Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 POET TĖ MĖDHENJ

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:48 pm

Poetė tė mėdhenj shqiptarė

F A T M I R T E R Z I U

( Poezia e Fatmir Terziut ėshtė poezi e shpirtit,e ndjenjės sė madhe,poezi e thėllimave dhe e gjerėsive. Vargjet e Fatmirit janė drithėruese dhe drithmojnė. Nė betejat e pėrditshme tė jetės, poezia e Fatmir Terziut, ėshtė poezi e pjekur, e tymosur, kuptimplote. Poezia e Fatmir Terziut ėshtė njė gjak i ri nė letersinė tonė tė bukur )

Nė komunitetin letrar nė internet dhe nėpėr faqe tė revistave dhe forumeve, emri i Fatmir Terziut ėshtė i pranishėm kudo. Asgjė nuk mund tė mos kthehet.Fatmiri jeton dhe bashkėjeton me poezinė, „Ecja e tij nė qelq“ ėshtė njė shqetėsim i madh nė ngushticėn e shpirtit. Pejsazhi poetik i Fatmirit ėshtė i gjerė dhe i thellė. Poeti nuk ndalon,shpėrthen tė gjitha vetmitė qė e rrethojnė. Libri “Ecja nė qelq” i Fatmir Terziut thyen gjithė xhamat qė poeti shpirtin ta prekė kėthjellėt, me duart e tij tė gjelbėrta. Fatmiri ėshtė poet I konsoliduar, dhe I mirėfilltė. Libri “Ecja nė qelq” shprehė qartė urdhėrin hyjnor tė poezisė. I guximshėm si poeti, ai nuk ėshtė I ndikuar nga shtrėngimi I hijeve, apo heshtjet anakronike tė kohės. Nėpėr dallgėt memece tė jetės, aty ku unė bashkėjetoj, poeti qartėson tė bukurėn,tė dhimbshmen, tė pazgjidhurėn.”Ecja nė qelq” ėshtė njė poezi qė tė lė pafjetė,dhe tė drithmon.Ai edhe kur shkruan nė letėr, edhe kur shkruan nė qelq, Fatmiri ka token dhe qiellin e tij, hapėsirėn ku ai vzionon. Libri “Ecja nė qelq” ėshtė njė poezi qė shpie nė tė ardhmen, nė kopshtin me ngjyra tė shpirtit . Fatmiri ėshtė kopėshtar I madh I fjalės poetike. Nė shpirtin e tij prej poeti, Fatmiri ka disa puse nė artin e tij.Krojza nga mė sublimet, prushėza nga mė intimet, motive nga mė tė pėrbashkėtat. Nė poezinė “Koha e njeriut” poeti guximshėm dialogon me kohėn, me dhimbjen,me tė bukurėn. / Kohėn e gozhduam mureve / E futėm nė dosje / nė sirtar e kyēėm…/ iu qepėm… sė prapthi / kohėn qė na kishte grabitur mė parė…/ Kėto dhe qindra vargje tė tjera Fatmirin ( pa e tepruar ) e ngrejnė nė piadestalin e poetėve tė mėdhenj shqiptar. Ecja nė qelq , ėshtė njė kohė e njeriut, njė kohė qė vetėm sa ka filluar. Pėr ta copėtuar atė kohė shprehet poeti, kohės I vumė emra tė hajdutėve tė saj/ dhe thirrėm kohėn si prone e tyre / duke mos e kuptuar se bėnim tė njėjtin faj/. Koha nuk shahet thotė poeti,..koha ka kohėn e saj… shkruan poeti Terziu. Tė bėrit poet nuk ėshtė I lehtė. Kohėn nuk ėshtė vetėm ta ndjesh, por edhe ta shkruash. Sa herė jemi bijė tė kohės, na qėllon tė ulem nė shesh dhe ta ndjejė poezinė, vullkanin qė vlon nė mua. “ Ecja nė qelq “ shprehet Terziu mė lidh me kohėn, me tė fshehtėn e ajrit, dhe zemėrimin e sė bukurės. Asgjė e virgjėr mė s“ fluturon, pa I vėnė njė shenjė, njė gėrvishtje, nga ata qė komandojnė kėtej. Plot ėshtė sheshi I betejave, sheshi I tė kundėrtave, i tė ndryshmėve, i tė pamundshmes.Kjo ėshtė bota jonė,fati qė po e jetojmė.Po e mbylli kėtė ese me njė urim vėllazėror, rrofsh o poet I gjakut tim, rrofsh!..

Rrustem G e c I – Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:50 pm

NĖNA

Natėn e kalova maleve
lule mblodha fushave
nė ullishte u ndodha pa gdhirė
tė kėpusė karakaften, lulen e mirė.

Era e bugaēes, simites sė pjekur
Gjithė natėn s'mu nda
Dy duar mbetėn duke mė pėrkėdhelur
Njė zemėr qė digjej, mall.

Tani fshij sytė si i dehur
Ėndėrrat mė janė vrarė
Mėsova se mbrėmė papandehur
Nėnėn e kisha pasur pranė.
2
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:50 pm

ALFABETI I ECJES SĖ GJATĖ

Agimet na zgjuan
Bereqetin tė korim ugareve, ku
Cicėrimat e zogjve s’pushonin,
Ēelnin lulet erėmira,
Dielli lėshohej pakursim,
Dhimbja harrohej
Era flakte tutje dhe sillte me nxitim
Ėmbėlsinė e nektarit tė stinės, qė
Flakėroi perėndimin, atė buzėnatė
Garantoi ecjen tonė tė gjatė
Gjuhėn e zgjoi nga sepetet, sonduqet e Todhrit
Heshtjes i dha ēmimin
Inatin na tha tė flakim
Jetėn tė jetojmė ndryshe
Kalėruar mbi muzė tė viteve
Lartėsuar nė piedestalin e Njeriut tė Lirė
Llumit larguar
Mendimeve pėrhumbur
Ndryshimeve pėrshtatur
Njeri i njė rruge plot nxitim
Orteqet e tmershme pėr tė sfiduar
Pagėzuar nė Tempullin e Jetės
Qarjen pėr tė harruar
Rilindjen pėr tė parė nė sy
Rrugėve tė nisura hershėm
Stacionuar nė fletė historie
Shpėtuar nga zhdukja
Tani krenarė tė dėshmojnė
Thellė nė potencėn jetike
Universi zbret firmos dėshminė
Vetvetiu na hapen krahėt
Xixėllojnė lotėt ndėr sy.
Xhirimet sapo kanė filksuar kėtė kolorit
Ylberi ngjyrat na ka falė
Zėrat e jetės qė tė fiksojmė
Zhytur nga A-ja tek Zh-ja nė kėtė alfabet tė ecjes sė gjatė. Manastir, 2006
3
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:51 pm

PESA E NJE DERE TE BRAKTISUR

E shihja pėrditė
Shkėlqente, pėrherė
Aty nė atė rrugė
Aty nė atė derė.

E shkruar me dorė
Dukshėm, me kujdes
Mbi kokė njė kurorė
Nė trup; vetėm Pesė.

Pėr ēudi tė gjithė aty shihnin
Mėngjeseve, drekave, darkave
Dhe dukej sikur e piketonin
Me “Pesė”-n e sfilatave.

Ajo ishte vetėm njė pesė
Njė numėr si gjithė numrat
Mbi tė s’kish kaluar njė fshesė
Nė ndryshk, mbytur thumbat.

Pesa e gozhduar nė atė derė
Tashmė kish hyrė nė histori
Dhe pse s’fliste pėr ndonjė vlerė
Dhe pse s’fliste pėr njeri.

Tė vetmit vizitorė
“Pesa” kish tashmė pėrditė:
merimangat thurėse
e njerėzit, qė ia ngulnin sytė.

Tani ajo pesė…
S’ishte mė rrezatore
Kish ndodhur, per besė
Nga braktisja njėrėzore.
4
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:51 pm

JĖTĖ NĖ QELQ

Vėrviten nė ujė
Imitim oqeani, deti, liqeni, lumi
Pa dallgė, pa bujė
Jetė akuariumi.

Ushqim sa tė mund
Zhytur nėn qelq
Pa llucė nė tubė
“S’heqin aspak keq”!

Jetė aquariumi,
Biznes me peshq
Ē’ka oqeani, deti, liqeni, lumi
T’a sheh syri nėn qelq.

Mijėra sy takohen
Aty nė ēast mbi peshq
Dhe pse s’dinė tė ankohen
Ėshtė jetė nė qelq!
5
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:52 pm

SHKRUAR NĖ QELQ

Dy frymėmarrės u deklaruan tė humbur
I pari, u shumėfishua rrugėve me letėr
I dyti, u shfaq pėr ca minuta pėr fat tė keq
Nė ekranin e ngushtė e tė ftohtė, nė qelq.

I pari, njė maēok zeshkan
Nga pronarė tė majmė
I dyti, vetėm 18-vjeē djalė
Me nėnė e me babė.

Maēoku kish humbur para njė ore
Diku nė njė rrugicė nė Londėr
Djaloshi s’dihej prej sa vitesh
Kish veē emrin, zhgaravitur nė fletore.

500 stėrlina pėr tė gjetur macokun
Afronin ne kėmbim pronarėt
Asnjė grosh pėr njeriun
Veē ca dosjeve qė mbushnin sirtarėt.

“Kėpucėt e shqyera
Filmuar nė trotuar…”
Kaq u tha pėr njeriun
Kush mund t’a ketė parė?

Pėr macen, maēokun
Raporti s’kish mbarim
S’e qesja kish vluar
S’e puna ish aferim.

Minutat mbaruan
Aty nė ekranin e qelqtė
Aty ku dy frymėmarrėsit u deklaruan
Si tė humbur pėrjetė.

6
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:52 pm

XHAMLLĖKU

Me orė,
me ditė,
ēdo dy javė
e prisnim atė ēast!

E prisnim,
tė firmosnim,
tė nėnshkruanim
borderonė.

E prisnim,
Pesėmbėdhjetėditėshin
E prisnim,
si fėmijėn e parė
gjithė javėn shtrėngonim rripin
qė atė ditė;
tė njomnim edhe fytin.

Dhe ishte kėshtu
Jo nga bollėku;
Por se rrogat dhe birra
Vinin tek Xhamllėku.

Ah, ajo ditė,
ai ēast,
ajo minutė
Aty nė lulishten errėmirė
Njohur si ODESA
Ah, ai ēast
ajo ditė,
ajo minutė
Kur pesėmbėdhjetėditėshit
Pėr njė sekondė i binte fshesa…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:52 pm

DASHURIA

Dalldisje mes njė rruge tė stisur
Aventura e syve tė ka ēuar
Sinonimin e njė jete tė re pėr tė nisur
Hutimin e ēastit pėr t’a harruar.
Urdhėr I papritur i ndjesisė sė brendshme
Rrugėtimin e saponisur t’a stis
I yti shpėrthim tejfundoset
Atje ku pikėtakimi retinor bitis.

8
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:56 pm

ECJE NE QELQ

Bukė,
Ujė,
Dritė
Deri … dhe ēokollata.

Shkurt; plot ushqim!

Komoditet,
Fantazi,
Argėtim.

Troē:
Jetė ndryshe, plot “pėrkushtim”!

Ndodh diku, nė njė kubik tė qelqtė
Nė njė ambient pėrrallor, gatuar me kujdes
Ku jetė minjsh “sakrifikohet” pėr fėmijėt, pėr pleqtė…
Nėn etiketėn shkencore: EKSPERIMENT!

Njėmijė bluza tė bardha vėrtiten
Shėnojnė orėt, ditėt, javėt, muajt, vitet
Aty ku ca frymė miushash shuhen
Qė njė miush eksperimental tė rritet.

Ata, miushat vetėm ecin
Ecin dhe ecin pa tė keq
“Argėtohen, rrokullisen, derisa ngecin
Nė ecjen miushe, tė pafund nė qelq.

9
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:57 pm

NJĖSUAR ME QELQIN

S’mu nda nga sytė ekrani
Njė muaj me tė u bėra palė
Teksa qėndroja shtrirė tek shtrati
Nga dhimbjet e kėmbės sė vrarė.

Sytė nė fakt mė mbetėn nė qelq
Gjithė ditėn nga dritarja kundronin
Vetėm kur ndihesha mė keq
Pėr ca ēaste qetėsinė mė afronin.

Shpeshherė nė fakt ato raste
Vetvetiu bėhesha si qelq
Kur dikush temperaturėn m’a maste
Termometri ngrinte pėr dreq!

Unė padashur isha njėsuar me qelqin
I ftohtė, delikat e ku di unė
Tė tjerrėt nėn dhėmbė qeshnin
Edhe pse e dija se mė donin shumė.

S’mė kish qėlluar kėshtu kurrė
Qė dhimbja therrėse pėr dreq
Tė shndėrronte nė fėmijė njė burrė
E t’a bėnte thjesht njė qelq.

10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:57 pm

LULJA DHE FLUTURA

Imazhet shfaqi njė flutur
Pushoi nė ekran
Qėndisur, flatrahapur
Filmuar mes lulesh nė mal.

Magjishėm pėrhumba mė tutje
S’kish ngopje me tė bukurėn
Lulet ishin lule
Shtonin nur bashkė me fluturėn.

Pastaj flutura natyrshėm
Hapi flatrat fluturoi
Dhe la tė shtriqej lirshėm
Bukuroshen ku qėndroi.

Imazhet ndryshuan papritur
Aty mes luleve nė mal
“Lulja e fluturės” brezkėputur
Mbi tė njė krimb kish ndal.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:58 pm

DAVID BLAINE

Njė kub qelqi nėn urė
Mu nė mes tė Londrės
Brenda njė burrė
Pėr “thyerje rekord tė botės”.

Emri: David Blaine
Shkruar nė qelq
“Do tė jetoj 40 ditė
Brenda pa tė keq”.

Njėrėz tė ndryshėm
Vėzhgonin mbi tė
Kalonin natyrshėm
Nuk bėnin zė.

Kubi I qelqtė
Ish pėr tė shtėpia
Ai si njė petė
Rrojti nga magjia?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:59 pm

ORA

Tik-tak dhe prapė tak e tik
24 orė lėviz papushim
numėron ēdo sekondė, ēdo dekik
aty prapa xhamit, papėrtim.

Monotone deri nė rutinė
Puna e saj ėshtė cituar
Gjithė mėkatet mban mbi shpinė
Kur koha teknikisht i ka fluturuar.

13
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:59 pm

SHPĖRNGULJE STINORE

Herė si elektroda saldimi
Herė si tufa flokėsh tė krehura
Lėshohen me vrull nga qielli
Mbi njė pemė, mbi gjethet e saj tė mbetura.

Pastaj rretė i mbėshtjellin plotėsisht
I pėrplasin nė qiell si mbi qelq
Nė kėtė shpėrngulje stinore ku forcėrisht
Natyra i ngre nervat pėr fat tė keq.

Enkas njė rrėnkim inatēor nga qielli
Zbret diagonal gjetkė
Si njė lėmsh i vogėl dielli
Duket sikur marrin flakė rretė.

Nė shesh njė statujė e ftohtė
Dorėngritur bėn me gisht
Andej prapa xhamave ku bėn ngrohtė,
Aty ku festohet marrėzisht.

Xhamat lotojnė nėn avull
Neonėt larmojnė mbi mėndafsh
Fusha tėrrėsisht e bardhė, akull
Hapėsirrė pambarim, e rrafshtė.

Njė cicėrrimtar shfaqet i hutuar
Nėn gėmushėn plisėbardhė
Zhgrytet pastaj pėr tė rrėmuar
Ushqimin e tij ngadalė.

Pema nė rolin e dėshmitarit
Vėzhgon dremitqare, e qetė
Habitet me rolin e “shndėrimtarit”
Si beson as syve tė vet!

14
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:00 pm

KOHA E NJERIUT

Kohėn e gozhduam mureve
E futėm nė dosje
E kyēėm nė sirtare,
sonduqe
E flijuam stendave,
muzeumeve
Nė parcela,
kėnde
e qoshe
Si kohė blu,
laramane,
rozė,
apo tė kuqe.

Iu qepėm kohės sė prapthi
Kohės qė na e kishin grabitur mė parė
Si dema tė urritur kur dalin nga vathi
Pėr ta copėtuar u vumė nė garė.

I vumė Kohės, emrat e hajdutėve tė saj
Dhe e thirėm kohėn si pronė tė tyre
S’e kuptonim se bėnim tė njėjtin faj
S’e kuptonim se kishim rivrarė Kohėn.

Koha nuk shahet, thotė populli
“Koha ėshtė flori”
Ajo ėshtė Tempulli
Ku filli i jetės bėhet fli.

Koha s’ėshtė kohė zborresh, eksperimentesh
Koha s’do emra njėrėzish, ndodhish
Koha ka kohėn e saj
Ajo ėshtė udhėrrėfim i jetės
Koha ka veē njė emėr
Nė gur,
mermer
a letėr
Ajo ėshtė Kohė!

I jemi ngjizur Kohės!
Instrument i njė kompleksi nė lėvizje
I jemi mirėnjohės Kohės;
se u kujtua tė na bėjė pėr vete,
nė rrugėn e Kombeve
nė rrugėn e mundit dhe djersės
aty ku ne ishim vėrtet e “Kohės Pjesėz”
viteve,
shekujve,
moteve.

Ne tani i betohemi Kohės!
Si bij tė vėrtetė tė Tokės
Ne tani i jemi vėrtet mirrėnjohės
se s’ka mė “tė ngrihen kėmbėt ti bien kokės”,
se shtegu s’ka mė parantesė
se filloi tė kuptohet jeta
se s’ka mė sllogan ‘mbėshtetje nė forcat e veta”
se ėshtė nė modė,
kjo kohė,
kjo jetesė.
Ne kemi filluar ecjen pėr tė kapur Kohėn.

Ne qė kemi marrė rrudhat e saj,
S’ecim mė me rrymėn qė na rrėmben.
Por me aromėn qė na pėshtjellė nė vetvete
Me atė qė na sheh me syrin e mirė.

Iku ajo kohė kur trembeshim nga Koha,
Kur kohėn e shihnim nė fletėrrufe
Kur kohėn e krahasonim me Fillin e Kuq
Kur, kurrė s’i pėlqenim Kohės njė huq.


Jemi mėsuar tani me kohėrat.
Se dimė tė zgjedhim mė nė fund Kohėn!

Iku koha kur i largoheshim Kohės
U zhduk ajo fėlliqėsi nga sytė e Botės
Ē’kusur kishim ne
Tė masnim kėmbėt me shpejtėsinė e rrotės
Iku pėr turp ajo Kohė.

Ecim ndoshta prapė jo me njė hap me tė
S’dihet sa kohė duhet tė kapim Kohėn
Ecim nė njė rrugė me tė
Ecim dhe sėrrish larg Botės.

Trenat modernė ndalen pranė kėmbėve tanė
Fluturimin e ndalim pranė Vatikanit
OKB-sė,
Europės e ku di unė
E flakėm tej gjuhėn e shejtanit
Jemi bijtė e Kohės
Jemi OK-ej!

Na qėllon tė shtrėngojmė duart me nėnėn Mbretėreshė
Sallave mondane tė Londrės
Neve, bijve tė njė kohe eksperiment
Na qėllon tė ulemi nė njė shesh
Me atė qė e shihnim armik tė pabesė
Dhe na vjen pėr tė qeshė
Dhe lot na shpėtojnė, pėr besė.

Takojmė “armiqtė” tanė gjysėmshekullorė nė zyra
Vallėzojmė shqiptarēe dhe moderne nėpėr dasma
Nė shkolla,
universitete,
fabrika,
nė rrugė
Flasim,
qeshim,
dashurohemi lirshėm
Ah, sa ndryshim qė koha nga koha paska
S’i s’e kuptuam mė parė kėtė punė.


Vallė pse i largoheshim Kohės?
Pse i frikėsoheshim Botės ku jetojmė?
Kohėn pėrbuznim pakuptim
Kur ajo na thėrriste nė rrugėn e saj
Kur ne s’i lamė gjė pa sharrė
Kur ajo prapė durimtare
qante dhe qeshte me ne, pastaj
Ne ishim dhe mbetėm ata qė ishim
Kurban i njė ēmendurie peshqesh
Kohėn braktisėm me faj e pa faj
Kurrė s’i vumė kokės gishtin
Qė Bota mos tė sillej orbitale rreth nesh.

Dikush tani kujton “vaporat”
E atij viti qė lėvizi akrepat e ndalė
Dikush fluturimin,
udhėtimin,
rrugėtimin e gjatė
Strofkave moderne,
pėrpirėse deri nė infinit
Pakkush integrimin,
mundimin ditė e natė
“Ishte i tillė ai muaj, i tillė ai vit”
Koha ecėn dhe s’ka kohė tė dėgjojė
Mėkatin tonė, vetlargimin tonė
Ne tani vetėm duhet tė turremi atė pėr t’a kapė
S’ka kohė pėr tė shkuarėn
S’ka kohė pėr tė sharrė!

Ėshtė kohė e vėshtirė vėrtet kjo kohė or vėlla
E lodhshme,
E gjatė
Jo si gjithė kohėrat
Ėshtė e tė gjithėve kjo kohė, o njėrėz
Dhe jo kohė “pėr tė nėnės e pėr tė njerkės”
Ėshtė Koha e shekullit tė ri
Koha qė na dha krahė
Na dha shance
Na dha Liri dhe Pavarėsi,
Ėshtė Koha jote o Njeri!

15
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:01 pm

MESAZH TRIMIT
(Kushtuar Agim Ramadanit)


Njė fjalė e shtrenjtė, e paharruar
Ngulitur nė shtallba muri, qė shembet
Njė gur kohėsh i flakėruar
Nė piramidėn-kufitare Kosharė, prehet.

Njė penė, dy duar, njė mall
Pikturojnė nė qiellin e pastėr
Njė tufė rresh ikin me vrap
Tė sfiduar nga Moti i Qashtėr.

Rrugės sė moēme kėngėt, poezitė
Garojnė drejt Gjilanit
T’i bėjnė Katanės sfidė,
T’i ēojnė Mesazhin trimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:01 pm

ELBASAN

Elbasan!
Aty ku dhimbja,
malli,
dashuria,

Pikėtakohen,
Refrenin e jetės pėr tė nisur
Aty ku dy sy tė qeshur
Modelojnė ėndėrra, dėshira
Aty ku dy duar mbetėn duke qėndisur,
Bukurinė pėrrallore qė ka natyra.

Kohėn ke humbur shėtitoreve
Muajt, vitet tė kanė shkarė
Gjuha ngatėrruar auditoreve
Tani shqipja tė duket “e vrarė”.

Shkon takon Kristoforidhin
Abetaren pėr t’ia parė
Dhe s’di ku t’a zėsh fillin
Lotė nga sytė tė kanė shkarė.

Ngre sytė vėzhgon dhe s’ngopesh
Ndėrtime tė reja anembanė
Pastaj duket se qetėsohesh
Kur dhjetra miq tė vijnė pranė.

Njė kėngė e moēme dėgjohet
Nė heshtje dirigjon kumurinė, bilbilin
Njė tingull violine vjen e largohet
Je ndodhur pranė Myzyrit.

Elbasan!
Aty ku mijėra vetė turren
Tė kėpusin Karakaften,
Lulen e radhė
Aty ku zemrat kėnaqen
Vetėm duke parė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:02 pm

NGROHJA GLOBALE

Njeriu u tėrbua nga moti
Djersėt i kullojnė si pėrrenj
Temperaturat s’janė mė si qėmoti
Detet gati tė kapėrcejnė.

Akujt veriu po tret
Oqeani gati s’pėlcet
Uji fryhet s’ka mė det
Ku-ku vaj medet.

Moti u “ēmend”!
Alarmi u dha,
u shkrua,
u shpėrnda.

Mureve pankarta
Rrugėve fletushka
Pemėt pa gjethe
Malet pa guna
Fushat buzėplasur
Lumenj tė inatosur
Alarmi, s’ka tė sosur.

Burrat u mblodhėn nė Kioto, Afrikė, Francė
Alarmit i mėshuan nė sallė
E bėnė Kiamet!

Aty u tha se motin njeriu e turbulloi
Dhe fajin pėr kėtė e ka ai vet
Por zor s’e njeriu pranoi
S’e ai ėshtė shkaktari i vėrtet.

Burrat mbaruan sė foluri
Fjala pėr Motin s’pushon
Njeriu prapė si qėmoti
Ende mėkatin s’pranon.

18
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:02 pm

MBRETĖRESHA NORĖ

E vogla lozanjare,
Vogėlushja Norė
Turret, s’lodhet fare
Mbledh lule me dorė.

Eja kėtu moj Norė
Mami i thėrret
Lulet t’i bėjmė kurrorė
Tė dukesh Mbretėreshė.

Ēamarokja pėrhumbet
Mė tutje nė lėndinė
Aty ku lėshojnė lulet
Erė trėndėlinė.

Shpejt kėtu moj Norė
Mami pėrsėrit
I bėn shenjė me dorė
Ėshtė kohė pėr tė ik.

Erdha, mami, edhe pak
Norė e Vogėl kthen
Dhe fap, fytyrėskuqur flakė
Para mamit vjen.

Mami i tund kokėn
Pėr vonesėn e saj
Ajo zė i puth dorėn
E zėnė nė faj.

Pastaj tė dy qeshin
Tufa lulesh nė dorė
Pak ftohtė, trikot veshin
Nxitojnė tė bėjnė kurorė.

E dua si tė Mbretėreshės
Mamit i thotė nė vesh
S’dua tė mė qeshėsh
Kur nė kokė t’a ngjesh.

Pastaj nėnė e bij
Humbin nė proces
Lulet venė e vinė
Njėra jep e tjetra merr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:03 pm

DHIMBJA QĖ VRET

Tymi ikėn e ikėn
Fluturon me vrap
Ia ka zjarrit frikėn
Qė i turret t’a kap.

Nė zjarr njė enė balte
Mbushur me grosh
Pranė lahet njė mace
Njė plak nė qosh.

Trarė mbi krye
Pėshjellje merimangash
Njė “radio” fryhet
Mirėqenie… jargash!

Zėri nga pėrjashta
Hyn nga ēdo anė
Ēatisė i fluturon kashta
Muret s’kanė suvanė.

Pastaj njė fėmijė
Ngatėrron valė me radion
Qan nė tė tijėn
Kėrkon ēokollatėn.

Komshiu ngjitur, pranė
Nxehet me Satelitin
Saēin dot s’e mban
Shan e mallkon vetin.

Zjarri ėshtė shuar
Vetėm groshė nė enė
Kruspull kėmbė e duar
Nė qosh plaku ka ngel.

Macja nis mjaullimėn
Kėrcen mur mė mur
E para lėshon gjėmėn
“Iku njė njeri, njė burrė!”

Kėmbana ka nisur
Zhurmėn papushim
Kurkush s’ka pikasur
S’e u shua njė frymė.

Vetėm qielli pėrlotet
Fryn e fryn retė
Njė amanet qė s’tretet
Njė dhimbje qė vret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:03 pm

NJĖ LIGAVEC

Mbi njė gastare
Mbi njė qelq
Zvarritet ngadalė
Njė ligavec.

Shtriqet forcėrisht
Jargat lė nė qelq
Vuan marrėzisht
I shkreti ligavec.

Pėrballet e pėrballet
Ec edhe ngec
Askush s’ia di hallet
Tė mjerrit ligavec.

Pastaj se di as vet
Rrėshqet mė prapa
Aty ku mbi qelq
Kėmbėkryq ėshtė ulur vapa.

Ecje e vėshtirė
Kjo ecje nė qelq
S’bėn fare pėrjashtim
As pėr njė ligavec.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:03 pm

NATYRSHĖM

U shemb qielli
Derdhi rrėketė
U mbyt toka nėn ujė
Kudo veē det.

Pastaj doli dielli
Lėshoi rrezet e vet
Ujin avulloi
Formoi prapė retė.

22
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:10 pm

ECJA NJĖRĖZORE

Vėzhgoj lėvizjen njėrėzore
Lėvizjen normale gjithėmoshore
Tentoj t’a pėrkthej
Diku nė njė fletore
Me njė fjalė tė vetme
Thjesht me dy rrokje,
Me fjalėn: ECJE!

Ecje!
Rrugėtim vitesh, shekujsh
Pragje kaluar
Fiksuar rrugėsh
Skicuar tempujsh
Strukur nė memorje
Ecja njėrėzore.

23
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:10 pm

GJUHA E HESHTJES

Heshtjes ia zbulova gjuhėn
Padashje nė heshtje
Mėsova gėrmat e saj
Gatova alfabetin e heshtjes.

Hyra brenda saj tinėz
T’i mėsoja mė tej gjuhėn
Zakonet, doket
T’i fiksoja ngjyrėn
T’i kopjoja modėn, flokėt.

Imitova me kujdes pastaj
Pa zhurmė, pa fjalė
Ē’do huq tė saj
Me tė isha bėrė palė.

Dhe ju, o njėrėz
Nė doni kodin e heshtjes
Hyni brenda saj tinėz
Ndaloni frymėn e urrejtjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:11 pm

PUNĖ RRESH

Retė u mblodhėn kokė mė kokė
Kala tė fuqishme ndėrtuan nė Qiell
Ftohtė dhe vetėm ftohtė mbi Tokė
S’kalonte njė rreze diell.

Por rretė harruan
Bėnin kot inat
Vetveten sakrifikuan
Nga rrezet gati s’morėn flakė.

Tani sa herė retė shfaqen
Si shkrepa e fortifikata
Bimėt, lulet freskohen
Nga shiu qė bie mbi ta.

25
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POET TĖ MĖDHENJ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website