Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Si do te dukej bota pa ne?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Si do te dukej bota pa ne?   Tue Nov 18, 2008 10:26 amNatyra
do tė pushtonte Tokėn, ndėrsa kafshėt rrugėt. Mirė se erdhėt nė
planetin tokė! Popullsia 0. Mund ta shihni me sytė tuaj se si do tė
dukej bota pa ne. Pamjet e mėposhtme janė krijuar pėr tė ilustruar se
ēfarė do tė ndodhė nėse qeniet njerėzore nesėr nuk do tė ishin mė dhe
nėse pėr ēfarėdolloj arsyeje njerėzimi do tė jetė zhdukur.
Ndoshta
duke qenė pa ne, shkatėrruesit mė tė mėdhenj, sigurisht qė natyra do tė
fillojė tė mendojė seriozisht pėr veten. Fushat dhe kullotat do tė
mbuloheshin nga bari dhe pyjet, ajri dhe uji do tė pastroheshin nga
ndotjet dhe rrugėt dhe qytetet do tė mbuloheshin nga gjelbėrimi. "E
vėrteta e hidhur ėshtė se peizazhi do tė pėrmirėsohej dukshėm sapo
qeniet njerėzore tė dilnin nga skena", shprehet John Orrock, njė biolog
i qendrės kombėtare pėr analizat ekologjike nė Santa Barbara, nė
Kaliforni. Ēėshtja qė shtrohet ėshtė kjo: Pėr sa kohė do tė vazhdojnė
tė ruhen "mbeturinat" e qytetėrimit tonė? Ēfarė do tė lėmė pas? Ēfarė
do tė mėsojė njė alien rreth nesh kur tė zbresė nė tokė 100 vjet ose mė
shumė kohė pasi tė jemi zhdukur? Pėrgjigjja: Sigurisht, asgjė.

Sepse
brenda 100 vjetėsh shumica e gjurmėve pėr jetėn tonė moderne do tė jetė
shkatėrruar plotėsisht nga moti, gėrryerja, lėkundjet e tokės, kafshėt
qė do tė kenė ngelur gjallė, insektet dhe bakterit. Por ajo ēka ėshtė
mė e ēuditshme ka tė bėjė me faktin se monumentet dhe hieroglifėt e
qytetėrimeve antike do tė ruhen mė shumė se sa ndėrtesat, miliona
librat dhe kujtimet tona elektronike. Alienėt qė mund tė vizitojnė
tokėn, ndoshta do tė mendojnė se qytetėrimi i fundit mbi tokė ka qenė
ai egjiptian. Pikėrisht tema mbi qytetėrimin e shekullit XXI ishte nė
qendėr tė kėrkimeve tė njė dokumentari televiziv, "Life After People".
E gjithė kjo nuk ėshtė aspak njė supozim. Pėr rreth 2 orė e gjysmė
specialistėt e shkencės kanė analizuar me kujdes mbi tė ardhmen e
tokės, kur nė tė tė mos ketė ngelur asnjė njeri i gjallė. "Brenda njė
kohe tė shkurtėr, maksimumi brenda njė ose dy ditėsh, do tė fillonin
blackout-ėt e parė, pasi askush nuk do tė kujdesej mė pėr centralet",
shpjegon Gordon Masterton, president i Institutit tė Inxhinierisė
Civile nė Londėr.

Burimet e energjisė sė rinovueshme, si
turbinat me erė, apo panelet diellore, do tė mbanin tė ndezura
automatikisht pak drita, por pa mirėmbajtjen e rrjetit tė shpėrndarjes,
edhe ato do tė dilnin jashtė pėrdorimit brenda pak javėve. Pa
elektricitetin do tė ndalonin pompat elektrike, impiantet pėr
funksionimin e kanalizimeve pėr ujėrat e zeza dhe tė gjitha aparaturat
e tjera tė shoqėrisė moderne. Mungesa e mirėmbajtjes do tė ēonte drejt
shkatėrrimit ndėrtesa, rrugė, ura dhe struktura tė tjera.
Konstruksionet moderne janė projektuar pėr tė duruar mesatarisht 70
vjet, urat deri nė 120 dhe digat deri nė 250, por kjo parashikon edhe
mundėsinė qė dikush t‘i mbajė tė pastra dhe tė zgjidhė problemet e
herėpashershme qė mund tė shfaqin. Dhe pa njerėzit qė mund t‘i kryejnė
kėto detyra, qė nė pamje tė parė duken tė parėndėsishme, gjėrat do tė
shkonin shumė shpejt drejt shkatėrrimit. "Dritat shumė shpejt do tė
fiken nė tė gjithė botėn dhe tė vetmet qė do punojnė edhe pėr disa kohė
do tė jenė turbinat me erė, por pas disa javėsh planeti do tė zhytet nė
njė errėsirė tė thellė, qė nuk qė ėshtė parė qė nga koha kur njerėzit e
parė primitivė grumbulloheshin rreth zjarrit", tregon ai. Pas gjashtė
muajsh, zonat urbane do tė nisin tė ripopullohen nga kafshėt, pėrshi
kėtu edhe ato ish-shtėpiaket.

Brenda 20 vjetėsh, ujqėrit dhe
arinjtė do tė jenė "padronėt" e vetėm tė rrugėve dhe ēdo ndėrtesė e
bėrė me dru do tė nisė tė shkatėrrohet, veēanėrisht aty ku "lulėzojnė"
termitet. Edhe strukturat e forta prej ēeliku do tė nisin tė
shkatėrrohen. Pas 40 apo 50 vjetėsh, gėrryerja e ēelikut, inkursioni i
rrėnjėve bimore dhe efektet e motit nėnkuptojnė se ndėrtesat moderne do
tė nisin tė bien. Brenda njė shekulli pothuajse tė gjitha makinat do tė
jenė ndryshkur tėrėsisht. Ndėrtesat prej xhami do tė bien, ndėrtesat
prej guri do tė shkatėrrohen, i ftohti dhe bora do tė kthejnė rrugėt nė
gėrmadha, do tė dalin nė sipėrfaqe ujėrat nėntokėsore, metrotė do tė
pėrmbyten, ndėrsa pjesė tė tėra tė qytetit do tė mbulohen nga bari. Pėr
shembull, Londra do tė pėrmbytet pas vėrshimit tė Tamizit, ashtu
sikurse Spanja, Franca apo Roma. Minjtė do tė jenė ushqimi i preferuar
i fajkonjve dhe skifterėve. Nė fund, kafshėt e mėdha do tė rishfaqen
sėrish brenda 100 vjetėsh. Gjysmė milion elefantėt e Afrikės do tė jenė
shtuar nė dhjetė milionė ose mė shumė. Gjėja e gjallė, si demat apo
delet, do tė zhduken ngadalė nga grabitqarėt agresivė. Ndėrkohė,
kujtimet mė tė ēmuara tė historisė dhe kulturė sonė, qė janė ruajtur
nėpėr arkiva me temperaturė dhe lagėshti tė kontrolluar, do tė jenė
zhduken gjithashtu. Pjesa mė e madhe e kujtimeve njerėzore, si librat,
fotografitė, tė dhėnat elektronike, do tė jenė ēngjyrosur duke lėnė pak
gjurmė qė dėshmojnė pėr ekzistencėn tonė.


Marre nga : Gazeta Shqip

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
ilir!!
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 55
Name : 0
Points : 0
Registration date : 19/05/2008

MesazhTitulli: Re: Si do te dukej bota pa ne?   Wed Nov 19, 2008 8:57 pm

NE E PRISHEM RRUZULLIN TOKESOR ME PADREJTESITE QE I BEJME.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
D&G
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 11
Name : 0
Points : 0
Registration date : 09/10/2008

MesazhTitulli: Re: Si do te dukej bota pa ne?   Wed Nov 19, 2008 9:41 pm

bota pa ne eshte si deti pa uje Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vl_girl
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1575
Name : 0
Points : 509
Registration date : 07/11/2008

MesazhTitulli: Re: Si do te dukej bota pa ne?   Tue Dec 30, 2008 2:29 am

si gjėlla pa kripe Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: Si do te dukej bota pa ne?   Tue Dec 30, 2008 5:58 pm

e manget Sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bukuroshja_dr
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 3264
Name : 0
Points : 7
Registration date : 20/05/2008

MesazhTitulli: Re: Si do te dukej bota pa ne?   Tue Dec 30, 2008 7:32 pm

e zbrazet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: Si do te dukej bota pa ne?   Tue Dec 30, 2008 9:09 pm

e pakuptimt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bianka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1499
Name : 0
Points : 525
Registration date : 18/04/2008

MesazhTitulli: Re: Si do te dukej bota pa ne?   Wed Feb 11, 2009 2:09 am

Do te kishte me shume gjelberim apo ajer te paster por do ishte e pakuptime,boshe pa ne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: Si do te dukej bota pa ne?   Wed Feb 11, 2009 3:28 pm

do te ishte bote gjungle
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bianka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1499
Name : 0
Points : 525
Registration date : 18/04/2008

MesazhTitulli: Re: Si do te dukej bota pa ne?   Thu Feb 12, 2009 1:41 am

Po te mos ishim ne,nga do ta dinim se si do te ishte bota pa ne? Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Si do te dukej bota pa ne?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Si do te dukej bota pa ne?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: TOKA DHE NATYRA E SAJ-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website