Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Shėndeti fėmijėror

Shko poshtė 
AutoriMesazh
CocaInE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 1329
Location : Ne MEs te BaRiT & CocA's
Name : 0
Points : 3
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Shėndeti fėmijėror   Tue Feb 26, 2008 1:56 am

Si tė kujdeseni pėr thithat?
Qė t'i parandaloni problemet me thithat , pėrmbahuni kėsaj qė vijon :

* Pozicion korekt dhe puthitje e drejtė e bebes pėr gjirin.
* Largoni sapunat ose shamponat gjatė larjes.
* Largoni kremat, pudrat dhe tinkturat. Ata mund t'i keqėsojnė problemet me thithat.
* E leni qumėshtin ose kolostrumin tė thahet nė thithė pas dhėnies gji. Ata p ėrmbajnė materie antiinfektive.
* I ndėrroni shpesh pelenat nė gji. Mos pėrdorni pelena qė e mbajnė lagėshtinė nė lėkurė.
* Disa nėna mendojnė qė ėshtė mė mirė pa jelek, tė tjera (sidomos ata me gji tė mėdhenj) ndjehen mė konfort me jelek pėrshtatės.
* Shkaku mė i shpeshtė pėr dhembje tė thithave ėshtė kapja jokorekte e thithit gjatė pirjes gji. Mund tė ndihmojė modifikimi i pozitės.

Thithat tuaja janė tė futura?
Nėse keni thitha tė futura apo tė rrafshta mund tė paraqesin problem qė tė filloni me dhėnien gji. Sugjerimet qė vijojnė mund tė jenė tė dobishme:

* Fillim i h.rshėm me dhėnien gji, nė orėn e parė pas lindjes, nėse bebja juaj ėshtė e zgjuar dhe e pėrgatitur pėr thithje.
* Mjelje (me dorė apo me pompė) qė tė tėrhiqet thithi. Qumėshtin e mjelur ia jepni bebes me lugė , jo me bibiron.
* Mos pėrdorni shishe dhe bibiron - mund tė shkaktoni konfuzion nė thithjen.
* Mund tė pėrdorni thitha arteficiale pėr dhėnie gji. Mė tė mira janė ata prej silikoni. Kur njėherė thithi ėshtė i tėrhequr jashtė, dhe foshnja thith mirė, do t'i hiqni thithat arteficiale.

Ju ėshtė paraqitur infeksion mikotik i thithave?
Infeksioni mikotik i thithave ėshtė problem i shpeshtė gjatė javėve tė para pas lindjes , por mund tė zhvillohet kurdo qoftė. Shenjat dhe simptomat qė vijojnė janė karakteristike:

* Dhembje e fortė nė formė tė djegies gjatė tėrė kohės kur pi gji foshnja. Kapje korekte e thithit gjatė pirjes nuk e zvogėlon dhembjen.
* Thithat janė tė skuqura, por mund tė duken edhe normale.
* Dhembje nė gji, me ndjenjė si “gjilpėra tė nxehta” qė pėrhapen prej pas thithit kah shpinės.
* Infeksion nė gojėn e bebes ose nė bythėn.
* Infeksioni i gojės (infeksion mikotik) te bebeja manifestohet si njolla tė bardha nė gojė qė nuk mund tė hiqen lehtė. Te bytha shfaqet si skuqje e lėkurės.

Sh ė rimi i infeksionit mikotik
Nėna shėrohet me :

* Pomada antifugale (nistatinė, klotrimazolė dhe mikonazolė). Ata aplikohen nė thith pas ēdo dhėnie gji.
* Thithat duhet tė thahen, tė pambuluara, nė ajėr, pa jelek.
* Higjienė e mirė, larje duarsh nėse i keni prekur thithat ose i keni ndėrruar pelenat.
* Tė pėrdorni vaginaleta antifugale, nė qoftė se keni infeksion mikotik.
* Disa nėna mendojnė qė e kanė mė mirė pasi t'i redukojnė sheqerat dhe kėrpudhat nė ushqim.

Infeksion mikotik te bebeja shėrohet me:

* Materie antifungale ( nistatin) nė formė tė lėngut, pėr ndryshime tė gojės.
* Pomada antifufale pėr infeksione tė lėkurės sė bythės.

Lėkura rreth thithit ėshtė e inflamuar?
Dermatit rreth thithit dhe areolit mund tė shkaktohet nga:

* Pomada dhe krema qė i pėrdorni pėr thithat. Ndėrpritni me pėrdorimin e tyre, nėse keni fituar dermatit.
* Detergjente qė i pėrdorni pėr larje tė jelekut tuaj. Pėrdorni sapun tė pastėr.
* Ndjeshmėri ndaj sapunave dhe shamponave.
* Reakcion ndaj materialit tė jelekut tuaj. Mund t'ju ndihmojė nėse nuk veni aspak jelek.

Ju ėshtė paraqi tur ekzemė e thithit?
Ekzema shkakton inflamacion tė lėkurės me formimin e ndryshimeve nė formė tė flluskave, tė cilat pastaj kalojnė nė krusta. Shkakton dhembje dhe parehatshmėri. Duhet tė drejtoheni te dermatologu. Mund t'ju ndihmojė ndryshimi nė ushqim dhe njė kurė tė shkurtė me kortizon.

Ku tė drejtoheni pėr kėshillė?

* Mjeku juaj
* Motra e patronazhit

_________________

ToNnY MoNtAnA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net/
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti fėmijėror   Tue Feb 26, 2008 10:56 am

bravo paske exsperienc te madhe per bebat Very lum ajo gru qe te merr ty...

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
CocaInE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 1329
Location : Ne MEs te BaRiT & CocA's
Name : 0
Points : 3
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti fėmijėror   Tue Feb 26, 2008 3:41 pm

**blerta** shkruajti:
bravo paske exsperienc te madhe per bebat Very lum ajo gru qe te merr ty...

ok Rolling Eyes ok lol!

_________________

ToNnY MoNtAnA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net/
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti fėmijėror   Wed Feb 27, 2008 10:36 am

CocaInE ore po ti sikur ke kalamoj mer qe ja dike kaq mir redhen punes Very Very Very :P :P :P :P :P
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti fėmijėror   Wed Feb 27, 2008 10:49 am

po pra ashtu them dhe une ok

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
CocaInE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 1329
Location : Ne MEs te BaRiT & CocA's
Name : 0
Points : 3
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti fėmijėror   Wed Feb 27, 2008 11:59 am

dano shkruajti:
CocaInE ore po ti sikur ke kalamoj mer qe ja dike kaq mir redhen punes Very Very Very :P :P :P :P :P

**blerta** shkruajti:
po pra ashtu them dhe une ok

Pse nuk e dinit ju eee, kam yhyyy kalamoj

_________________

ToNnY MoNtAnA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net/
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti fėmijėror   Wed Feb 27, 2008 12:04 pm

CocaInE shkruajti:
dano shkruajti:
CocaInE ore po ti sikur ke kalamoj mer qe ja dike kaq mir redhen punes Very Very Very :P :P :P :P :P

**blerta** shkruajti:
po pra ashtu them dhe une ok

Pse nuk e dinit ju eee, kam yhyyy kalamoj
looooooollllll dil icik ne msn se du te flas pak me ty ok???????????shpejt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
CocaInE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 1329
Location : Ne MEs te BaRiT & CocA's
Name : 0
Points : 3
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti fėmijėror   Wed Feb 27, 2008 2:44 pm

Cito :
looooooollllll dil icik ne msn se du te flas pak me ty ok???????????shpejt

hej plako sorry se e pash me vones tani sa e pashe 12: 43 Very
folim

_________________

ToNnY MoNtAnA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shėndeti fėmijėror   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shėndeti fėmijėror
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: TRUPI DHE SHENDETI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website