Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 15 Sekretet e lumturise!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: 15 Sekretet e lumturise!   Thu Dec 04, 2008 12:38 pm


Pėrveē se tė duash dhe tė duhesh, duhet tė shtohen edhe kėto. Edhe
ju mund tu kushtoni vėmendje kėshillave tona, dhe do tė shikoni qė do
tė jeni mė afėr lumturisė nė ēift…
1. Jini i/e buzėqeshur
Problemi mė i shfaqur nė jetėn martesore, ėshtė fytyra e ngrysur e
njėrit prej bashkėshortėve dhe sjelljet qė pajojnė atė. Kjo sjellje,
nxit konflikt dhe mosmarrėveshje nė ēift. E kthen shtėpinė nė njė
ambient tė vėshtirė pėr tė jetuat. Pėrkundrazi, buzėqeshja ėshtė burim
i harmonisė dhe i bashkėbisedimeve nė ēift. Njė buzėqeshje nuk duhet tė
jetė shumė e vėshtirė…
2. Shtrėngojini duart bashkėshortit/bashkėshortes tuaj
A e dini se qėndrimi dorė pėr dore midis bashkėshortėve ul stresin e
tyre? Sipas njė studimi tė bėrė mbi ēifte tė martuar amerikanėsh,
rezulton se bashkėshortėt tregohen mė tė qetė dhe mė racional nė
pėrballimin e problemeve. Shtrėngojini edhe ju dorėn
bashkėshortit/bashkėshortes tuaj dhe do tė shikoni qė me kalimin e
kohės ndjenjat tuaja do tė dalin nė pah akoma mė shpejt.
3. Dashurinė qė ndjeni shpreheni me fjalė
Pėr burrat ėshtė mė e vėshtirė se sa tek gratė shprehja e dashurisė me
fjalė. Burrat nuk e shprehin lehtė dashurinė. Pse duhet qė tė humbasim
njė dashuri qė e kemi nė zemėr, pėr hiē gjė?
4. Lutuni sė bashku Zotit
Uluni tė dy sė bashku dhe lutuni me zė pėr njėri tjetrin. Renditini
fjalėt e lutjes ashtu siē ju vijnė nga brenda. Mos vallė nuk jeni tė
sigurtė nėse dėshironi tė luteni? Atėherė, uluni dhe falėnderoni Zotin
pėr tė mirat qė ju ka dhuruar. Shkruani ēdo ditė tre nga gjėrat e mira
qė ju ndodhin dhe pyesni se pse mė ndodhi kjo gjė e mirė. Studimet
tregojnė se ata persona qė e bėjnė diēka tė tillė, pas njė periudhe jo
mė tė gjatė se tre muaj, janė ndier shumė mė tė lumtur. Pas njė studimi
mėse 30 vjeēar mbi lutjen, shkencėtari amerikan nė Universitetin e
Harvardit, Herbert beson, shprehet se tė gjitha mėnyrat e lutjes,
qetėsojnė stresin dhe trupin e njeriut.
5. Mos ndėrroni veshjen sapo tė ktheheni nė shtėpi
Njerėzit vishen bukur sa herė qė dalin pėr tė shkuar nė punė apo pėr tė
shėtitur. Por, kur kthehen nė shtėpi, menjėherė kėrkojnė tė vishen mė
komod. Ka nga ata bashkėshortė qė kalon kohė e gjatė dhe nuk e shikojnė
njėri tjetrin tė veshur bukur. Bashkėshortėt duhet tė vishen e tė
mirėmbahen mirė jo vetėm pėr miqte dhe kolektivin, por edhe pėr njėri
tjetrin. Zonja, po ju pse nguroni tė zbukuroheni nė shtėpi kur
bashkėshorti juaj kthehet nga puna?
6. Mos harroni ditėlindje e bashkėshortes tuaj apo pėrvjetorin e martesės
Gratė kryesisht janė mjaft tė ndjeshme pėr datėlindjet, pėr pėrvjetoret
e martesės apo pėr data tė caktuara. Madje, ato mund tė pyesin edhe pėr
ditėn kur jeni njohur pėr herė tė parė, pėr ditėn e fejesės, apo pse jo
edhe pėr ditėn kur keni vendosur tė martoheni. Por ju, tė paktėn mos
harroni ditėlindjen dhe pėrvjetorin e martesės.
7. Lini shėnime dashurie
Shkruani shėnime dashurie dhe lėrini nė vende qė edhe bashkėshorti apo
bashkėshortja juaj tė mund ti shikojė. Nė fletushka tė vogla, shkruani
fjalė tė bukura. Kjo do tė ndihmojė nė atė qė bashkėshortėt tė kuptojnė
akoma mė mirė dashurinė pėr njėri tjetrin.
8. Vishuni sikur do tė shkoni nė shėtitje dhe uluni nė shtėpi
Ėshtė shumė e rėndėsishme qė bashkėshortėt tė vishen bukur dhe tė bėjnė
njėri tjetrin tė ndihen tė vlerėsuar nė ambientin familjar. Kjo gjė sot
duket se nuk funksionon. Ata vishen bukur pėr tė shtiru apo pėr tė
takuar miqtė e shokėt, dhe nuk vlerėsojnė njėri tjetrin. Edhe ju, tė
paktėn njė ditė nė javė vishuni bukur, por mos dilni nga shtėpia.
Qėndroni dhe kaloni kohėn me njėri tjetrin.
9. Mos flisni me urdhra por me mirėsjellje
Kur njė person flet me tone urdhėruese, patjetėr qė do tė pėrballet me
kundėrshtimin e atij qė ka pėrballė. Kjo bėhet akoma mė e hidhur nė
marrėdhėniet nė ēift. Nė vend tė saji duhet tė flitet me tonė
mirėsjelljeje. Kjo nuk tė cenon ty ndonjė tė drejtė, pėrveē se kthehet
nė njė investim harmonie dhe lumturie. Nė kėtė mėnyrė, ti do tė tregosh
bashkėshortit/bashkėshortes se jeta ėshtė e pėrbashkėt dhe pėr tė dy.
10. Mėngjesin hajeni sė bashku
Kur nė jetėn e ēiftit pėrzihen fėmijėt dhe puna, takimi dhe ndarja e
halleve midis tyre duket sikur merr fund. Ju, tė paktėn duhet tė
pėrpiqeni qė kur tė jeni sė bashku me familjen, tė shfytėzoni mė sė
miri kėtė kohė. Kjo mund tė jetė edhe koha e ngrėnies sė mėngjesit. Pse
jo, mund tė lini disa minuta nga gjumi i mėngjesit pėr tė pėrgatitur sė
bashku mėngjesin dhe pėr tė gjetur kohėn pėr tė biseduar kokė mė kokė.
11. Hani darkė kokė mė kokė jashtė. Mos mendoni se tė bie mė lirė nė shtėpi
veēanėrisht tek ēiftet qė kanė fėmijė, problemi mė i madh qė shfaqet
ėshtė mos gjetja e kohės pėr tė qenė vetėm pėr vetėm. Angazhimi me
fėmijėt i lodh si nėnėn ashtu edhe babain. Qoftė edhe njė orė tė vetme,
ju mund ti lini fėmijėt tuaj tek njė i besuar, dhe tė dilni pėr tė
ngrėnė diēka sėbashku kokė mė kokė. Kjo do ti jepte mė shumė forcė
lidhjes tuaj. Ajo pėr tė cilėn ju keni nevojė, nuk ėshtė darka qė do tė
hani, por situata qė ju lė tė bisedoni pėr disa minuta rreth atyre qė
keni pėrjetuar, apo pėr planet nė tė ardhmen.
12. Pėrcilleni bashkėshortin tuaj me lutje
Ata gra tė cilat nuk punojnė dhe i pėrtojnė tė ngriturit herė nė
mėngjes kur burrat e tyre shkojnė nė punė, duhet tė ulen dhe tė
mendojnė edhe njė herė. Tė pėrcjellėsh burrin pėr nė punė, do tė thotė
ta bėsh atė tė ndiejė se ka lėnė nė shtėpi gjysmėn e zemrės sė tij.
Madje, t’i thuash burrit “ne nuk duam tia dimė pėr uri e varfėri, neve
na duhesh vetėm ti”, kjo do ta motivonte atė akoma mė shumė.
13. Silluni mirė me familjen e bashkėshortit tuaj
Fjalėt e rėnda qė bashkėshortėt mund tė thonė pėr familjet e njėri
tjetrit, ndikojnė shumė nė marrėdhėniet nė ēift. Ju nuk duhet tė minoni
dashurinė tuaj duke folur pėr tė tjerėt. Respekti qė bashkėshorti i
tregon familjes sė bashkėshortes apo anasjelltas, do tė shtoje edhe
dashurinė dhe respektin e ndėrsjellėt nė ēift.
14. Pėrdorni fjalė tė bukura kur i drejtoheni njėri tjetrit
Ironizimet qė bėhen nė jetėn nė ēift, ftohin marrėdhėniet midis tyre.
Madje, ajo ndikon edhe nė besimin tek njėri tjetri. Nė momentin kur nė
martesė humbet besimi, atėherė nis edhe humbja e lumturisė.

15. Mos mbani asgjė tė ndarė, gjithēka tė jetė e pėrbashkėt
Ēiftet, kur martohen duhet tė dini qė gjithēka kanė ėshtė e pėrbashkėt.
Si e mira, ashtu edhe e keqja, si nė tė sėmurė, ashtu edhe nė tė
shėndoshė, ata duhet tė jenė tė bashkuar. Kurrsesi nuk duhet qė pasuria
e njėrit tė ndikojė nė marrėdhėnie. Nėse burri punon dhe fiton mė
shumė, kjo nuk duhet tė ndikojė. Madje, gjėja mė e mirė qė duhet tė
bėhet, ėshtė bashkimi i tė ardhurave tė tė dyve, vendosja nė njė vend
tė caktuar dhe secili tė marrė sipas nevojės. Nė njė ēift, nuk mund tė
ketė aspak gjėra tė tilla si kjo ėshtė e imja dhe kjo ėshtė e jotja. Nė
momentin qė pranohet tė vihet kurorė, atėherė ēdogjė ėshtė bashkuar nė
njė.Burimi: www.gazetastart.com

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
 
15 Sekretet e lumturise!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: KURIOZITETE NGA JETA DHE SHKENCA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website