Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Thu Dec 18, 2008 6:47 pm

DALAN LUZAJ TĖ KUJTOJ

Tė kujtoj tė brishtė tė njomė,
Ndaj s’mund faji mbi ty,
Lėnduar, heshtur tė uron,
Muzg e mbrėmje ardhtė plot qetėsi.
Ju kujtoj afėr dhe larg,
Kur rrėshqite, brenda diē ndjeve,
Unė si fajtor zėnė nė ēark,
Jashtė s’u vrave,
Brenda, zemrėn time theve.
Ju kujtoj tė dridhur, jo fajtore,
Vjen njė ēast e nderon dy jetė,
Pėr ty, heshtjen mbaj pėr dore,
Pėr ēdo natė flas e mė flet,
Gjithėsesi ngrica aq e fortė.
Delikate, pranė tė ndjej sėrish,
Kur largojmė, ftohtė e mė ftohtė,
Si ikon nė ndritsh mes qirish!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:42 pm

Bajame Hoxha - Ēeliku


Bajame Hoxha - Ēeliku
Bajame Hoxha - Ēeliku, u rrit nėpėr kampet e intėrnimit me punė tė detyruar. Pas viteve '90 doli nga kampet e pėrqėndrimit dhe vazhdoi studimet. Ndėrkohė iu dha e drejta pėr tė botuar tė gjitha ato qė sistemi i kalbur i E.H. ia mohoi. Ajo tani jaton bashkė me familjen e saj, burrin e tre fėmijėt nė Bruksel (Belgjikė), ku fitoi Azilin politik.

Bajame hoxha-ēeliku ėshtė Anėtare e Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė qė nga viti 1998.

Ka botuar pas demokracisė nėntė libra dhe pesė libra i ka nė shtėpi botuese ku sė shpejti do tė dalin nė qarkullim.

Ajo shkruan nė prozė, nė poezi, pėr tė rritur dhe pėr fėmijė.

Librat qė ka shkruar:

"PERTEJ DHIMBJES" - Roman
"NATA E NJE MARTESE" - Roman
"VAJET E PRANVERES" - Roman
"DIKU ATY" - Poezi
"GJYSMA IME" - Poezi
"PUTHME" - Poezi
"ANA DHE KLAJDI" - Poezi pėr fėmijė
"MIU MIY KACAMIU" - Poemė pėr fėmijė
"TOMI DHE ZHERRI" - Poezi pėr fėmijė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:43 pm

PUTHMĖ

Nata e pikoi vesėn nė pllajė,
kur rrinim tė shtrirė tė dy.
kujtoj agimin e parė
qė e ndezėm unė edhe ti.

Mėngjesi solli drithėrimat,
pendimin ma futi nė shpirt,
Ta dish - mė folėn gjėmimet,
dhe pse thosh tė dua zėri yt.

-Puthmė mė the njė jetė,
-tė dua, mė the pa mbarim,
E di qė mė ēmon vėrtet,
dhe unė tė dua pa kthim.

Puthmė!me mua ti puthu,
se shpirti s'mė bie nė gjumė,
kur vesa t'na lagė, ti ngutu
tė gjesh detin e thellė tek unė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:43 pm

PER HIR TE ZOTIT

Duam, pėr hir tė zotit
tė bėjmė paqe,
Jo farsė;
pėr tė dashuruarit ,
ka vend mė shumė nė parajsė!

S'e hap

ēdo mesnatė
ti troket nė derėn time.
Unė s'e hap,
sepse ti
nė zemrėn time
nuk troket me dashuri...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:44 pm

ENDET VETMIA

Nė dashurinė tėnde tė shtirur
endet vetmia
si merimangė helmuese
qė nxinė,
dhe ti se ndjen,fatkeqėsisht
qė ajo tė helmon dashurinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:45 pm

PER TY KURĖĖ S'JAM PENDUAR

Mė kujtohet kur vjen e ikėn deti
dhe si ai shtrihem mbi breg,
sot jam shumė larg atij mėngjesi
dhe ndjej shumė mall pėr ty, vėrtet.

Nė qoftė se ti s'do mė dashuroje,
s'do t'kishte qenė kurrė ai mėngjes,
ata krahė qė fort mė shtrėngonin,
ai afsh qė ndjeva poshtė dekoltesė.

Dhe tani shtrihem si uji mbi kėtė breg,
ta dish pėr ty kurrė s'jam pendur,
atė fllad, ato ngjyra tė atij mėngjesi,
me gishtat e mi pėrherė kam shkruar.

Oh, sa jam larg atij mėngjesi vere
dhe jam nė ēaste melankolie, e di,
ti rron larg meje ,larg atij mėngjesi
pa atė mėngjes s'do tė isha asgjė tani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:46 pm

KEQARDHJE

Oh,
sa keq mė vjen
qė jetės s'ia thitha dot
aromėn qė mė pėlqeu,
siē thith lulja
vlagėn
nga dheu...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:46 pm

BIJŹ E KETIJ DHEU

Nga avioni po sodisja ,
ēizmen pas kur unė e lashė,
oh,sa ėmbėl qė nga larg,
pash Atdheun tim tė lashtė.

Njė ngashėrim fort mė mbėrtheu,
teksa pashė bregdetin shtrirė,
mall, o mall, bijė e kėtij dheu,
malli shpirtit tim tė dlirė.

Dy fėmijė qė qenė pranė meje,
mė pyetėn, thanė:"Moj teta ēke?"
Hop i ngrita sytė mes lotit,
shihni Shqipėrinė ,atje...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:47 pm

NJE PUTHJE

Njė puthje
deri nė lot
mė pėrfshiu,
njė shtrėngim yti,
ma theu ma kėputi belin
puthja jote mė bėri
qė buzėt gonxhe tė mė ēelin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:48 pm

PSHERETIME

"Ndėrsa ti e shpreh dashurinė nė vargje
dhe ndjen ngushėllim,
njė zemėr tjetėr
diku,
psherėtinė..."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:48 pm

MOHIMI

Mohove diellin qė zbehu nata,
pastėrtinė e Shėn Mėrisė;
psherėtin
zemra e saj e ngratė,
vetėm yjet ju panė,
vetėm yjet ndrinė pėr ju atė natė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:49 pm

PREJ KTHTRAVE PRUSH

Si kafshė e zbutur
zbrite nga pylli,
kurse unė
si shqerkė e njomė,
u takuam nė fush,
si rrebesh shiu erdhi zhgėnjimi,
mezi shpėtova prej kthetrave prush...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:49 pm

NŹ MUZG

Nė muzg
tretur mbaj vėshtrimin,
po zėri yt mė ēel buzėn,
siē ēel flladi gonxhen, trėndafilin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:50 pm

PO

Po,
mė zunė tė dridhurat,
pata ftohtė,
vetėm e vetėm
se mė erdhi nė mend,emri yt sot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:50 pm

NESŹR

Nesėr,
nesėr,
nesėr,
nuk duroj dot mė,
tė dua tė tėrėn,
eja,
derėn hapur pėr ty po e lė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:51 pm

TI S'VJEN

Nesėr ti s'vjen,
as psnesėr,
asnjėherė nuk do tė vish mė,
ti gjithmon kėtu je,
megjithatė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:52 pm

DJALOSHI

Djaloshi me dashje ia ciku gjinjtė,
me zjarr deshi t'ia pėrkėdhelė,
kofshėt poshtė fustanit tė florinjtė,
t'u hidhte sytė,t'i prekte njė herė.

Njė vit tė tėrė i rrihte zemra,
po bėhej njė gjyq nė ndėrgjegjen e tij,
nuk qe e mundur nga njė yll aty brėnda,
mos tė gjente prehje nė shpirtin e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:52 pm

GOZHDA

Me gozhd hiqet gozhda!-
kėshtu kisha dėgjuar,
ja, dhe mua gozhda
ka pėr t'mė shėruar?

Pa mend, njė gozhdė tjetėr
e ngula unė mė fort,
por kurrė gozhdė e vjetėr
nuk po mė del dot...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:53 pm

FRIKA

Ti mė doje si fØmijė
po unė s'i besoja askujt.
Frika na brente nė sy-
Mbajta frikėn tė humba ty.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:53 pm

DY SY

Dy sy tė fshehur nė errėsirė
i ndjej dhe pse s'i shoh.

Dy sy tė tjerė nė lėndinė
i shoh por nuk i ndjej...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:54 pm

DASHURIA MBETET NJE

Dy edhe dy nuk bėjnė kurrė dy,
Dashuri mbi dashuri
nuk ka dashuri...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:54 pm

YLLI IM

Sonte s'dal
edhe pse qielli nga yjet ndrin
asnjeri s'ma ndriēon shpirtin
gjersa s'ka dalė ylli im.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:54 pm

DIKU ATY

Kur tė shtrihesh
nė shtrat
zgjat dorėn,
aty mė gjen
dhe kur ecėn rrugės
dorėn fut nėpėr kujtime
diku aty do tė jem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:55 pm

KURKUSH

Jo...
kurkush s'ka thėnė qė dashuri s'ka mė
dhe qė lulet do tė lindin tė pikėlluara
Dhe qė puthjet do tė humbasin nė jetėn lakuriqe.
jo...
Kurkush s'ka thėnė qė shpirti gėzimi s'do tė ketė mė vend
se kraharorėt s'do tė kenė nevojė
pėr xhugulitjet e gjokseve tė mermerta tė vashave.
jo...
Kurkush s'e ka thėnė
qė do tė mbillet vetmia, mjerimi e braktisja
Dhe s'do lindė dielli tė shtunave?
jo...
Kurkush s'e ka thėnė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   Fri Dec 19, 2008 6:55 pm

MĖ BĖJ C'TĖ DUASH TI

Mė bėj ē'tė duash ti
se jam lulja jote,
mė mblidh, mė mbaj nė gji,
ose mė hidh pėrtokė...

Mė bėj ē'tė duash ti
dhe unė tė bėj ē'tė dua,
Me zemrėn qė tė rreh nė gji,
Ajo rreh veē pėr mua?

Mė bėj ē'tė duash ti ,
mė shkri kėtė prush tė ndezur,
me afsh mė puth me dashuri
pastaj kam pėr tė heshtur...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ju njom me krijuesit tanė-VALDETE BERISHA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
August 2018
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website