Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI   Mon Dec 29, 2008 7:20 pm

Mozaik ndjenjash ne vargje
Poezi nga Merita Bajraktari McCormack, New York

Adriatik

Merre puhizėn e lehtė qė mė pėrkedhel
Bregut shkėmbor kėtė mbrėmje vere
Pėrcille mes erės,stuhish a rrymash
Pėrcille drejt bregut qė mė njeh
Bashkė me flladin e lehtė
Coji dhe pikėzat e ujit qė bart me vete
lag me to fytyrėn e Mėmės...
tregoji i vijnė nga bija e mėrguar
plot me mall e dashuri dėrguar....

Bregdetit Dalmat 12 Gusht 2004—
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI   Mon Dec 29, 2008 7:21 pm

Mall

Mallin pėr ty me kujdes e ruaj
nė shpirtin tim njė qoshe tėnden ke
vec sot, malli si zjarr mė dogji
te kėrkoj tani mes vargjesh, ku je?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI   Mon Dec 29, 2008 7:21 pm

Zgjohu!!

Zgjohu....erdhi agimi
shih rrezen e diellit
nga dritarja tė pėrshėndet
s'e ndjen zėrin e zogut
nga dega frut-ngarkuar tė thėrret
zgohu s'e ndjen flladin?
qė perden tė pėrkund
mbi ballė doren e largėt
mes endrrės tėnde sikur sjell
qe ėmbėl , si dorė e nėnės
qė ke larg, bukur, tė pėrkėdhel..
zgjohu packa se ėndrra
tė mban nė krahėt e saj
zgjohu ka ardhur ditė e re
me shpresė, mė e mirė se dje
zgjohu, piklat e vesės
tė prekėsh tek vrapon barit te gjelbėr
fundin e ėndrrės ja lerė harresės..
zgjohu, preke natyrėn qė qesh
lexo keto vargje, gėzim tė ndjesh
zgjohu, ėmbėl ,qesh si vetė drita
e ndjen, mes vargjesh zgjimin tėnd prita
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI   Mon Dec 29, 2008 7:22 pm

TI, DO PUTHJE PAMBARIM

Tim biri…


Tė putha njėherė, dy, tre
Nė ballė, nė faqe, nė sy,
Ja dhe njė nė gushė,
Ashtu si tė pėlqen ty!

Syēkat e bukura mban mbyllur prapė.
"Zgjohu,tė them!", bėn sikur s'dėgjon...
E di, ke frike, syrin po ta hapėsh,
Puthjet e Nėnės, mos i ndalon...

8 prill 2001
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI   Mon Dec 29, 2008 7:22 pm

Pse?


Nė cilin paralel je?
Nė c'dreq meridian jam?
Pse, pse, pyes pambarim
Po pse kaq larg tė kam?

In absentia….per Ty

nėse vij dhe syri yt s'mė sheh
trėndafil pėrmbi qepallė do tė tė ri
nėse syri yt i mbyllur fle
nė ėndrrėn tėnde do tė vi

ngadalė do tė tė pėrkund si fėmijėn
me perkėdhelje do tė zgjoj
nė ėndėrr ndoshta do mė gjesh
dhe unė mes ėndrrash tė kėrkoj

por qepalla jote tashme ėshtė rėnduar
s'po hapet me tė mė kundrojė
malli, po vargėzon nė metaforė
zemra kot shpreson ty tė tė zgjojė.

15 mars 2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI   Mon Dec 29, 2008 7:23 pm

Ty

Tė thashė tė fola
Tė shkrova…
Ti, hesht!
Tė them, tė flas,
Tė shkruaj
Ti komplet nė tjetėr planet
Tė jap, tė dhuroj
Tė fal….
S'mė thonė kot
"The ... poet."Ti me flet shqip!
Djalit tim E.F Arbėr
Ditlindjen sot ke i dashur,
vogėlush me sy tė shkruar
ke gjithe ditėn qė qesh e lot
gjithkujt i kėrkon tė thotė :"Gėzuar"

Lumturohesh zemėr e vogėl
kur vitet e tua numėron
njė dy tre, njė dy tre
ja dhe nė shqip, ti kurrė s'harron!

Sikur ta ndjejė ėngjėlli i vogėl
qė shqipja e tij mė ngazėllen
m'i pėrsėrit me gojė e duar
se sa u rrit po mė rrėfen!

Bekuar qofsh o yll e dritė,
gjuhėn e nėnės mos e harrosh
me shpirt e zemėr Nėna tė uron
ditlindjen dhe shqipen t'i gezosh!

25 Shtator 2002
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI   Mon Dec 29, 2008 7:23 pm

Sonte
Ah , sonte, sonte
Unė, jam
Pentagram nė metaforė
TI, ti je celsi
Je nota, melodia
Zemra ime: fleta e bardhė
Instrumenti: Mirėsia…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI   Mon Dec 29, 2008 7:23 pm

Tė voglės sime tek e shoh nė pjano...
Vajzės sime

Ti nuk e di e vogla imesi fluturoj unė..
ti nuk e di nė cilin qiell mė con
kur prej gishtash fėminore
fluturim tė lirė cajkovskian improvizon
ti nuk e di e dashur , ėngjėllore
ėndrrėn e cartur vjete tė shkuar
jetėn e thyer tė njė adoleshenteje
ti mes gishtash nė pjano je duke gjalluar
ti e ėmbėl drite e nėnės
qė pjanon ke si unė dikur
kukllat "prej lecke" qepur
ti nuk e di nė c'ėndrra
jam zgjuar e sėrish kam fjetur
deri sot e vogla ime,kur lotuar
tė shoh si kokėn ul gjithė naze
e qesh me mua qė kam perflakur duart
prej duartrokitjes sė madhe
ti qesh me mua, pastaj
nderon e sheh auditorin
e vogėl e nėnės s'kish dhuratė
mė tė bukur pėr pėrvjetorin!

11 Prill 2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI   Mon Dec 29, 2008 7:24 pm

Prelud poetit…

Shpirti I poetit
Mjekuar nga vargu
Dėnuar nga loti
Vargu : mjeti
Shpėtimi : poezia
Subjekti: askush
Mbase vetja
Mbase bota
Rima fjala
Nuk deshifrohet
Kurrė Poeti
Mėkat I botės
Fjala e shkruar
Poeti shpesh
Mbetur rrugėsh
Histori harruar
Poeti shkreptima
Dielli qė djeg
Fjala qė shkruhet
Vargu qė rimon
Poeti vetėm
Shtėpi rėnuar
Fjala e shkruar
Vargu rimuar
Poeti jeton
Stuhia qė shkon
Fjalėn qė shėron
Zemrėn qė vajton
Mishėron poeti
Dje dhe sot
Ai ashtu mbeti
I varfėr,
Pa u qarė
Paraja nuk ngre poezi
Jetėn e jeton
Poeti
Sheh bukuri
Erėn qė fryn
Fllad ėshtė fjala
Poeti kuvendon
Me fjalėn e lirė
Fllad a suferinė
Poeti mbeti
I lirė
Fjala e shkruar
Syri I lotuar
Zemra e plagosur
Poeti
Merakosur
Shpesh lot kristal
Por zemra fal
Ja cėshtė poeti
Fjalė qė shkruan
Per zemra qė duan
Dhe mbeti…
I lirė,shėrues,
I dashur I ėmbėl
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
August 2018
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website