Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Turrbullohet Bota nen ujore Koralet jane ne rrezik.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Turrbullohet Bota nen ujore Koralet jane ne rrezik.   Tue Nov 18, 2008 10:37 am

Shkaqet kryesore janė rritja progresive e temperaturave dhe ndotja e pashmangshme e ambientit

NASA lėshon alarmin: 2/3 e barrierave koralore janė drejt shkatėrrimit

Bota nėnujore, edhe pse vazhdon tė jetė njė
“parajsė” e pazbuluar qė mbart nėn vete
miliona mistere, ėshtė “hapėsira” mė e rrezikuar
e rruzullit tokėsor. Ėshtė quajtur ndryshe
edhe “Amazona e oqeaneve”, pasi vazhdon tė
jetė si njė pyll i madh me lagėshtirė, kasaforta
e biodiversitetit, banesa qė ka ruajtur pėr shumė
shekuj pasurinė e saj. Bota nėnujore, e cila
ėshtė mė shumė se 6 mijė metra e thellė, e qė
ėshtė cilėsuar si “bodrumi i krijimit”, edhe pse
shkenca e teknologjia kanė pėrparuar jashtėzakonisht
shumė, ėshtė ende mbretėria e misterit
pėr njerėzimin.
Por tani nuk ėshtė mė e vėshtirė qė tė bėsh
zbulime nė det. Sa herė qė nėn dete apo oqeane
zhyten robotė dhe telekamera, gjithēka ėshtė ndryshe
dhe duket njė botė e mrekullueshme. Deri
nė mes tė viteve ‘60 mendohej se humnerat ishin
njė kėnetė vdekjeprurėse. Por kjo nuk ishte aspak
e vėrtetė. Ekspeditat me nėndetėse kanė treguar
se bota nėnujore ėshtė plot jetė. Por tashmė shumė
korale rrezikojnė tė shndėrrohen nė struktura
tė zbehta dhe inerte tė vdekura. Alarmi vjen nga
NASA, qė duke kryqėzuar informacionet e mbledhura
deri tani, si edhe 1700 imazhe tė pėrfituara
nga sateliti Landscape 7, ka ndėrtuar “Millenium
Coral Reef Mapping Project”, njė hartė botėrore
tė barrierave koralore.
Duke iu referuar kėsaj pune sistematike tė
bėrė deri mė tani, situatat nuk janė shumė optimiste:
tė paktėn 2% e barrierave koralore gjenden
brenda mjedisit, ku ndikimi i aktivitetit tė
jetės humane ėshtė i kontrolluar. Pjesa mė e
madhe e kėtyre ekosistemeve tė gjalla, por shumė
delikate, qė ngjajnė si njė fidanishte nė det,
vazhdojnė tė jenė tė ekspozuara nga kėrcėnimet
e shkatėrrimit sistematik, nga pėrdorimi i eksplozivėve
pėr peshkim dhe nė fund tė fundit
edhe nga asfiksimi i ngadaltė i ndotjes. Ndėr tė
tjera, sipas kėrkuesve tė NASA-s, edhe nė vendet
ku presioni i opinionit publik arrin tė krijojė
njė normativė tė mirė tė mbrojtjes, jo gjithnjė
rezultatet janė tė kėnaqshme: nė shumė raste
mbrojtja vjen vetėm nė letra (ndėrkohė qė numri
i vendeve bregdetare tė mbrojtura rritet, niveli i
vėrtetė i mbrojtjes mbetet i ulėt); nė tė tjera zona
mbikėqyrja ėshtė shumė e vogėl pėr tė siguruar
njė mbrojtje efikase tė qenieve qė gjenden rreth
kėtyre ekosistemeve.
“Problemeve tradicionale tashmė i ėshtė
shtuar edhe kėrcėnimi i tė nxehtit, i lidhur ngushtėsisht
me efektin serrė”, kujton drejtori shkencor
nė Wwf. “I nxehti global ėshtė duke krijuar
acidifikimin e oqeaneve, e cila reflektohet nė
mėnyrė shumė tė rėndė nė gjendjen e barrierave
koralore. Sipas tė dhėnave nga UNEP-i, programi
ambientalist i vendeve tė bashkuara, rreth 20% e
tyre tashmė janė tė humbura, 24% tė tjera janė
nė rrezik tė vazhdueshėm tė kolapsit dhe 26% tė
tjera janė tė kėrcėnuara nga fundi i ngadaltė. Me
pak fjalė, 2/3 e barrierave koralore janė shkatėrruar
ose rrezikojnė tė vdesin pėrgjithnjė”.
Nga 255 mijė kilometrat katrorė tė barrierave
koralore, 92 mijė prej tyre janė tė pėrqendruara nė
juglindje tė Azisė, ku masa e shkatėrrimit ka kapur
38%. 63 mijė tė tjera i pėrkasin Australisė dhe
ndodhen nė njė nivel tė mirė mbikėqyrjeje (masa
e shkatėrruar: 2%). Rreth 27 mijė janė nė ishujt e
Paqėsorit nė veriperėndim (masa e shkatėrrimit
2%). 19 mijė tė tjera ndodhen nė Azinė e Jugut
(masa e shkatėrrimit ėshtė shumė e lartė: 45%).
17 mijė nė Detin e Kuq (masa e shkatėrrimit
ėshtė 4%). Pėrveē ngritjes sė temperaturave dhe
mėnyrės sė paligjshme tė peshkimit, njė tjetėr
shkak shumė i rėndė pėr shkatėrrimin e barrierave
koralore ėshtė rritja gjithnjė e mė e madhe
e pėrbaltjes (turbullimit tė ujėrave), e cila i heq
transparencėn dhe pengon rrezet e diellit dhe ul
kapacitetin e fotosintezės tė algave, qė jetojnė nė
brendėsi tė koraleve, duke i dhėnė ngjyrė atyre.


70%
SITUATA
Sipas tė dhėnave tė fundit tė
UNEP-it, janė humbur 20% e barrierave
koralore, 24% janė akoma
nė rrezik dhe 26% e tyre janė nė
pėrfundimin jetėsor


PESHKIMI I
PALIGJSHEM

Edhe peshkimi i paligjshėm, i
cili nė mė tė shumtėn e rasteve
bėhet me shpėrthime (dinamit
dhe lėndė tė tjera plasėse)
ėshtė njė nga shkaqet kryesore
tė shkatėrrimit tė barrierave
koralore


255000 km/k
SHTRIRJA

Nė 255 mijė km/k, 92 mijė prej tyre
janė nė Azinė juglindore, 27% nė
Paqėsorin veriperėndimor, 19% nė
Azinė e jugut, 17% nė Detin e Kuq


NDOTJA E
UJERAVE

Ekspeditat me nėndetėse kanė
treguar se bota nėnujore ėshtė
plot jetė. Por tashmė shumė
korale rrezikojnė tė shndėrrohen
nė struktura tė zbehta dhe
inerte tė vdekura

Zhytjet, nė mėnyrė krejtėsisht natyrale

Nismėtari nxit idenė e eksplorimit tė deteve pa bombol oksigjeni

“Njė shpėrthim jetėsor”
ose “Ndjesia e tė qenit
nė qetėsinė e njė
akuariumi”. Nicola Brischigiaro,
njė nismėtar i zhytjeve pa oksigjen,
i njohur ndryshe si “njeriu
qė flet me delfinėt” dhe themeluesi
i “Apnea National School” e
pėrshkruan me shumė emocion
zbritjen drejt barrierave koralore.
Ka qenė njė ndjesi mė e emocionuese
se tė tjerat?
Nė parkun kombėtar tė Ras
Mohamed, nė Sharme l-Sheik,
mė ėshtė dukur sikur gjendesha
nė skenarin e njė filmi fantastiko-
shkencor, isha si nė
njė akuarium ku jeta pulsonte.
Normalisht mendohet qė detet
tropikale janė tė mbushura me
peshq. Nė realitet, nė ujėra kaq
tė ngrohta nuk ėshtė e thėnė tė
favorizohet jeta nėnujore dhe tė
gjesh momente entuziaste nuk
ėshtė e lehtė. Por barriera koralore
ėshtė tjetėr gjė komplet.
Ėshtė njė spektakėl gjithnjė i
mrekullueshėm.
Nė cilėn thellėsi duhet tė
zbresėsh pėr ta shijuar atė panoramė?
Nuk ėshtė e nevojshme tė
arrish nė fund. Mjafton maska,
lopatat dhe kallami i ajrit. Nuk
ėshtė e rėndėsishme tė jesh ekspert
pėr tė shkuar deri te koralet.
Nė Detin e Kuq gjendja e tyre
mė ėshtė dukur e mirė. Nuk kam
vėnė re pėrkeqėsime.
Ēfarė takimesh mund tė bėsh
mes koraleve?
Duke zbritur nė 50 metra
thellėsi gjendesh pėrballė peshkut
Manta, i cili duket sikur
fluturon nė ujė. Ai ishte takimi
mė emocionues. Mė pas u pėrballa
me peshkun Napoleon, peshkun
Pagliaēio, peshkun neto,
Barracuda, por kėta tė fundit
mund t’i gjesh edhe nė ujėrat e
Mesdheut.
Ēfarė ndryshimi ka tė zbresėsh
pa ndihmėn e bombolės sė
oksigjenit?
Disa peshq tremben pikėrisht
nga bombolat, tė cilat nxjerrin flluska
qė ngjiten lart. Pa ndihmėn
e saj ėshtė mėnyra mė e mirė pėr
tė shijuar emocionet e fundit tė
detit. Pa prekur asgjė, duke u
pėrzier bashkė me peshqit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
 
Turrbullohet Bota nen ujore Koralet jane ne rrezik.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: TOKA DHE NATYRA E SAJ-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website