Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Oliao,Trashaluqi qe na mesoi te qeshim.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Oliao,Trashaluqi qe na mesoi te qeshim.   Tue Nov 18, 2008 11:25 am


Ishte "truri" i ēiftit tė famshėm "Oljo&Steljo", ndezėsi i situatave komike tė papėrsėritshme e tė paharrueshme

Olio, trashaluqi qė na mėsoi tė qeshnim

Vdiq pesėdhjetė vjet mė parė, por vazhdon tė dhurojė humor

Komiku i madh vdiq para pesėdhjetė vjetėve. Tek dueti artistik i filmave komikė
“I holli dhe i trashi”, ai ishte i gjithėdituri i pėrhershėm, ndėrsa
Stan Laurel, dukej se ishte ndezėsi i flakėve tė tė qeshurit. Pėr kėtė,
Hardy nė fakt ėshtė cilėsuar si aktori mė i mirė prej kėsaj dyshe tė
pandarė. Por padyshim se karriera e tyre ėshtė epokale nė historinė e
kinemasė botėrore. Oliver “Babe” Hardy ndėrroi jetė nė mėngjesin e
datės 7 gusht tė vitit 1957, nė moshėn 65-vjeēare. Ai u varros nė
seksionin e masonėve tė “Valhalla Memorial Park” nė Hollywood. Kur
Stan Laurel mori vesh pėr vdekjen e shokut dhe partnerit tė tij tė
ngushtė, pėr njė kohė tė gjatė nuk mundi dot tė fliste. Mjekėt ia
ndaluan atij pjesėmarrjen nė varrim. “Kėshtu ėshtė mė mirė”,
tha Stan, “Unė me siguri se do t’ia kisha kėputur ndonjė mufke atje
qė tė bėnte pėr tė qeshur dhe njerėzit do ta vlerėsonin si diēka qė
nuk shkonte, e kėshtu do mė shihnin
shtrembėr pastaj. Por “Babe” do ta kishte kuptuar. Aty ku ai ėshtė
tani – unė shpresoj se e di se sa shumė njerėz e kanė dashur”. E
kishte fjalėn pėr ata miliona nė mbarė botėn, qė kanė derdhur
lotėt e tė qeshurave pėr filmat e “Laurel & Hardy” – dueti mė i
madh i komikėve nė historinė e filmit – e ku publikisht i pėrkasin
edhe Edward VIII, Samuel Beckett dhe Gjenerali de Gol. Nė jetėn e
pėrditshme, ata ishin tė dy xhentėlmenė tė vėrtetė – sipas
definicionit tė bėrė nga Henry Kardinal Newman, ku njė xhentėlmen
ishte dikush, qė asnjėherė nuk i bėnte me ndėrgjegje diēka tė keqe
njė njeriu tjetėr.
Komiku i madh vdiq para
pesėdhjetė vjetėve. Tek
dueti artistik i filmave komikė “I holli dhe i trashi”, ai ishte i gjithėdituri i pėrhershėm, ndėrsa Stan Laurel, dukej se ishte ndezėsi
i flakėve tė tė qeshurit. Pėr kėtė, Hardy nė fakt ėshtė cilėsuar si aktori
mė i mirė prej kėsaj dyshe tė pandarė. Por padyshim se karriera e tyre ėshtė epokale nė historinė e kinemasė botėrore. Oliver “Babe” Hardy ndėrroi jetė nė mėngjesin e datės 7 gusht tė vitit 1957, nė moshėn 65-vjeēare. Ai u varros nė
seksionin e masonėve tė “Valhalla Memorial Park” nė Hollywood. Kur Stan Laurel mori vesh pėr vdekjen e shokut dhe partnerit tė tij tė ngushtė, pėr njė kohė tė gjatė nuk mundi dot tė fliste. Mjekėt ia ndaluan atij pjesėmarrjen nė
varrim. “Kėshtu ėshtė mė mirė”, tha Stan, “Unė me siguri se do t’ia kisha kėputur ndonjė mufke atje qė tė bėnte pėr tė qeshur dhe njerėzit do ta vlerėsonin si diēka qė nuk shkonte, e kėshtu do mė shihnin shtrembėr pastaj. Por “Babe” do ta kishte kuptuar. Aty ku ai ėshtė tani – unė shpresoj se e di se sa
shumė njerėz e kanė dashur”. E kishte fjalėn pėr ata miliona nė mbarė botėn, qė kanė derdhur lotėt e tė qeshurave pėr filmat e “Laurel & Hardy” – dueti mė i
madh i komikėve nė historinė e filmit – e ku publikisht i pėrkasin edhe Edward VIII, Samuel Beckett dhe Gjenerali de Gol. Nė jetėn e pėrditshme, ata ishin tė dy
xhentėlmenė tė vėrtetė – sipas definicionit tė bėrė nga Henry Kardinal Newman, ku njė xhentėlmen ishte dikush, qė asnjėherė nuk i bėnte me ndėrgjegje diēka tė keqenjė njeriu tjetėr.Komiku i madh vdiq para pesėdhjetė vjetėve. Tek dueti artistik i filmave
komikė “I holli dhe i trashi”, ai ishte i gjithėdituri i pėrhershėm,
ndėrsa Stan Laurel, dukej se ishte ndezėsi i flakėve tė tė qeshurit.
Pėr kėtė, Hardy nė fakt ėshtė cilėsuar si aktori mė i mirė prej kėsaj dyshe tė pandarė.
Por padyshim, karriera e tyre ėshtė epokale nė historinė e kinemasė botėrore
Oliver “Babe” Hardy ndėr roi jetė nė mėngjesin e datės 7 gusht tė vitit 1957,
nė moshėn 65-vjeēare. Ai u varrosnė seksionin e masonėve tė “Valhalla Memorial Park” nė Hollywood. Kur Stan Laurel mori vesh pėr vdekjen e shokut dhe partnerit tė tij tė ngushtė, pėr njė kohė tė gjatė nuk mundi dot tė fliste.Mjekėt ia ndaluan atij pjesėmarrjen nė varrim. “Kėshtu ėshtė mė
mirė”, tha Stan, “Unė me siguri sedo t’ia kisha kėputur ndonjė mufke atje qė
tė bėnte pėr tė qeshur dhe njerėzit do ta vlerėsonin si diēka qė nuk shkonte, e kėshtu do mė shihnin shtrembėr pastaj. Por “Babe” do ta kishte kuptuar. Aty ku ai ėshtė tani – unė shpresoj se e di se sa shumė njerėz e kanė dashur”. E kishte fjalėn pėr ata miliona nė mbarė botėn, qė kanė derdhur lotėt e tė qeshurave
pėr filmat e “Laurel & Hardy” – dueti mė i madh i komikėve nė historinė e filmit – e ku publikisht i pėrkasin edhe Edward VIII, Samuel Beckett dhe Gjenerali de Gol.
Hardy ishte njė xhentėlmen “i uritur” Nė jetėn e pėrditshme, ata ishin tė dy
xhentėlmenė tė vėrtetė – sipas definicionit tė bėrė nga Henry Kardinal Newman,
ku njė xhentėlmen ishte dikush, qė asnjėherė nuk i bėnte me ndėrgjegje diēka
tė keqe njė njeriu tjetėr. Nė film, pėrkundrazi, me emrat “Laurel & Hardy”,
lidhet historia mė e madhe e betejave me torta, le tė themi, orgjia mė e gjatė
e shkatėrrimit tė Hollywood-it dhe fushatat hakmarrėse tė njė precizoni
tė lartė dhe tė pasojave qė vinin prej tyre, tė cilat mė parė mund tė jenė hasur ndoshta vetėm nė tragjeditė greke. Stan dhe Ollie (Oljo dhe Steljo siē njihen nga shqiptarėt) ishin bėrė me kohė pėrnjėri-tjetrin. Oljo nė fillim quhej Norvell Hardy dhe origjinėn e kishte nga Harlemi nė shtetin federal tė Georgia-s. Pa mbushur akoma njė vjeē, atij i vdes i ati, qė kishte luftuar nė luftėn civile nė anėn
e konfederalistėve. Pėr ta nderuar atė, Norvell mė vonė e quajti veten Oliver Hardy. Ai sillej shpesh si njė “Southern Gentleman” (xhentėlmen nga jugu) dhe tregonte gjithė krenari,se nėna e tij kishte prejardhje skoceze dhe se “Sir Oliver Hardy”, (gjyshi nga ana e babait tė saj), kishte qenė komandant i flotės sė
anijeve britanike, Admirali Nelson.Kur Norvell erdhi nė kėtė botė,
ai peshonte 15 Paund (1 Paund =453.6 gr.) dhe nė moshėn 15-vjeēare ai peshonte 235 Paund mė shumė, pra 1/8 tonė. “Babe” e thėrrisnin atė shokėt, por shumė tė tjerė e thumbonin me shpoti, duke e cilėsuar si “Fatty” (i shėndoshi,i dhjamosuri).“Unė merrja gjithmonė kotoletėn mė tė mirė nga rafti”, kujtonte Oliver Hardy mė vonė kohėn e rinisė. Njė ditė tė tėrė ai e kalonte
duke bėrė plane, kur bėhej fjalė pėr tė gatuar salcėn mė tė mirė pėr
qoftet e tij. Madje dhe filmi i tij i parė qė xhiroi sė bashku me Stan
Laurel nisi me fjalėt qė Oljos i dilnin nga shpirti dhe stomaku: “Sė
pari shkojmė tė hamė njė herė –nga njė biftek tė madh, tė fryrė e tė
lyer me salcė kėrpudhash, luleshtrydhe me kajmak, kafe e pastaj
pimė nga njė puro tė zezė!” Paskėsaj, Steljo, qė ia njihte mirė
oreksin e shfrenuar qė kishte kolegu, si i habitur shtonte me shpoti:
“Po arra jo?”.Nė vendlindjen e tij, nė Georgia,
Oljo luajti si kloun nė qytet, pėrt’u bėrė i dashur e pakėz i njohur
ndėr bashkėqytetarėt e vet. Ai mund tė kėndonte – nė Atlanta ai
kishte dėgjuar Enriko Karuzon –dhe nė bejsboll ishte njė “short
stop”, ndėrsa nė fund punoi edhe nė njė kinema qė quhej “Electric
Theatre”, nė rolin e prezantuesit. Ishte koha e betejave me torta
nė surrat dhe njė aktor bėnte karrierė, vetėm nėse arrinte tė hidhte
me tė dyja duart, dy torta njėkohėsisht nė drejtime tė ndryshme. Shumė shpejt, nė ato variete hyri dhe Oliver Hardy. Programin e vet ai e quante me pakėz ironi “TheTon of Jollity” (“Toni i karagjozllėkut”).Nė prill tė vitit 1914, ai xhiroi filmin e tij tė parė, “Outwitting Dad”, nė tė cilin ai – me mustaqe tė mėdha – dukej si Pancho Villa, banditi meksikan dhe heroi i pavarėsisė sė vendit tė tij. Mė pas
erdhi viti 1918. Lufta e Parė pėrfundoi– dhe karriera e dyfishtė“Laurel & Hardy” tashmė mund tė (ri)niste. “The Lucky Dog” (“Qeni i lumtur”) titullohej njė film pa zė qė Stan Laurel dhe Oliver Hardy e shfaqėn nė kinema.“Tė dyja duart lart, insekt”, apo“unė do tė t’i hekuros flokėt e tume plumb”, ishin dhe fjalėt e para
mė tė cilat Oljo pėrshėndet partnerin e vet. Pak mė vonė pasohen nga disa tė tjera mė kėrcėnuese:“Ti dhe bota do tė ndaheni tani nga njėri-tjetri!”.Tė pandashmit Oljo e Steljo Realiteti imiton kinemanė: paskėtij filmi, Stan & Ollie nė fakt u ndanė nga njėri-tjetri dhe vetėmpasi kishin kaluar disa kohė luajtėn
sėrish bashkė nė filma tė tjerė, nė tė cilėt ata quheshin FerdinandFinkelberry dhe Sherlock Pinkham apo Piedmont dhe Philip Mumblethunder. Do tė kalonin
edhe disa kohė, para se ata tė xhironin filmat, ku Oljo, do tė shfaqej i lumtur me veten e botėn: “Unė jam zoti Hardy dhe ky ėshtė shoku im, zoti Laurel”. Zoti Laurel dhe zoti Hardy vendosėn rekorde nė jetėt e tyre pėr sa u pėrket martesave tė shumta qė konsumuan – dhe sigurisht, edhe divorceve.
Stan & Ollie, megjithatė, vijuan tė mbeteshin sė bashku, derisa vdekja i
ndau. Industria e filmit nė vitet ‘20 ishte akoma njė familje e madhe e vetme. Jo
tė gjithė e donin, por gjithkush njihej mė sė miri nga publiku. Ishte koha e kritikės profesionale. Studiot ishin tė tejmbushura nga ofertat dhe i kushtonin shumė kujdes prodhimit tė filmave, pasi e dinin se audicioni do tė ishte i madh, sido qė tė shkonte puna. Para se ata tė bėheshin ēift aktorėsh, Oliver
Hardy kishte luajtur tashmė nė
270 dhe Stan Laurel nė 90 filma.
Nė filmat e tyre tė parė solo, Oljo
luante njė “Sulltan nga Bakteria”
dhe Stan njė shitės, qė e mbante
veten pėr Napoleon. Kush arrinte
tė bėnte ndonjė batutė qė binte nė
sy, menjėherė nga kjo mund tė
pėrftohej mė pas njė film i mirėfilltė:
“Flips and Flops”, “Squeaks
and Squawks”, “Bears and Badmen”
apo dhe “Dames und Dentists”,
quheshin kulmet artistike tė
tyre nė ato kohė. Kalifornia u
bė njėra ndėr “shoqėritė” e
para e tė vetme tė humorit.
Ndėr firmat mė tė njohura tė
prodhimit renditej kompania
“Balboa Amusement Producing”.
Drejtori i saj ishte njė
farė Mr. Horkheimer.
Zbulimi i ngadalėsisė
Nė Hollywood nuk ushtrohej
pėr asgjė mė shumė
kritikė se sa nė studiot e
Mack Sennett. Atje, spiunėt
e “Keystone” e kishin bėrė
le themi, si hobi tė tyren tejkalimin
e kufijve tė shpejtėsisė.
Nė ēdo film, ku luanin
kėta “mbrojtės nė
uniformė tė rregullit e
qetėsisė”, ata konkurronin
me njėri-tjetrin se
kush do ta bėnte botėn tė
shndėrrohej nė njė kaos
tė pėrgjithshėm. Me kalimin
e kohės, asgjė nuk ėshtė me
e mėrzitshme se sa kaosi qė rritet
me shpejtėsi. E s’do tė vononte
koha, kur pėr kėtė gjendje do tė
reagonte Hal Roach, konkurrenti i
madh i Mack Sennetts. Nė studion
e Hal Roach nė “Culver City” –ose siē e quanin fansat e saj asokohe,
“The Lot of Fun”, – Stan Laurel
dhe Oliver Hardy ia dolėn qė nėn
drejtimin e regjisorit Leo Mēarey tė
bėnin zbulimin e ngadalshmėrisė.
Nėse pėrveē “Presto”-s kishte dhe
njė “Andante”, mbijetesa e komikut
pėr njė kohė tė gjatė ishte e
siguruar. Pikėrisht, tė tilla ngadalėsimeve,
Stan dhe Ollie, ua dedikonin
karrierėn e tyre dhe famėn
qė gėzuan. Edhe kur nė vitin 1927
tek “The Battle of the Century”
(“Beteja e shekullit”) ata inskenuan
skenėn mė tė madhe tė luftės
me torta nė historinė e filmit, kjo
pėr Stan dhe Ollie nuk ishte forma
tipike e zėnies. Ata nuk ishin vandalė,
por ndiqnin nė ēdo “orgji”
shkatėrruese, megjithatė, tė gjitha
rregullat e civilizimit.
Armiku mė i dashur i
Oljos e Steljos
Laurel & Hardy ishin mjeshtrit
e asaj ēka nė anglisht cilėsohet si
SBIR nė njė formė tė shkurtuar:
pra “small but interesting revenge”
(ose hakmarrja e vogėl, por
interesante). Pasojat e saj tė pallogaritshme,
spektatori i sheh nė
kinema edhe sot e kėsaj dite me
njė pėrzierje gėzimi dhe emocioni.
Kur tek “Big Business” (1929)
Laurel e Hardy pėrpiqeshin t’i
shisnin njė pemė tė vitit tė ri,
armikut tė tyre kryesor, James
Finlayson (“Fin”) – dhe ky i fundit
ia refuzon dhe ndėrsa mbyllte
derėn i thyen njė degė tė pemės
sė kushtueshme, arrihet kulmi i
reagimit tė agresionit minimal: nė
fund tė njė shkėmbimi tė sulmeve
reciproke hakmarrėse –
”Tit-for-Tat” quhet nė anglisht nė
fakt termi i saktė pėr kė lloj veprimi
– Oljo dhe Steljo e shndėrrojnė
shtėpizėn e kolerikut Fin sėrish nė
kohėn kur atje ishte akoma njė
zonė ndėrtimi, ndėrsa makina e
tyre ndėrkohė ishte bėrė copacopa.
“The Boys”, siē njiheshin
Stan dhe Ollie nga miqtė e tyre, e
pėlqenin sidomos Finin si personazh:
Oliver Hardy i krahasonte aftėsitė
e tij, pėr ta ngritur qepallėn
e syrit tė majtė nė njė mėnyrė ritmike
tė papėrsėritshme, me virtuozitetin
nė tė luajtur tė ndonjė
violinisti tė madh.
Kontradiktat u shtuan
Edhe Stan dhe Ollie ngatėrroheshin
shpesh e pėrziheshin nė
tė mirat e tė kėqijat e kėsaj bote –
dhe jetonin nė njė ambient plot
spekulantė tė shtresės sė mesme,
qeniesh tė pamėshirshme dhe
ish-grash. Ndėrkohė, ata vijonin
tė qėndronin bashkė. A mos ishin
ata dy kokrra fasule nė njė tigan,
siē vėrente njė herė Stanly?
Nė tė vėrtetė, ata tė dy shkonin
dhe pėrshtateshin kaq
shumė me njėri-tjetrin, pasi ishin
aq tė ndryshėm, pėr tė pėrshkuar
rrugė tė ndryshme. Si njė tip itėrhequr nė jetė, ashtu si dhe nė
film, Ollie dilte pėr gjueti, ndėrsa
Stan peshkonte dhe kujdesej pėr
kopshtin e tij. Stan nuk mund tė
ndahej dot nga studio e tij, ndėrsa
Ollie mezi priste tė mbaronte
xhirimi e tė shkonte te fusha e
golfit, ku nė mbarė Hollywood-in
arrinte tė gjente vetėm njė kundėrshtar
tė denjė, Adolphe Menjou.
Pjesa e fundit e rreshtave tė
famės qė gazeta “Times” e Londrės
ia kushtoi atij, paraqiste njė Oliver
Hardy, qė pėr golfin fliste gjithmonė
me fjalėt “my game” (“loja
ime”), shumė tė gėzuar: Ai ishte i
madh e i shėndetshėm dhe handikapi
i tij ishte 10-ta”, shkruante ajo.
Hardy ishte njė aktor i
madh
Nė studio, Stan Laurel, qė me
raste bėnte edhe regjisorin dhe qė
shpesh paguhej mė shumė se sa
kolegu i tij, ishte ai qė jepte tonin.
“It’s Stan’s Business” (ėshtė puna
e Stenlit), ishte shpesh pėrgjigja
e Oljos, nėse bėhej fjalė pėr vendime
tė rėndėsishme artistike e
profesionale. E nė kėtė rast, sigurisht
se Oliver Hardy ishte aktori
mė i madh, tė cilit i mjaftonin
ngacmimet mė tė vogla, pėr tė improvizuar
skena tė vėrteta. Kėshtu
lindi ylli i tij, qė e bėri tė njohur
me nofkėn “tie-twiddle”.
Oljo, tashmė njė ikonė
Ai qė gjithmonė i dinte mė mirė
punėt se sa kolegu Sten, i merrte
gjithmonė kolegut diēka nga dora
dhe i thoshte: Mė lėr ta bėj unė!”
dhe publiku shndėrrohej pas
kėsaj nė njė turmė tė papėrmbajtur
qė qeshte me lot, pasi rezultati
dihej. Do tė ishte njė sakrilegj,
qė “Boys” tė talleshin me njėritjetrin.
Nė studion e Hal Roach,
Laurel & Hardy tė habisnin mė
shumė se ata kurrė nuk i hidhnin
njėri-tjetrit kunja. Pa dyshim se
shumicės prej nesh na duket mė
e thjeshtė, ta identifikojmė veten
mė shumė me Oljon.
Steljo, qė dukej sikur kishte
rėnė nga ndonjė planet i largėt nė
kėtė botė, tek e fundit mbeti
“fėmija magjik”: si pėr tė inatosur
burrin e madh Oljo, ai mund tė
qėllonte zjarrin me grushte, tė
mblidhte veshėt dhe nga njė xhep
i xhaketės – nga ku fshiheshin
kubikė akulli - tė kalonte nė
xhepat e anės tjetėr tė xhaketės –
duke mbushur njė gotė plot me
ujė. Kush mund ta bėjė kėtė nga
ne? Ndėrsa tek Oljo ne shohim
shpesh vetveten.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Oliao,Trashaluqi qe na mesoi te qeshim.   Tue Nov 18, 2008 11:26 am

MJESHTRIT Laurel & Hardy ishin mjeshtrit e asaj ēka nė anglisht cilėsohet si
SBIR nė njė formė tė shkurtuar: pra “small but interesting revenge”
(ose hakmarrja e vogėl, por interesante). Pasojat e saj tė
pallogaritshme, spektatori i sheh nė kinema edhe sot e kėsaj dite me
njė pėrzierje gėzimi dhe emocioni


FINI “The Boys”, siē njiheshin Stan dhe Ollie nga miqtė e tyre, e pėlqenin
sidomos Finin si personazh: Oliver Hardy e krahasonte aftėsinė e tij,
pėr ta ngritur qepallėn e syrit tė majtė nė njė mėnyrė ritmike tė
papėrsėritshme, me virtuozitetin nė tė luajtur tė ndonjė violinisti tė
madh


KINEMAJA
E ‘20 Industria e filmit nė vitet ‘20 ishte akoma njė familje e madhe e
vetme. Jo tė gjithė e donin, por gjithkush njihej mė sė miri nga
publiku. Ishte koha e kritikės profesionale. Studiot ishin
tėtejmbushura nga ofertat dhe i kushtonin shumė kujdes prodhimit tė
filmave, pasi e dinin se audicioni do tė ishte i madh, sido qė tė
shkonte puna


PASIONI
Stan nuk mund tė ndahej dot nga studio e tij, ndėrsa Ollie mezi priste
te mbaronte xhirimi e tė shkonte te fusha e golfit, ku nė mbarė
Hollywood-in arrinte tė gjente vetėm njė kundėrshtar tė denjė,Adolphe
Menjou.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
 
Oliao,Trashaluqi qe na mesoi te qeshim.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: KINEMA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website