Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 ME SHKAS-KUR SHKELET DHE VIDHET AUTORESIA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: ME SHKAS-KUR SHKELET DHE VIDHET AUTORESIA   Mon Mar 16, 2009 2:03 pm

SHKELJE FLAGRANTE E PRONĖSISĖ INTELEKTUALE DHE AUTORĖSISĖ SĖ PĖRKTHIMEVE…

Gazetat shqiptare pėrveē qė nuk i pėrmendin burimet nga tė cilat i marrin (lexo: vjedhin) artikujt e pėrkthyer (dhe tė tjerė sosh, gjithashtu), shumicėn e rasteve kryeredaktorėt janė madje aq tė pacipė sa tė mos pėrmendin as pėrkthyesin e artikullit, burimin origjinal. Nė disa raste emrat e pėrkthyesve i shkurtojnė nė iniciale, titujt dhe nėntitujt, pastaj mestitujt i ndryshojnė, shtojnė tituj krye mė vete, thua se pėrkthyesit nuk e kanė pasur pėrpara materialin origjinal - njė e drejtė kjo tek ashtu,“pėr syrin e zi”, e redaktorėve, kryeredaktorėve (tė gazetave tė cilat shiten me para) dhe ata marrin honorare pėr artikuj tė cilėt pra, le qė nuk i kanė prekur me dorė ndonjėherė, por as nuk i kanė parė me sy nė versionin e tyre origjinal.

Rastėsisht duke shėtitur nėpėr titujt e gazetave tona tė “shquara”, hasėm nė njė mori pėrvetėsimesh, kopjimesh, keqkopjimesh, falsifikimesh, shtrembėrimesh etj. tė artikujve tė publikuar si kontribut vullnetar (i autorėve-pėrkthyesve) nė revistėn elektronike “Ars Poetica”.
Nė emėr tė kulturės dhe dashamirėsisė ndaj saj, e gjithė kjo nuk do t’ishte ndonjė “tragjedi”, duke u nisur se revista jonė edhe ėshtė rezultat i kėtij qėllimi fisnik, por bėhet vėrtet qesharake dhe e dhimbshme kur sheh se artikujve iu “prihen” bazat referenciale, pa cekur tė dhėnat burimore, kur deformohen, redaktohen dhe publikohen si kontribut i “gazetarėve” tė cilėt janė tė paskrupullt.

Gazetat (si p. sh. “Tema” e “Standard” etj.) publikojnė nė seksionin e tyre tė “kulturės” kėso artikuj tė huazuar (gjithmonė lexo: vjedhur) dhe bėrėsit e gazetave i shesin ato duke marrė rrogėn, honoraret me kontributin e tė tjerėve, autorėve–pėrkthyes (gjoja “anonim” pėr lexuesit e gazetave tė tyre).
Kėto lloj kamuflazhesh tė autorėve–pėrkthyesve dhe tė burimeve, le qė shkojnė direkt nė dėm tė pėrkthyesve, dihet kjo, por edhe nė dėm tė vetė kulturės. Sipas kėsaj praktike dhe “filozofie” gjithkush, pa asnjė mundim a tendosje, mund tė botojė njė gazetė, mjaftojnė disa orė “surfim” nė Internet.

Ndėrsa pėr morinė e artikujve tė cilėt janė vendosur nėpėr blogs, forume tė ndryshme shqiptare, faqe personale etj., ku nė disa raste ėshtė vendosur informacioni se artikujt janė huazuar nga kjo apo ajo gazetė (pėr shembull nga gazetat “Tema”, “Standard” etj.), jemi tė vetėdijshėm se mirėmbajtėsit e kėtyre faqeve nuk janė “fajtorė” pėr faktin se shfletojnė gazetat e sipėrpėrmendura, dhe iu ėshtė mbushur mendja t’i huazojnė artikujt e pėlqyer (rastet e tilla janė tė shumta). Kėtė fenomen do ta ilustrojmė me njė shembull konkret, nė kėtė rast faqja “Peshku pa ujė”.

Falėnderojmė tė gjithė ata qė kanė cekur burimet-referencat nė mėnyrė korrekte nėpėr faqet e tyre, anipse prapė, pėr fat tė keq ka aq shumė faqesh qė veprojnė ngjashėm sikur dhe gazetat nė fjalė.

Gazetat e lartpėrmendura duhet tė dinė se pėr kėto vjedhje (nė akord me autorėt-pėrkthyes dhe kontributorėt e revistės Ars Poetica) do tė ndiqen procedurat juridike, sipas ligjeve nė fuqi tė Republikės sė Shqipėrisė.

Gazetave asgjė s’iu kushton t’i cekin ashtu siē duhet publikimet origjinale, burimet, pėrkthyesit etj. Huazimet nuk janė tė ndaluara, assesi jo nga njė revistė pėr artin dhe kulturėn, por duhet tė bėhen nė pėrputhshmėri me standardet e botės sė civilizuar gazetarseke.
Qė tė mos e zgjasim kėtė letėr, po vendosim mė poshtė disa nga shembujt e pėrvetėsimeve-vjedhjeve flagrante tė pėrkthimeve dhe kontributeve tė revistės Ars Poetica, gjė kjo sa pėr t’ia bėrė tė ditur publikut se iu serviret diē qė ėshtė falas diku tjetėr, mundėsuar pėr lexuesit nga kontributorė tė ndryshėm, tė cilėt janė vėrtetė dashamirė tė kulturės dhe artit.
Kuptohet, tani pėr tani nuk i kemi regjistruar tė gjitha rastet, ka dhe tė tjerė padyshim, por kėta shembuj mjaftojnė pėr lexuesit qė ta kenė sė paku idenė e brengosjes dhe tė shqetėsimit tonė. Ju lutem merrni mundimin dhe shkoni deri nė fund tė kėtij dokumenti qė tė bindeni pėr paturpėsinė e gazetave tona...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
ME SHKAS-KUR SHKELET DHE VIDHET AUTORESIA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BISEDA DHE DISKUTIME {*_*} :: TEMA SHOQERORE-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
August 2018
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website