Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 FIGURA E KĖNGĖTARIT POPULLOR PARA MASĖS DHE OPINJONIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: FIGURA E KĖNGĖTARIT POPULLOR PARA MASĖS DHE OPINJONIT   Fri Jan 30, 2009 3:52 pm

FIGURA E KĖNGĖTARIT POPULLOR PARA MASĖS DHE OPINIONIT

Kėngėtari dhe instrumentisti popullor , asnjėherė para popullit nuk ėshtė vetėm kėngėtar, apo instrumentist. Asnjėherė nuk ėshtė vetėm ahengxhi , ose shėrbėtor qė kujdeset pėr t’ i argėtuar e disponuar njerėzit tjerė dhe publikun e gjerė , kudo qė ėshtė ai i pranishėm si: nė oda , nė rrugė,nė kafene ,nė koncerte ,nė salla , nė festivale, nė turne , nė incizime , nė xhirime etj.

Kėngėtari dhe instrumentisti popullor , para masės sė popullit janė nė shėnjestėr dhe konsiderohen si qenie hyjnore . Janė tė privilegjuar. Janė shumė tė respektuar, tė adhuruar dhe shumė tė ēmuar . Ata ēmohen ēdoherė si artistė tė vėrtetė tė popullit .

Pjesa dėrmuese e masės popullore , gjithmonė ua ka lakmi profesionit dhe prestigjit tė tyre . Shumė njerėz gjatė terė jetės sė tyre jetojnė me ėndėrrime pėr t’ u bėrė kėngėtar , instrumentist, apo artist i popullit !

Ēdo njeri nė kėtė botė jeton nė iluzione tė veta dhe ka nė zemėr njė idol tė vetin , njė simpati tė veēantė ndaj dikujt , pėr tė cilin ėshtė nė gjendje shpirtėrore qė tė sakrifikoj pėr te ēdo gjė qė ka pėr rreth vetit , por edhe qenien e vet shpirtėrore .

Ēdo njeri qė e simpatizon dike , ėndėrron qė ta shohė atė se si duket fizikisht, si ėshtė i veshur dhe i mbathur , si bisedon , si ecė , si qeshet, si sillet , si kėndon, si luan nė instrument, ēfarė kulture ka...etj.

Ai e imagjinon idolin e vet , tamam si njė qenie mbinjerėzore , si ndonjė hyjni qė ka zbritur nga gjithėsia , apo qė vetėm Zoti ka ditur qė ta krijojė si tė tillė !

Njeriu , pėr idolin e vet , mendon se ai ka njė jetė shumė tė begatshme , ka ushqim tė veēantė , ka fjetje tė veēantė , veshė- mbathje tė veēantė !...Mendon se idoli i tij , nuk di kurrė qė tė hidhėrohet , nuk di kurrė qė ta hidhėrojė , apo ta nėnēmojė dike ! Gjithmonė rrinė i buzėqeshur , i disponuar , i hareshėm, i pa brenga dhe i pastėr si loti i syrit nė ēdo aspekt tė qenies njerėzore !

Mendon se Zoti e ka krijuar atė, posaēėrisht dhe se ia ka dhuruar tė gjitha kėto tipare , pėr tė qenė i dalluar kudo e nė ēdo mes, apo rreth shoqėror .

Duke u nisur nga kėto imagjinata , kėngėtarėt dhe artistėt nė pėrgjithėsi , kanė qenė dhe janė tė privilegjuar edhe nga strukturat e larta shoqėrore , nga aparati shtetėror dhe nga vet kryetari i shtetit .

Artistėt nė pėrgjithėsi gėzojnė privilegje nė punėsime mė tė mira , nė marrjen banesave mė tė mira , nė vizitat dhe pushimet natyrore dhe bregdetare , nė pėrfaqėsimin e kulturės para opinionit artdashės brenda dhe jashtė kufijve tė vendit etj.

Artistėt janė tė privilegjuar edhe nė martesat dhe krijimin e bashkėsisė sė tyre familjare .

Prandaj, pėr t’ i ruajtur tė gjitha kėto dhunti, begati dhe privilegje nga Perėndia dhe shoqėria , kėngėtari dhe artisti popullor nė pėrgjithėsi duhet pasur kujdes ndaj vet – vetit dhe ndaj popullit, sepse siē thotė njė proverb popullor:

”Kėngėtari ėshtė pasqyrė e popullit!”

Detyrė e ēdo kėngėtari, instrumentisti, apo artisti popullor , ėshtė qė t’ i pėrshtatet rrethit , ambientit , traditės dhe mentalitetit ku punon , vepron e jeton .

Kėngėtari, instrumentisti, apo artisti popullor , po qe se dėshiron qė tė mbetet nė skenė dhe nė simpati tė pėrhershme tė popullit dhe adhuruesve tė tij , pėrveē shumė gjėrave tjera , duhet t’ i ketė edhe kėto karakteristika tė veēanta themelore:

* T’ a dashurojė me shpirt profesionin e vet dhe ta ēmojė atė lartė.
* T’ a ushtrojė kėngėn dhe instrumentin e vet, pa u nda asnjėherė prej tyre.
* Tė dėgjojė sa mė shumė kėngė e muzikė nga tė gjithė kėngėtarėt dhe muzikantėt tjerė , nė rend tė parė nga bashkėkombėsit e vet e pastaj edhe ata botėror.
* Kėngėtari, instrumentisti dhe artisti popullor, nuk guxon tė jetė nacionalist , provincialit, lokalist, fetarė, racist dhe nuk guxon t’ a nėnēmojė, apo urrejė askėnd nga profesioni i vet, por as njeriun mė tė thjeshtė .
* Kėngėtari, instrumentisti, artisti popullor duhet tė jetė i barabartė si ndaj tė pasurve , si ndaj tė varfėrve, si ndaj fshatarėve, si ndaj qytetarėve, si ndaj tė rinjve , si ndaj tė vjetėrve...
* Kėngėtari, instrumentisti dhe artisti popullor duhet tė jetė i ēliruar nga emocionet shpirtėrore patriarkale , nga emocionet dhe euforitė e politikės ditore.
* Kėngėtari, instrumentisti dhe artisti popullor, asnjėherė nuk guxon tė rreshtohet , as tė identifikohet me asnjė subjekt politik dhe as tė vihet nė shėrbim tė tyre.
* Kėngėtari, instrumentisti dhe artisti popullor nuk guxon tė bėhet servil, as shėrbėtor i ndonjė partie, apo individi nė pushtet, sepse kjo ėshtė e rrezikshme pėr karrierėn e kėngėtarit – artistit .
* Kėngėtari – artisti popullor duhet tė ketė shpirt tė pastėr moral, politik, kombėtar , atdhetar dhe tė jetė gjithmonė nė shėrbim tė popullit, atdheut dhe kulturės kombėtare.
* Kėngėtari – artisti popullor nuk duhet asnjėherė tė iu nėnshtrohet interesave materiale e karrieriste pėr tė krijuar pasuri , apo karrierė mbi kurrizin e t ė tjerėve.
* Kėngėtari – artisti popullor duhet tė jetė i pastėr , pedant, i veshur , i mbathur , i hekurosur , i rruar ,i nėnqethur , i freskėt nė ēdo mes e nė ēdo kohė . Ai duhet t’ a ruaj imigjin e vet prej artisti gjatė tėrė jetės sė vet .
* Kėngėtari – artisti popullor duhet tė ketė kujdes tė veēantė se si flet , si sillet, si kėndon e si qėndron nė shtėpi, nė rrugė, nė odė, nė dasmė, nė skenė, nė autobus, nė kafene, sepse kudo ėshtė i pėrcjellė nga publiku, adhuruesit e vet dhe i incizuar mu sikur para kamerave tė fshehura televizive .
* Fjalėn qė e flet duhet ta masė mirė para se ta flet . Kėngėn qė e kėndon duhet ta mendojė mirė se ēfarė po kėndon dhe para kujt po e kėndon?!
* Para publikut nuk duhet kėnduar e incizuar gjithė ēka , sepse gjithė ēka krijohet e kėndohet nė popull, nuk ėshtė e pastėr ! Prandaj, nė zgjedhjen e repertorit duhet pasur kujdes tė madh .
* Sipas vendit dhe publikut ku kėndon , duhet t’ a pėrshtatė edhe repertorin, sepse mentaliteti i njerėzve nuk ėshtė gjithkund njėsoj !
* Kėngėtari – artisti popullor duhet tė jetė gjithmonė besnik , bujar , solidar , mikpritės , e jo hajn e gėnjeshtar.
* Kėngėtari – artisti popullor nuk guxon asnjėherė tė gėnjejė masėn , publikun, adhuruesit, individėt, por fjalėn e vet duhet ta mbrojė dhe ta ruaj ashtu si duhet.
* Kėngėtari – artisti popullor , nuk duhet tė bėjė gjeste e veprime amorale e tė turpshme, sepse do ta zhvlerėsojė vetin dhe do tė eliminohet shumė shpejt nga skena .
* Kėngėtari – artisti popullor , nuk duhet nė asnjė kohė dhe me asnjė kusht qė tė anojė kah fytyrat politike , t’ ju kėndojė atyre, t’ iu thurė kėngė punės dhe simpatisė ndaj tyre, sepse shumė shpejt do tė pėrfundojė karriera e tyre dhe bashkė me ta, edhe karriera e kėngėtarit.
* Kėngėtari – artisti popullor , nuk guxon t’ ju thurė kėngė njerėzve tė gjallė , politikanėve , heronjve , patriotėve derisa ata ende janė tė gjallė, pėr derisa pėr ta do tė pėrcaktohet historia e vėrtetė kombėtare , sepse me devijimin e politikės sė tyre , do tė pėrfundojė edhe karriera e kėngėtarit – artistit . Shembuj tė kėtillė kemi mjaftė gjatė historisė sonė tė kaluar , ku shumė kėngėtarė janė bėrė servilė e shėrbėtor tė politikanėve e pushtetarėve tė ditės, duke iu thurė e kėnduar shumė kėngė e simpati, por shumė shpejt e kanė demantuar kėngėn dhe vet – vetin!

Me rėnien dhe eliminimin e tyre nga skena politike , tė njėjtit kėngėtarė ju kanė kėnduar dhe thurė kėngė tė reja politikanėve dhe pushtetarėve tė rinj .

Prandaj, kėngėtarėt dhe krijuesit e kėtillė , qė kanė apetite karrieriste dhe nė krijimtarinė e tyre ndėrrojnė fytyrat dhe lėkurat nė ēdo stinė , nuk mund tė quhen kėngėtarė , krijues e artist popullor , por vetėm mund tė jenė gjarpinj , bolla , apo kėrmij qė ndėrrojnė lėkurat sipas kohėve dhe stinėve tė vitit .

Madje, ky soj i gjallesave gjatė dimrave dhe acareve tė mėdha , fshihen thellė nėn tokė e gėrmadha ku nuk shihen fare nga njerėzit !

Gjilan, mė 28. 07. 1995. Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
FIGURA E KĖNGĖTARIT POPULLOR PARA MASĖS DHE OPINJONIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: MUZIKE-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website