Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE   Sat May 09, 2009 1:07 pm

RABĖ DHE AJETE PISHTARIN’ vatėr t’ shpisė , ku ndizej zjarri –

Po lufton nji Rabė Pishtari .

N’ prag tė shpisė, ku mėsynė bullgari –

Lufton Raba – nji bijė shqiptari .

Sulm po banė si shqiponjė mali ,

Pėr t’ u mbrojtė nderi e morali !

Kjo trimneshė , bijė e shqiptarit –

Ja ēau kryet nė dysh bullgarit .

Gjeraēina e Malėsisė –

Mirė ia dinė mananė kacisė !

Mirė ia ēau bullgarit kokėn –

Me gjak t’ tij e uli tokėn !

Mitralozi n’ dorė t’ bullgarit –

Zbrazi plumba tė rafalit ,

Ia shoi jetėn Rabė Pishtarit ,

Qė luftoi si zanė e malit .

Tue mbrojtė nderin, plang e votėr ,

Luftoi Raba me nji motėr .

Tue mbrojtė nderin dhe oborrin –

N’ prag tė shpisė e gjeti vorrin !

II.

Duel Ajetja, n’ ēosh tė votrės –

Me ia marrė hakun e motrės !

-Gajret banė , moj motra Rabė ,

S’ ta len motra, gjakun falė !

Me sakicė , sa rreptė po sjell –

N’ vend e preu nji oficer !

Oficer dhe nji ushtar ,

Qė tė dy ishin bullgar .

Mirė, Ajetja, e luen sakicėn –

Krejt bullgarėt desh u shashtrisėn !

Pėrmbi krye iu rrinė sakica –

S’ po i ndalė mali, as Jabllanica !...

Fort qėndruen Raba e Ajetja ,

S’ i frikėsoi pushka, as vdekja !

Nuk ju dhimtė gjaku , as jeta ,

Pėr me vdekė pėr troje t’ veta !

Kėto dy motra – dy kunata ,

Nuk iu trembėn pushkėve t’ gjata !

Para tytave t’ barbarisė –

Ranė dėshmore n’ prag t’ shtėpisė !

Tue mbrojtė rritėn e fėmisė ,

Tue mbrojtė pragun e shtėpisė ,

Kėto trimnesha tė Malėsisė ,

Rritėn famėn e shqiptarisė !

Ku dhanė jetė, tue mbrojtė oborrin –

Aty, djali ua bani vorrin ,

Te nji lis pėrskaj shtėpisė ,

Me i ba hije gjithė Shqipėrisė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE   Sat May 09, 2009 1:07 pm

HANIFE RUSHITIHanife Rushiti – soklolica ,

Vajzė e rritun nga Beshtica ,

Erdhi nuse n’ log t’ burrnisė,

N’ Velegllavė, n’ atė djep t’ trimnisė .

S’ e trembė pushka , s’ e trembė tyta ,

U rrok me shkije fyta – fyta !

Fyt pėr fyti nė kapixhik ,

Si me kanė ndoj burrė kreshnik !

Kurrė ditė t’ bardha nuk panė shqiptarėt,

Sa nga shkijet, sa nga bullgarėt !...

Tue na vra, tue na plaēkitė ,

S’ na lanė bukė, as fėminė me i rritė !

Nanė Hanifja, tetėdhjetė vjet -

N’ prag tė shpisė, n’ oborr tė vet,

Nuk priton hiq me dhanė jetė ,

Lufton trimja, me nji ēetė !

Nji ēetė serbė, nji ēetė komitė ,

Qė kanė dalė pėr me i plaēkitė ,

Me u marrė f’tyrėn, me i koritė –

Nji malėsore iu duel nė pritė !

Nji ēetė hajna e mėsynė katundin –

Nanė Hanifja e theu Kanunin ,

Si burrneshė e luejti hunin ,

Shkaut tė shkinės – ia shkundi trunin !

Mirė e luejti hunin e gardhit –

N’ pocerrkė t’ kresė , ia dathi shkavit ,

E la t’ shtrimė pėrpara pragit ,

Mbrojti nderin e shqiptarit !

Tue mbrojtė pragun e shtėpisė ,

Tue mbrojtė nderin e shqiptarisė ,

Ra nga plumbat e Serbisė –

Iu ba lule gjithė Malėsisė !

Kėto trimnesha t’ Malėsisė s’ Gollakut,

Serbė-ēetnikėve iu dolėn hakut!

Iu dhanė mėsim forcave barbare –

Si luftojnė femrat shqiptare !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE   Sat May 09, 2009 1:08 pm

SULLTANA E QAFĖS

N’ Qafė t’ Ujmirit, ka dalė Mikajli –

Aty ishte njė shqiponjė mali !

Njė trimėreshė , qė i thonė Sulltanė ,

Qė i pret hasmit me gėrshanė !

Refreni:

Eu, Sulltanė – bija e Mazllamit,

Mirė ia bane , ti, kapedanit !

Eu, Sulltanė, ty, tė lumtė dora –

Pret ēetnikė – si me pre molla !

Eu, Sulltanė , ta lumsha djepin –

Pret komitė – si me e pre pjepnin !

Trėndafile me bojė gjaku –

Mirė ia more, ti, babės hakun !

Mbrojte nderin dhe lirinė ,

Me gjak shkrove historinė !

Refreni:

Eu, Sulltanė – bija e Mazllamit,

Mirė ia bane , ti, kapedanit !

Eu, Sulltanė, ty, tė lumtė dora –

Pret ēetnikė – si me pre molla !

Eu, Sulltanė , ta lumsha djepin –

Pret komitė – si me e pre pjepnin !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE   Sat May 09, 2009 1:09 pm

VRASJA E QAMILE SALIQITNė Zajēec, afėr kufini ,

Kur me OZNĖN , luftoi Shahini,

Bash nė “Natėn e Bozhiqit” –

Ja vranė gruen , Adem Saliqit !

Vranė Qamilėn , atė malėsore ,

Te nji pėrrue ra dėshmore .

Plumbi i shkaut pėr tokė e shtrini –

Kish nji djalė t’ vogėl pėr gjini...

Djali e kish emnin Hysen ,

Ishte i vogėl, s’ dinte sen ,

Kujton se nana po flen’ !...

Tue ikė nana, prej dhunimit –

Mori rrugėn e amshimit !...

Qamilėn e Adem Saliqit ,

E vranė plumbat e dorėflliqtit .

Porsi lule u shtri pėr toke –

Mbet Hyseni, pa nanėloke !

Bashkėluftėtarėt e Liman trimit –

Donė me i shkue nė ndihmė Shahinit !

Ngat Shahinit, kur janė afrue –

Atė Qamilėn , e gjetėn n’ pėrrue ?!

Mezi f’tyrėn ia kanė njohtė –

E kanė vra nė ujė e n’ skllotė !

N’ ujė e n’ skllotė e kishin mlue –

Kush ta shohė , ka me u trishtue !...

Mbi kufomė , n’ atė trup tė shkretė –

Nji za i tmerrshėm po pisket !

Nji za i tmerrshėm , nji za fėmije –

Nanės s’ vet, po i bante thirrje !...

Nanės s’ vet , i kish mbetė n’ gji –

Nė atė pėrrue, ku ishte shtri !

N’ ujė e n’ skllotė, ku ishte mlue –

Krejt me gjak ishte ckurrue !...

“Trimni t’ madhe” kishte ba OZNA –

Kish lanė n’ borė , kėto dy kufoma !

I la n’ borė , nė ujė e n’ skllotė –

Nji sabi , tue kajtė me lotė !...

Nji sabi, qė s’ dinte hile –

Mbet mbi trup t’ Nanės Qamile !...

Kėto janė veprat e sllavizmit –

Qė ja dinė rendin sadizmit !

Kėto janė veprat e mizorit ,

Dhe argatėve t’ okupatorit ,

Qė s’ kanė f’tyrė, as nuk kanė shpirt –

Veē me mbėrri ndonji pozitė !...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: MUZIKE-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
August 2018
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website