Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:15 pm

DEMIR KRASNIQI

VOLUMI I XV-tė

DIELL LIRIE

Gjilan, 2008.I. DIELL LIRIE


1. DIELL LIRIE

Diell lirie lind mbi ne,
Po lulėzon njė jetė e re.
Pėllumba paqe fluturojnė –
Ditėve tė reja gugurojnė.
Sot, Kosova jonė kreshnike -
Krah pėr krah me shtetet mike,
Ėshtė e lirė , demokratike,
Zemėrbardhė, e fortė, unike.

Nuk duam luftėra , as armiq –
Duam paqe , duam miq !
Sytė e tanė kah ardhmėria,
Larg qoftė armiqėsia!
Sot, Kosova jonė sovrane,
Ėshtė nė sofrėn evropiane ,
N’ rrugė tė drejtė me hap tė mbarė,
Me t’ gjithė popujt barabar.

*****
Me kėtė kėngė, autori ka marrė pjesė nė konkursin e hapur nga Qeveria e Kosovės, pėr himnin e Republikės sė Kosovės, por nuk ėshtė pranuar nga ana e Komisionit seleksionues.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:16 pm

2. I FALEMI NDERIT AMERIKĖS

Ne jem popull qė kem emėr,
Jem tė lashtė n’ zemėr t’ Kosovės.
Ne me motra e me vėllezėr –
Jem familje e Evropės.
I falemi nderit Amerikės ,
Britanisė dhe miqve tė botės,
Aleancės Atlantike –
Shpėtimtarėve tė Kosovės!

Populli im, nuk meriton –
N’ tokė tė vet – robėr tė jetė!
Populli im, lirinė e donė –
Pavarėsinė e vėrtetė!
I falemi nderit botės mbarė,
Prijatarėve mendje – artė,
Qė pėrkrahin popullin shqiptarė –
T’ jetė kudo i barabartė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:16 pm

3. TĖ VALLĖZOJMĖ PĖR PAVARĖSINĖ

Thėrrasim n’ valle krejt shoqėrinė –
Tė vallėzojmė pėr Pavarėsinė!
Tė pimė verė edhe mastikė,
Pėr Kosovėn – Republikė!
Refreni:
Ngrite gotėn, miku i mirė,
Se Kosova ėshtė e lirė!
Hajde, gėzuar me shėndet,
Kem flamur e kemi shtet!

Sa tė lumtur tash kėndojmė,
Shtrigat anash s’ na pengojnė!
Kėndojmė me shpirt e me gjithė zemėr,
Kemi shtet e kemi emėr!
Refreni:
Ngrite gotėn, miku i mirė...etj.

Gėzohen zemrat e dasmorėve,
Gėzohen varret e dėshmorėve,
Qė ju shkoj n’ vend amaneti –
Nė Kosovė, na lindi shteti!
Refreni:
Ngrite gotėn, miku i mirė...etj.

Kurrė ma i gėzueshėm nuk kėndova –
E pavarur ėshtė Kosova!
Po m’ kėndon zemra lum e lum,
Kemi miq na shumė e shumė!
Refreni:
Ngrite gotėn, miku i mirė...etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:17 pm

II. PĖRKUSHTIME HISTORIKE


4. AGIM RAMADANI
Teksti: Faruk Tasholli
Muzika: Demir Krasniqi

N’ rrajza t’ Karadakut,
Pranė Idriz Seferit –
Rriti ‘ i djalė Kosova,
Me sy tė skifterit!

Rriti ‘ i djalė Kosova,
Qė ia mbanė flamurin,
Del n’ Koshare serbit,
N’ kufi ia shkul gurin.
Refreni:
Ngjiten pėrmbi male
Zhegra e Gjilani,
Tė lumtė dora e pushka –
Agim Ramadani!

E shkul gurin trimi,
E shkul, bukur flet –
Gurė i tokės sime,
Do tė bėhem vet!

Ku po i qan pritat,
Ku po e qet dorėn –
Me bijė tė shqiponjės,
Malit ia shkund borėn.
Refreni:
Ngjiten pėrmbi male...etj.

N’ rrajza tė Shkėlzenit,
Skuq do kroje bore,
Si rrjedh i kuq Drini,
Pėr liri Kosove.

Drejt Isė Boletinit,
Bacė Idriz Seferit,
Me flamur nė dorė,
Shkon nė fushė tė nderit.
Refreni:
Ngjiten pėrmbi male...etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:17 pm

5. PĖLLUMBAT E LIRISĖ
-Dėshmorėve tė kombit:
Burim Graiēecit dhe Fitush Kukajt-

N’ zjarr tė luftės mėsynin shkollėn,
Nė kėrkim tė diturisė;
Seē ėndėrronin uniformėn
Dhe ushtarėt e lirisė!
Refreni:
Burim Graiēeci edhe Fitush Kukaj,
Jo, nuk bėnė maturė, as pushim verorė!...
Nė frontin e luftės, sė bashku nip e dajė -
Nė vijėn e parė, o, kanė ra dėshmorė!

Prej Drenicės drejt Shqipėrisė,
Ishin nisė me besa – besė,
Pėr t’ i dhėnė grusht robėrisė –
Nėn emblemė tė UĒK-sė!
Refreni:
Burim Graiēeci edhe Fitush Kukaj...etj.

Nga Padeshi – nė Koshare,
Ranė n’ altarin e lirisė.
N’ histori e n’ lapidare –
Morėn vulė tė pavdekėsisė!
Refreni:
Burim Graiēeci edhe Fitush Kukaj...etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:18 pm

6. BABAIT TIM
Koautorė: Shkurte Zymberi – Demir Krasniqi

Atje n’ male tė Karadakut –
Ku pushon Idrizi, trim;
Nuk ia shoh tymin oxhakut,
N’ vendlindje t’ babait tim!

Pesė Dhjetori – Nėntėdhjetė e nėntė,
N’ prag tė Dimrit tė Lirisė;
Qe pėr ne, njė ditė e rėndė,
Qė i hapi rrugė mėrzisė!

Atje lartė, n’ ato kodrina –
Shkoi babai pėr tė punuar;
Atje kishte rėnėn nė mina,
Ah, sa shumė ishte lėnduar!

Me t’ kuptuar kėtė hata –
Zura t’ qajė e tė bėrtas;
Mendova se kurrė baba
N’ jetėn time s’ do tė thėrras!

Erdhėn fqinjėt, farefisi,
Miq e shokė pėr t’ na ngushėlluar;
Dhembjen e babait tim,
Sado pak pėr t’ na e lehtėsuar!

Nėna ime e fshihte vajin –
Mundohej tė mė mashtronte;
Porse dhembjen pėr babanė,
Me asgjė s’ mund t’ ma largonte!

Kėtė lajm t’ hidhur me tė kuptuar –
Morėn rrugė pėr Karadak;
Babanė tim, pėr ta kėrkuar,
Ku i pikojnė plagėt me gjak?!

Ushtarakėt amerikanė –
N’ vend tė ngjarjes kishin shkuar;
Me helikopter, babanė,
Nė Sojevė e kanė dėrguar.
Morėn hapa me nxitim –
Njė njeri pėr ta shpėtuar;
Plagėt e babait tim,
Sa mė shpejt pėr t’ ia shėruar!

Shkuam n’ Bonshtill, unė dhe nėna,
Nė spital ku ishte shtrua;
Me symbyllur , plagė tė rėnda,
Babai, mė kėrkonte mua!...

Kur i thash se i jam afruar –
Plagėt, sikur i harroi;
Burrėrisht duke qėndruar,
Fort e fort mė pėrqafoi!

Kosova u la me gjak, Babi,
Trimat dhanė jetė pėr liri;
Shumė nėna mbetėn pa fėmijė,
Shumė familje pa shtėpi!...

Ti, gjithmonė pranė nesh qėndrove,
Nuk na le kurrė nė vetmi;
Ēfarė tė gjeti, qė pėsove,
N’ tokėn tėnde nė liri?!

Armiqtė dhe tė gjitha shtrigat,
Prej nga erdhėn, tash kanė shkuar;
Prapa na i lanė mbeturinat,
Qė ende nuk janė spastruar!

Kalojnė stinėt, kalojnė vitet ,
Unė kam vetėm njė dėshirė –
Qė ēdo fėmijė me prindėr t’ rritet,
T’ rrojė i lumtur dhe i lirė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:18 pm

7. KURRĖ NUK SHUHET MANASTIRI
Me rastin e 100- Vjetorit tė Kongresit tė Alfabetit tė Gjuhės Shqipe –

Me ngrohtėsinė e kraharorit,
Me zemėr tė gjerė sa deti,
Po i kėndoj 100 – Vjetorit,
Qė kur lindi Alfabeti!

Lėshoi kushtrimin, o, Manastiri,
Pėr gjithė bijtė e shqiptarisė –
Gjithė kah jemi n’ kėtė trung Iliri,
T’ ia ndėrrojmė faqet , o, historisė!
Refreni:
Pėr pa u shua rrezet e diellit,
Pėr pa i mbulua oxhaqet hiri,
Pėr pa u shua yjet e qiellit –
Kurrė nuk shuhet, o, Manastiri!

Prijatarėt mendje – artė,
Stėrnipat e Skėnderbeut,
Nga mėmėdheu dhe nė mėrgatė –
Gjithė u vunė n’ shėrbim t’ Atdheut!

Nė kėtė qendėr tė Vilajetit,
Nė kėtė djep, ku u lind “Bashkimi”,
Me Kongresin e Alfabetit –
N’ gjuhėn shqipe, o, filloi shkrimi!
Me bekimin e unitetit –
U lidh besa, u dha betimi!
Refreni:
Pėr pa u shua rrezet e diellit...etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:19 pm

8. MUSTAFĖ SALIH KELMENDI

Njė shkollar me ide t’ reja –
Mėsues Mustafa , erdh nga Peja.
Kish prejardhjen nga Rugova –
Pishtar drite nga Kosova.
Hej, hej! Mėsues Mustafa, ai pishtar,
Erdh n’ Konēul, mėsues i parė –
Pėr ta hapur shkollėn shqipe,
T’ pėrhapė dije e rreze drite!

Bashkė me shkronja e abetare –
T’ i nxis ndjenjat atdhetare!
T’ ua mėsoi hartėn e Atdheut,
Historinė e Skėnderbeut!
Hej,hej! T’ ua mėsoi vargjet e Naimit,
Dhe “Poemėn e mjerimit!”
T’ ua mėsoi ēėshtjet madhore –
N’ Shkup, Preshevė, n’ Kosovė lindore!

Thėrrasin shqipet e kėtij vendi –
Nė Leran , t’ mbahet Kuvendi!
Si e do nderi, si e do rendi –
Ta udhėheqė Mustafė Kelmendi!
Hej,hej ! Nė rrugėtime drejt lirisė –
Ra nė pritė tė pabesisė!
Nė pėrbuzje t’ bujarisė –
Iu shtrua darka e tradhtisė!

Dy vėllazėri iu kanė avitė –
Ia kanė rrasė thonjtė nė fyt!
Me bukė n’ gojė , mėsuesin e ngratė –
N’ sofėr t’ vet e kanė ngulfatė!
Hej, hej! Shėrbėtorėt e gjakatarit –
Ia shuan jetėn atdhetarit!
E ndanė mėsuesin prej ditarit,
I ndanė nxėnėsit prej arsimtarit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:19 pm

9. SYLĖ ZARBINCA

Oh, nė Zarbincė u mbajt mexhlisi –
Aty erdh Mulla Idrizi;
Oh, zgjodhėn Sylėn, o, prijatar ,
Komandant , mbi vullnetarė.
Refreni:
Sylė Zarbinca – sokol djali,
Pėr Atdhe, Zoti e fali.
Shtati i tij, si lis me rrema,
Trim mbi trima, me shtatė zemra.

Oh, kishte mbas vetit, o, krejt rininė,
Mirė po i rrinte, o, atit n’ shpinė.
Oh, pėr t’ i mbrojt , o, kufijtė shqiptarė –
Mbas po i shkojnė shumė vullnetarė!
Refreni:
Sylė Zarbinca – sokol djali...etj.

Oh, baca Sylė, kurrė nuk pėrkulej,
Mbi armiq , pa mėshirė vėrsulej!
Oh, nuk lejonte n’ tokat shqiptare –
Qė t’ shkelė kurrė kėmba barbare!
Refreni:
Sylė Zarbinca – sokol djali...etj.

Oh, bėri lufta, o, heroike,
Bashkė me trima t’ Malėsisė kreshnike.
Oh, pushkėn – hasmit, o , kurrė s’ ia ndali,
Pėr Atdhe, o, jetėn e fali.
Refreni:
Sylė Zarbinca – sokol djali...etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:19 pm

10. RAMĖ AVDYL POZHORANI
Teksti: Hysen Terziu
Muzika: Demir Krasniqi

Hej, lėshoi kushtrimin Ramė Avdyli,
Po ligjėron me zė bilbili –
S’ durojmė pashė, sulltan, dovlet,
Na Kosovėn e sundojmė vet!
Refreni:
Hej, shkollat, gjuhėn shqipe,
Rama, fort i deshi,
Bashkė me Islam Pirėn
Ishte dhe Kurteshi.
N’ Pozhoran e hapėt,
Ju, shkollėn e parė –
Rreze diturie
Pėr nxėnėsit shqiptarė!

Hej, ēallmėn turke, kurrė s’e mbante,
Ēdo rrethim me duf e ēante!
Me atė plis tė bardhė si borė,
Hije i kish martina n’ dorė!
Refreni:
Hej, shkollat, gjuhėn shqipe...etj.

Hej, hapet shkollėn n’ gjuhė amtare –
Sollėt shkronja e abetare.
Rritet trima prej kėsaj shkollės,
Qė i dolėn Zot, Kosovės!
Refreni:
Hej, shkollat, gjuhėn shqipe...etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:20 pm

11. BEJTULLAH KĖQIKU
Me rastin e 2- Vjetorit tė vdekjes –

Vallė, po kush s’ e njohu,
Bacė Bejtullah Kėqikun?
Bukė e kripė pėr mikun –
Plumba pėr armikun!

Vallė, po kush s’ e njohu,
Bejtė – humanitarin?
Lapsa pėr shkollarin –
Plumba pėr tradhtarin!

Vallė, po kush s’ e njohu,
Bejtėn, atė skofiar?
Atė bamirės tė madh,
Atė zemėrbujarė?

Atė, qė ia ktheu
Buzėqeshjen skamnorit,
Atė , qė ua dinte hallet
Njerėzve, n’ ditė tė zorit!...

Atė, qė kurrė s’ kursente
Pėr tė shpėrndarė ndihma!
Atė, qė ua fshinte lotėt
Fėmijėve jetima!

Atė, qė ua jepte bukėn
Njerėzve tė uritur,
Dhe kurrė nuk harronte
Se vet kėshtu ėshtė rritur!

Ditėn derdhte djersėn
N’ Gjilan, Anamoravė –
Natėn bėnte gjumė
Me ėndrra n’ Velegllavė!

Hapte rrugė e shtigje
Mu n’ zemėr tė tokės,
Qė t’ i afrojė njerėzit
Sa ma afėr botės!
I ndihmonte nxėnėsit,
Studentėt, arsimtarėt...
Ndihmonte kulturėn,
Poetėt e shkrimtarėt...

E ndihmonte shkollėn,
E ndihmonte librin,
E largonte t’ keqėn –
E afronte t’ mirin!

Seē e shponte gurin
Mu nė zemėr t’ tokės,
Qė t’ ua kthej me ari –
Bijve tė Kosovės!

E ndihmonte luftėn
Edhe ēlirimtarėt,
Ta fitojnė lirinė
Qė tė gjithė shqiptarėt!

Me dy djemtė e vet – e,
Me forcė tė Anteut,
Nga njė pushkė mė tepėr
Ia shtuan Atdheut!

Pėr liri t’ Kosovės-
E shkriu pasurinė,
Por vdekja na e mori
Pa e pritė Pavarėsinė!

Vdiq me fjalė t’ Naimit,
Duke i pėshpėritur...
Tė rinj e tė reja
Duke i porositur:

“Punė dhe vetėm punė,
O, vėllezėr, natė e ditė,
Qė tė del Kosova
Prej territ – nė dritė!

Gjilan, mė 11 Gusht 2008.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:21 pm

12. BLLACA E TMERRIT – KAMP I FERRIT

Nėpėr shekuj vazhdoi pėrpjekja –
Mbi shqiptarė t’ bėhej pėrndjekja,
Me i pėrzėnė prej vatrave t’ veta,
N’ Anadoll e n’ vende t’ treta!...
Egėrsi forcash barbare –
Mbi ēdo gjė qė ėshtė shqiptare!
Mbi shqiptarėt duarthatė –
Bėjnė hakmarrje, bėjnė fushatė!...

Kurrė barbarėt s’ e ndalėn sulmin,
Nė muajin Mars, arritėn kulmin!
Nė muajin Mars, Nėntėdhjetė e nėntė,
S’ duan shqiptarė n’ Kosovė me lėnė!
Marsi i Kuq – Nėntėdhjetė e nėntė,
Forcat serbe janė ēua nė kėmbė,
Mbi shqiptarė do tė bėjnė nam,
Prej Kosovės me i pėrzėnė!

Forca t’ mėdha me shumė ushtarė,
Milici, paramilitarė...
E kanė skuq Kosovėn n’ gjak –
Mbi shqiptarė donė me marrė hak!
Tanke, topa, ushtarė, ēetnik –
Bėjnė me dhunė spastrim etnik!
N’ territoret kosovare –
Duanė t’ i qesin shqiptarėt fare!

Mė 24 Mars Nėntėdhjetė e nėntė,
Forcat e NATO-sė me aeroplanė,
I filluan bombardimet –
Nė Kosovė pėr t’ i ndalė krimet!...
Mbi Serbi – bomba ēdo kund,
Gjenocidit me i dhanė fund!
Nė tmerrim u tund Serbia,
Mbarė ushtria e milicia!...

Pse banė NATO- ja bombardime –
Mbi shqiptarė sulen me krime!
Pse kėrkojnė shqiptarėt t’ drejta –
Me i pėrndjekė prej trojeve t’ veta!
Marsi i Kuq – ai Mars i shkretė,
Nuk harrohet kurrė pėr jetė,
Pėr ata qė u dėbuan
Dhe ata qė n’ shtėpi qėndruan!

31 Marsi – s’ harrohet kurrė,
Rrjedhin lotėt porsi gurrė...
Njė lum njerėzish kur i pėrzunė –
Prej shtėpive i nxorėn me dhunė!...
Pleq e plaka dhe fėmijė,
Jo ma pak se njėqind mijė!
N’ stacion t’ trenit n’ Prishtinė –
Presin urdhrin pėr n’ Luginė!...

Presin t’ vijnė trenat e zi –
Me i pėrcjellė n’ Maqedoni,
Autobusė , kamionė t’ vjetėr,
Pėr n’ Shqipėri e ndo i’ vend tjetėr...
31 Marsi – njė mbrėmje e TERRIT –
Shkojnė shqiptarėt nė rrugė tė TMERRIT!
N’ Luginė t’ LOTĖVE – n’ Luginė t’ FERRIT –
Si n’ AUSHVIC, n’ regjim t’ HITLERIT!...

N’ Kamp tė Bllacės – n’ atė baltė tė gjallė,
JETA – VDEKJES i rrinė pėr ballė!
N’ DASMĖ T’ MJERIMIT – tė rinjtė BASHKOHEN,
Me lot dhembje – KURORĖZOHEN!...
Lindin foshnje – jetėt sosėn,
Hiq pa rite – aty varrosen.
N’ baltė tė Bllacės, plotė trishtim –
Prehen njerėzit nė AMSHIM!

Nga pėrndjekjet e barbarėve –
Bllaca u bė – FERR I SHQIPTARĖVE!
Mbi kėtė baltė – populli jetonte,
Mbi ta – qielli po lotonte!...
N’ Luginė t’ Bllacės – n’ atė ferr tė shkretė,
Nuk do t’ shuhen shpresat pėr jetė!
Duart drejt Zotit, do t’ i shtrijnė –
Vėllezėrit nė ndihma do t’ ju vijnė!

Ju vijnė nė ndihmė vėllezėrit shqiptarė,
Shkup, Tetovė e Gostivar,
Kumanova, Dibra, Kėrēova –
T’ marrin vėllezėrit nga Kosova!
T’ gjithė drejt Bllacės u drejtuan –
Kosovarėve nė ndihmė ju shkuan.
Me lot vėllezėrish u pėrqafuan,
Shumė familje i strehuan.

Hapen zemrat dhe shtėpitė,
Hapen shkollat dhe xhamitė,
Ju dhanė ujė dhe bukė ju shtruan,
Nga kjo mortje i shpėtuan.
N’ Gostivar e n’ fshat me fshat –
Mbushė shtėpitė me refugjat.
Pleq e plaka , gra e fėmijė –
U strehuan tetėdhjetė e pesė mijė!...

Ndėr shumė fshatra nga Gostivari –
Ky Ēegrani , priu ma i pari;
Hapen dyert pėr shpėtim,
Pesėdhjetė e pesė mijė gjetėn strehim!...
Lindin shpresat – bien mėrzia,
Angazhimet nga mjekėsia,
Hapen shkollat pėr mėsime,
Dhe kuzhinat pėr ushqime.

Si nė lindje, ashtu nė vdekje –
Pėr shpėtim u bėnė pėrpjekje!
T’ gjitha lindjet, t’ gjitha vdekjet –
Atje u bėnė qysh janė adetet!
N’ Gostivar, n’ Teqe t’ Tetovės,
Pėr dėshmorėt e Kosovės –
Mbajtėn Mbrėmje Pėrkujtimore,
Iu zien hallve Pėrshpirtėrore !

Njė lehonė – nuse e Kosovės,
U vendos n’ spital t’ Tetovės.
Nė spital kishte ndėrrua jetė,
Por nuk ishte nėnė e shkretė!
S’ ishte e shkretė, ajo shpirt ngrate –
N’ Simnicė ishte refugjate.
Nė Simnicė tė Gostivarit –
U varros me nderė t’ shqiptarit.

Humben fėmijė – s’ pushonte vaj,
U nda vajza prej prindėrve t’ saj !
Vajzės sė vogėl – dyvjeēare,
Gostivari i bėri ēare.
Nė familje e strehuan,
Si fėmijė t’ vetin e adaptuan.
Rritet vajza, thotė:”Kam prind,
N’ Gostivar – thotė – unė kam lindė!”


Mediumet i mbajtėn lidhjet,
N’ mes familjeve – me familjet!
Ishte e madhe kjo ndihmesė,
Pėr t’ jetuar ndo ‘i ditė me shpresė!
Pėr tre muaj, sa kėtu qėndruan,
Shumė i kėqyrėn dhe u munduan.
Gostivari u betuan –
Nuk bėnė dasma, as s’ u fejuan!...

Mbas shumė vuajtjesh – erdhi KTHIMI,
Pėrqafohen DHEMBJA E GĖZIMI,
Pėr njė NDARJE e MIQĖSI TĖ RE,
Pėr njė JETĖ, qė mbeti ATJE!...
Drejt Kosovės, shkrepin sytė –
ATJE mbeti FAMILJA E DYTĖ!
Kėto familje kurrė s’ harrohen,
Shkuarje – ardhjet gjithnjė shtohen!

Nė ēdo djep tė kosovarit –
Kėndohet ndihma e Gostivarit!
Kėndohen zemrat e bujarisė,
Pėr gjithė vėllezėrit e Maqedonisė!
N’ gjithė ahengjet e shtėpisė,
Dhe nė DASMĖN E LIRISĖ,
Gjithmonė sė bashku do t’ festojmė,
Kurrė pėr jetė nuk ju harrojmė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:21 pm

13. MARTIRĖT E KARADAKUT TĖ GJILANIT

Ngoni shokė dhe ju miqėsia ,
Shka ka shkrue historia,
Ta kėndojnė n’ kangė dhe rinia,
Ta pėrcjellin dhe sharkia,
Ta vėshtrojnė edhe njerėzia,
Se ē’ rrėnim ka ba Turkia!

Kur ka ardhė turku ndėr ne,
Na i ka humbė komb e atdhe,
Na i ka nrrue doke e fe.
Mallkoj Zot, dyert e Sulltanit,
Nam t’ madh bani n’ atė rreth t’ Gjilanit!
Nam tė madh bani nė kėtė ven,
S’ guxon kush me kanė i kėshten!(krishterė)

Kėqyr kėshtenimi ēka kanė punue,
Po donė turqit mej mashtrue,
Kanė nisė emnat tuj i nrrue,
Tue u ba turqė po thonė me emėr,
Fenė e Krishtit tuj majtė me zemėr.

Qeveritė Perėndimore,
Tue njohtė mirė Turqinė mizore,
Fort nji ditė e kanė ngushtue,
Fenė e Krishtit me e lirue!

Kjo Turqia osmanli,
Mjaft mizore, por pa fuqi,
Paska pri nji ferman tė ri.
Ferman t’ ri e paska pru,
Tė gjithė fenat me i liru’!
Kosovarėt kur kanė nigue,
Kanė nisė fenė pėr me e zbulue,
Veē nji punė qi do marue,
Dikush duhet me e fillue!

Pra, e filluen nja disa burra,
Dy katunde: Binqa e Stublla.
U ka pri nji burrė me famė,
Krye fisit i gashjanė.
E pėr ditė t’ mrame, kur derdhet gjaku,
Me ta ishte tanė Karadaku.


Kėta kreshnikė kur janė bashkue,
Me nji odė mblidhen kuvendue,
Tri ditė rresht kanė bisedue,
Dhe vendimin e kanė pru,
Sa ma parė mu besatu’,
Me Kanun t’ Lekė Dukagjinit,
N’ Qiri t’ festės e n’ Kishė t’ Shėn Linit,
Se pa u gri e pa u coptue,
Fenė e Krishtit s’ kem me e lėshue,
Se s’ jem turqit e Sulltan Mexhitit,
Po jem shqiptarė tė Dukagjinit!

T’ Dukagjinit, racė shqiptari,
Ne, kėtė fe na e ka lanė i pari,
T’ shkojmė t’ lajmėrohemi te meshtari,
Tė lajmėrojmė Pater Antoni,
Tė lajmėrojmė te ai fat i joni!
Para u del Pater Antoni,
Pater Antoni, para u ka dalė –
Mirė se erdhėt burra shqiptarė,
Pėr dishka, ju , keni ardhė!

-Lum zotni, Zoti t’ rrittė jetėn,
S’ ki se pse, ne, me na pvetėn,
Se fare mirė ti naj din jetėn,
Nėn kėtė Turqi jemi tuj hjekėn!
Na, edhe emnat i patėm nrrue,
Keshe fjala, mej mashtrue,
Por qetash jemi pendue,
Kem lidhė besė e jem betue,
Me shkue turkit e mej kallxue,
Se na s’ mujm fenė me e nrrue!

-Pra, zotni, pashė Perėndinė,
Lajmėro Francėn dhe Austrinė,
Amerikėn e Anglinė,
Tanė Shqypninė edhe Prusinė,
Vatikanin e Italinė,
Se do t’ bahet nji mrekulli,
Do t’ na hupin me robė e fėmijė,
E si nipat e Kastriotit,
Mos mej ra mohit kombit!
Pater Antoni, si i njeu kėto fjalė,
Fort iu que delli nė ballė,
Ka marrė qirat e i ka kallė.
Po i kallė qirat e dyllit,
Mirė po e ēelė fletat e Ungjillit,
Stolėn nė qafė e paska vnue,
Ka ba kryq e asht betue-
Mjaftė shumė herė kam shkrue pėr ju,
Me shokė t’ mi, mjaftė kam punue,
Diplomatėve letra tu u que,
Tė tanė botėn e kamė lajmėrue,
Ē’ asht tu ba turku ndėr ju!
Pra, nji besė t’Zotit, jam tuj u dhanė,
Se unė vetun s’ kam me ju lanė,
Pėr ju, shpirtin kam me e dhanė!
Pra, ju burra, n’ m’ nigofshi mue,
Kėtė punė t’ madhe qi e kem fillue,
Hiq nuk duhet me u vonue,
Veē n’ Gilan duhet me shkue,
Hyqymetit me i lajmėrue!

Tuj folė Frati e tu e nigue,
Maruen fjalėt e janė fillue,
Nė Gilan fill paskan shkue,
Maliq Begut i kanė kallxue –
Maliq Beg, pashė jetėn tane,
Thonė kanė dalė do fermane,
Pėr t’ gjithė popujt n’ ylqe tane,
Si n’ Ballkan e si n’ Shypni,
Ju ka dhanun fesė liri!
E kemi ardhė sot me t’ kallxue,
Se me dhunė fenė e kem pas nrrue!
Pra, tash fenat janė lirue,
Dhe hyzmetin Ty, ta bajmė,
T’ bajmė hyzmet, tė lajmė vergi,
Dhe i shkojmė mbretit n’ ushtri!

Kur i ndjeu Begu, kėto fjalė,
Zemra n’ gjoks deshti me ju kallė!
Po ma thėrret nji Efendi,
Efendi – Tahir Gėrmovėn,
Qi e kishte shitė fenė e kombin,
Qi e kishte shitė kombin shqiptar,
Pėr me kanė n’ Gilan, i parė!


Maliq Begu, Tahir Efendija,
Zoti i tyne ishte Turkija!
Tė dy bashkė po kuvendojnė,
Plane tė vėshtira po mbarojnė –
Katolikėt, qysh t’ i farojmė?
Me kėta burra po kuvendojnė,
Bjeshkėt e arta po iu premtojnė,
Kurrėsesi burrat s’ ,po e ngojnė!
Dikur Begu, ish idhnue,
Paska nisė me u kėrcnue!
Ai Ndre Marku, kuvendar,
N’ ato vise – shpi e parė,
Burrė ēeliku edhe shqyptar,
-Maliq Beg, tha, falma nji fjalė,
Me dy mende kėtu s’ kemi ardhė,
Veē me kallxue ballė pėr ballė,
Se kombin e Krishtin s’ e lėshojmė pėr t’ gjallė!
N’ emėn t’ shokėve , po t’ baj be –
T’ madh e t’ vogėl me na pre,
E kemi sosė me dekė pėr atdhe,
S’ ki se pse Beg, t’ lodhesh me ne!

Efendiu edhe Begi,
Mbasi s’ mund i bani kurrqysh pėr veti,
E dhanė urdhrin e tė gjithė i msheli!
Maliq Begu, ai shpirtzi,
Hajde nji herė, more Efendi,
Hajde nji herė, Tahir Gėrmova,
Pėr kėtė punė do t’ ndien Stambolla!
Do t’ na ndien Avdyl Mexhiti,
Nuk e len pa e lajmėrue prifti!
Se kėta prifta drejt me thanė,
E kanė lidhjen me krejt dynjanė!
Pėr me e hjekė barrėn prej veti,
Po e bajnė mend, pėr mej que n’ gjeti!
Kanė mendu’, kanė pru vendim,
Mej que t’ shkretit nė Prishtinė!

Kėqyr shka banė kėta tė pa mėshirė,
I kanė lidhė t’ shkretit me zingjirė,
Po mi lidhin n’ zingjirė tė trasha,
I quen n’ Prishtinė, te Jashar Pasha!
Jashar Pasha – turqeli,
Kur i pau tė kėshtenėt me sy –
Si kulshedra deshti mej pėrbi,
Po mundohet mendjen me ja u thye!
Veē mesap mundi po u shkon kot,
Hiq s’ po trembėn kėta Kastriotė!

Ai Ndre Marku, shka po thotė-
Nigo Pashė, pashė nji Zot,
Edhe Begut i kam thanė,
I kam thanė Begut e Efendisė,
Se me ndihmėn e Perėndisė,
Nuk do t’ bahemi kėlyshėt e Turkisė!
S’ bahemi kėlyshėt e Stambollit,
Se jemi nipat e Kastriotit!
Jemi tė tokave tė Dukagjinit,
Nuk i bijmė mohit kombit e Krishtit!

Atėherė, Pasha u tėrbue,
Xhelatxhive iu ka urdhnue-
Merrni kaurrat, n’ burg mej que,
Kundra mbretit peshė janė que!
Nisi Pasha, me mendue,
Vet s’ po mundet mej dėnue,
Kongjollozėt janė informue,
Jashar Pasha, nji farė veleti,
S’ po don fajin me ja lanė vetėm veti!
Thėrret mexhlisin prej Prizrenit,
Pėr me pasė pėr veti mproje –
Thėrret tė parėt prej Kumanove!
Thėrret prej Shkupi e prej Gilani,
Nė Prishtinė, mbledhjen e bani.

Jashar Pasha i Prishtinės,
Poj shkruen letėr korcllės s’ Vjenės –
Nė Kosovė asht nji milet,
Nuk janė shumė, veē janė pak krejt!
Besa-besė, mjaftė janė pak,
Veē kurrnjiherė nuk rrinė rahat!
S’ mundet kush mej rahatue,
Kundra mbretit tash janė que,
Na s’ po dojmė pėr me ju damtue,
N’ koftė e mujtne, te ju mej prue!

Ministria e Austrisė,
Nji pėrgjegjėje ja banė Turkisė-
S’ asht ai popull me kėtė mbret,
Por ata janė nė vatan tė vet.
Janė nėnshtetas tė Sulltanit,
E mbas-ardhėsat e Ilirijanit!

Jashar Pasha, qen i tėrbuem,
Nė Stamboll, letrėn e paska quem-
A po e dinė Baba Sulltan,
Nji milet qė kėtu e kamė,
S’ pranojnė Dinė, s’ pranojnė Islam,
Veē tė kėshten po donė mu kanė!
Nė mos kjoftė kėta mej largue,
Krejt Kosova, peshė janė que,
Fenė Islame, po donė me e lėshue,
E shqiptarė mu deklarue!

Mbreti , letrėn e dredhon,
Jashar Pashėn, mirė po e mėson-
Jashar Pasho, more zotni,
Banė qysh t’ munesh me ata kaurrijė!
E n’ mos mujsh menjen ma ja u thy’ –
Tė gjithė syrgjynė, bjermi n’ Turki!
Se n’ Turki, ja u bajmė na ēarėn ,
Me njiherė ja u hupim farėn!

Ishalla Pashėn, Zoti e hupė –
I muer t’ burgosnit e i qoj nė Shkup!
Selim Pasha, meni s’ priti,
I pranoj tė shkretit e n’ burg i qiti!
Veē kėta burra , hiq s’ po kanė dert,
Si martirė, po bajnė gajret!
Histori, ti kjofsh bekue,
S’ po len emnat mej harrue!
Pra, kėta emna n’ histori,
Poj pėrmendim edhe n’ sharki.

A po ngon, or Mali i Zi i Shkupit,
Qi je que kundra turkit?
A po ngoni, more Karadak?
Po ju lutėm vėshtroni pak,
Si ke i ri e si ke plak!
Kėta emna qi poj kėndojmė,
T’ i mbajmė n’ mendje, mos t’ i harrojmė!
E tash unė po i filloj,
Dhe disa emna poj lexoj:
Ndre Hyseni, Pjetėr Smajli,
Prek Alija, Gėzim Selmani,
Qė ky asht ai nji sopjani,
Bardh Ahmeti e Shyt Sinani.
Haj medet se shka me kanė,
Tė gjithė kėta burra janė Biēnjanė,
Sot pėr Biēėn tonė u ba nami,
Pėr kurbana poj lypė Sulltani!

Tash poj kėndoj edhe do burra,
Kreshnik malesh tė gjithė nga Stublla.
Djem tė lehtė porsi skifteri,
Qi pėr fe edhe atdhe,
E dhanė jetėn si me le:
Gjergj Gashi, Ramė Murtezi,
Pjetėr Tuna, Dokė Hyseni,
Ai Zef Jahja, Murat Andrea,
Trima tė rrebėt , bash sikur rrėfeja.
Gustin Zeka, Pjetėr Koliqi,
Tė fortė si guri e si ēeliku,
Gjeli i Memės, Flamur Murtezi,
Me shokė t’ vet, po m’ i lypė mbreti!
Fitėr Kola, Luani i Bekės,
Burra t’ fortė, kreshnik tė bjeshkės.
Ndre Stublla, djalė i ri,
Kambėt e tija ishin ngri,
Ja pret mjeku turqeli.
Selim Pasha, turk i tėrbuam,
Fort kėta njerėz asht tu i munduem,
Nuk len asnji me i vizitue,
S’ len ushqim kush me ju que!

Patėr Antoni, fort ish ngushtue,
Ka hypė kalit, n’ Shkup ka shkue,
Ipeshkvit n’ Prizren , ju ka lajmėrue –
Famullia mė maroi mue,
N’ burg tė Shkupit , m’ i kanė prue,
Nja tė gjallė s’ dojnė me ma lėshue!
N’ katėr anėt e botės, ipeshkvi ka shkrue,
Selim Pasha e paska hetue,
Pater Antonin e kanė burgue,
Tue rrehė, tue mundue,
Vargorėt, n’ kambė ja paskan vnue!
Po sa u mėshel Pater Antoni,
Erdhi letra prej Stambolli-
Mblidhni kaurra gjithė sa tė doni,
Mblidhni tė gjithė me gra , me fėmijė,
Me mi pru syrgjyn n’ Turki!Selim Pasha , i ngrani i dreqit,
Ja qon letrėn Maliq Begit –
Mblidhe shpejt atė farė t’ miletit,
Kurban do t’ ja qojmė mbretit!
Mblidhnjau robt e mbldhnjau fėmijė,
T’ gjithė t’ i nisim pėr Azi!

Maliq Begu, satrapi plak,
Ai barbar pėr Karadak,
Merrni plakat e merrni t’ rejat,
Merrni pleqtė e merrni t’ rijtė,
Merrni gratė e merrni fėmijtė,
Mos u leni asnji nė shpi,
Mos u leni asnji pėr ēare,
Se ka thanė Sulltani mej qitė fare!
E tatarėt po kėlyshėt e tij,
Mblodhėn pleqė e mblodhėn t’ rijė,
Deshė e dathė me gra e fėmijė,
E pėr Shkup i kanė fillue,
Tuj i rrehė rrugės e tuj i mundue,
E nė Shkup t’ shkretit, kur kanė shkue,
Me mashkujt e vet nuk janė bashkue!

Zot i Madh, ti kjofsh lavdue,
Kur nėr veti janė bashkue,
Si u bashkuen tė gjithė nėr veti,
T’ lodhun uni e t’ lodhun eti,
Plasi vaji, plasi kiameti,
T’ lodhun eti e t’ lodhun unit,
Me ju dhimtė gurit e drunit.
Vajtojnė zojat e Malėsisė -
Ah, mori dera e Osmanlisė,
Tė vraftė dora e Perėndisė,
Nam t’ madh bane n’ fis t’ Shqypnisė!
Pėr me mujtė me ja marrė Atdhenė,
Me gazep ia nrrove fenė!
Ai qi s’ deshti fenė me nrrue,
Atdhenė e vet u desht me e lėshue!
Nji pjesė duelėn n’ Kalabri,
Me qindra- mijėra u shkrinė n’ Serbi,
Kelmendasit kah Austria,
Shumė tė tjerė kah Bullgaria,
Do i qiten nė viset e veta,
I lėshuen fushat e dielėn n’ kepa.
Karadaku i Gilanit,
Tash ra n’ kthetrat e luanit,
N’ dorė tė kėlyshėve tė Sulltanit!
Mali i Zi i Shkupit,
Ra nė dorė tirane tė turkit!

Selim Pasha nji qen qafirit,
Pėr me zhduken fisin arbėror,
Nisi njerėzit pėr Augorė,
Nisi njerėzit pėr rrugė t’ mėrgimit,
Pėr qejf tė shkaut e mllef tė dinit,
Nė drejtim tė Selanikit.
Nė drejtim me gjetė Stambollin,
Kanė me veti Patėr Antonin.
Kanė me veti atė farė fratit,
Shpesh po e lidhin ndėr bark tė kalit!
Rrugė e vėshtirė pėr fis t’ shqiptarit,
Bash si rruga e Kalvarit!
Gra e fėmijė n’ do kerre t’ vjetra,
Burrat n’ kambė lidhun me hekra!
Bjeshkėve tė Sharrit po vajton zana,
Vaj medet, mori nana tė shkreta,
Se n’ gazep po u shkojka jate,
Tuj u kthye shpinėn trojeve t’ veta,
Tuj pri burri i lidhun me hekra,
Lidhė me hekra tuj i ra zaptiu,
E nanave t’ shkreta me fėmijė pėr gjiu!...
Rruga Shkup e Selanik,
Zaptiu ndiq e shqyptari ikė,
Kur u lodhte e therrshin n’ thikė!
E therrte n’ thikė e gjuejke n’ prrue,
Britte i shkreti:”Kuku pėr mue!”
Atėherė britshin edhe gratė e mjera,
Tash e hajnė bishat e egra!
Po mi gjuejn pyjeve tė Kepit,
N’ Selanik, mbėrri ishin kanė,
T’ lodhun, t’ kputun e shpirt tuj dhanė,
Pleq e t’ rijė, burra e gra,
Tuj fshi lotėt e me za tuj kja.
Tuj fshi lotėt si ujėt e gurrės,
Pėr ata qi u mbetėn rrugės!
U mbeten rrugės prej gazepit,
Tuj i ngranė bishat e peshqit e detit!

N’ Selanik, kur paskan ardhė,
Nji kongjolloz, para u ka dalė,
Mirė po e kėqyrė kėtė grup shqyptar,
N’ tirq e n’ hekra, n’ plisa t’ bardhė,
Gratė me zhguna me lidhėsa n’ ballė!
Dhimbė poj bje telektualit,
Kur pau fratin ndėr bark tė kalit!
Fort i briti kapedanit,
Fort i briti atij zabiti –
More i poshtėr ē’ tė bani prifti?!
More i poshtėr, ēka tė bani,
A deshte vet, a tė tha Sulltani?!
A vet deshte me e mbytė tė shkretin?
Pra, ta dijshė edhe lajmėroje mbretin,
Se herė do kurė ia shihni sherrin!
Edhe fratin duerve ia hjek,
E ka marrė dhe e ēon n’ shpi t’ vet.
Nė shpi tė vet e paska que,
Me mjek tė vetin tue mjekue.

Kongjollozi i Hingilizit,
I pėrcjellun prej nji priftit,
Shkoj te i pari i Selanikit,
Shkoi te i pari, me ta ka folun,
Guverner, lajmėro Stambollin!
Shpejt Stambollin me e lajmėrue,
Kėta njerėz mirė mej strehue!
Ē’ bani i pari i Selanikit –
Nji xhemi ia lypi mexhlisit!
Nji xhemi krejt shpartallue,
Kėta martirė i ka ngarkue.
I ngarkon martirėt e shkretė,
Pėr n’ Azi, diku me i tretė!

Perėndi, ti kjofsh nderue,
N’ Selanik, nji prift kish qillue!
Nji prift i ri – Dom Leonardi,
Si detyrė qė e ka meshtari,
Mirė martirėt i ka hetue,
Me nji barkė t’ keqe, tė gjithė ngujue!
Prifti, mirė ka organizue,
Me anė tė miqve me ju ndihmue,
Do veshė-mbathje, ushqim me ju que!

Ah, more Zot, tė kjofsha falė,
Nja prej tyne, s’ po jet i gjallė,
Tė gjithė tė sėmutė e tuj u kallė!
Tė gjithė tė sėmutė e tuj u kallė eti,
Tuj dekė t’ shkretit, e tuj hedhė n’ deti,
Kush s’ e mbanė mend kėsi kiameti!
Me tė vėrtetė se shka kanė hjekė,
Kėta martirė shqiptarė tė shkretė,
Numri i tyne tė tregon vet,
Prej Kosove e deri nė det,
Ishin nisė njiqind e tetėdhjetė,
Tuj dekė rrugės, tu i hedhė nė det,
Shih nji herė se sa kanė mbetė,
Fėmijė e burra, ashtu edhe gratė,
Tash kanė mbetė shtatėdhjetė e gjashtė!

Mori xhemi, ti kjofsh mallkue,
Kah je nisė, kah je fillue,
Kah po don kėta njerėz mej que?!
-Deri nė Brusė, mu m’ kanė urdhnue,
Guvernerit me ja que!
N’ Brusė, tė shkretit, kur kanė shkue,
Guverneri ka urdhnue –
N’ Muhaliq, kėta njerėz mej que!
N’ Muhaliq, kur paskan mbėrri,
Me nji burg tė vėshtirė i kanė shti!
Me nji han – burg, i kanė ngujue,
Bukė, as ujė nuk ju kanė que,
As s’ kanė shtroje, as s’ kanė me u mbėlue!

N’ Ipeshkvi i kanė hetue,
Se n’ ēfarė burgu i kanė que –
Kongjollozėt i kanė lajmėrue!
Kongjollozėt i lajmėroi me nji heri,
Tė tre shkuen te Guverneri.
Guvernerit i kanė kallxue –
N’ Muhaliq, po dojmė me shkue,
Do njerėz n’ burg me i vizitue,
Rojėn e burgut me i lajmėrue,
Mos t’ gabojnė me na ndalue!

Kėqyr shka bani Guverneri –
Nji gafaz t’ vetin jau dha me veti,
N’ Muhaliq, kur paskan hy ,
Shka me pa, o Zot, me sy:
Burra e gra, pleqė e fėmi’,
Tmerrė e madhe u paska hi!
U ka shti trishtim e mnera,
Katėr t’ vdekun, tė qitun te dera,
Kishte nisė me ju ardhė era,
Fort po kjajnė ato gra tė mjera!

Kongjollozėt kanė urdhnue –
Nji vend vorresh me e caktue,
Kėto xhenaze me i vorrue!
Nji vend vorresh jau kanė lėshue,
Ata tė dekunit i kanė vorrue.
Abat Jacinti ka fillue,
Kur kėrkoi Ipeshkvi i vendit,
Ja mbėrrinė motrat prej kuvendit.
Nja tri motra, si tri shejtnesha,
U prunė ushqim dhe u prunė tesha.
Ato motra, por sa kanė ardhė,
U ba burgi por si spital!
Hiq kėto motra nuk po pritojnė,
Ditė e natė aty punojnė,
Jau rrojnė teshat, ju shtrojnė dhe i mbulojnė,
Dhe me barna po ju ndihmojnė.
Motrat tjera , qi po jau qojnė,
Kėta martirė, jetė kur po nrrojnė,
Me shyhret nėr vorre po i qojnė.
Ishin kanė motra burrnore,
Kėqyr shka banė nė ato vorre,
Ishin me fis Arbėnore,
Kanė marue nji pėrmendore.
Pėrmendore n’ mermer tė bardhė,
I kanė shkrue nja dy – tri fjalė:
“Kėtu pushojnė martirė shqyptarė,
Nga Binēa e Stublla – kosovarė!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:22 pm

Shpjegim i fjalėve tė pa njohura:

Karadaku – Mali i Zi i Shkupit
Nam – kėrdi
Hyqymeti – arabisht: hukama; turq.hykymet- pushteti, qeveria
Ylqe – turq. rrreth, rrethi, nė rrethin tėnd
Hyzmet – turq. Shėrbim
Vergi – turq. Tatim, taksa qė paguhet pėr dyēan, pėr shtazė, tokė, etj.detyrim, tatim
Djeu – dėgjoi
Efendi – turq. Zotėri
Farojmė – Ērrėnjosur, fshirė nga faqja e dheut
Dynja – turq. Bota, gjithėsia, njerėzimi
Mesap – Sa duket, si duket, me gjasė
Kaurr – turq. Gjavur – I pa fe, emėr me tė cilin turqit quanin me pėrbuzje atė qė nuk ishte i fesė islame, i krishterė
Kongjollozėt – Konsulėt
Veleti – turq. Velet – fėmijėror, i zgjuat e dinak
Mexhlisi – arab. Mexhlis, turq.Meēlis – Kuvend, Mbledhje
Korcllės – Konzullit
Milet – turq. Popull
Rahat – turq. Qetė, urtė, pa trazime
Rahatue – Qetėsua
Vatan – turq. Atdhe, Vendlindje
Din – turq. Fe, kryesisht muhamedane
Syrgjyn – Mėrgimtarė, martirė
Inashalla – turq. Bėre Zot!(Ofshamė pėr bekim ose mallkim)
Medet – turq. Mjerė, e keqe e madhe
Nami – Kėrdi, katastrofė
Kurban – Viktimė, fli, flijim
Skyfteri – Skifteri, shpend grabitqar
Qari – Fitimi, leverdia
Kiamet – Fatkeqėsi e madhe, shtrėngatė, pėrmbytje, mbarim
Gazep – Mundim i madh, vuajtje
Qafir – turq. Njeri i pa fe, i pa besė
Qejf – dėshirė
Shkaut, shkijet – sėrbėt
Medet – Mjerim, dhembje, frikė
Kepi – Bjeshkėt, shkrepa shkėmbinjsh
Telektuali – Intelektuali, mendjetari, dijetari
Zabiti – turq. Oficeri
Hingilizi – turq. Anglia, Britania e Madhe, Mbretėria e Bashkuar
Xhemi – Anije shpatalluke me vela
Mexhlisit – Kėshillit, Kuvendit
Meshtari – Prifti, ai qė celebron meshėn, liturgjinė, mėshari, urata
Han – Bujtore – Burg
Gavaz – Rojtar, polic
Nera – Mjeri, tmerri, trishtimi
Xhenaze – Kufoma e tė vdekurit
Ipeshkvi i vendit – Quheshe Imzot Jeran Maria HILLEREAU – Delegati i Stambollit dhe Kryeipeshkėv i Petra-s.
Shejtnesha – Quheshin: Maria LESUEUR, Bernardina dhe Katarina – tri motra tė nderit qė shėrbenin tė sėmurėt dhe ndihmonin tė varfrit.


Kėtė rapsodi ma dhuroi Zotėri Mursel Jashari, profesor i historisė nė Gjilan, i lindur nė fshatin Sefer tė Karadakut.
Kėtė epikė e ka kėnduar rapsodi popullor:Arben Stublla, nė fshatin Stubėll, mė 1971.
Botimi i kėsaj rapsodie epike, bėhet pa asnjė ndryshim, as ndėrhyrje gjuhėsore, me qėllim tė ruajtjes sė origjinalitetit dhe tė autoktonisė burimore.
Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:23 pm

14. MURIMI I KALASĖ SĖ NOVOBĖRDĖS

Perandori ka urdhnue-
Krejt Ballkanin me sundue,
Shumė kala me i ndėrtue,
Ushtrinė e vet me i strehue,
Prej sulmuesve me shpėtue!

T’ gjithė shqiptarėve shpi pėr shpi,
Ja u ka qitė nga ‘ i hangari!
Hangari, hiq pa ēare ,
Me punue rrogėtarė pa pare!
Me bajtė gurė e me murue,
Shumė janė lodhė e janė dermue,
Gjatė tanė jetės kanė punue,
Kurrė n’ shpi t’ vet s’ kanė mujtė me shkue!
Mish e eshna ju kanė prrekė,
Shumė prej tyne, n’ kala kanė vdekė!

Si n’ shumė treva tė kėtij vendi –
Novobėrdės, i erdhi rendi,
Me e ndėrtue atė Kala,
Krejt Kosovėn, me mujtė me e pa!
N’ Novobėrdė , n’ atė maje t’ kodrės –
Sheh Kosovėn, si n’ shuplakė t’ dorės!
Skaj me skaj nėpėr Malėsi –
Kanė mbledhė burra e djem tė ri,
Kanė bajtė gurėt dorė me dorė,
N’ vapė tė madhe, n’ shi e n’ borė,
Prej Gollakut e Karadakut,
Pėr me i ngritė Kala – Romakut!
Nji sokol, nji burrė malėsor,
Kish zanatin murator,
S’ kish shumė kohė qė ish martue,
I erdhi rendi n’ Kala me shkue!
Me punue nė atė Kala,
Tjetėr mashkull nė shpi nuk la!
E la n’ shpi nji loke – nanė,
E la nusen e re shtatėzanė.


Njizet vjet murim ka ba –
Shpinė e vet, kurrė s’e ka pa!
Nuk e pa kurrė lokėn- nanė,
Nuk e pa nusen shtatėzanė!
Gėzim tė madh, Zoti i kish falė –
Nuses n’ shpi i kishte lind djalė!
Prit me muej e prit me vjet –
Kurrė s’ erdh baba n’ shpi tė vet!
U rrit djali njizet vjet,
Kurrė s’ e pa babėn e vet!
Njizet vjet kur kanė kalue,
Nana e vet e kish fejue.
Erdhi koha me e martue,
Vadėn dasmės ja kanė caktue!
Po banė nana, haj medet,
Po e martoj nji djalė hasret,
Qysh bajmė darsėm e davet,
Pa kanė n’ darsėm baba i vet?!

Nji ditė nana ishte kujtue,
Nė sabah, herėt ish que,
Ka hy n’ magje me gatue,
Po donė bukė, burrit me i que!
Sa shpejt gati, bukėn po e banė,
Djalit t’ vet ia paska dhanė –
Hajt, bre bir, nė daē me m’ ngue,
Merr kėtė bukė, nisu me shkue,
Te Kalaja n’ mujsh me e que,
Babės tand, ti bukė me i que!
Babės tand, me i ba selam –
Sod nji javė, dasmėn e kam,
Merr kėta shokė e ustallarė,
Mos e le n’ darsėm pa ardhė!

Sa mirė djali, nanėn po e ngon,
Po e merr bukėn e po tfillon,
Nja tri ditė udhė po udhėton,
Te Kalaja, drejt po shkon.
N’ portė t’ Kalasė, kur paska dalė –
Puna e mbarė, o, ustallarė!
Tė mbarė paq, o djalė i ri,
Ē’ kėrkon ti, n’ Kala me hi?
-Babėn tem, gjallė a e kam,
N’ bark tė nanės, ai m’ ka pas lanė,
Kur ka ardhė nė kėtė Kala,
Tanė kėtė trup unė e kam ba,
Babėn tem kurrė s’ e kam pa!
Sod kam ardhė, unė, bukė me i prue,
Me babė tem due me u njoftue!
Ka prej nanės, shumė selam –
Sod nji javė dasmėn e kam,
Me i marrė shokė e ustallarė,
Mos e le n’ darsėm pa m’ ardhė!

Janė shkue, babės i kanė kallxue –
Djali – bukėn, ty, ta ka prue,
Po t’ kėrkon me u njoftue,
Edhe n’ darsėm po t’ thėrret me shkue!

Ka dalė baba, n’ maje t’ Kalasė –
Prej mėrzisė – zemra i ka plasė,
Kur e pa djalin sa nji plep,
S’ e kish pa qe njizet vjet,
I vloj gjaku prej mėrzije,
Trutė e kresė ju kanė pėrzie!...
Vet me veti koka kujtue –
Krejt kjo jetė, n’ Kala m’ ka shkue,
Hangari tue punue,
Kurrė n’ shpi teme s’ kam mujtė me shkue,
S’ kam pa nanė, as s’ kam pa grue!
M’ asht rritė djali me u martue-
Nji herė n’ prehėn s’ kam mujtė me vnue!
M’ ka shkue jeta, kurrė pa u gėzue,
Trupi i jem pa u rahatue!
Ēka m’ vyen jeta, n’ darsėm me shkue?
Ēka m’ vyen djali, kėshtu me m’ rrune?
Mos po i prinė fati, si mue –
Sa t’ jenė gjallė, kėshtu me u mundue,
N’ hangari tue murue,
Pa i pa fėmijė, as pa e pa grue,
Ēka i vyen jeta me jetue?!
Drodh ēekiēin e ma ka gjue –
N’ lulė tė ballit, djalit ia ka mėshue,
T’ dekun n’ tokė e ka palue!
Ustallarėt ēka kanė marue –
N’ Kala – djalin e kanė murue!
Edhe bukėn e shtinė nė mur –
Sod e atė ditė, s’ e hangrėn kurrė!
Kėshtu tregon legjenda e gjallė –
U muros djali me mallė!
Fjalėve t’ mia, kush s’ ju beson –
T’ shkojė – Kalanė t’a viziton!
N’ gurė t’ Kalasė, n’ atė maje mali –
Pushon buka e pushon djali!
Pushojnė gurėt e historisė,
Pushojnė vuejtjet e shqiptarisė!

Gjilan, mė 28.08.2006.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:24 pm

15. PRIZRENI – DJEP I KULTURĖS

O, Prizren i bukur,
O, qytet lashtė,
O, djep i kulturės,
Gjithmonė tė kem dashtė!

Udhėkryq i Ballkanit,
Qytet historik,
Qytet i shatėrvanit,
Qytet heroik.

Monumente historike,
Muze legjendarė,
Me qėndresė stoike,
Parajsė pėr shqiptarė.

Vlera kulturore,
Mozaik lashtėsie,
Begati shpirtėrore ,
Themel historie.

Qytet i zambakut,
Djep reliktesh artistike,
Qytet i Konakut,
Vendimmarrjesh historike.

Nėpėr luftėrat shkatėrrimtare –
Pėrballove shumė stuhi,
Me Kala, arte gjithė fare,
Ty, ēdo kush ta ka lakmi!

Je dėshmi identiteti,
Autoktonisė dhe lashtėsisė.
Lum qė kemi kėsi qyteti –
Dritė e jetė e ardhmėrisė.Me zhvillimet kulturore,
Qendėr kulti e urtėsie,
Begatia jonė shpirtėrore,
Kopsht me lule dashurie.

O, Prizren – qendėr tregtare,
Vulė e artė e zejtarisė;
Djep i shkollave fetare,
Diell i parė i diturisė.

Qendra e parė ekonomike,
Edhe qendėr ushtarake,
Me kulturėn shumė etnike,
Arenė vlerash titanike.

Shumė shoqata artistike,
Qendėr qerthujsh kulturore,
Me shkollė t’ parė tė muzikės,
Ēerdhe librash bibliotekare.

Qendra e parė e shtypshkronjave,
Dhe botimeve gazetare,
Je foleja e shqiponjave,
Qė fluturuan me abetare.

N’ ty u nis radioja e parė,
Me fjalė shqipe e kėngė gėzimi,
Nė ty Kori i parė shqiptarė –
Me emrin e shenjt “Agimi”.

Buzė Lumbardhit gjarpėror –
Ke Marashin e mrekullisė .
E ke Rrapin shekullor –
“Platanus orientalis”!

Ke simbole gjithė sa fare,
Krenaria e gjithė vendit.
Me Shtėpi t’ Lidhjes Shqiptare –
Begatia e Prizrenit.

Ura e Gurit – ura e gjakut,
Hamami i Gazi Mehmet Pashės,
Ėshtė Xhamia e Bajrakut,
Dhe Xhamia e Sinan Pashės...


Me dhuntitė tua tė shenjtės ,
Shumė faltore e shumė teqe,
Bashkė me Kishėn e Shėn Premtes –
Tė bėjnė rojė nga Ora e Keqe!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:25 pm

III. PĖRJETIME


17. KONCERTET E MIA TĖ PARA

Koncertet e mia tė para,
I mbajta nė fieri , livadhe e ara,
Nė lugina, pllaja, ograja e male,
Ishin audicione, koncerte e festivale...

Kėngėn e parė e nisa me dele,
Atje nė Malėsi, nė kullosa e zabele...
Publiku i parė – ishin delet e mia,
Gurgullimat e pėrroskave dhe e gjithė shpenia.

N’ orkestrinėn time tė parė,
Ishin zilet dhe kambanat,
Blegėrimat e qengjave, blegėrimat e dhenve –
Njė polifoni e koreve tė shtazėve dhe shpendėve ...

Me kėngėt e mia tė para –
Qengjat hidhnin valle,
Ndo ‘i ogiē me lara,
Ndo ‘i dele topalle!...

Drejtor festivali – mbi ato rudina,
Ishte njė ogiē, dredha-dredha n’ brina.
Nė krye t’ kolonės, kopesė seē i printe,
Pas koncerteve t’ mia – n’ kullosa i shtinte.

N’ koncertet e para dhe nė festivale –
Mua mė vlerėsonte Juria Profesionale!
N’ atė Juri – Bilbili , ishte Kryetar,
Me dy kanarina , m’ dhanė Vendin e Parė!

N’ pėrfundim t’ koncerteve
Dhe nga kėto shpėrblime;
Nga shumė shpendė tė maleve –
Linden reagime!...

Disa qukapikė me sqepa tė gjatė –
Nisen aplauzet , n’ lisa duke cokatė...
Lėshonin rafale, si t’ automatikut –
Mos e ndalo kėngėn, pėr dhunė tė armikut!


Menjėherė pas tyre, reagoi Turreci –
Lum pėr ty, bilbil, qė tė ka Tugjeci!
Sė bashku me mua, kėndonte:”Turrė!Turrė!” –
Vazhdoje – tha – kėngėn dhe mos e ndal kurrė!

Atje lartė nga nga rrezja,
Nisi kėngėn Pupėza :
“Pup,pup,pup e pup, pup, pup –
Tė shkoftė kėnga n’ Shkodėr e n’ Shkup!”...

Qyqja e lėshoi Llugėn:
“Ku, ku,ku, e ku, ku, ku!”
E kishte humbė rrugėn –
S’ dinte kah me shku’?!

Pas kukamės s’ Qyqes,
Reagoi Pėllumbi –
Me koncertet tua,
Do t’ mburret katundi!

Pėrmbi kokėn time –
Ca korba tė zi;
Sa fort kėngės sime,
Ia kishin zili!

“Krra, krra, krra e krra, krra , krra ,
N’ mujshim pėr me t’ zėnė –
Pak nga pak e me sevda,
Kemi pėr tė ngrėnė”!...

N’ ata gurė, bashkė ku jem rritė –
Gjarpėrinjtė – gjuhėn e kishin qitė:
“Po tė zumė – do tė helmojmė,
Kėngėn tėnde do ta ndalojmė!”...

Pushoi kėnga e festivalet –
Nė qetėsi, tash, mbeten malet!
Shpezėt ikėn n’ dhera tjera,
Linden kėngė, koncerte tjera!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:25 pm

18. GJETHET E VJESHTĖS

Po i afrohet fundi Tetorit,
Ngjyrė e verdhė i ka rėnė oborrit.
Janė zverdhė gjethet, ėshtė zverdhė bari,
A thua nga mori rrugė behari?!

Nganjėherė vinin ca shpezė zė-mirė,
Pushonin mbi oborrin tim, si mysafirė!
Me tė zverdhur tė gjetheve – ata u dėshpėruan,
Shpezėt – mysafirė, nuk dijė se nga shkuan?!

Kujtoj pranverėn me dhuntitė qė sillej –
Njėra lule mbyllej – tjetra lule ēelej!
Njėra kėngė mbaronte – tjetra kėngė fillonte,
Prej ditės nė ditė, oborri hijeshonte!

Filizat e pemėve niseshin pėrpjetė –
Thua se bėnin gara – cili do t’ rritet mė shpejt?!
Tash pėrditė po zhvishen pak e nga pak,
Trungjet mbesin zhveshur, si fėmijėt bonjak!

Gjethet e qershisė, njėra pas tjetrės bien pėr tokė,
Si plaku i moshuar, qė mbetet ēdo ditė pa flokė!
Dhe sa herė mė shkojnė sytė kah qershia –
Mė kujtohen ditėt dhe vitet e mia!

Gjethet e qershisė bien me mija e mija,
Ashtu si qė ikėn ditėt, muajt dhe vitet e mia!
Gjethet dhe gjelbėrimi kthehen prapė n’ pranverė,
Por rinia ime, s’ kthehet kurrėnjėherė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:26 pm

19. KTHIMI NĖ GJIRIN E NXĖNĖSVE

Mė 27 Janar, tė vitit 2006-tė,
U ktheva tek nxėnėsit, qė aq shumė i kam dashtė!
Atje nė kurbet, larg i lash fėmijėt ,
N’ shkollėn ku punoj, sėrish e gjeta ngrohtėsinė.

E Premte, ishte ajo ditė,
Nxėnėsit me padurim mė kishin pritė!
Po sa u futa pėrbrenda rrethoje –
Nxėnėsit mė rrethuan, si bletėt nė hoje!

Dhjetėra e qindra nxėnės, mė vėrshuan mbi kokė –
Ēudi! Si qėndrova pa mė rrėzua pėr tokė?!
Shumė mė pėrqafonin, m’ shtrėngonin pėr dore,
M’ i ledhatonin rrobat:”Arsimtar, a u lodhe?!”...

Brohoritje t’ larta, turma vjen e shtohet –
Sytė mė mbushen lot, trupi mė ligėshtohet !...
“Urime! Urime, i dashuri arsimtar,
Na bėre tė lumtur, qė na paske ardhė!”

Nėpėr korridore dhe shkallėve pėrpjetė –
Mė ēojnė para duarve , s’ mė lėnė n’ tokė me prekė!
“Demiri! Demiri!”- Jehon shkolla e klasat,
S’ di si u pėrmbajta, s’ di se si nuk plasa!?...

O, Zot i vėrtetė, s’ paska ma gėzim,
Kur me qindra nxėnės t’ hidhen n’ pėrqafim!
Dashuri princore, dashuri hyjnore,
Dashuri e ngrohtė qė do t’ jetojė prore!

Atje larg n’ kurbet i lash fėmijėt e mi –
Kėtu nė vendlindje i gjeta dymijė...
Atje larg n’ kurbet – ndarje e lot pikėllimi,
Kėtu nė vendlindje – pritje e kėngė gėzimi!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:26 pm

20. KLASA E VII/3

Kudo nėpėr klasa – gėzime dhe hare,
Duartrokitje, brohoritje – kėnga deri n’ re!
Por, kur erdhi radha n’ klasėn e VII/3,
Befasi e kėndshme, si askund ndėr ne!...

E mora ditarin, nė orė pėr tė shkua,
Kur e hapa derėn, sa jam befasua –
Asnjė nxėnės nė banka, nuk mė kishte pritur,
Tė gjithė te tabela, n’ rresht ishin radhitur!...

Pranė katedrės , ora ku duhej shėnua –
Porsi gardė e nderit, t’ gjithė ishin rreshtua!
T’ gjithė me padurim e prisnin ardhjen time,
T’ gjithė me brohoritje, t’ gjithė me pėrqafime!

Duartrokitje t’ ngrohta, gėzim i pa parė:
“O, mirė se na erdhe, i dashuri arsimtar!”
Tė gjithė tė gėzuar, shkėlqejnė si pasqyra,
Der’ sa i pėrqafova – me lot m’u mbush fytyra!...

Me sa fuqi kishin, ma shtrėngonin dorėn –
Nuk mund ta nxjerr lapsin, qė ta shėnoj orėn!
Thash t’ i fshehu lotėt, fytyrėn e mėrdhezė,
Dhe e ktheva kokėn kah dėrrasa e zezė!...

Kur shikoj tabelėn – shoh njė mrekulli,
Qė nxėnėsit e kishin bėrė, vėrtetė pėr ēudi?!
N’ krye tė tabelės, shkruan:”E VII/3”-
“O, Demir Krasniqi – mirė se vjen tek ne!”...

“Me gėzim po tė presim, ne e VII/3,
Qė ta mbajmė muzikėn, me gėzim e hare!
O, mirė se na erdhe, arsimtari i jonė –
Ka njė muaj ditė, qė neve na mungon!”...

“Ti, pėr ne, ke qenė njė arsimtar i mirė –
Ne, kur na mungove – e patėm shumė vėshtirė!”...
Njė yll me gjashtė cepa e kishin vizatuar,
Dhe njė sy t’ pėrlotur, qė pret duke shikuar!...

Mu nė mes – njė pemė me ca kokrra fiqi ,
N’ ato kokrra pemėsh , shkruante:”Krasniqi!”...
Nė mes tė tabelės – dy zemra me dy shigjeta,
Aty figuronin dashuri t’ vėrteta!

Nė njėrėn zemėr shkruante me gėzim dhe hare:
“O, Demir Krasniqi – Ju do e VII/3!”
“Nė moshėn e re dhe nė moshė tė vona –
Gjithmonė do tė jeni, Ju, nė zemrat tona!”

“Notat, pentagramin, ne kur i mėsojmė –
Me Ēelėsin e Muzikės – nė zemra tė ngujojmė!”...
N’ hamer, kishin shkrua njė parullė tė re:
“O, Demir Krasniqi – mirė se vjen tek ne!”

“Kėto fjalė e shkrime, na burojnė nga shpirti –
Fitore Maloku, Fiknete Rushiti...
Ilir Ramadani dhe gjithė klasa mbarė –
“Tė duam si prindin , i dashuri arsimtar!”...

Pastaj, njė pas njėrit – tjetrin nuk e pret:
“Arsimtar, si i le fėmijėt nė kurbet?!
Si i gjete fėmijėt edhe si i lave –
A e pate vėshtirė – prej tyre kur u ndave?!”...

Nga kjo befasi, tėrėsisht u hutova –
Drejtorin e shkollės, nė kėtė klasė e ftova!
-Ejani e shikoni mrekullinė e Zotit,
Fjalėt nėpėr buzė, mė uleshin prej lotit!...

Drejtori mbanė fjalė, pedagog i vėrtetė:
“Kėso befasie, kurrė s’ kam pa nė jetė!
Sė bashku me Ju, nxėnės – ne jemi krenar,
Qė nė shkollėn tonė kem kėsi arsimtar!”...

Gjilan, mė 02. 02. 2006.

*****
Me rastin e kthimit nga pushimi njėmujor nė Francė dhe Gjermani, ku isha nė vizitė tek fėmijėt e mi, qė nga data 19 Dhjetor 2005 e deri mė 20 Janar 2006.
Kjo poemė ėshtė njė realitet, tė cilin nuk e kam pėrjetuar asnjėherė nė jetėn time dhe as qė e kam ėndėrruar se do tė ndodhė diēka e tillė nė mes meje dhe nxėnėsve tė mi!
Prandaj, nuk dita se si ta ruaj nga harresa kujtimin e pėrjetuar nga nxėnėsit e mi, deri nė frymėn e fundit tė jetės sime dhe pėrmes kėsaj poeme, desha qė kėtij kujtimi t’i jap fuqi pėrjetėsie!
Demir Krasniqi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:27 pm

IV. OFSHAMĖ KURBETI

21. LOTI I NĖNĖS
Teksti: Shaban Cakolli
Muzika: Demir Krasniqi

Sa lot ka derdhur nėna pėr mua –
Janė ngri ndėr shkrepa, ndėr mal e gurė...
Vėshtirė me pritė ndo ‘i herė me u gėzua,
Se loti i nėnės s’ tė len t’ qetė kurrė!
Refreni:
Sa male e fusha i kam kalua,
Aq larg vendlindjes, aq larg shtėpisė!...
Me e pas ditė se kam me u pendua –
Njė hap jashtė porte s’e kisha nisė!

Veē zemra e nėnės mund me e kuptua –
Sa ėshtė rropatur n’ rritje tė djalit?!
E n’ moshė t’ pleqėrisė, pranė mos me i qėllua –
Ndoshta s’ ia gjej as gurėt e varrit?!
Refreni:
Sa male e fusha i kam kalua...etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:28 pm

22. VENDI I HUAJ

Mallkua qoftė, ai lanet,
Qė pėrqeshė vendin e vet!
Qė pėrqeshė dhe e nėnēmon –
Vendin e huaj e lavdėron!
Vendin e huaj, nė ma lavdėrofshin –
Sorrat eshtrat mos m’i qofshin!

Mallkua qoftė, ai bir i zanės,
Qė e pėrbuzė gjuhėn e nėnės!
Gjuhėn e nėnės e nėnēmon –
N’ gjuhė tė huaj komunikon!
Gjuhėn e nėnės, kush e harroftė –
Thera – varrin ia mbuloftė!

Mallkua qoftė, ai bir i bushtrės ,
Qė turpėrohet prej kulturės!
Prej kulturės sė vet turpėrohet –
N’ kulturė t’ huaj dashurohet!
Kush turpėrohet nga kultura –
I huptė emri, ju thaftė lėkura!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:28 pm

23. KOSOVA PO ZBRAZET

N’ katėr anėt e botės,
Kėndej dhe andej deti –
Rininė e Kosovės,
Na i mori kurbeti!

Mbushen plot anie ,
Aeroplanė e trena...
Na ikin rinia –
Nėpėr dhera tjera!

Shumė nėna pa sy,
Shumė vatra mbet shkret,
Shumė shtėpi nėn dry,
Pa bukė e bereqet!

Nuset – pa dasmorė,
Motrat – pa vėllazėri,
Shumė bankat shkollore
Ngelėn pa fėmijė!

Hoxha – pa xhematė,
Kėndon tallkin te vorret!
S’ ka kush pret tė pamet -
Shkret kanė mbet oborret!

Kosova po zbrazet,
S’ di se kujt po i jet?!
Nėnat – lindin djemtė
Pėr luftėra e kurbet!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:28 pm

24. KTHEHUNI

Na u zu dielli, u prishėn motet –
N’ vend tė shiut - pikojnė lotėt!
Pikojnė lotėt prej pikėllimi –
Fėmijėt tanė na i mori mėrgimi!

Rrjedhin lotėt porsi gurrė –
Janė burim qė s’ shterojnė kurrė!
Lotėt – lum qė tundin detin,
Nėnat – n’ gjėmė mallkojnė kurbetin!

Presin nėnat n’ prag tė derės –
Kur do t’ vjen stina e verės?!
Kur do t’ vijnė fėmijėt n’ pushime –
T’ hidhen nėnat n’ pėrqafime?!

Thėrrasin nėnat nga Kosova,
Tuzi, Kraja e Tetova,
Prej Gucisė e Iliridės –
Kthehuni bijė, n’ kėtė tokė t’ vendlindjes!

Kthehuni bijė, ju, prej kurbeti –
N’ vendin tuaj, ju pret lezeti!
Kthehuni bijė, ju sa ma para –
N’ vendin tuaj, ju pret e mbara!

Ktheni nuset, t’ i lindin bebat –
N’ vatrat tuaja, ju presin djepat!
Ju presin djepat nė kėto kulla,
Ju presin gjyshet me ninulla!

Ktheni fėmijėt, pashė bukė e krip –
T’ luajnė, t’ kėndojnė e t’ flasin shqip!
I pret ēerdhja atje te kodra –
Qė tė flasin shqip me lodra!

Nipa e mbesa t’ shėndoshė si molla –
N’ gjuhėn shqipe po i pret shkolla!
Kthehuni vajza – buzėburbuqe –
N’ vendin tuaj – bėhuni nuse!
Kthehuni djem, ju pret konaku –
Ju pret gjyshi n’ ballė oxhaku!
Ju pret dasma me bajrak,
Ju pret nusja me duvak!

Gjithė ku qet oxhaku tym –
N’ atė shtėpi ka vetėm gėzim!
Ku nuk qesin tym oxhaqet –
Janė mbyll magjet dhe kėnaqet!

Kthehuni bijė, lokja ju thėrret,
Mos na i lini vatrat shkret!
Sepse dielli n’ vend tė huaj –
Kurrė s’ do t’ ngrohė kraharorin tuaj!

Kthehuni bijė, ju, prej mėrgimi –
N’ vendin tuaj, ju pret amshimi!
Se as eshtrat n’ dhera t’ shkreta –
Nuk do t’ prehen kurrė tė qeta!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   Thu Dec 25, 2008 4:29 pm

25. QOFSH MALLKUA I ZIU MĖRGIM
Koautorė:Demir Krasniqi e Besim Limani

E, heu, kur e dridhi, more, telin ēiftelia,
Hej, seē mi preku, o, hej, ndjenjat e mia ,
Heu, ē’ mu kujtue, more, oh, po nanė Shqipnia,
Eu, ē’ mu kujtue, more, oh, vendlindja ime,
Eu, fushė e mal, more, tė Kosovės trime!...

E, heu, unė kėtė kangė, more, hej , qė jam tuj knue,
Hej, askund vargjet, besa, s’ia kam shkrue!
Oh, po m’ knon shpirti, more, ēfarė po ma thotė zemra,
Oh, shpirt e zemėr e mallkojnė vetmin-e,
Eu, qofsh mallkue, more, hej, i ziu mėrgim-e!

E, heu, pėrtej malesh, oh, more, pėrtej deti –
Oh, rininė time, hej, e muer kurbeti!
Hej, do t’ ia marr,more, hej, krahėt shqiponjės –
Oh, do t’ ia sjell, more, hej, kangėt Kosovės!
Heu, kur t’i knoj, more,hej, kto kang’t e mia –
Hej, para syve, oh, mė del vendlindja!

MTV-2, Shkup, mė 07 Dhjetor 2006.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"DIELL LIRIE LIBRI" I XV I KRIJUESIT DEMIR KRASNIQI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website