Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ   Mon Oct 19, 2009 6:15 pm

Nė kujtesė tė atdhetarėve tanė :

RAMĖ BLLACA

Qeveria e Serbisė nė Beograd

Njė vendim kishte kurdisė me delegatė –

Gjithė shqiptarėve t’ ua shkulė rrėnjėt prej kėtij trolli

E t’ i ēojė larg – larg n’ shkretėtira tė Anadollit!...

Refreni:

Hej, syrin si shkėndija , dhėmbėt shkrepnin gaca ,

Kur e merrte fjalėn trimi ynė Ramė Bllaca –

Jo , i gjallė s’ nėnshkruaj vendimin e Serbisė ,

Po ē’ kėrkojnė shqiptarėt n’ troje tė Turqisė ?!

Kėshtu janė tė gjithė stėrnipat e Skėnderbeut ,

Flijojnė jetėn e s’ ia kthejnė shpinėn Atdheut !

S’i tremb plumbi , as litari i tradhtarit –

Sherif Vocėn dhe Ramė Bllacėn , kėta bijė t’ shqiptarit !

Refreni:

Hej, syrin si shkėndija , dhėmbėt shkrepnin gaca...etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ   Mon Oct 19, 2009 6:16 pm

NAZIM GAFURRI

Pas moteve t’ vėshtira –

Vijnė ditėt e mira ,

Kujtimet e hidhura

I lexojmė ndėr pasqyra ...

N’ tela t’ ēiftelisė

Kėngėn e nxjerr burri ,

Fanar i njerėzisė ,

O , Nazim Gafurri .

Refreni:

Zemrat thurin kėngė –

Lotė tė vegjėlisė ,

Kosova ngrehė pėrmendore

Trimave tė lirisė .

Guri del prej guri ,

Burri lind prej burri –

Nėnat rrisin djema

Si Nazim Gafurri .

Demokrat i lindur,

N’ Arbėri yll i ndritur ,

I urtė e i dashur ,

Magje pėr t’ uritur ...

Si shkėmbi qėndrove

N’ kurthe e n’ pusi ,

Pėr njeriun e vuajtur

Dha pallate e shtėpi .

Refreni:

Zemrat thurin kėngė ...etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ   Mon Oct 19, 2009 6:16 pm

MULLA IDRIZ GJILANI

Hej, jehuan malet , o , n’ katėr anė –

Hej, na ka dalė , o, njė trim me famė ,

Hej, hakikat si e do vatani ,

Mulla Idrizi , o, nga Gjilani ,

Nė Kur’an , ai ishte betua ,

Pėr Atdhe , o, me luftua !

Mulla Idrizi, o, atdhetar ,

Arsimdashėsi ynė kombėtar ,

-Pa u shkollua me djemė e ēika ,

Jo!Jo! Pėr ne nuk zbardhon drita !

Hej, ngriti zėrin, o, deri n’ re –

Hej, pa liri , jo, nuk ka as fe !

Hej, nuk i lėshojmė kurrė tokat shqiptare –

Deri n’ djep , o, pėr pa dalė fare !

S’e lėshoj pushkėn , jo, kurrė prej dore ,

Ose vdekje , ose , fitore !

Mulla Idrizi , o, trim i parė ,

Komandanti , o , vullnetar ,

Porsi qiri , o, nė shandan ,

Oh, e shkriu jetėn , o, pėr vatan-e .

Hej, deri n’ vdekje luftoi n’ kėto male ,

Hej, i pa thyeshėm nė ideale ,

Hej, pėr bashkimin , o, gjithėkombėtar ,

Pėr kufirin , o, gjithėshqiptar ...

Flakadani , o, i lirisė –

Shėmbėlltyrė e historisė .

Mulla Idrizi , o, luftėtar ,

Trim – tribuni ,o, legjendar ,

N’ burg e dogjėn ,o, nė Gjilan –

Oh, pėr Atdhe , o, u ba kurban-e!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ   Mon Oct 19, 2009 6:17 pm

FAZLI GRAIĒECI

O, Fazli , o arsimtar ,

Patrioti ynė shqiptar ,

E dhe jetėn nė ēeli –

Veē pėr popull e liri !

O, Fazli , o zemėr gur ,

E dhe jetėn pėr flamur .

Pėr flamur tė Skėnderbeut ,

Pėr tė drejtat e Atdheut !

As torturat e Rankoviqit ,

As nėnshkrimet e Nikoliqit ,

S’ mund t’ i thyen idealet –

Pėr Kosovė jetėn e fale !

Gjaku i njomė i mėsuesit t’ ri –

N’ damar t’ tokės rrėnjė ka shti ...

Bijnė lulėkuqe dhe lulėdrita ,

Gėzon Kosovėn – Republika .

*****Nga pėrmbledhja “Mallėngjime e ushtima”, botuar nė Prishtinė, mė 1993.

Autor i teksteve, melodive dhe interpretues i kėtyre kėngėve ėshtė Demir Krasniqi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: MUZIKE-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website