Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 TEST PER INTELIGJENCEN EMOTIVE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1542
Name : 0
Points : 2
Registration date : 08/05/2008

MesazhTitulli: TEST PER INTELIGJENCEN EMOTIVE   Sun Feb 15, 2009 9:53 pm

Test : INTELIGJENCA EMOTIVE

Inteligjenca emotive perbehet nga shume aftesi shume te rendesishme qe lidhen me shendetin mendor dhe mireqenien psiko-sociale.
Permes ketij testi mund te masni sasine tuaj emotive permes “dhuntive” tuaja emotive, duke reflektuar mbi kapacitetin e te venit te emocioneve ne sherbim te ekuilibrit psikologjik dhe te kapaciteteve racionale dhe relacionale (mardhėnėsore)

1. Kur te ndodh te grindesh me dikė:
a. tenton t’i japesh shume hapesire emocioneve brenda teje, por nuk e quan te rendesishme t’i shfaqesh perjashta (qan pa reaguar, rrin ne heshtje etj)
b. I ndjen emocionet e tuaja negative, por me nje intensitet qe te lejon te kuptosh se cfare po ndjen, pse po e ndjen dhe si t’ia besh te qarte te tjereve se cfare po ndjen.
c. Perpiqesh t’ia mohosh vetes dhe te tjereve ndjenjat tuaja negative (si psh zemerimin) sepse mendon se po i le hapesire nuk do mund ta kontrollosh.
d. Kujtohesh per ndjenjat tuaja vetem kur e tashme te humbur kontrollin dhe ke reaguar menjehere (psh ndjehesh e semure ose po manifeston nje sjellje te cuditshme)

2. Kur degjon nje lajm alarmant qe mund te te perkase ose te te perfshije direkt:
a. Nga jashte dukesh sikur nuk te ka shqetesuar fare, por per brenda po vlon
b. I ndjen emocionet tuaja te demshme dhe mendon per mundesite e mundshme per ta zgjidhur kete problem, duke mos deklaruar haptazi “ gjendjen tende te rende”
c. Mbetesh i paralizuar nga frika e asaj qe ndjen e bllokohesh ne gjithcka.
d. Mendon se eshte shume lehte qe situata te te perfshije direkt, ndaj fillon te mbledhesh ne mendje prova fakte, qofte te rreme per te bindur te tjeret.

3. Kur deshton ose humbet dicka qe aq shume doje :
a. Mendon se kjo ndodhi sepse nuk kishe ti dicka konkrete ne dore, por tashme asgje nuk kthehet prapa, dhe ti as qe mendon te riprovosh.
b. Merr persiper ti cdo pergjegjesi per sa ka ndodhur, por mendon se asgje nuk riparohet tashme, dhe i heq vetes “shansin e dyte”.
c. mendon se mund te behet me mire, por nuk di nga t’ia nisesh.
d. angazhohesh, stervit trurin, vendos pika planesh, qe te provosh edhe nje here ku nuk do te kete mundesi per deshtim.

4. Kur i ndodh dicka e keqe nje person qe e doni:
a. menjehere e vini re, i shprehni keqardhjen dhe behesh degjuese e mire e problemeve te tij.
b. E kuptoni se ai ka probleme vetem kur ai jua shpreh.
c. E kupton menjehere, por perfshihesh aq shume emocionalisht sa e ndjen veten te paafte per te bere dicka per ta ndihmuar.
d. Perpiqesh t’ia besh te qarte se ti i je prane per cfare te kete nevoje, por kete e ben sipas menyres tende dhe jo sic mund te ndihej rehat ai.

5. Kur dikush kundershton ate qe ti thua:
a. ben sikur ia degjon repliken, duke ritheksuar edhe njehere ate qe doje te thoje edhe me pare, derisa kundeshtari te bjere ne dyshim per repliken e tij.
b. Ia degjon mendimin dhe perpiqesh te gjesh pika te perbashketa ne replkine tij me mendimin tend, dhe e konsideron ndihmese per ta shprehur me qarte mendimin tend.
c. e degjon mendimin e tij, duke u fokusuar t’i gjesh pikat e rendomta e te kundershtimit te tij per ta injoruar.
d. shmang cdo replike dhe rikonfirmon se mendimi yt eshte me i miri i mundshem.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1542
Name : 0
Points : 2
Registration date : 08/05/2008

MesazhTitulli: Re: TEST PER INTELIGJENCEN EMOTIVE   Sun Feb 15, 2009 9:54 pm

Pergjigjet:
me shume “a”:
Dini te merreni shume mire vesh me veten tuaj, dhe pasi keni te qarte cfare doni, cfare ndjeni ju shfaqeni per se jashtmi. Ju mendoni se te jesh vetem nuk eshte fundi i gjithckaje, dhe se jo cdo kush eshte i denje te dije ndjenjat tuaja.
Ekuilibri juaj mendor rralle here c’ekuilibrohet, ngase inteligjenca juaj e lindur ve rregull ne cdo gje. Jeni shume nervoze, nuk dorezoheni lehte, por qani shpesh dhe zhyteni ne boten tuaj aq sa harroni sa nje rreth njerezish qe jua duan dhe qe vuajne per ju.
Ju mendoni se “kur vuaj une, s’me dhimbset askush qe vuan.”


me shume “b”:
Jeni tip social. I perballoni shume pune njeheresh me inteligjence emotive me shume sasiore sesa cilesore, kjo ngase hapeni shume dhe nuk i lini kohe vetes suaj te reflektoni aq sa duhet. Konsumoni shume energji psikike, dhe kjo me pavetdije ju derrmon. Jeni mesi i arte i introvertit dhe ekstavertit. Nese dikush ju kerkon ndihme, ju harroni veten tuaj vetem si e si te ndihmoni tjetrin.Shpesh jeni pesimisti i pandreqshem, e menjehere optimist i vrullshem; ndaj tjetri e ka te veshtire t’ju kuptoje ngase nuk keni stabilitet emocional dhe intelektual.

me shume “c”:
Regresioni dhe represioni qe i ben vetes ju ben tip te mbyllur aq sa inteligjenca juaj nuk merret vesh prej asnjeriu: ju lini pershtypjen tek te tjeret se o jeni shume i zgjuar ose shume idiot. Shpesh manifestoni veprime te cuditshme dhe te rendomat, kjo nga nevoja juaj e pavetdijshme per te nxjerre jashte ato qe represoni. Ju qani shume shpesh, shprehni varesi ndaj te tjereve.Jeni te prirur per psikoza dhe rralle here edhe neuroza. Por ndryshe nga “a”-tė ju mendoni “nese une kam provuar vuajtjen , nuk do doja te vuante askush”. Jeni tipi qe dashuroni njehere e pergjithhere.


me shume “d”:
Egocentrizmi juaj eshte shfaqje vetem e inteligjences se larte tuaj emtoive. Jeni optimistė me kembe ne toke por shume te ndjeshem aty ku s’duhet, ngase ju gelltisni shume situata te medha ( e lini kupen te mbushet e pastaj nje pike jua derdh). Ju mendoni se cdo gje arrihet ne jete dhe brenda llojit nuk ka njerez me aftesi shtese ndaj edhe ju mund te arrini cdogje si te tjeret. Ambicja juaj shpesh shfaqet problematike por ju dini ta kuptoni kur po e teproni dhe asnjehere nuk e kaloni cakun.Jeni shume koke forte, cdogje do behet si, kur, dhe ku e doni ju dhe asnje situate nuk ju iken nga duart: ju ia dilni mbane edhe nese nuk jeni ne rregull.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
TEST PER INTELIGJENCEN EMOTIVE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: PSIKOLOGJI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
August 2018
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website