Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 MANIFESTIME KULTURORE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: MANIFESTIME KULTURORE   Fri Jan 16, 2009 2:06 am

NĖ GJILAN KA FILLUAR MANIFESTIMI TRADICIONAL KULTUROR

“FLAKA E JANARIT 2009”

Nė organizim tė Kuvendit tė Komunės , pėrkatėsisht, Drejtorisė pėr Kulturė, Rini dhe Sporte , nė Gjilan ka filluar Manifestimi Tradicional Multikulturorė dhe mbarėkombėtar “Flaka e Janarit 2009”.

Ky manifestim, i 18-ti me radhė dhe mė i madhi nė regjionin e Anamoravės, sivjet po mbahet nėn Patronatin e Kryetarit tė Komunės, z. Qemajl Mustafa.

Manifestimi “Flaka e Janarit 2009” , ka filluar qė nga data e 11 Janarit dhe do tė pėrfundoj mė datėn 31 Janar 2009.

Moto e manifestimit tė sivjetmė janė vargjet e poetit Xhevahir Spahiu:

“Tehut tė shpatės kemi ecur rrufe

Pastaj shpata ka ecur mbi ne “

Pėr hir tė lexuesve tanė dhe tė atyre qė nuk janė nė mundėsi qė ta pėrcjellin kėtė manifestim drejtpėrsėdrejti , nė vazhdim po ju sjellim komplet programin qė ėshtė paraparė nga ana e Organizatorit, qė tė realizohet nė kuadėr tė kėtij manifestimi.

Mė 11 Janar ėshtė bėrė Hapja solemne e “Flakės sė Janarit 2009”. Po atė ditė, nė Sallėn e Teatrit tė Qytetit, duke filluar nga ora 14.00, ėshtė mbajtur Akademia e “Flakės” nėn temėn :”25 vjet tė rėnies heroike tė Rexhep Malės dhe Nuhi Berishės” .

Mė datėn 15 Janar, nė ora 14.00, ėshtė mbajtur njė Koncert i muzikės pėr fėmijė, nėn pėrkujdesjen artistike tė profesorit dhe kompozitorit Isa Jakupi.

Mė datėn 16 Janar, duke filluar nga ora 19.00, do tė mbahet njė Mbrėmje me Ansamblet e Muzikės Folklorike, koreografisė dhe asaj popullore.

Mė datėn 17 Janar, nė ora 19.00, bėhet Promovimi i veprės pėr Dėshmorin e Kombit Kadri Zeka, nė kuadėr tė sė cilės mbrėmje do tė jepet edhe njė program festiv i muzikės serioze.

Mė datėn 19 Janar, duke filluar nga ora 14.00, organizuar nga Shoqata e Enigmatėve nė Gjilan , do tė mbahet “Enigmatika”, ku do tė garojnė enigmatėt.

Mė datėn 20 Janar, nė ora 19.00, do tė mbahet njė Mbrėmje Speciale me veprėn letrare artistike tė Adem Demaēit .

Prej datės 22 deri mė 29 Janar, do tė shfaqen vepra tė Artit Dramatik, ku do tė marrin pjesė shumė shfaqje tė teatrove profesioniste. Tė gjitha kėto shfaqje do tė jepen nga ora 19.00.

Mė datėn 28 Janar, nga ora 17.00, fillon “Peneli i Flakės”, ku nė Galerinė e Qytetit, do tė hapet Ekspozita e Arteve Pamore.

Mė datėn 29 Janar, nė ora 19.00, do tė mbahet “Fest Flaka”, nė kuadėr tė sė cilės do tė mbahet njė Mbrėmje e Muzikės Popullore.

Mė datėn 30 Janar, nė kuadėr tė “Pentagramit tė Flakės” do tė jepet njė program i pasur muzikor.

Mė datėn 31 Janar, do tė bėhet Shpallja e rezultateve tė Konkursit letrar nė poezi dhe tregim tė shkurtėr. Do tė mbahet “Ora Letrare e Flakės...2009”, zgjedhja e poezisė mė tė mirė tė lexuar dhe po atė mbrėmje, do tė bėhet Mbyllja zyrtare e Manifestimit “Flaka e Janarit 2009”.

Tė gjitha aktivitetet kulturore tė kėtij Manifestimi, do tė shfaqen nė Sallėn e Teatrit tė Qytetit nė Gjilan.

Nė fund po shtojmė se Zyrtari pėr Kulturė, pranė DKRS-sė sė KK tė Gjilanit, Mr. Tahir Arifi , na tha se pėrkundėr tė gjitha angazhimeve maksimale rreth njė organizimi sa mė tė mirė tė kėtij Manifestimi Tradicional Multikulturorė dhe mbarėkombėtar, me njė pėrvojė 18-vjeēare, neglizhenca e organeve dhe institucioneve pėrkatėse shtetėrore, bėnė qė ky Manifestim, i vetmi i kėtij lloji nė regjionin e Anamoravės dhe nė Gjilan, tė pėsoj zbehje pėr ēdo vit e mė shumė, nga se askush nuk po e pėrkrahė kėtė Manifestim , materialisht!

Zotėri Arifi, ndėr tė tjera theksoi edhe faktin se mė datėn 18 Dhjetor 2008, ia ka dorėzuar Projektin e kėtij Manifestimi , organeve kompetente komunale, por as sot e kėsaj dite, edhe pse Manifestimi tani mė ka filluar, nuk ėshtė ndihmuar madje me asnjė cent parash ?!

Kjo tregon mė sė miri, se sa po pėrkrahet kultura jonė dhe njerėzit qė derdhin mund, djersė e kohė pėr ta mbajtur gjallė atė!

Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
MANIFESTIME KULTURORE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: MUZIKE-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website