Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 poeti yne DIBRAN DEMAKU

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:05 pm

KLITHMĖ ĖSHTĖ DHĖMBJA IME

1.
Rritur e kam shtatin brigjeve tė fshatit
nė buzė me kėngėn e majekrahut
e buken ngjyer e kam nė lotin e kripur
bartur e kam diellin me njė trastė nė shpinė
duke rendur rrugėve tė errėta kėrkuar kam lirinė
ishte larg pranvera e tė ligat shtoheshin
dimrat e acart ngrirė i kanė lulet e ēelura
nė stinėt e errėta tė lagura me gjak e lotė.

O,mos ma cungoni fatin bijtė e mij
shpėrndarė si zogjtė e qyqes nė paralele e meridiane
Lokėn mos e leni shkret e botėn tė merrni nė sy
se rrugė e fatit ėshtė e ligė me njė ėndėrr nė sy.

Rritur ju kam nė kėto brigje me brenga e halle
e shpresuar kam gjithmonė nė njė ditė tė madhe
nė gojė tė ujkut ndezur mbajtur kam njė shpresė
pėr njė dritė nė zemėr,per njė kėngė,njė besė...

O,mos e merrni rrugėn e gjatė tė harrimit
e Lokėn ta shkretėroni me lotė nė kėto brigje
se vaji i motrave tė mbetura qyqe nė shtigje
shndėrruar ėshtė nė valė tė kripura lumi.

Klithmė ėshtė dhėmbja ime nė kėto ditė vetmie
me ėndrra tė liga mbarsur mė ėshtė gjumi
e agimet lindur kanė me lotė tė ftohtė shiu
pėr do filiza tė kėputur,pėr njė kėngė djalėrie.

2.

E tėrbuar bish sulmuar mė ka vathėn
e po m`i vret filizat edhe nė bark tė nėnės
nė do net tė errėta pa dritė tė hėnės

E shkretėruar mė ka livadhin e arėn
shkretėruar mė ka fushė e mal e kodėr
kėngėn nė mes kėputur,do mė zhduk dhe farėn.

Ngrituni bijtė e mij,pėr kėtė ditė rritur ju kam
me shumė mundime e me krip e lotė
e krenuar me ju nėpėr shtigje luftėrash jam

Ngrituni bijtė e mij ta shfarosni bishėn
e kėnga djaloshare le tė shkojė jehonė
se Nėnėlokja gjithmonė ndezur do mbajė pishėn!

3.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:05 pm

Kėngė e ndezur zemra pėr njė gur mali
ēikat hedhur kanė pajen e kapur dyfekun
pėr njė rrjedhė lumi e njė rreze dielli
flakė ndizet toka-flakėron dhe qielli.

Pritė ujkut t`i zihet,tė mos kalojė nė shtigje
Lart mė lart flamuri tė valojė nė brigje
nė damarėt e gjakut shkreptinė rrufeja
agimet pėrskuqen pėr do ditė tė reja.

Pushkė e ngrehur Trimi-ushtar pararoje
shtigjeve ngarendin sė bashku babė e birė
gjakosur janė ndėr shekuj kėto trpje
Ushtri ēlirimtare-Trėndafil-nga toka i mbirė.

4.

Agon pranvera pas tė gjatit dimėr
e kėnga nuk kėputet nė ne si dikur
Nėnėlokja-Kosovė hijeshuar ka ballin
tek Guri i madh valon njė flamur...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:06 pm

ANI KOSOVĖ ANI

Ani Kosovė ani
dikush tė errėsonte qiellin
Ti kėrkoje diellin
dikush tė errėsonte hėnėn
ti ėndėrroje Nėnėn
nėnėn qė tė lindi
po qė nuk tė rriti.

Ani KOsovė ani
ata tė rripnin shtatin
Ti kėrkoje fatin
ata tė zinin pritėn
Ti gjakoje dritėn
ata tė vrisnin ėndrrėn
Ti kėndoje kėngėn.

Ani Kosovė ani
TI lot i qiellit
Ti rreze e diellit
Ti lule e prillit
Ti shkėlqim i yllit
Ti jehonė e fyellit.

Ani Kosovė ani
nė shekuj brenga halle
i munde me kėngė-valle
njė ushtri e rrite
krenarinė e ngrite
tek fusha,tek mali
rojė vajza-djali.

Ani Kosovė ani
Ti rrjedhė e Drinit
Plis i Boletinit
Ti lule e fushės
Ujėvarė e Mirushės
ke hyrė thellė nė zemėr
njė kėngė e njė emėr.

Ani Kosovė ani
Ti do i dridhėsh detet
do i takosh planetet
nė kėtė stinė tė madhe
do ngritesh shkallė-shkallė
me diell nė dorė
me diell nė ballė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:06 pm

ANI BACĖ ANI
(Adem Demaēit)

Ani Bacė ani
Kush mė shumė se ti
luftoi padrejtėsinė
kush mė shumė se ti
e deshi lirinė
lirinı e kėsaj toke
Kosovės NėnėLoke.

Ani Bacė ani
Ti ėndėrroje Nėnėn
dikush tė dėshironte gjėmėn
Ti ėndėrroje dtitėn
dikush tė zinte pritėn
Ti thoje tė vėrtetėn
dikush tė errėsonte jetėn.

Ani Bacė ani
Ti bekim i nėnės
Ti drtė e hėnės
Ti dritė e diellit
kaltėrsi e qiellit
mė i madh me emėr
Kombi-dritė nė zemėr.

Ani Bacė ani
Le tė lehin qenēe
njerėzit sa nė trohė
ata lindin rriten
nė kohė tė pa kohė
gjurmėt shpejt i fshehin
vetėm hije mbesin.

Ani Bacė ani
nėpėr shekuj drite
nėpėr shekuj rrite
emri yt kranar
nė piedestal
rreze drite n`qiell
Lis i drejtė nė mal...


Dibran Demaku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:07 pm

Dibran Demaku


Dibran Demaku u lind me 18 Prill 1956 ne fshatin Abri e Epėrme te Drenasit. Shkollimin fillor e mbaroi ne fshatin e lindjes,ndėrkaq te mesmin dhe ate universitar ne Prishtine. Mbaroi studimet ne Degėn e letėrsisė dhe te gjuhės shqipe ne Fakultetin e Filolologjisė te Universitetit te Prishtinės. Pas studimeve shtate vite me radhe punoi gazetar ne Programin pėr fėmije te Radiotelevizionit te Prishtinės. Qe nga viti 1993 jeton ne Gjermani. Me shkrime filloi te merret qe nga bankat e shkollės se mesme. Shkruan poezi e proze pėr te rritur e pėr fėmije. Deri me tash i ka botuar dy pėrmbledhje me poezi pėr fėmije: 1. Vogėlushe dhe shtatore
2. Rrėfimet e kalasė se vjetėr
PORTRET LUFTETARI
(Babait)


Gjate jetės se vet beri vetėm dy fotografi
njė pėr letėrnjoftim e nje kur shkoi n`ushtri

Gjate gjashtėdhjetė vjetėve te ti
kishte vetėm njė dashuri
pėr te gjithė:diell-liri.

Ne te dy luftėrat botėrore
ishte luftėtar i lirisė
mbronte gjeografinė e atdheut.

Hone:Si ai askush nuk e pėrdorte maliherin
ne jetėn e vet te vogėl
ne shpirt ujiste nderin.

Para se te vdiste fėmijėve u la porosinė
ne jete-mbi te gjitha te ēmoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:08 pm

EMRI YT-DRITE NE TEMPUJ
(Vėllait tim Behramit i rene
pėr liri ne luftėn e fundit)


Si babai ynė dikur
Ti u bere,vėlla,Flamur.

Me armikun dhemb per dhemb
vertikal,gjithmone ne kembe.

Vecse ca plumba te zi
te pershkuan bri per bri

Per kete vend,per kete Toke
ti e le,vella,nje koke.

Per kete Toke,per nje liri
Emei yt-ne perjetesi.

Neper vite,neper shekuj
Emri yt-drite ne Tempuj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:08 pm

KOHE E LIGE DHE LEHONE

Ne dhome zagushi
poci ta djeg ballin
perjashta furtune
kohe e lige dhe lehone

Sonte mos del nkorzo
mos fol asnje fjale
fjalet i bart era
kohe e lige dhe lehone

Sa e gjate kjo nate
femija pyet prindin:
-Babi kur agon?!
kohe e lige dhe lehone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:09 pm

PYLLI


Ne perralle
nje pyll i rralle

Ia prene deget
mugulloi

Ia prene trupin
prap buloi

Ia prene rrenjet
prap rrenje vuri

Pyll i dendur
me rrenje ne guri

Neper shekuj
Shtize flamuri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:09 pm

RADISHEVES
(Vendlindjes se Shote Galices)

Radisheve
u shtange
apo u krenove
ate nate
kur e percolle Shoten
per ne cete
e duhej ta dregoje
nuse.

Ate nate
nuk u kupezua kenga e cikave
kur ne vend te duvakut te nuserise
ne koke i vure plisin e bardhe
kur ne vend te dhuratave per dasmoret
i dhurove pushken.

Radisheve,
a te dogji flaka e luftes
ty,qe e linde Shoten
dhe ua dhurove maleve per liri
apo te ngrohu
zeri tingellues i Shotes
ne netet e gjata te dimrit.

Radisheve,
ku e ke varrin
e bijes tende kreshnike
vale u frikesove
apo nuk pate vend
nder varre?!

Radisheve,
Cili jemi me krenar
per kete Heroine
ti qe e linde Shoten
dhe ua dhurove maleve
per liri
apo une qe rritem
me kengen e saj
ne gji.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:10 pm

DRENICĖ

Desha te te takoj ne enderr
e te takova ne legjende
Ahmet Delia mprehte
Sopaten
se armiq kishte shume
Azem Bejta
me Daden Shote
buzeqeshnin para shkolle
ne Prekaz
e flisnin
me Tahir Mehen
e me Shaban Polluzhen
Fehmi Lladrovci
bashke me Xheven
thrnin vargje
per ardhmerine
Legjenda me automatik
i rrezonte nje nga nje
ushtaret e armikut
e kendonte...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:10 pm

KU TA GJEJ BLERIMIN


Syte nuk mbyllen e kapaket i rendon gjumi
endrrat kallen flake bregut te nje lumi

Shpresat mbeten peng ne fillim te nje pranvere
lulet ne bulim mos i keput Ylbere

Ku ta gjej blerimin qe ma vodhi vjeshta
si ta mund pikellimin vashe me keta rrjeshta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:11 pm

KATER STINE PA TY


Koha perbirohet ngadale neper stine
agimet pranvarore lindin dashuri
Trendelina ime rritur ne kodrine
endrrat sec mi vodhe dhe ike me to
rendin tash kujtimet neper trotoare

sonte enderroj nje takim te ri
ti do te vijsh e lehte si lule flutur pranvere
ishull lumturie-zemer e gezuar
ne ditet e bardha qe do te vijne pasketaj
enderr mengjesi e gjakut te zgjuar

Prangat le te keputen ne nje dashuri
agimet le te kallen ne shikimin tend
trandu det i gjer per nje pabesi
yll mengjesi ne zemer do lind perseri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:11 pm

MERGIMTAREVE


Varg,varg,varg
Larg,larg-larg
u niset rrugės se harrimit
atdheun e latė pas
valle a do ta gjeni
rrugėn e kthimit
pa ju atdheu
ėshtė jetim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:12 pm

SERVILI


I thane se je i menēur
e ai beri urti
tha: Jam me i menēuri ne bote
e qeshi si fėmije.

I thane se je trim
e ai beri trimėri
vrau dy miza
e plagosi njė Mi.

I thane se je budalla
e quajtėn:Gomar
pėr dėshirėn tuaj tha:
mund te ha dhe bar.

Ter jetėn servil
tere jetėn kokulėt
i duruar si gomar
i urte si njė pule.

I thane cnuk i thane
ter jetėn e shanė
gjersa ndėrroi jete
servili i shkrete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:15 pm

MOS


Mos u bėjė bisht pėr sopatėn
bėju trimit krah pėr shpatėn.

Mos i jep armikut besė
tė zė pritė e s`tė kėrkon ndjesė.

Mos i rri nė ballė tė keqes
mos u bėjė ujk i vetėvetės.

Kėngėn ruaje veē nė zemėr
prapa shpine mos bėjė emėr.

Mos ia vjedh diellit rrezet
do tė mbetesh mallkim pėr brezat.

Besė e nderė ruaji nė gji
mos u mburr kurrė pėr trimėri!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:15 pm

EU YMER ELSHANI

(Poetit Ymer Elshani i rėnė
pėr lirinė e Kosovės)


Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unı nipit
pėrė zogun e plagosur
nė majė tė pipit?!

Eu,Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė mbesės
pėr kėngėn e pakėnduar
dhe mitin e qėndresės?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė plakut
pėr plisin e shpuar
dhe pikat e gjakut?!

Eu,Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė nėnės
pėr rrezet e diellit
dhe dritėn e hėnės?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them Teutės
pėr lotin e syrit
pėr petkun e futės?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė mikut
pėr prakun e mbrojtutr
ballė pėr ballė armikut?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them Tregimit
strofės sė mbetur nė gjysmė
dhe vargut tė pikėllimit?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė gurit
pėr shqipen e qėndisur
nė palė tė flamurit?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė fisit
pėr yllin e ndritur
pėr rrėnjėn e Lisit?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them lirisė
pėr ėndrrat e tua
n`panteonin e pevdekėsisė?!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:16 pm

NE TĖ KEMI DRITĖ NĖ SY

(Babait Asllanit,bashkėluftėtarė
i ēetave tė Shaban Polluzhės)


Gjashtėdhjetı vjet tė ruajtėm nė gji
yll i ndritur pėr liri.

Gjashtėdhjetė vjet tė mbajtėm nė zemėr
pėr njė kėngė e pėr njė emėr.

Gjashtėdhjetė vjet e ca tė tjera
gjersa ēeli lule pranvera.

Gjashtėdhjetė vjet stinė pėr stinė
ne ėndėrronim,baba,lirinė.

Atė liri qė ti me gjak e skuqe
pėr ta bėrė Kosovėn nuse.

Ti baba me besa-besė
nuk e ndaje mendjen nė pjesė.

Me ca shokė me plisa tė bardhė
u bashkuat nė njė aradhė.

Njė aradhė pėr tė mbrojtur prakun
trimave tė rėnė pėr t`u marrė hakun.

Pėr Kosovėn u bėre krushk
dhe pėr te ndeze njė pushkė.

Pushka jote pėr atdhe
ēeli lule dhe pėr ne.

Ēeli lule dhe pėr ty
ne tė kemi dritė nė sy!...

Tash n`Kosovė erdhi liria
ty tė mori historia.

Ajo tė mbanė pėr trim e burrė
qė stuhitė s`tė trembėnė kurrė.

As s`tė tremben as s`tė trembin
n`lapidar ta ruajnė ty emrin!

Emri yt,o babai im
ndrinė si ylli nė agim.

Ndrinė si ylli nė agim
nėpėr shekuj ruan lirinė!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   Wed Dec 24, 2008 5:16 pm

HEJ,VĖLLAI IM

(Vėllait Behramit i rėnė nė luftėn
e fundit pėr lirinė e Kosovės)


Hej vėllai im i miri
me gjuhė e gjak e rrėnjė Iliri!

Hej vėllai im kapedani
me gjuhė e gjak e rrėnjė Dardani!

Hej vėllai im rreze lirie
me gjuhė e gjak e rrėnjė shqiptarie!

Hej vėllai im,o vėllai im
Kosova tė buzėqeshė nė ēdo agim!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
poeti yne DIBRAN DEMAKU
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website