Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 A MUND TĖ VIJĖ DERI TE NDARJA E VERIUT TĖ KOSOVĖS

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: A MUND TĖ VIJĖ DERI TE NDARJA E VERIUT TĖ KOSOVĖS   Sat Mar 06, 2010 4:45 pm

A mund tė vijė deri te ndarja e (veriut) Kosovės?!…Naim-KELMENDIBashkėsia ndėrkombėtare, do tė duhej qė pėrfundimisht ta ndėshkojė kėtė politikė tė Serbisė,e qė shkon nė drejtim tė destabilitetit nė hapėsirat ballkanike,dhe ėshtė kryekėput kundėr integrimeve evropiane tė rajonit.

Shkruan: Naim KELMENDI

Ajo qė ėshtė thėnė kohėt e fundit, ne njė artikull tė gazetės zagrebase “Danas”, kinse pėr njė Dejton tė Dytė pėr Kosovėn,ėshtė jo pa seriozitetin dhe domethėnien e vet. Kėshtu kanė ndodhur gjėrat edhe pėrgjatė historisė,shumė fatkeqe pėr territoret shqiptare. Dhe, kėto tragjedi tė ndarjeve kanė pikasur qė nga Kongresi famėkeq i Berlinit mė 1878, e kėndej. Mbase kėtė mėsim e kemi nxjerrė nga historia, sepse ajo, siē ėshtė thėnė ėshtė mėsuesja e jetės. Ja, tash pas dy vjet shtetėsie tė Kosovės, sikur ende sillen skenarėt e ndarjes nėpėr kokat e njerėzve tė diplomacisė, jo vetėm serbe, por edhe asaj ndėrkombėtare. Kjo tregon thjeshtė pėr mosqendrueshmėrin e kufijve nė Ballkan,ose Bashkėsia Ndėrkombėtare ėshtė e mirkuptuar qė pėrfundimisht ta zgjidhė ēėshtjen e kufijve…Me Serbinė, si shtet, por edhe Kosova si shtet, duhet tė bisedohet. Kėto sinjale po vijnė edhe nga Brukseli, por si do qė tė jetė pėrmbajtja dhe epilogu i kėtyre bisedimeve, kuptohet pėr shkak tė integrimeve evropiane, tashmė qeveria e Kosovės, e ka pėr borxh qė tė jetė e gatshme dhe e pėrgatitur edhe pėr ndarjen e veriut tė Kosovės ose pėr opsinonin e shkėmbimit tė territoreve, nė mėnyre qė tė vie deri te njė situatė stabile, nėse kėtė e ka parashikuar faktori ndėrkombėtar. Sa janė kėto tė vėrteta, kjo i mbetet tė ardhmes, por njė gjė dihet fare qartė, se orekset e Serbisė, pėr territore janė evidente sot e gjithė ditėn,por mbase territori i Republikės sė Kosovės ėshtė i garantuar nga bashkėsia ndėrkombėtare.Sipas njė prejudikimi,nėse edhe pas bėrjes sė Kososvės shtet dhe njohjes ndėrkombėtare tė saj,qenka nė lėvizje ndonjė skenar i tillė pėr ndarje tė veriut,apo nė tė vėrtetė,qė siaps kėtyre pikėpamjeve, tė shkohet nė mėnyrėn qė veriu i banuar me shumicė serbe t’i jipet Serbisė dhe Kosova lindore t’i bashkohet Kosovės, nė lojėrat e diplomacisė ēdo gjė ėshtė e mundshme.Por,njė gjė duhet pasur parasysh,nėse vije deri te ndryshimi i kufijve nė Ballkan,atėherė kjo do tė shkaktojė njė efekt domino. Kėtė duhet ta ketė parasysh faktori ndėrkombėtar. Republika e Kosovės ėshtė e njohur ndėrkombėtarisht me territorin e vet prenda hapėsirės ekzistuese. Pėr njė ristrukturim tė Ballkanit, ndoshta edhe mund tė qarkullojnė skenare tė mbuluar nėn rogozin e diplomacisė ndėrkombėtare, por mbase atėherė duhet pėrfundimisht tė vije deri te ndryshimi i kufijve ekzistues tė territoreve shqiptare nėn Maqedoninė, ato nė Mal tė Zi e kėshtu me radhė, ngase padrejtėsitė historike ndaj territoreve tė Shjqipėrisė natyrale, janė drastikisht tė rėnda, dhe kėshtu do tė mund tė vijė deri te nje stabilitet i pėrhershėm, mbase, nė kėtė kuptim mund do tė duhej tė mendonte diplomacia evropiane, ngase ia ka borxh ēėshtjes shqiptare nė pėrgjithėsi… Nėse e shikojmė nga prizmi historic ēėshtjen e pavarėsisė sė Kosovės, atėherė pavarėsia e Kosovės ka qenė njė kompromis, ngase e natyrshme ka qenė qė nė tė vėrtetė Kosova tė bashkohej me shtetin amė-Shqipėrinė, asaj tė cilės edhe i ka takuar gjithmonė. Kombi shqiptar sot ka dy shtetet,pastaj ėshtė 40 pėrqind nė Maqedoni, nė Kosovėn Lindore, nė Trojet etnike nė Mal tė Zi, dhe ėshtė poashtu edhe Ēamėri, e cila ēėshtje duhet tė hapet gjithėsesi pėr bashkėsinė ndėrkombėtare… Njė gjė duhet ditur, serbėt nė Kosovė, edhe si minoritet, janė kolonė tė ardhur, por megjithatė jetojnė nė territorin e Kosovės, dhe ēdo ndarje e territorit, me dioptrinė se kinse atje, veriu banohet nga serbėt dhe ashtu-kėshtu ėshtė mė shumė i “shkon” Serbisė, ėshtė humbje pėr Kosovėn. Serbėt minoritarė, nuk e kanė sjellur territorin me vete, e kanė gjetur kėtu nė Kosovėn shqiptare… Andaj, sot minoriteti serb ka filluar tė integrohet nė jetėn institucionale dhe politike tė Kosovės, ku edhe kanė filluar tė jetėsojnė jetėn institucionale, pėrmes krijimit tė komunave tė reja, si nė Graqanicė, Partesh etj. Sidomos me planin e Ahtisarit, kėtij minoriteti i janė dhėnė mjaftė tė drejta, deri te vetėqeverisja lokale, ku shumicė janė serbėt, por ata mbase jane qytetarė tė Republikės sė Kosovės.Edhe serbėt e Veriut mė nė fund do tė duhej tė integrohen nė jetėn e shtetit,tė shkėputet financimi i tyre nga Serbia etj. Nė tė vėrtetė, bashkėsia ndėrkombėtare, nė kėtė apo nė atė mėnyrė, po i jep krah skenarit tė diplomacisė sė Beogradit, nė realizim tė planit nacional serb pėr krijimin e Serbisė sė Madhe, pėr ēka edhe ndodhėn tri luftėra nga po kjo politikė ultranacioanliste serbe, nė krye me Millosheviqin. Kėshtu po veprohet edhe me Republikėn Serbe tė Krajinės nė Bosnjė, edhe atje politika serb inspiron skenarin e njė Referendumi pėr ndarje. Bashkėsia ndėrkombėtare, do tė duhej qė pėrfundimisht ta ndėshkojė kėtė politikė tė Serbisė, e qė shkon nė drejtim tė destabilitetit nė hapėsirat ballkanike, dhe ėshtė kryekėput kundėr integrimeve evropiane tė rajonit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
A MUND TĖ VIJĖ DERI TE NDARJA E VERIUT TĖ KOSOVĖS
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: TOKA DHE NATYRA E SAJ-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website