Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 SHTOJZAVALLET E GOLLAKUT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: SHTOJZAVALLET E GOLLAKUT   Fri Jan 09, 2009 5:10 pm

Demir KRASNIQI:

HELMIMET E NXĖNĖSVE NĖ KOSOVĖ MĖ 1990

Hej, nė muajin Mars, t’ vitit Nėntėdhjetė,

Mbarė Kosovėn ēka na e gjet,

Dhunė pas dhune e krim pas krimi –

Fėmijėt tanė na i mori helmimi!

Me sy t’ etshėm kah dituria,

N’ ēerdhe t’ dritės u nisėn fėmija .

N’ vend tė dijės dhe edukimit –

Thithėn pluhurin e helmimit ?!

Hej, fėmijėt tanė, t’ shėndoshė si molla –

Na i helmuan nėpėr shkolla!

Vjellje, lot e dhembje koke –

Porsi lulet , bien pėr toke!

Se armiku s’ bėnė hajgare –

Ka bė plan tė na qet fare!

Tė na ndajė n’ baza kombėtare ,

Mos me hatėr , hiq pa ēare !

Hej, ndanė konviktet studentore,

Ndanė fabrikat dhe punėtorėt ,

Kudo mbjellin armiqėsi ,

Mbjellin kob e mbjellin zi !

Kanė bėrė plan t’ na i mbyllin sytė –

T’ shkojmė nė shkolla n’ ndėrrim tė dytė !

N’ ndėrrim tė dytė e n’ ndėrrim tė tretė –

Tė punojnė siē kanė qejf vet!

Hej, dora e fshehur e armikut –

Solli helmin e rrezikut,

Me metodat mė mizore ,

Zbatoi n’ fėmijė, n’ qendrat shkollore !

N’ Podujevė e nė Vushtrri,

N’ Ferizaj, Gjakovė, Prizren,

N’ Pejė, Gjilan e Kamenicė ,

N’ Deēan, Klinė e Mitrovicė...Hej, nė mbarė truallin kosovar ,

Kah ka pas nxėnėsi shqiptarė !...

Kėshtu ka ndodhė veē n’ Palestinė –

I erdh radha edhe n’ Prishtinė !

N’ vend tė luleve tė pranverės –

Na erdh helmi n’ prag tė derės !

N’ vend tė notave nė ditar –

Shtrihen nxėnėsit nė spital !

Hej, por ky vend gjithmonė ka burra –

Bartin t’ sėmurėt me vetura .

Punojnė mjekėt, kurrė nuk ndalen ,

Japin ndihma nėpėr spitale .

Qitet helmi pėrmbi fėmijė –

Kėrkojnė ndihma pėrmbi shtatė mijė !

N’ luftė me jetėn – ndihmė tė parė ,

Milicia - n’ rrugė duke i ndalė !

Hej, t’ gjitha rrugėt ua bllokojnė ,

Rrahin, shajnė e arrestojnė .

Edhe mjekėt humanitarė –

Nėpėr burgje i kanė marrė !

N’ kėnde t’ rrugėve – armiqtė vėzhgojnė-

Thonė se :”Filma po xhirojnė!”...

Reporterėt prej ekranit –

Lajmėrojnė:”Festival tė Kanit!”...

Hej, dora e zezė, qė helmin vuri –

Thotė:”Artistė nga Holivudi”!

Disa t’ verbėr nga Udhėheqėsia –

Bėhen “ekspert” nga mjekėsia ,

Japin lajmet me nxitim ,

Diagnozėn:”SIMULIM”!

Porse, bota vet po flet –

S’ mund t’ aktrojnė mbi shtatė mijė vetė!

Hej, s’ ju plotėsua dėshira krejt –

Pėr t’ hedhė helmin mbi studentė!

Ai, qė hedh helmin mbi fėmijė –

Dorė fashiste e zemėrzi !

Kush na e bėri – na e dimė krejt ,

Historia do t’ qet !

Do t’ turpėrohet para botės ,

Pėr kėtė krim qė iu bė Kosovės !


Hej, me kėso krimesh mizorike –

S’ hapėn rrugėt demokratike !

Me kėso krimesh ndaj Kosovės –

Nuk mund t’ hyhet n’ dyer t’ Evropės !

Sepse dhuna dhe terrori

Shumė viktima n’ Kosovė mori !

Por mbarė bota e civilizuar –

Hej, gjithmonė ka pėr t’ i gjykuar !

*****

Kėtė kėngė, autori e ka thurė, kėnduar, incizuar dhe publikuar nė vitin 1990.

Po e njėjta kėngė ėshtė botuar nė librin e po kėtij autori:”Mallėngjime e ushtima” faqe 160, botuar nė Prishtinė, mė 1993.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: SHTOJZAVALLET E GOLLAKUT   Fri Jan 09, 2009 5:11 pm

REZISTENCA ARSIMORE

Hej, moj Serbi, mos t’ qofshim falė –

Shkollat shqipe , s’ mund t’ na i ndalė!

Shqip lexojmė , shkruajmė e flasim –

Nuk ka forcė qė t’ na e merr lapsin !

Refreni:

Arsimtarė, o arsimtarė –

N’ ballė tė nxėnėsve si pishtarė ,

U treguat solidarė ,

Veē pėr dritė t’ popullit shqiptarė!

Hej, plan – programet serbomadhe –

Nuk kanė vend n’ shkollat shqiptare !

Gjithė shqiptarėt mendjehollė –

Ēdo shtėpi e kanė bėrė shkollė !

Refreni:

Arsimtarė, o arsimtarė ...etj.

Hej, kot e ke , ti, moj Serbi ,

Ti mbyllė njė – hapen njėmijė !

Hapen dyer , hapen dritare –

Ēdo shtėpi lind abetare !

Refreni:

Arsimtarė, o arsimtarė...etj.

*****

Kėtė kėngė, autori e thuri , e kompozoi dhe e jetėsoi me nxėnėsit e vet, nėpėr tė gjitha shkollat, ku punonte si arsimtar i Kulturės Muzikore nė Gjilan, qė nga fillimi i viteve tė 90-ta.

Kėnga ėshtė botuar edhe nė librat e autorit:”Mallėngjime e ushtima”-Prishtinė, mė 1993 dhe nė “Shtojzovallet e Gollakut” – Prishtinė, mė 2005.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bukuroshja_dr
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 3264
Name : 0
Points : 7
Registration date : 20/05/2008

MesazhTitulli: Re: SHTOJZAVALLET E GOLLAKUT   Fri Jan 09, 2009 7:30 pm

kac
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: SHTOJZAVALLET E GOLLAKUT   Sat Jan 10, 2009 12:09 am

Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: SHTOJZAVALLET E GOLLAKUT   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
SHTOJZAVALLET E GOLLAKUT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: MUZIKE-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website