{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*}
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

 

 Life Style

Shko poshtė 
4 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
Dano


Numri i postimeve : 2691
Age : 39
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

Life Style - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Life Style   Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedFri Sep 18, 2009 9:46 pm

Astronomi, zbulohet binjku i Tokes.


18/09/2009 17:50
Life Style - Faqe 10 Planet-strange
Binjaku
i Tokes ndodhet vetem 500 vjet drite larg nesh, rrotullohet rreth nje
ylli dhe ka nje siperfaqe te ngjashme me ate te planetit tone.

Ndodhet
ne yjesine e Bricjapit dhe astronomet po punojne me teleskopin Corot
per te saktesuar sa me shume te dhenat e marra nga ky planet shkembor.
Corot eshte nje satelit i leshuar me vektorin Cnes nga Agjencia
Franceze e Hapesires dhe eshte i specializuar per vezhgimin e planeteve
te tille. Planeti misterioz qe quhet Corot-7b u identifikua ne
fillimin e ketij viti. Sipas te dhenave, densiteti ne siperfaqen e tij
eshte 5.5 grame per centimeter kub. Kjo karakteristike e ben me te
ngjashem me Token. Per ta vezhguar me mire Corot-7b, sateliti
do pajiset me fibra optike me te specializuara nga Agjencia Europiane e
Hapesires. Diametri i planetit eshte pothuajse sa dyfishi i Tokes, por
ambienti eshte i pajete pasi temperaturat jane jashtezakonisht te
larta.

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Fri Sep 18, 2009 9:53 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
Dano


Numri i postimeve : 2691
Age : 39
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

Life Style - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Life Style   Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedFri Sep 18, 2009 9:51 pm

Itali, zbulohet menyra e ndalimit te tumorit.
18/09/2009 17:20
Life Style - Faqe 10 Shkencetare
Nje studim italian ka zbardhur menyren e rritjes se tumoreve
dhe pjeset qe furnizojne semundjen.

Zbulimi
i publikuar ne revisten “Cell” thekson se qelizat e cmendura dalin
jashte kontrollit dhe arrijne te lene edhe pasardhes te shumte, duke
marre pak nga pak jeten e organeve jetesore. Duke ndaluar zhvillimin e
qelizave te cmendura eshte e mundur te ndalet edhe zhvillimi i tumorit
pa kuruar gjithe organin qe ai rremben. Nje ekip i koordinuar
nga Pier Giuseppe Pelicci, Angelo Cicalese dhe Giuseppina Bonizzi kane
zbuluar menyren si te arrijne te bllokojne keto qeliza. Geni P53 qe
prodhon nje proteine te shendoshe, por kur ai nuk funksionon, mban ne
jete keto qeliza. Ne rastet normale, qelizat rrjedhese ndahen ne dysh
duke i dhene jete nje tjeter qelize dhe ky proces duhet “asimetri”, por
ne rastet anormale kur P53 nuk funksionon, qeliza nene linde dy bija ne
nje proces qe quhet “simetri”.
Ne kete menyre ato shumohet
brenda pak kohesh, duke rritur masen tumoriale. Ne keto raste do ishte
e panevojshme goditja e qelizave, por me i sakte do ishte veprimi ndaj
genit P53 per ta rivene ne funksion. Keshtu, brenda pak muajsh, masa
tumoriale nuk rritet, cka do te thote se pacienti mund te shpetoje.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
Dano


Numri i postimeve : 2691
Age : 39
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

Life Style - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Life Style   Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedFri Sep 18, 2009 10:01 pm

"Kush gjen nje thesar, gjen nje Mik"
17/09/2009 20:40
Life Style - Faqe 10 Dollaret-korrupsion
“Kush
gjen nje thesar, gjen nje mik”. Ky nuk eshte aspak nje lapsus por
rezultati i nje studimi te publikuar ne revisten “Psychological
Science” per efektin qe ka paraja ne psikike.

Nje
ekip kerkuesish nga Departamenti i Psikologjise ne Universitetin Sun
Yat-Sen kane zbuluar se parate e shumta mund te zevendesojne shume
lehte miqte. Sipas Xinyue Zhou, Kathleen Vohs dhe Roy Baumeister, te
besh nje banje ne para te ben shume mire. Portofoli i mbushur plot mund
te jete gjithashtu nje ilac i mire kunder stresit, i lidhur me izolimin
dhe dhimbjen fizike. Kerkuesit e universitetit kinez kane
zbuluar gjithashtu se deshira per para eshte ne porporcion me ndjenjen
e refuzimit te vuajtjes, pasi sa me shume te ndihemi vetem, aq me shume
e duam pranine e parave. “Ky rezultat ka nje rendesi te madhe per nje
sistem social si ai amerikan, i karakterizuar nga diferenca te medha ne
mireqenien financiare”, shprehet profesori Roy Baumeister.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
Dano


Numri i postimeve : 2691
Age : 39
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

Life Style - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Life Style   Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedFri Sep 18, 2009 10:09 pm

Siberi, gjendet femija i "eger"
17/09/2009 17:45
Life Style - Faqe 10 Femija-dhe-qeni
Nje femije i “eger” eshte gjetur nga nje patrulle e policise ne qytetin
e Kemerovos, ne Siberine perendimore.

Femija, i cili eshte dhjete vjec, nuk kishte marre asnje lloj perkujdesjeje
nga familjaret e tij dhe ishte rritur me qente. Vogelushi ecte me kembe e me
duar dhe u lehte kalimtareve.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://interesanti.albanianforum.net
Sponsored content

Life Style - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Life Style   Life Style - Faqe 10 Icon_miniposted

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Life Style
Mbrapsht nė krye 
Faqja 9 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: KINEMA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedMon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedMon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedWed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedMon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedFri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedWed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedThu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedWed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedFri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedMon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedTue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedFri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedWed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedMon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedThu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedWed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedTue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedMon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedSun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedMon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedFri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedMon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedWed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedWed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Life Style - Faqe 10 Icon_minipostedWed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
Life Style - Faqe 10 Vote_lcapLife Style - Faqe 10 Voting_barLife Style - Faqe 10 Vote_rcap 
bukuroshja_dr (3264)
Life Style - Faqe 10 Vote_lcapLife Style - Faqe 10 Voting_barLife Style - Faqe 10 Vote_rcap 
Dano (2691)
Life Style - Faqe 10 Vote_lcapLife Style - Faqe 10 Voting_barLife Style - Faqe 10 Vote_rcap 
shefe (2005)
Life Style - Faqe 10 Vote_lcapLife Style - Faqe 10 Voting_barLife Style - Faqe 10 Vote_rcap 
vl_girl (1575)
Life Style - Faqe 10 Vote_lcapLife Style - Faqe 10 Voting_barLife Style - Faqe 10 Vote_rcap 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
Life Style - Faqe 10 Vote_lcapLife Style - Faqe 10 Voting_barLife Style - Faqe 10 Vote_rcap 
bianka (1499)
Life Style - Faqe 10 Vote_lcapLife Style - Faqe 10 Voting_barLife Style - Faqe 10 Vote_rcap 
NeighbouR (1453)
Life Style - Faqe 10 Vote_lcapLife Style - Faqe 10 Voting_barLife Style - Faqe 10 Vote_rcap 
patrokli (1423)
Life Style - Faqe 10 Vote_lcapLife Style - Faqe 10 Voting_barLife Style - Faqe 10 Vote_rcap 
CocaInE (1329)
Life Style - Faqe 10 Vote_lcapLife Style - Faqe 10 Voting_barLife Style - Faqe 10 Vote_rcap 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
May 2022
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking reddit  Social bookmarking google      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website