė, jepen tė dhėnat mė tė qarta tė njė lidhjeje
midis kėtyre vitaminave dhe shumė sėmundjeve tė ashtuquajtura
dimėrore. Studimi u krye pėr tė parė nė se marrja e ushqimeve antioksiduese
mund tė pakėsojė rrezikun e prekjes nga to. Le ta nisim
nga lakra. Ėshtė njė mbrojtėse e mirė e sistemit imunitar, qė
ruan rrugėt e frymėmarrjes, parandalon gastritin, ulcerėn,
kolitin ulceroz. Pėr mė tepėr lufton lodhjen dhe ndihmon
pėr njė lėkurė tė shėndetshme. Dhe sikur tė
mos mjaftonte, rrit mbrojtjen organike dhe ka veti tė
larta ushqyese. Pa harruar kėtu fuqinė antioksiduese
pėr shkak tė vitaminave nė sasi tė mėdha. Cili ilaē do
tė kishte tė gjitha kėto veti? Por, pėr kėtė nuk ka nevojė
tw shkosh nė farmaci. Natyra e ka gjetur zgjidhjen. Mjafton
tė konsumosh lakėr, mbretin e perimeve tė dimrit: protagoniste
kryesore e dietave ushqimore nė tė gjithė Evropėn dhe Azinė.
Njė sasi e vogėl lakre e grirė pėrmban 22 kalori dhe shumė pėrbėrės
tė domosdoshėm ushqimorė qė kryesohet nga njė pėrbėrės kimik, i
cili ul prodhimin e enzimave nė trup, ndalon dėmtimin e qelizave,
shkatėrron radikalet e lira dhe ul rrezikun e prekjes nga kaceri. Nė
fakt, shkencėtarėt e “Stanford University” kanė pėrcaktuar se ky pėrbėrės
rrit nivelin e enzimave qė luftojnė kancerin mė shumė se ēdo
pėrbėrės tjetėr kimik. Nė tė vėrtetė jemi mėsuar tė mendojmė se perimet
e gjelbra janė “bija” ekskluzive vetėm tė dy stinėve: pranverės
plot gjete, sythe e bollėk dhe verės me ditėt e gjatė tė ngrohta dhe
diell tė fortė. Po nuk ndodh kėshtu me lakrėn, qė periudhėn nė tė
cilėn arrin pjekurinė dhe shijen maksimale ka tė ftohtin dhe dimrin.
Por sigurisht qė nuk ėshtė e vetmja. Dimri ėshtė periudha e artė e
njė sėrė perimesh jeshile, qė na ndihmojnė pėr tė luftuar tė ftohtin
e hidhur. Tė buta, me ngjyra apo tė bardha, kanė detyrėn tė na shoqėrojnė
nga fundi i verės, deri nė fillim tė prillit, pa na lėnė pėr asnjė
ēast vetėm, pėr tė kaluar ngrohtė muajt e ftohtė me erė dhe dėborė.
Natyra nuk ka nevojė pėr manipulime, mjafton tė shohėsh listėn e
perimeve tė dimrit, pėr tė kuptuar se janė pjesė e pothuajse tė gjitha
recetave tė kuzhinės sė kėsaj periudhe. Megjithatė, qė elementet
ushqyes tė mos humbasin, ėshtė e nevojshme qė perimet tė jenė tė
freskėta dhe tė gatuhen shpejt, sepse vitaminat nuk e duan as dritėn
dhe as temperaturat e larta (sipėr 60 gardė Celsius, vitaminat B dhe
C shkatėrrohen). Po ashtu, nėse arrijmė t’i rezistojnė tėrheqjes sė domateve
dhe patėllxhanėve tė rritur pa asnjė minutė diell, do tė zbulojmė
se sallata me lakėr kokė ėshtė nė gjendje tė na japė mė shumė
se gjysmėn e nevojės sonė tė pėrditshme pėr vitaminė C dhe nė tė
njėjtėn kohė largon substancat kimike helmuese qė gjenden te mishi
dhe sallamet. Nuk bėhet fjalė aspak pėr sakrifica nė emėr tė vlerave
tė larta ushqimore, pėrkundrazi, shumė nga recetat me protagoniste
perimet e dimrit, janė jashtėzakonisht tė shijshme dhe mbi tė gjitha
tė pėrkryera pėr tė luftuar tė ftohtin, ngricėn dhe lagėshtirėn. I vetmi
kufizim ėshtė pamundėsia e tyre pėr tė qenė tė pashoqėruara nė
tavolinė, gjė qė na ēon drejt detyrimit pėr t’i konsideruar ato si “mikesha”
tė mrekullueshme tė regjimit tė pėrditshėm ushqimor. Dhe
nė fakt u takon kuzhinierėve tė brezit tė ri qė t’i shndėrrojnė edhe nė
pėrbėrės tė padiskutueshėm pėr pjatat e restoranteve tė rafinuara,
pėr shkak tė vetive tė mėdha ushqyese qė kanė perimet, e sidomos
ato tė dimrit. Kėshtu, nė vitet e fundit supa me perime e ka humbur
tėrėsisht aromėn e shėmtuar, e sė bashku me panėn dhe erėzat e ndryshme
ėshtė bėrė pjesė e pandarė e menyve tė tė gjitha restoranteve.
Njė tjetėr alternativė e mirė ngelet padyshim edhe sallata me
bazė lakrėn e kuqe, marulen, bokolin dhe spinaqin. Tė gjitha kėto
jeshillėqe qė nuk duhen ndarė asnjėherė nga tavolina, mund tė shoqėroheshin
shumė mirė me farat e kungullit, susamit dhe lulėkuqes.
Pastaj nėse i shtojmė njė mollė tė athėt tė grirė nė feta, pak arra tė
grira, limon dhe vaj ulliri, asnjė nuk mund ti rezistojė. Kėshtu dashur
pa dashur kemi krijuar njė thesar tė vėrtetė vitaminash. Nėse dėshironi
mund ta shoqėroni me feta buke tė zezė, lyera me djathė kaēkavall
tė shkrirė. Sigurisht, me paktin qė tė lejoni qė peshorja tė tregojė
ca kile mė shumė pas krishtlindjeve

LAKRA E ZEZE
Pjesėtare e familjes sė “lakrave
pa kokė”, njė thesar i vėrtetė
vitamine C dhe hekuri. Konsumohet
“e gjallė” nėpėr sallata,
pasi kėshtu ruan mė mirė edhe
vetitė e saj

LEKORE
(RADHIQE) E KUQE
Ėshtė njė nga pėrbėrėsit kryesorė tė
sallatave tė dimrit. Shumė e shijshme,
sidomos e zier, edhe nėn shoqėrinė e
makaronave apo orizit. E pazėvendėsueshme
pėr sasinė e madhe tė kripėrave
minerale qė pėrmban

CARANGTH
I pėrket familjes sė bimėve
tė egra, ashtu si angjinaret.
Kultivohet nė vende me pak
dritė, ndėrsa pėr konsum
pėrdoret vetėm kėrcelli, i cili
duhet tė zihet rreth dy orė

Ushqimi

Sallatat, shumė
tė shėndetshme

Acid folik, likopeni, alfa dhe beta karotinė, vitaminė E dhe
C: kėto dhe shumė pėrbėrės tė tjerė mund tė gjenden nė
organizmin e personave qė vaktet e tė ngrėnit i shoqėrojnė me
sallatė. Nė fakt, ėshtė cilėsuar pak si surprizė ky zbulim. Ai qė
ka treguar pėr virtytet e sallatės ka qenė njė studim i publikuar
nė “Journal of the American Dietetic Association”, ku ekspertėt
e “School of Public Health” nė Los Angelos kanė analizuar tė
dhėnat e mė shumė se 17500 personave tė mbajtur nė njė
databazė tė njė studimi mbi ushqyerjen dhe u tregua pėr herė
tė parė se gjaku i personave qė hanė sallata ėshtė i pasur
me vitamina dhe antioksidues tė domosdoshėm pėr njė jetė
tė shėndetshme. Nė veēanti, vitamina C arrin mesatarisht nė
kuotėn 165 pėr qind te gratė dhe 119 pėr qind te burrat, nė
krahasim me ata qė nuk pėrdorin sallata. Po sipas studimeve,
mjafton edhe njė sasi e vogėl nė ditė pėr tė arritur dozat
optimale tė shumė mikroushqyesve me efekte pozitive nė organizėm.

Angjinare
Ėshtė njė perime qė grekėt dhe egjiptianėt e
kanė pėrdorur si ushqim qysh nga shekulli XV.
Ka veti tretėse, pastruese dhe mbi tė gjitha
ėshtė shumė e pasur me hekur. Rritet nė
mėnyrė spontane nė zonat e ngrohta. Quhet
ndryshe edhe karēof, fjalė qė vjen nga arabishtja,
al-khashuf. Varietetet ndahen nė varėsi tė
ngjyrės dhe gjembave

Lulelakra
Ka vetėm njė gjė negative: aromėn e pakėndshme
kur gatuhet. Pėr ta evituar, mjafton qė tė
shtojmė njė lugė miell tė bardhė dhe pak lėng
limoni nė ujin e zierjes. Nėse janė tė vogla dhe
tė freskėta, janė shumė tė shijshme edhe “tė
gjalla” me vaj ulliri dhe limon

Prasi
Njė perime tjetėr me njė numėr tė pafund vetish
pozitive pėr shėndetin, ku pėrmendim ato
diureike, tonifi kuese dhe pastruese. Protagonist
i padiskutueshėm i supave, apo sallatave, qė
mund tė konsumohet edhe “i gjallė”, ku pjesa
e bardhė ėshtė mė “e ēmuara” Nė tė gjitha
rastet, prasi rekomandohet tė pėrdoret i freskėt.
ndėrsa farat e shtypura tė tij, tė ziera nė verė
tė bardhė, kėshillohen kundėr rėrės nė veshka
dhe kundėr dhembjeve therėse.

VITAMINAT
Brokolit janė tė pasur me
kalcium, hekur, fosfor, kalium
dhe vitaminė C. Pėrmbajnė
gjithashtu edhe vitaminė B1
dhe B2 dhe janė njė burim i
mirė fi brash ushqyese

2006
Sipas FAO-s, si pėr
vitin 2005, ashtu edhe
pėr 2006-ėn, Kina dhe
India ishin prodhueset
mė tė mėdha tė
lulelakrės dhe brokolit
nė botė

GJETHET E RREPES
Lastarėt e gjethes sė rrepės janė jo
vetėm tė shijshėm dhe ndihmojnė
tretjen e ushqimit, por janė edhe pastrues,
nxitės tė oreksit dhe shumė tė
pasur me kalcium dhe fosfor. Pėrdorimi
i tyre mė i shpeshtė ėshtė pėrkrah
makaronave

80%
Angjinaret kultivohen
shumė nė Itali, Spanjė dhe
Francė. Nė SHBA prodhuesja
mė e madhe e tyre
ėshtė Kalifornia, qė mbulon
edhe 80 pėr qind tė prodhimit
tė gjithė vendit

Veti pozitive

Perimet kryesojnė listėn
e ushqimeve “mbrojtėse”

Sipas studimeve tė shumta tė kryera
deri mė sot, pėrfundimisht janė konsideruar
si ushqime shumė tė shėndetshme
dhe me veti mbrojtėse nė organizėm: lakra,
domatja, brokoli, kungulli, fasulja jeshile,
karota, jeshillėqet, agrumet, hudhra, qepa,
selinoja, bizelja, speci, patatja, sallatori,
majdanozi dhe erėzat e aromatiket. Pastaj
fasulja, manaferra, veza, pjepri, shalqiri,
boronica, gėshtenja dhe portokalli. Dhe pėr
tė pėrfunduar, ēaji, kosi, frutat e detit, molusqet,
peshqit dhe vaji i ullirit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
lost
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 156
Location : hell
Name : 0
Points : 0
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Vitamina per te perballur te ftohtin   Sun Mar 09, 2008 9:19 pm

vitamin me e mir per te ftohtin eshte me u vesh me...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://kinezi.forumotion.com
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Vitamina per te perballur te ftohtin   Sun Mar 16, 2008 10:07 am

she she ca vesh ti mer? Very :P

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
lost
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 156
Location : hell
Name : 0
Points : 0
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Vitamina per te perballur te ftohtin   Sun Mar 16, 2008 1:10 pm

produkte leshi... po per aty ku je ti nuk bojne pune Very:D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://kinezi.forumotion.com
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Vitamina per te perballur te ftohtin   Sun Mar 16, 2008 1:16 pm

hahahahahahaha mir e the mer se ktu vdes nga vapa Very

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
serena
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 7
Name : 0
Points : 0
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: mikrobet e ftohjes   Tue Dec 02, 2008 9:56 pm

Njė studim i ri tregon se mikrobet qė shkaktojnė tė ftohurin e zakonshem jetojnė mė gjatė sesa mendohej mė parė. Shkencėtarėt thonė se kėto mikrobe mund tė qėndrojnė tė gjalla pėr disa ditė nė dorezat e dyerve e sipėrfaqeve tė tjera.

Studimi i kryer nga shkencėtarė nė universitetin e Virxhinias tregon se kur persona me tė ftohur ose grip prekin dorezėn e derės, ata lėnė edhe mikrobe. Nė se dikush tjetėr jo i sėmurė e prek kėtė dorezė, nė 90 pėrqind tė rasteve mikrobi kalon nė trup. Madje nė 50 pėrqind tė rasteve kėto mikrobe transmetohen edhe pas 48 orėsh. Doktor Filip Tierno pranė universitetit tė Nju Jorkut thotė se viruset mund tė transmetohen kudo nė shtėpi, prandaj pėr higjenė tė mirė shtėpiake ai rekomandon pastrimin shpesh tė sipėrfaqeve tė ndryshme me solucione disinfektuese. Gjatė studimit u vu re se sipėrfaqet mė tė ndotura nė shtėpi janė dorezat e dyerve, pajisjet pėr kontrollin e televizorit, lodrat dhe rubinetat. Doktor Tierno thotė se larja e duarva para prekjes sė fytyrės dhe para ngrėnies, mund tė eleminojė thuasje plotėsisht mundėsitė e prekjes nga gripi apo i ftohuri i zakonshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ilir!!
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 55
Name : 0
Points : 0
Registration date : 19/05/2008

MesazhTitulli: Re: Vitamina per te perballur te ftohtin   Tue Dec 02, 2008 10:06 pm

vitamina me e mire per te ftohtin eshte duke bere seks ne dush.... Very zemer ihihihih
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Vitamina per te perballur te ftohtin   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Vitamina per te perballur te ftohtin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: TRUPI DHE SHENDETI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website