Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Jeta e disa artisteve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Jeta e disa artisteve   Tue Nov 18, 2008 10:57 am

Ketu do te postoni vetem jeten e artisteve si Shqiptar edhe te huaj.Dua pėrpikmėri! S’po bėj shaka!

“Pas
dhjetė minutėshit tė parė tė vonesės, fillon e mendon gjėrat mė tė
kėqija pėr dikė”. E ka thėnė Dostojevski, por Gentit i duket aq i
gjetur, si tė qe njė varg bible. Tė kesh njė takim me Gent Zenelajn, me
siguri pret tw kalosh orė tė kaluara mbushur me batuatat e njė
humoristi. Por Genti nuk ėshtė Genti i Portokallisė. Pra tė takohesh me
tė nuk do tė thotė se sheh ekskluzivisht njė numėr tė pashfaqur tė “The
Shblsh”. Por si ēdokush dhe Genti mund tė ketė ditė kur humori i buron
natyrshėm, bashkė me batutat e interpretuara me talent aktori. Kėshtu
mund tė ndodhė qė vėrtet tė shohėsh ekskluzivisht njė puntatė gazmore.
Por ama nėse ke shkuar me vonesė nė kėtė takim, kushdo qofsh, shanset i
ke tė humbura. “Pėrpikmėria pėr mua ėshtė diēka shumė e rėndėsishme. Aq
sa e zbatoj vetė, aq dua qė ta respektojnė dhe tė tjerėt. Vonesat e
njerėzve, sidomos kur kalojnė 10 minuta, mė nervozojnė. Aq shumė, sa
kushtėzohet pastaj humori dhe gjithė takimi. Kur dikush vonohet 20
minuta ai tregon se nuk ka respekt”. Ia del dot nė kėtė botė kur
partnerja kėrkon kohėn e saj pėr t’u bėrė gati, kur trafiku e bėn
rrugėn si tė ishte mbuluar me shtresė ngjitėse ku ngecin rrotat? Ia
del, por me mundim. “Kur shkojmė diku, unė jam gjithmonė njė orė mė
parė gati. Kėshtu qė mė duhet tė pres. Sa pėr oraret e tjera, vėshtirė
t’i detyroj njerėzit, t’i respektojnė si unė. Ėshtė edhe e pamundur.
Kur ke mik njė si Ermal Mamaqi, pėr shembull, duhet tė dorėzohesh!”. I
mbetet tė justifikojė me sforcim moskorrektėsinė, duke menduar rastet e
rralla, kur ai vetė ka qenė me vonesė e madje ka sajuar dhe njė version
mė serioz se sa “mė zuri gjumi”. Ē’tė bėsh pėrpikmėria nuk rri dot non
stop zgjuar!

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Jeta e disa artisteve   Tue Nov 18, 2008 10:59 am


Christian Bale: Kalorėsi i errėt

Maska qė i duhet tė
mbajė ėshtė ndėr
mė tė njohurat nė
botėn e kinemasė,
ėshtė armatura e famshme e Batmanit.
Por kur e heq atė i duhet tė
vėrė njė tjetėr. Kėtė herė tė padukshme.
Ėshtė ajo qė e ndihmon
nga goditjet e botės reale, kur “tė
kėqijtė” nuk e shfaqin lehtėsisht
identitetin e tyre. “Njė aktor nuk
duhet tė jetė mė i rėndėsishėm
dhe mė i fuqishėm se figura,
apo personazhi qė luan”, thotė
Bale. E gjithė karriera e tij mund
tė pėrmblidhet pak a shumė me
kėto fjalė. Ajo nisi nė moshėn
13-vjeēare, kur aktori i ri u gjend
nė stafin e Spilbergut pėr filmin
“Perandoria e diellit”. Nė vitin
2005 luajti nė filmin “Makinisti”
dhe humbi shumė nė peshė, qė
tė ishte sa mė pranė personazhit.
Tashmė ėshtė 34 vjeē dhe i ka tė
gjitha vetitė e mira e tė kėqija tė
njė uellsiani. “Unė jam thjesht
njė aktor, jo
njė politikan
dhe nuk mė
pėlqen asnjėherė
tė jem
publik, apo
tė flas e tė
dėgjoj qė tė
tjerėt tė flasin
pėr jetėn
time dhe atė
tė njerėzve qė
dua. Jeta ime
nuk ėshtė njė
copėz historie
qė duhet
tė pėrdoret
pėr publicitet, apo qoftė edhe
pėr tė promovuar ndonjė film.
“Kalorėsi i errėt” e ka ēuar nė
personazhin e Batmanit. Ai luan
sė bashku me tė
ndjerin Heath Ledger. Edhe pse
roli i kėtij tė fundit ėshtė mahnitės,
Bale nuk ėshtė aspak xheloz.
“Jam pėrpjekur tė jap mė tė
mirėn dhe jam i bindur qė e kam
dhėnė, por sigurisht qė aktorė tė
mirė ka pafund. Nė thelb nuk mė
pėlqen tė krahasohem”. Bale me
rolin e Batmanit mori pėrsipėr
njė ndėrmarrje tė vėshtirė, duke
qenė se pavarėsisht se nė libra
Batman ėshtė shumė karizmatik
nė filma gjithmonė ka pasur
njė karakter hera-herės tė mėrzitshėm.
“Nuk ėshtė se Batman
ėshtė i mėrzitshėm, por ndryshe
nga sa mund tė mendohet se
ėshtė thjesht njė rol i lehtė, ėshtė
nė tė vėrtetė njė rol filozofik. Ka
tė bėjė me fuqitė qė na jepen tė
gjithėve dhe me sakrificat, apo
ēmimin qė duhet tė paguajmė
pėr t’i pasur, apo pėr t’i ushtruar”.
Pėr Bale, Batman nuk ėshtė
njė personazh karikaturash qė
mjafton t’i veshėsh maskėn dhe
gjithēka funksionon. Pėr sa i
pėrket Heath, qė nuk arriti ta pėrfundojė
filmin, pėr shkak tė njė
vdekjeje nga njė mbidozė droge,
Bale thotė se ai ishte thjeshtė mė
i miri i stafit dhe si pėr ēudi pati
njė performancė tė jashtėzakonshme
nė film, sikur
ta dinte se ishte fundi.
“Heather ishte Joker
nė film dhe gjithēka
nis me njė betejė mes
tij dhe Batmanit. Ky i
fundit e mund Jokerin.
Ėshtė njė fillim
qė sigurisht nuk do
tė vazhdojė kėshtu,
por qė nė njėfarė
mėnyre parathotė
fundin”.

jetėn e tij Bale ka tetė vjet i martuar
me modelen Sibi Blazic dhe
pavarėsisht kėsaj, ai nuk ka
ndryshuar shumė nga djaloshi
i viteve mė parė. Ka njė vajzė
trevjeēare dhe ndihet shumė
i ri. “Ime bijė i adhuron
personazhet negativė. Kur
e pa filmin ajo ishte gjatė
gjithė kohės me Jokerin
dhe nuk i pėlqeu qė unė
luaja Batmanin. Po
pres ditėn qė ajo mė
nė fund ta kuptojė qė
i ati i saj ėshtė thjesht
njė aktor dhe qė
mund tė luajė role tė
ndryshme. Sot jam
Batman, por nesėr
mund tė jem djalli
vetė”. Historitė kinematografike

Batmanit, edhe pse
janė reklamuar shumė,
nuk kanė shitur
aq sa parashikohej.
Ato tėrheqin njerėz
tė tė gjitha moshave.
Deri tani janė
realizuar tre filma
dhe i fundit pritet
qė tė jetė me tė
vėrtetė mė i suksesshmi
prej
tyre.
Pėrgatiti:

G.Fusha

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Jeta e disa artisteve   Tue Nov 18, 2008 11:27 amFare fiks!

Vetėm
fiks fare qė nuk ėshtė Gent Pjetri nėpėr takime. Nuk i kujtohet ndonjė
pikė kthese qė e ka bėrė atė nga njė njeri qė respekton oraret, nė njė
qė nuk do t’ia dijė pėr to. Me sa duket kėshtu ka qenė gjithmonė. Kur
ai pranon moskorrektesėn e vet katastrofale tė duket njė mrekulli qė
ēdo ditė arrin tė regjistrohet e transmetohet emisioni “Fiks fare”. Por
e kundėrta nuk do ndodhte kurrė. “Nė punė nuk ka au-iu. Oraret fikse
duhen respektuar”. Edhe vite mė parė, kur shprehja “au-iu” nuk ishte
bėrė publike, e dinte mirė se duhen ndarė rrethanat kur orari ėshtė njė
detyrim dhe kur nuk ėshtė e gjithashtu dhe qėndrimi qė duhet mbajtur.
Nė rastet e para respektohet, nė tė tjerat shkelet me tė dyja kėmbėt.
Prandaj dhe nė shkollė kishte kujdes tė mos e tepronte. Kur lirohet nga
detyrimet, di vetė ē’tė bėjė. Pėr tė tjerėt qė presin, nuk ėshtė se e
vret mendjen shumė. Faji i lehtėsohet pastaj goxha dhe nga rrethanat
sepse askush nuk vjen fiks nė orar. Nuk e vret mendjen as pėr
justifikime. Ata qė e njohin nuk kanė nevojė pėr to. E dinė mirė se ai
kėshtu ėshtė. I pandryshueshėm edhe pse vonesat i kanė kushtuar. Se pse
vonohet njė arsye fikse nuk e ka. Po me sa duket kėto arsye te ai, kur
vonohet janė mė tė forta se ato qė tė shtyjnė pėr tė shkuar nė kohė.
Pėr diēka ama s’ke ē’i thua: nuk bėn shpirtin e keq as me tė tjerėt kur
e lėnė tė presė. “Ngaqė unė vetė vonohem shpesh nuk mėrzitem me tė
tjerėt kur bėjnė kėtė gjė”. E pse tė mėrzitet? Aq jo korrekt sa ėshtė,
shumė rrallė i bie tė ketė shkuar mė parė se tjetri.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Jeta e disa artisteve   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Jeta e disa artisteve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: KINEMA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website