Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 poema nga RRUSTEM GECI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:37 pm

24 poemaK O S O V Ė S

Populli, populli , ėshtė kala

Ai ndėrton e shemb mynxyrė

Tokėn e bukėn po ia shkele

Ai me d u a r e ngre lirinė

Populli, populli ėshtė u r t i a

Mendja e tij gjithė ndėrton

Populli , populli kur flauton

Kush mė bukur nuk kėndon

G j e n i e popullit ėshtė liria

Gjenia e tij ēdo herė krijon

Me tė bukurėn pemė tė jetės

Ai ecėn e kurrė s“ ndalon

Populli , populli , ėshtė kala

Ai ndėrton e shemb mynxyrė

Tokėn e bukėn po ia shkele

Ai merr pushkėn e lufton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:38 pm

E M B L E M Ė

Unė jam ai i dėnuari

ai burgosuri, ai trimi

ai i plagosuri pėr liri

qė njė jetė tė t ė r ė

isha nė luftė e beteja

Unė jam ai bandilli

ai shkruesi i trakteve

ai ilegalisti i shkathėt

ai qė i mbaja parullat

“ Kosova Republikė ”

Unė jam ai profesori

ai i bukuri i rrugėve

ai poeti i trazimeve

qė me studentėt trima

i ramė grusht armikut;

Unė jam ai i dėnuari

ai i bukuri i UĒK-sė

ai piktori i emblemės

ai, i dashuruari i lirisė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:38 pm

T R E P Ē ANė Trepēė ėshtė palca jonė

qenia qė tė ardhmen ma cakton

le tė ēmenden gjithė perenditė

Trepēa Iliriane nuk mė mohon!

Nė tė dielat e arit dhe t“argjendit

nė tė hėnat e shiut dhe metaleve

u vetlind p l u m b i dhe zinku

dhe kristalet e bukura tė Trepēės

Hapeni ballinat e faqeve tė tokės

tė shihni feldspathet,...manganin

nė tė reshurat...mes vullkaneve

u vetlind , Trepēėn dhe OpaliQahet hėngjilli, floriri i t o k ė s

qahet h u m u s i..a r g j i l i blu

me gjunj tė natės m“i bien tokės

qahen pemėt pėr degėt kėrcu!..Fol gjuhė e lashtė e kėsaj toke

Trepēa e Kosovės prindin e di

Nė Trepēė Kosova ka njė emėr

Mėmė e baba ia quajnė, Shqipėri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:39 pm

ZĖRI PRESHEVĖS

N g r i t e m i tė bashkohemi

Ngritemi tė n d ė r t o j m ė

ngritemi tė bėjmė mė shumė

Ngritemi se jemi K o s o v ė

Si tė jetojmė nėn terr tė huaj

nėn duart e tė pėrgjakurit

me drejtėsinė e tė padrejtit

me shtetin qė mė n d j e kNė kėtė tokė me Preshevė

Unė kam varret e stėrmoēme

tė rėnėt e tė gjitha kohrave

kėngėt e tė gjitha betejave

O ti qė flet krejt ndryshe

K o s o v ė ėshtė emri im

Kosovė ėshtė g j a k u im

Kosovė ėshtė Presheva, hej!...

-------------------------------------------Diell o shpirt nxito pa h ė n ė

gjysmėn nėna i kam m“ atanė TRIMIT POPULL

Gjethet gjakut nuk i bien

Deri sa tė ketė diell e zot

Gjethet gjakut nuk i bien

Pa u tharė rrėnja nė tokė

Diell o diell, tė keqen mėma

Natė ėshtė s“ ndrit as hėna

Nė kėtė vend sa terri vret

Vret pusia e hyqmi vret!Kjo pushkė e bukur si vajzė

ka sytė tė kaltėrt nėn qiell

Kjo pushkė e bukur si vajzė

ka emrin : Kosovė e l i r ė!Bėmė mars,.bėmė dhe prill

u mbush toka plot me trima

O Kosovė , o vend me a r

dora dorės i jep tė mbarė

2 )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:40 pm

nė burg
kam burrin edhe djalin

nė burg kam motrėn dhe vėllain

Mbahu o mėmė, se ka mynxyrė

veē me luftė bėhemi tė l i r ė

Edi me shokė thyen burgun;

unė puth babin, ti puth burrin

Gjethet g j a k u t nuk i bien

deri sa tė ketė d i e l l e zot

gjethet g j a k u t nuk i bien

as kur z e m r a qanė me lot

Fol Kosovė, Kosovė Dardane

Fol K o s o v ė , o zė f l o r i

qė ta f i t o j m ė kėtė l i r i

bėmė shumė luftė tė marrim ty!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:40 pm

A R T I Y N Ė

Poeti ynė, populli

poezitė e tij tė para

i shkroi nė gur, nė dru

nė rėrėn e butė tė lumit

nė fletėt e dushkut tė ri

nė hėnė e vendlindjes

Poezitė e poetit popull

shkruar nė faqe tė gurit

edhe pas 2 mijė vjetėsh

I gjejmė nė Tėnovc

janė tė lexueshme, dhe

m r e k u l l o j n ė ;

“Kroi, biri im , mos qaj

unė isha tek ju, dhe ti

do vish te unė ; por,

deri sa tė vije ajo ditė

mos mbaj zi pėr mua

po jeto jetėn tėnde!..”

Kjo poezi e bukur

e poetit popull

ėshtė nga Tėrnovci

i Peonisė iliriote
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:41 pm

Lulja e ManastiritJetojmė nė tė njėtėn kohė

nėn tė njėjtin qiell me yje

ku e bukura dhe i bukuri

dihatin me tė njėjtėn frymė

Jetojmė nė tė njėjtėn kohė

ku valė tė ashpra tė jetės

thyhen nėpėr kundėrthėnie

dhe shpėrndahen qyteteve

Jetojmė nė tė njėjtėn kohė

me tė njėjtėn etje tė shpirtit

ku koha ėshtė krejt pakėz

pėr tė krijuar mė shumė

Jetojmė nė tė njėjtėn kohė

Me tė njėjtin gjak tė kohės

Ku l i d h ja e shkronjave

Ngre zėrin e pėrbashkimit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:42 pm

PRITJA GJENIUT

Ku ėshtė fshehur gjeniu

Ai qė f l e t si populli

Ai qė qan si p o p u l l i

Ai qė di tė kėndoj si ai

Ku ėshtė fshehur gjeniu

Pyesin n ė n a t,baballarėt

Gratė e veja,fėmijėt jetim

Pyetė e gjithė K o s o v aKu ėshtė fshehur gjeniu

Ai mė i bukuri i kėngėve

Ai mė i bukuri i betejave

Ai mė i bukuri i fitoreve

Ku ėshtė fshehur gjeniu

Mė i gjakshmi dhimbjeve

Pyetė vullneti i popullit

Pret vullneti i popullit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:43 pm

ARVANITĖT

Unė flas gjuhėn shqipe

i pat thėnė mikut tė tij

Aristidh Kolia- Arvaniti

para se grekėt ta vrisnin

Asgjė nuk ka mbaruar

mė duhen 4 shekuj jetė

pėr ta kthyer mbarė, tė

kaluarėn tonė tė shkelur

Nėn kėtė qiell g r e q i e

tė tė vėrtetave pėrmbys

kėrkoj borxhin e gjakut

gjakun tim tė ardhshėm

Homeri shkruante shqip

nė shqipen e pellazgėve

unė vetė e kam lexuar

nė pellazgjisht, Odisenė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:44 pm

Kulla e Martirit

Kryengritėsit, Tahir Mehaj

Ėshtė ndal dielli mbi Prekaz

E ka vu b u z ė n nė gaz

Nė “Drenicė s“hyhet me sy

Tahir Meha vėzhgon n“dylbi

Ushtria e serbit po vjen zih

Vjen me tanke e me ushtri

Duan tė gjallė lirinė me lidh

Po qėndresa udhėn s“ mbyll

Tahir Meha njė dardaniot

Pushka ime s“ flet veē sot

Plumbi i tij vret njė Dodek

S“jepet kulla unė pa vdekė

Plumbi dytė vret njė Millan

Vetė mė hyri ai qen nishan

Pikė e gjakut ku ka ra, pemė

e tokės kurrė s“ ėshtė tha!

2 )

Nebih Meha thėrret Tahir

Tė lumtė dora o im bir

Vret T a h i r i dyzet armiq

Ne nė luftė nuk jemi tė liq

Ka dalė dielli mbi Prekaz

Tahir Meha po qesh me gaz

Babė e bir ngrehin njė kėngė

Babė e bir vrasin njė gjėmė

Tė lumtė zemra o azgan

Kėshtu luftohet pėr vatan

Ndal o serb o serbomadh

Kthehu prapa nga ke ardhė

Qysh kur ishte pellazgjia

Unė jam (kėtu) n“tokat e mia

Tahir Meha pushkėn mbush

Zjarri e do tė ketė pak prush!..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:45 pm

I burgosuri i idesė

Me fuqinė e sė vėrtetės

dhe tė kundėrtave tė tjera

unė k ė r k o j ndryshimin

pėrroin qė dashuron lumin

I ndodhur nė kėtė rrethim

goditem nga valė tė ashpra

nga pėrsėritjet monotone

tė zotėrinjve tė prangave

Me kėtė mendim qė kam

gjerėsia mė vjen e ngushtė

thėllima mė vjen e cekėt

dhe largėsia e turbulltė

Sa herė i hyj ndryshimit

dhe tė kundėrtave tė tjera

duken tė fortėt e kėsaj bote

tek shtyjnė njėri - tetri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:45 pm

PLAGĖT E NUSEVEAtė natė nė T o p p o n i c ė

vetėm terri ishte me bollėk

ishte vranėt, binte shi, ftohtė

ne ishim mė tė pambrojturat

( n u s e sapo tė martuara)

burrat tanė ishin ushtarė nė

nė Bosne, Kroaci e Slloveni

Ne ishim nuse tė reja,lehona

tė bukura dhe shtatėzėna, tė

pashme.Ujku berret i zgjedh

ajo natė e arrestit u shoftė

fshati fqinj neve na dhunoi

njerėzit e tyre na poshtėruan

ēdo gjė ndodhi nė mesnatė

ne s“ishim njė, as dy, por 33

n u s e,... tė posamartuara

tė bukura s“i ka dashtė zoti

se pėr ato plagė mbi nuset

edhe mureve u vinte keq
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:46 pm

PIKAGJAKU

Ti qė puth buzėt e mia

qė mė josh e pėrqafon

ti je mė e dashura ime

mbrėmja ime e bukur

Ca pika gjak nė duar

ca pika gjak nė gur

m“u dukėn tė etshme

tek mbahesha pėr mur

I plagosur nė betejė

unė ndjehesha i gjallė

pėr m u r i mbahesha

tė mos bie nė varr!

Nėn atė qiell tė grisur

me eshkė e me uror

ca pika gjak nė gur

me gjak u bėnė flamur!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:47 pm

Ismail K a d a r e

Mė i thelli , mė a f ė r t i

Mė i dituri , mė fisniku

Mė gjeniu, mė shpėrthyesi

Mė sublimi dhe mė poeti

Mes Eskilit e Shekspirit

I dha gjak shqipes sonė

Nė mes Dantes e Borhesit

Mė poeti dhe shkrimtari

Nė mes yjeve i vetmi yll

Nė mes detit dallga vetė

Para Romės e pas Romės

Iks izmave i vure gomėn

I s m a i l i plot imazheve

Ti je bėma e artit tonė

Pėr gjithė jetėt ti do jesh

Mė gjeniu i kohės sonė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:48 pm

H I M N I B L U

Ē“ėshtė ky flamur i huaj

nė direkun e shtėpisė

mos r r o t a e historisė

qė unė duhet ta b a r t

Ē“ėshtė ky flamur i huaj

i kujtoj tė vrarėt e mi

tė vrarėt nėpėr beteja

tė vrarėt nėpėr mėrgime

Ē“ėshtė ky flamur i huaj

qė unė duhet ta bart

pėr hir tė A h t i s a r i t

dhe k a r r o c ė s sė tij

Ē“ėshtė ky flamur i huaj

me h y m ė n e pa fjalė

ėshtė gjysėm b e t e j a

pėr tė vazhduar nė fitore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:48 pm

RRINI KĖTU

Rrini kėtu mos u largoni

shumė jemi degėdisur

atdheu shih s“i po qanė

nuset na gjuajnė me lot

Rrini kėtu mos u largoni

Mos u bėni tė t j e r ė

vendi huaj ėshtė i huaj

pėr asgjė s“na bėn nder

Rrini kėtu mos u largoni

bota huaj s“ ėshtė flori

dheu i huaj flet ndryshe

ai do g j u h ė n tė tij

Rrini kėtu mos u largoni

shumė jemi degėdisur

rrini kėtu mos u largoni

mėrgimi shtjenė me lot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:50 pm

Prushėza poetike1 )

Nė tė drejtėn e fjalės

arti s ' ėshtė gjithėfuqia

por shpalon tė vėrtetėn

dhimbjen e sė ėmbles

2 )

Krejt brenda v e t e s

zemėrimi i bie daulles

trishtimi i bie kitares

liria njė kėnge me vaj

3 )

Plot gjėra e gjėsende

D i g j e n nė thėllimė

Nė lumej tė a s h p ė r

Tė ndjenjės dhe sopirti


4 )

Nė moshėn 58 vjeēare

58 vjeē kam kujtesėn

58 jeēe i kam hallet

58 vjeē kam imazhin

5 )

Ēasti i parė i krijimit

ishte moment sublim

qė mė mori me vete

Nė tė gjitha proceset

6 )

E puthura mė e bukur

mbetet e puthura qė qesh

e puthura qė kremton

e puthura qė e s h t o n


7 )

Qe njė natė me hėnė

Kur unė ty tė prisnja

Kur ti mua mė prisnje

Kur ne pėrqafoheshim

8 )

Sa herė sisat i fshehi

nė sisoret e mia

miqtė e mi m'i gjejnė

Dhe m' i duan shumė

9 )

Zemrės qė dashuron

Mos i kundėrshto

Vendimeve tė saja

Nuk i dilet pėrpara


10 )

O sy i bukur i jetės

t“i qė sheh gjithēka

tregomė , ē“ bėre sot

me cilėn tė bukur ishe

11 )

Fati na ka zvogėluar

me “bujtės” tė huaj

me“bujtės”gjithėfare

Me “bujtės” tė tjerė

12 )

Dhimbjet e pazgjidhura

dhe vuajtjet e pafjetura

nuk sjellin lajme koti

po vlimet e shpėrthime13 )

Poezia nuk di tė jepet

as kur atė e pėrgjakin

Ose e nėpėrkėmbin

Di k t a t u r a tė egra

14 )

Ēdo qytetar i yni

I a f t ė dhe patriot

Ka detyrė dhe nder

T“i dalė zot atdheut

15 )

Hyr nė qiellin tim

nė pemishtet e mia

se kėtu ka rėnė vera

e tė gjitha frutave


16 )

Nė brendi tė pavetėdijes

ku ngjizet e b u k u r a

e ndieja tė magjishmen

dridhjen e barit nė erė

17 )

Me skllevėr tė shtypur

dhe popuj tė shtypur

u bėnė vepra tė mėdha

dhe vetėvrasje tė mėdha

18 )

Njeri i k o h ė s sime

eja ta njohim kėtė jetė

ta njohim njėri-tjetrin

dhe vuajtjet mes vete
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:50 pm

U D H Ė T

Ngushticės sė shpirtit

Shtyhen aktorė tragjik

E kaluara dhe e sotmja

E ardhmja, koha pas saj

Nė kėtė shfaqje tė jetės

Nxitojnė plot n j e r ė z

Y j e nga mė tė rinjtė

Diej nga tė mėdhenjė

Nė hyrje tė sė vėrtetės

Do tė presim nė radhė

Bashkė me veten tonė

Do presin dhe tė tjerėt

Nė kėtė botė tė pasur

S“hyhet i pa dashuruar

Ky ėshtė jetė - realiteti

Nė ngushticėn e sopirti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:51 pm

I N D R I T I

Lufta bėn sikurse f l ė

plaga thotė varra s“mė lė

keq na ndanė me kufij

pa Kosovė,s“ka Shqipėri

Mbushe gojėn o shqiptar

mbushe thirrje o i gjallė

mblidhi fitoret pėr liri

thuaj botės jam Shqipėri

L u f t a bėn sikurse flė

plaga thotė varra s“mė lė

dhimbja ēahet do njė zot

ditė e bukur qenka sot

O tė guximshmit e mi

fjalėt ia dhashė kėngės

qė t“ua sjellin porosinė

bashkim tė jetė fitorja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:51 pm

THIRRJET E EPOSIT

Me gojėn e mbyllur nga frika

guximi shndrrohet nė frikė

fjala fshihet mes dhėmbėve

dhe qeshja kthehet nė vuajtje

Me gojėn e mbyllur nga frika

n d a l o n edhe pėshpėritja

gjelbėrimi i fjalės nė letėr

lulėzimi i kėngėve nė vargje

Me gojėn e mbyllur nga frika

nga shtypja e terri i trashė

dhimbja kthehet nė humbje

e h u m b j a nė poshtėrim

Nė kėtė t h i r r j e tė eposit

Zėra tė tėrė vijnė nga baladat

qė lirinė ta bėjmė mė tamam

dhe tė ardhmen mė tė bukur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:52 pm

Njeriu me bastun

Nė kėtė botė tė jetueshme

plot janė gjėrat e pafundme

fjalėt qė ngrejmė mendimin

tė puthurat qė bėjnė dritė

Nė b e t e j a t e shtėpisė

ndodhė tė kundėrshtohemi

pėrpara i d e v e tė k o h ė s

tė pranojmė ose refuzojmė

Nė kėtė botė me shumė kohė

dhe me p a m j e gjithfare

pemė e sė bukurės r r i t e t

dhe gjelbėron sipas vendit

Njeri i kohės sonė, l ė v i z

fjala e shkruar shumė flet

ajo t r e g o n tė s o t m e n

dhe misteret e sė ardhmes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:52 pm

ĒKA THA LIRIA

Zemrėn e kam shėndoshė

po trupin nė pesė pjesė

e v r o p a t mė n d a n

mė ndan me tė pabesė

Kosovės f l i t e t shumė

se bisedat s “ janė mirė

l i r i n ė e duam tamam

pa pranga e pa mynxyrė

Zemrėn e kam shėndoshė

po trupin nė pesė pjesė

mė shumė se njė shekull

jam nėn degė tė rrufesė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:53 pm

B U B U L I N A

Jam vetėm nė stacion

ku askush s“ mė pret

trenat shkojnė e vijnė

jashtė mendimet ikin

Nė tėrė kėtė gjithnajė

“ jetime ” kam mbetė

mos mė lė mė vetėm

ku askush s“ mė pret

Me kėtė shi tė zemrės

kush nuk flet o zot

me kėtė shi tė zemrės

zemra qan me l o t
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:54 pm

LULEPJESHKA

Si pikat e shiut nė verė

qė reja i bashkon, janė

dhe tė puthurat tona

qė shpirti i dėshiron

Mos mė pėlqe i dashur

se unė jam e dashuruar

thuamė s’i do tė bėhet

nėse ne mbetemi larg

Kraharori mė digjet

zemra ēfarė s’mė thotė

mos mė pėlqe i dashur

se pa ty nuk rroj dot

Mos mė pėlqe i dashur

nėn kėto pika s h i u

se jam e pafuqishme

qė ty tė kundėrshtojMos mė pėlqe i dashur

se u n ė tė dashuroj

nėn kėto pika s h i u

zemra ēfarė s“mė thotė!..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   Tue Dec 23, 2008 4:54 pm

T R Ė N D Ė L I N A

Nata sonte mė veē ka rėnė

unė mbėshtillem si gjėsend

dhe ėndėrroj... mes vetmisė

njė diell tjetėr tė l i r i s ė

Dhembja ime s’ ka njė fund

kupėn e saj me se ta tund

dhimbja ime rron tek flaka

ajo rrėnjėt i ka tek plaga

Zemra diellin e dėshiron

dielli zemrėn e frymėzon

nata sonte v e ē ka r ė n ė

unė mbėshtillem si gjėsend
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poema nga RRUSTEM GECI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
poema nga RRUSTEM GECI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website