Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 POETI YNĖ SADIK KRASNIQI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: POETI YNĖ SADIK KRASNIQI   Sat Jan 31, 2009 4:24 pm

Sadik Krasniqi
Sadik Krasniqi ka lindur mė 24 maj 1961 nė Llukar tė Prishtinės. Shkollėn fillore e ka kryer nė fshatin e lindjes, ndėrsa shkollėn e mesme si dhe studimet i ka kryer nė Prishtinė. Eshte diplomuar nė degėn e Letėrsisė dhe Gjuhės Shqipe nė Universitetin e Prishtinės. Pas studimeve ka punuar si arsimtar i Gjuhės Shqipe nė fshatin e lindjes deri sa ka emigruar nė Gjermani ku dhe jeton me familje. Eshte i martuar dhe ka tre fėmijė. Nė Gjermani pervec punės eshte angazhuar edhe nė veprimtaritė dhe aktivitetet qė kanė pasur tė bėjnė me Kosovėn, sidomos gjatė luftės. Ka qenė kryetar i Bashkėsisė Shqiptare "Iliria", shoqatė e cila ėshtė angazhuar pėr mbledhjen e ndihmave humanitare/materiale me tė cilat ėshtė ndihmuar Kosova gjatė luftės. Me shkrime eshte marr si student dhe krijimet e tij jane botuar pothuaj nė tė gjitha gazetat dhe revistat e Kohės. Ka botuar Poezi, Tregime si dhe vėshtrime kritike.
Poezitė e Krasniqit janė tė pėrfshira edhe nė pėrmbledhjen "Asht dhe gjak Arbėror" e cila eshte botuar para pak ditėsh, e nė tė cilėn janė pėrfshirė 12 krijues shqiptarė qė jetojnė dhe punojnė nė Gjermani. Nė Konkursin letrar tė organizuar nga UPSH (Universiteti Popullor Shqiptar)nė Gjenevė mė 2005 eshte nderuar me ēmimin e parė dhe tė dytė pėr poezi. Eshte edhe fitues i ēmimit letrar "Agim Ramadani", 2006. 2 poezi te Krasniqit janė te pėrkthyera edhe nė gjuhėn frenge. Nje permbledhje me poezi e ka gati per botim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ SADIK KRASNIQI   Sat Jan 31, 2009 4:24 pm

Degė ulliri nė ėndėrr*


Me malin e kallur mbi kokė
Ujiti lulet nė verandė
Qė fėmijėt tė kenė pranverė nė dritare

Pėrmes etjes sė zhuritur nė lėkurė tė gjarpėrit
Kaloj hejzėn e shkretėtirės
E nė prehėr mbaj thėrmija buke
Tė merr pakėz cicėrimė
Fluturimi gri i dallėndyshės drejt vendlindjes

Nė natėn me hėnėn e kuqe
Nė majė gishtrinjsh marr flakė nė yll
Ta ndritėrij rrugėn e fjetur
Dhe ėndrrėn e fėmijėve ta zė para agimit
E nė atė ėndėrr
Lė njė zog njė lule
Fytyrėn e blertė tė nėnės e degėn e ullirit

*Fituese e ēmimit Agim Ramadani, 2006.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ SADIK KRASNIQI   Sat Jan 31, 2009 4:25 pm

Shi dhe trok Kali


Nė kėtė natė me shi dhe trok kali
Shaloj hingėllimėn e trembur
Mbėrrij tek babai dhe varri i ēelė
Zė ēastin e ndarjes
E puthė tė gjallė
Me urnėn e pikėllimit
Ia marr lotin e mallit
Nė thimbje mė bie drita e kometės
E nė qiell shndėrrit nuri i tij
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ SADIK KRASNIQI   Sat Jan 31, 2009 4:25 pm

Ofshama bėhet flutur


(Rekuiem pėr shkrimet e djegura, ku kishte
diē nga buzėt, sytė dhe shpirti yt)


Pėr atė shpirt tė djegur
Ofshama bėhet flutur
Fluturon nė pranverėn gri
Lėshon dhimbje nė lulet e hirit

Pėr ata sy tė shterė
Loti bėhet yll
Dhe bie si dritė
Mbi varret syēelė

Pėr ato buzė tė hirta
Puthja bėhet mjellmė
Fėrfėllima e krahėve tė bardhė
dridh hėnėzėn e liqenit valėmall
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ SADIK KRASNIQI   Sat Jan 31, 2009 4:26 pm

Xixellonjat


Flutura qė s“ vdesin kurrė
Vetėm pranverat ndėrrojnė
Prej lumit dalin ujore nė brigje
Mbi grunaja qiellin zbresin

Ato bėhen yje larg hėne
Nė xham nė pikėnatė duke i soditur bebėzat i pėrmallin
Duke lypur udhėn qumėshtore pėr atdhe
Nė ballin e bardhė tė fėmijėve dritė engjėllore bėhen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ SADIK KRASNIQI   Sat Jan 31, 2009 4:26 pm

Unazė dheu


Erdhe me plis tė djegur nė majė
me faculetė tė bardhė nėne
tė lidhur katėr cepėsh me nyje malli
Pėr nė shtėpi mora atė lot dhe

Ky dhe i Kosovės
mban erė molle
erė shpirti me duhmė zjarri
e vakėsie t “ėmblit tė nėnės
erė varri erė lirie

Mbrėmjeve nė dritė tė hėnės
fėmijėve do t“ua sjell
Galdimit e Albinit
tri herė rreth koke
qė tėr natėn tė ėndėrrojnė
se shėtisin nė grunaja tė bukės sė re
me xixėllonja nė ballė

Do t“ua sjell rreth koke
Albinit e Galdimit
t“ua nyjėzoj shpirtin me Kosovėn
me unazėn e dheut tė pėrndezur
do ta shijojnė pėr ēdo mėngjes
dhe do tė mėsohen me erėn e tij
rrugės qumėshtore pėrmes qiellit
do t“ i pluhuros yjet me prushin e kėtij dheu

Galdimi dhe Albini
Kosovėn do ta gjejnė tė bleruar
edhe pas njėmijė vjetesh
kur ta puthin pėr herė tė parė
kanė pėr tė ditur
se kan puthur Diellin e vet…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ SADIK KRASNIQI   Sat Jan 31, 2009 4:27 pm

S“do ti a fal vetes

(Gjyshėrve tanė)

S“do t“ia fali vetės
Qe s“e plaka njė hije lisi me ju
Deri tė gėrvishej hėna nė rrem
E t į mėsoja dhembjet natės

S“do t“ia fali vetės
Qė s“e ftohėm gurin
E t“ia mpia gjarpėrit
Dhėmbin me helm

S“do t“ia fali vetės
Qė s“e mėsova
Orėn e diellit mbi rėrė
Qė tė dija tė ligat e motit

S“do t“ia fali vetės
Qė s“ua nxorra fjalėt e ashtit
E tė dija pėr shpirtin e gjakut
Nė atė flakė qė mė digjte tė gjallė.

*Fituese e ēmimit te dytė nė konkursin letrar tė ''UPSH'' ne Gjenevė


Shaban Cakolli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ SADIK KRASNIQI   Sat Jan 31, 2009 4:27 pm

Loti i jetės

(kroit tė ēamurlisė)

Pikon lotin e gurit
mbi syrin e verbėr
bebėses ia jep blerimin
dhe zė fill drita nė liqe

Pikon shpirtin e ashtit
Shqiponja merr fluturimin
kalon ylberin
dhe hedh plisa mbi djepa

Pikon shkėlqimin mbi vetull
me puthje vajza zė diellin
hijet masin gjatėsinė e jetės
me dridhjen e hėnės sė trembur

Pikon dhimbjen nė gjak
fushat mbushen lulėkuqe
yjet zbresin mbi grunajat e Kosovės
ofshamja gjallėron frymėmarrjen.

*Fituese e ēmimit te parė nė konkursin letrar tė ''UPSH'' nė Gjenevė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ SADIK KRASNIQI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POETI YNĖ SADIK KRASNIQI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
0 Pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 0 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website