Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Shqiperia e virgjer, me favoritja e Mesdheut per turizmin arkeologjik!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Shqiperia e virgjer, me favoritja e Mesdheut per turizmin arkeologjik!   Sun Nov 16, 2008 9:05 pmShqiperia i ka te gjitha mundesite per te zhvilluar turizmin arkeologjik, pasi deri tani ky eshte vendi me potenciale me pak te shfrytezuara sesa vendet e tjera te Mesdheut. Ky konstatim eshte bere gjate organizimit te nje panairi ne qendren e ekspozitave “Ariston” ne Paestum te Italise, nga 15–18 nentori i vitit 2007, ku per here te pare u paraqit edhe Shqiperia Arkeologjike.
“Shqiperia ka mundesi te jashtezakonshme per te zhvilluar kete lloj turizmi”, - tha drejtori i Panairit, Ugo Picarelli, duke vleresuar perfaqesimin e vendit tone per here te pare krahas shume vendeve te tjera te rajonit te Mesdheut. Shqiperia Arkeologjike u prezantua ne pavijonin “Posedonia”, bashke me shtete te tjera mesdhetare si Algjeria, Libia, Maroku, Siria, Turqia, Tunizia, Serbia dhe Malin e Zi. Nisma per te ndermarre nje aktivitet te tille eshte ndermarre nga Ministria e Kultures, Instituti i Monumenteve, Fondacioni per ruajtjen e vlerave te Gjirokastres. Sipas drejtorit te IMK-se, Lorenc Bejko, “ky ishte rasti i pare per vendin tone qe ekspozon pasurite e saj arkeologjike ne kete panair, te organizuar nen kujdesin e Presidences se Republikes italiane”.

Pjesemarrja e Shqiperise
Ne stenden e pergatitur nga Shqiperia prezantoheshin, permes formash te ndryshme, zonat arkeologjike me te njohura. Permes videove, katalogeve, posterave, DVD-ve dhe formave te tjera, Instituti i Monumenteve te Kultures dhe “Net Vision Studio” bene te mundur pergatitjen dhe sjelljen e imazheve dhe vlerave me te njohura te ketij vendi ne aktivitetin qe konsiderohet nder me te njohurit ne bote persa i perket turizmit arkeologjik. Ky prezantim eshte realizuar me mbeshtetjen e ministrit Pango. Gjate kater diteve te panairit, i cili pati me mijera vizitore nga Italia dhe vendet e tjera, stenda e Shqiperise ngjalli interes te madh, pasi vendi yne prezantohej per here te pare ne kete aktivitet. Stafe te specializuara akademike dhe profesionale, por dhe nga grupe dhe perfaqesues kompanish, vendesh dhe turistesh, u treguan teper te interesuar per Shqiperine Arkeologjike.

Rendesia e panairit
Drejtori i ketij panairi, Ugo Picarelli, thote se “objektivi kryesor i tij ishte lanēimi i kulturave te reja”. “Me prezencen e Shqiperise ne kemi hapur nje atmosfere ballkanike qe, bashke me pjesemarrjen e Serbise, Malit te Zi dhe Kroacise, e thekson edhe me teper aspektin Mesdhetar, i cili, ne kontekstin e zgjerimit te Europes fiton nje rendesi te veēante”, - thote Picarelli. Ai pohon se “trashegimia kulturore dhe arkeologjike e Ballkanit duhet vleresuar, veēanerisht ajo e vendeve te vogla, ku ben pjese edhe Shqiperia. Duhet te perpiqemi qe ne kete panair te ngjallim interesin e turisteve, me qellim qe, gjate muajve kur fluksi turistik eshte ne pikun e vet, ata te vizitojne edhe vendet e Ballkanit”, - thote Picarelli. “Shqiperia qe jo vetem ka nje pasuri te jashtezakonshme kulturore e natyrore, por fakti qe ajo ndodhet mes vendeve turistike tashme te afirmuara si Greqia, per shembull, i jep perparesi dhe shanse shume te mira promovimit te saj”, - thote Picarelli. Sipas organizatoreve te panairit, “Shqiperia pati nje standard te larte te ofruar ne te gjitha elementet e saj per kete prezantim”. Panairi ngjalli interesin e mediave te medha nderkombetare si Rai Uno, Rai Due, Euro News, ZDF dhe gazetave dhe revistave me te specializuara europiane dhe rajonale. Turizmi arkeologjik ne Itali, Greqi, por edhe ne vendet e tjera te rajonit, eshte zhvilluar me ritme te shpejta vitet e fundit. Tashme edhe Shqiperia eshte perfshire ne nismat dhe guidat e njohura europiane dhe boterore per promovimin e vlerave te trashegimise kulturore, te cilat do te ndikojne ne zhvillimin e turizmit arkeologjik, por edhe te sektorit te turizmit ne pergjithesi ne vendin tone.


Do. Me. ;D : Gazeta Albania

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
 
Shqiperia e virgjer, me favoritja e Mesdheut per turizmin arkeologjik!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: TOKA DHE NATYRA E SAJ-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website