Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci   Sun Jun 14, 2009 3:58 pm

G R A F I T E T

( p o e m ė )

...nga tė gjitha veset e mia

dashnorėt mbeten “dobėsia”

ndoshta mrekullia ime !...

G r e s a

Ku jeni ju ish dashnorėt e mi

ju qė mė puthėt, qė mė deshėt

ju mė tė mirėt e shpirtit tim, mė

tė ėmblit, tė dashurit e asaj kohe

ju , qė u futėt aq thellė nė mua

Nė kėtė qytet me shumė ngjyra

pėr herė tė parė jam pėrqafuar

puthur jam me djemtė mė tė mirė

kam pėrjetuar tė “magjishmen”

ende pa i mbushur tė 16- tat

Nė akuarelin e ėndrrave tė mia

Astriti ishte “pellazgu” i vėrtetė

mė “bandilli” nė moshėn time

me vasha ishte i dashur e skofiar

e djemtė ankoheshin s“i tekanjoz!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci   Sun Jun 14, 2009 3:58 pm

Nė shpirtin e prushtė tė vashave

“pellazgu” ishte gjysmė perandor

me atė unė e ndieja puthjen bukur

se ai ishte “kalorės” i shkėlqyer

dashuria me atė nuk kishte kufij!...

Nė moshėn time isha mė e bukura

mashkujt mė quanin tė “virgjėr”

nė punė dashurie s“ma kalonte kush

isha me ves, i doja shumė djemtė

Kuptohet ata qė i pėlqente zemra;

Nė kėtė qytet tė bukur K“hajamėsh

aroma e ftoit mė ka dehur pėrherė

dashnorėt e Tiranės e tė Prishtinės

janė dashnorė vėrtet tė ēmendur

por, as tė tjerėt s“ janė pa sheqerNė kėtė natė ku unė ndodhem

dua njėrin nga ish dashnorėt, atė mė

tė dehurin, tė trishtin, mė tė uriturin

atė qė ma shtjerr kupėn sonte

atė qė mė bėn tė harrohem e tėra!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci   Sun Jun 14, 2009 3:59 pm

Gra tė mira tė dashnorėve tė mi

gra tė bukura, tė dashura,familjare

mė falni pėr kėtė ”sulm” tė vonė

unė sonte kėrkoj njėrin nga ata

qė etjen e mbushin me e t j e !...

Gra tė mira tė dashnorėve tė mi

mos u zemroni, mos merrni inat

se edhe ju dikur ishit dashnore tė

njėri-tjetrit, por, pėr arsye tė mira

gruaja pėrherė ėshtė e virgjėr...

Nė kėtė natė ku unė ndodhem

e gjeta njėrin nga ish dashnorėt

qenka i dehur, gjysmė i stresuar

asokohe atė e quanim, Akuarel

sepse ai aso kohe merrej me art!

Dėgjojeni si ( f l e t ) Akuareli;

“zonjė e ėndrrės dhe e puthjes

ujėz e praruar, ma jep buzėn pak

ta prek , ta puth , ta kafshoj,

se kjo natėjetė ka njė kuptim!..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci   Sun Jun 14, 2009 3:59 pm

E di qė ora ka vajtur vonė

dhe aroma e ftoit mė nxit

se kjo ( n a t ė j e t ė ) e imja

mė bėn tė dashuroj me fund

Akuarel, i thosha unė mikut

nėse e do “biblėn” mė puth!

E dashur, l e x o m a shpirtin

lexoma puthjen , pėrqafimin

ishin fjalėt e Akuarelit

pėrpara se tė ndodhė kjo natė

unė do jem ai K“hajami yt

...s“ka mė e shenjtė se puthja

s“ka mė i shenjtė se pėrqafimi

kjo zhveshje n“ kėtė mesnatė

m“u nė mes tė kryeqytetit

i jep gjak tė puthurave

dhe kuptim takimit tonė

Akuarel, Ardi ishte i fejuari im

me atė unė isha shumė intime

e doja, mė donte; ishte i ėmbėl

por gojėt e kėqia na ndanė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci   Sun Jun 14, 2009 3:59 pm

Fjala e ligė ėshtė s“i rrufeja

ajo lind nga barku i sė keqes

dhe pėr rrethanat e asaj kohe

ato fjalė ishin tė mjaftueshme

pėr ta prishur fejesėn tonė;

Akuarel, kėtė ēast mjaftohemi

e puthura gojėn s“ ma lėndon

shpirt shtrėngoje Gresėn, duaje

puthe Gresėn , puthe, kafshoje

nė dashuri fillimet mė pėlqejnė;Nė ēastet e mia tė erotikės

E bukura ėshtė te e ndjeshmja

tek metafizika e shtrėngimit

tek morali, nė ēastin e dhėnė

tek tė fshehtat shpėrthyese

Hyr nė mishin tim, hyr thellė

dhe mos kėrko asgjė pėrtej

kėtė moral ka Gresa, pėrqafom

duaje “biblėn” time , puthe

ti je kalorsi im , marsho!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci   Sun Jun 14, 2009 4:00 pm

Asgjė e bukur s“ mė ka humbur

puthja e pėrqafimi mė bėjnė mirė

burrat me push unė i pėlqej

kur janė tė etur, kur kanė uri

thjesht mė bėjnė tė dashurohem

Nė librin e dashnorėve tė qytetit

qyteti ynė ėshtė plot me grafite

por aty mungojnė shumė emra

apo Bashkia e qytetit i ka fshirė

pėr ndonjė ( plotėsim ) shtesė!

Pėr kėtė “ punishte ” tė lashtė

pak ėshtė shkruar, pak ėshtė folur

kėto grafite mbi faqet e mureve

janė njė “libėr” me plotė tė meta

qė Gresėn shumė e zemėrojnė!

Unė s“ di a ka fjetur ky qytet

apo mendja m“ ka ngecur diku

ky qytet di tė flasė argo, tė qeshė

a k t i n e puthjeve dhe flirtin

me muzikė tė oheve i kam bėrė!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci   Sun Jun 14, 2009 4:00 pm

E di qė ora ka shkuar vonė

dhe s“ di tashti ēfarė tė bėj

unė kėtė natė e parandieja,

si njė rishfaqje tė sė bukurės

se kjo kohė ka tjetėr emėr

d a s h u r i a nė shtėpi ose

nėpėr vaska me ujė, jo rrallė

mė bėn tė mėrzitem shumė!..

Prishtinė, Tiranė, 1993-1994
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
kanuni poetik,poezi nga poeti yne Rrustem Geci
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website