Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Haliti braktis atletikėn shqiptare: Jam 100% italian

Shko poshtė 
AutoriMesazh
CocaInE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 1329
Location : Ne MEs te BaRiT & CocA's
Name : 0
Points : 3
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Haliti braktis atletikėn shqiptare: Jam 100% italian   Tue Mar 04, 2008 12:43 am

Haliti braktis atletikėn shqiptare: Jam 100% italian

18-vjeēari vendos rekord dhe synon "Pekin 2008" me Italinė


Vazhdon eksodi i talenteve nga sporti shqiptar, ku kėtė radhė i goditur ka qenė sporti i atletikės. Talenti mė i madh i viteve tė fundit, Eusebio Haliti, po bėhet gati qė tė ndryshojė fanellėn e Shqipėrisė me atė tė Italisė, duke dėshiruar qė tė garojė me fanellėn e kaltėr nė Olimpiadėn e Pekinit. Talenti shqiptar e ka bėrė tė ditur dėshirėn e tij pas paraqitjes sė jashtėzakonshme qė dhuroi nė garėn e 400 metrave nė salla tė mbyllura nė Itali, ku theu rekordin vendas pėr kėtė grupmoshė me kohėn fantastike 48"86. Atleti shkodran ka garuar si shqiptar deri nė garėn e fundit, por tani bėhet gati tė marrė nėnshtetėsinė italiane dhe do t‘i japė lamtumirėn Shqipėrisė, ku ėshtė shpallur kampion kombėtar gjatė vitit tė fundit dhe ka marrė pjesė nė Lojėrat e Detit tė Zi, ku fitoi edhe medaljen e argjendtė nė garėn e 400 metrave me pengesa.

Mediat italiane e kanė cilėsuar historik rezultatin e Halitit nė kampionatin italian tė sallave tė mbyllura. Nė turneun e zhvilluar nė Ankona, sportisti qė pėrfaqėsonte klubin "Pol. Roēo Scotellaro" tė Materės, ai ka fituar pa vėshtirėsi garėn e 400 metrave, duke dhėnė kohėn 48"86, qė ėshtė rekordi i ri italian pėr tė rinj nė kėtė disiplinė. Kjo kohė ėshtė 26 tė qindtat mė e shpejtė se rekordi i vjetėr i vendosur nga Danilo Bertaxha nė vitin e largėt 1983. Federata Italiane e Atletikės nuk e ka homologuar ende zyrtarisht kohėn e regjistruar nga atleti shqiptar, vetėm pėr faktin se ky i fundit nuk ka ende nėnshtetėsinė italiane. Por kjo gjė do tė bėhet shumė shpejt, duke parė edhe tė ardhmen e siguruar tė Halitit, i cili nė tetorin e vitit tė kaluar fitoi titullin kampion tė Italisė pėr kėtė grupmoshė nė kategorinė e 400 metrave me pengesa.

Vetė atleti ka shprehur hapur dėshirėn pėr tė qenė pjesė e kombėtares italiane, duke harruar "tė kaluarėn" e tij shqiptare. Ai ėshtė i sigurt se mund tė thyejė rekorde tė tjera nė tė ardhmen. "Ky ėshtė vetėm fillimi. Kėtė vit dua tė shėnoj arritje tė tjera, duke filluar nga sigurimi i titujve italianė nė garat e 400 metrave dhe tė 400 metrave me pengesa qė do tė zhvillohet nė Rieti. Falėnderoj trajnerin tim, Antonio Ferro, i cili mė ndjek me profesionalizėm nė stėrvitje dhe nė gara. Nėse nuk do tė marr nėnshtetėsinė italiane, ėshtė e sigurtė se do tė marr pjesė nė Olimpiadėn e Pekinit nė muajin gusht si pjesė e pėrfaqėsueses shqiptare. Por ėndrra ime ėshtė tė vesh fanellėn e kaltėr, pasi unė e ndjej veten 100% italian", u shpreh ai pėr mediat italiane, pas garės sė dy ditėve mė parė. Pas formės sė shfaqur gjatė vitit tė fundit, Haliti duket se e ka garantuar tė ardhmen e tij nė kombėtaren italiane tė atletikės. Askush nuk duhet tė ēuditet pėr njė gjė tė tillė, pasi drejtuesit e atletikės shqiptare kanė preferuar tė qėndrojnė indiferentė ndaj talenteve shqiptare gjatė viteve tė fundit, duke u pėrqendruar mė shumė nė "luftėn pėr kolltukė".
_________________

_________________

ToNnY MoNtAnA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net/
 
Haliti braktis atletikėn shqiptare: Jam 100% italian
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} SPORT {*_*} :: SPORTE TE TJERA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
August 2018
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website