Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 PETRIT RUKA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: PETRIT RUKA   Sun Dec 28, 2008 4:15 pm

Poezi te Petrit Ruka
NE VEND TE HYRJES
Une nuk ta them dot se kur dhe ku,
Ne cilin cast te jetes apo ne cilin vend,
Por me vjen keq per jeten tende, Vella,
Nese nuk ke qare dot asnjehere
Per Atdheun tend...
IKJE
U mplak blerimi dhe tek plepi i fundit,
U mbushen me myshk ne ije perrejte,
E ftohta e diteve po u ngjitet tek skajet,
Ashtu si romatizma qe ngjitet tek pleqte.
Si grua e bukur qe mbushi te dyzetat,
Shkoi me ne fund dhe stina e arte,
Si qiriri i shkrire i Pashkes se madhe,
Zemra ime e lodhur rri e renkon mbi karte...
1989
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: PETRIT RUKA   Sun Dec 28, 2008 4:15 pm

NE ZEMER BIE SHI
Ne male bie shi, ne fusha ka mjegull,
Ti pret agimin ne kembe, tek dritarja.
Ku do te shkosh sot, me ke do te pish kafene(?)
O zot , sa e gjate eshte dita perpara...
Qe tani je i lodhur, por te harrosh ke ngč,
Do ta gjesh edhe per sot nje genjeshter te re.
Ne koridor kepucet jane te ftohta, te presin,
Dy arkivole te zinj qe hypin e zbresin(!)
Ne zemer bie shi, ne tru ke mjergull,
Mjaf de! nisu!
-Te nisem?....-Ne rregull!...
dimer 97
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: PETRIT RUKA   Sun Dec 28, 2008 4:16 pm

S'U PAME ASNJEHERE, O AZEM SHKRELI
Si nuk u pame njehere, more Azem Shkreli,
te kishim pire ne heshtje nje cigare"Rilindja"
neper tymin e saj te lexonim
ato qe si themi kurre nga dhimbja.
Nuk u takuam. Pa shih ē'na doli...
Shqiperia qenka goxha e madhe,
Shqiperia nuk na qenka kokerr meli...
Dhe ec e besoju pastaj hartave idiote,
more Azem Shkreli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: PETRIT RUKA   Sun Dec 28, 2008 4:17 pm

Ē'BEME ASHTU O ZOT I MADH...
- rrefim per...-
-Ē'beme ashtu, o Zot i madh,
Ate nate tek klase e tete,
permbi harten e Ballkanit,
Prishe vajzerine e shkrete.
Ē'beme ashtu o qiell i madh,
Prane gjolit ne Janine,
Dy mesues te ēmendur fshati,
Ē'e pergjaken gjithe Greqine.
Gjithe lumejt e kater dete
Poshte kofsheve moren flake,
Qe nga Troje e vajzerise,
Ti u ktheve ne Itake.
Njeri gji permbi Bosfor,
Si xhamise Sulejmanie,
Shtatqind here i putha pragun,
Pa kuran e pa tespije.
Tjetrit- kishe permbi Lubjane,
I kendoja psallme murgu,
E shkallmoja si kembane
Me gishterinj si maja sfurku.
Permbi token paqerreme,
Qe mban emrin helm Ballkan,
Nen dy kryqet tane prej mishi
Nje nga nje kufijte rane.
Ē'beme ashtu o Zot i Madh,
Prane gjolit ne Janine,
Dy mesues te ēmendur fshati,
Ē'e pergjaken gjithe Greqine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: PETRIT RUKA   Sun Dec 28, 2008 4:18 pm

KENGA E KUAJVE TE URITUR
- imazh i vjeter-
Ne perendim te diellit i pashe kuajt e uritur,
Harruar ne vathe, pa zot, te braktisur...
Tre kuaj te bardhe, jo s'ishin te bardhe,
Nje blane desheperimi e kishin ne balle,
Nje klithem livadhesh e kishin tek syte,
Tek flegrat nervoze ishte klithma e dyte,
Te trete s'u pashe veē ne e kishin ne shpirt..
Ne perendim te diellit i pashe, or, i pashe,
Me kale si ata... une ika i lashe,
Ika dhe koken s'e ktheva pas,
As kembet nuk pata fuqi te perplas,
Veē naten, ne fshat, ne maje te nje mali,
E shfryva kete kenge si nje hingellime prej kali
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PETRIT RUKA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PETRIT RUKA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website