Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 KRIJIMI I UNIVERSIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: KRIJIMI I UNIVERSIT   Mon Feb 25, 2008 9:36 am

Rrėzimi Shkencor i Materializmit


Materializmi nuk mund tė pretendojė mė tepėr,
jetėgjatėsinė e tij si filozofi shkencore.
Artur Kėstler, Filozof i njohur 1


Si u krijua ky univers i paskajshėm ku ne jetojmė? Si u shfaq ekuilibri, harmonia dhe organizimi nė kėtė univers? Si arriti bota ku ne jetojmė tė bėhej njė strehė kaq e sigurtė pėr ne?

Kėto pyetje qė nė agim tė historisė sė njerėzimit kanė tėrhequr vėmendjen e shumė mendimtarėve. Mes tyre ka patur edhe shkencėtarė dhe/apo filozofė, tė cilėt kanė kanė studiuar dhe analizuar tė bazuar nė logjikė dhe arsye (prakticizėm) kėto pyetje dhe kanė arritur nė pėrfundimin e pėrbashkėt se: Pėrsosmėria e rre-gullit dhe projektimit nė univers janė njė tregues i qartė pėr ekzistencėn e njė Krijuesi Suprem, Zotėrues i gjithėsisė.

Kjo ėshtė e njė e vėrtetė e padiskutuar e qė mund tė arrihet duke vėnė nė punė inteligjencėn tonė. Kėtė realitet Allahu e ka deklaruar para 14 shekujsh nė librin e Tij, Kuranin, tė cilin e zbriti si udhėzim pėr njerėzimin. Aty njoftohemi edhe mbi krijimin e universit nga mosekzistenca, organizimin e tij pėr njė qėllim tė veēantė dhe krijimin e tė gjitha sistemeve dhe ekuilibreve nė univers pėr tė mundėsuar jetesėn njerėzore.

Nė njė ajet tė Kuranit, Allahu i fton njerėzit tė arsyetojnė mbi kėtė aspekt nė vargun pasues:


"A ėshtė mė i rėndė rėndė krijimi juaj apo ai i qiellit? E Ai e ngriti atė! Ngriti kupėn e tij dhe e pėrsosi atė. Natėn ia errėsoi e ditėn ia ndriēoi. E pastaj tokėn e sheshoi". (Naziat, 27- 30)

Pėrsėri duke iu mbėshtetur thėnieve nė Kuran, njeriu duhet tė dėshmojė krijimin prej Zotit, tė tė gjithė sistemeve dhe ekuilibreve nė univers pėr tė (njeriun), tė thellohet mbi kėtė realitet dhe tė nxjerri mėsim prej vėzhgimeve tė tij:


"Edhe pėr atė qė ju krijoi nė tokė lloje tė ndryshme (bagėti, bimė, pemė, minerale etj); ka fakte pėr njė popull qė di tė marrė pėrvojė". (Nahl, 13)

Nė njė tjetėr ajet tė Kuranit thuhet:


"Ai ėshtė qė zgjat natėn nė pjesė tė ditės dhe zgjat ditėn nė pjesė tė natės, i nėnshtroi diellin dhe hėnėn qė secili lėviz (udhėton) deri nė afatin e caktuar. Ky ėshtė Allahu, Zoti juaj, i tėrė sundimi ėshtė i Tij, e ata qė i luteni nė vend tė Tij, nuk zotėrojnė as sa njė cipė (e hurmave, fije)". (Fatir, 13)

Kėtė tė vėrtetė, tė cilėn e mėsojmė nga Kurani e pranojnė edhe shumė shkencėtarė tė konfirmuar, themelues tė astronomisė moderne. Emra si Galilei, Kepler, Njutoni duke zbuluar strukturėn e ndėrtimit tė universit, projektimin e Sistemit Diellor, ligjet e fizikės dhe ekuilibre tė ndryshėm e kanė kuptuar mė sė miri se tė gjitha kėto janė tė krijuara nga Zoti.Materializmi: Argumenti i rremė i shekullit tė 20-tė

E vėrteta e krijimit, tė cilėn e shpjeguam deri tani, refuzohet qė prej kohėsh tė hershme prej njė pikėpamjeje filozofike, e ashtuquajtur materializėm. Kjo filozofi, e cila fillimisht ėshtė shfaqur te Grekėt e vjetėr dhe mė pas u pranua prej kulturash apo/dhe personash tė ndryshėm, hedh tezėn se materia ekziston qė nė infinit. Duke pohuar se universi rrjedh nga pafundėsia paraprakisht mohonin krijimin e saj nga Zoti.

Materialistėt ashtu siē hipotezojnė qė universi ekziston qė nė infinitet, pretendojnė se nė gjithėsi nuk ekziston qėllim dhe projektim. Ata pohojnė se tė gjitha ekuilibret, harmonia dhe rregulli janė vepėr vetėm e koinēidencės (rastėsisė). Ky pretendim mbi "rastėsinė" ėshtė pėrdorur mė pas edhe si pėrgjigje ndaj pyetjes se si u shfaqėn gjallesat. Teoria e evolucionit apo e thirrur ndryshe Darvinizėm, ėshtė njė tjetėr zbatim i materializmit mbi natyrėn.

E shprehėm edhe mė parė se kishte edhe nga ata persona, themelues tė shkencės moderne, tė cilėt besonin nė krijimin e universit nga Zoti. Nė shekullin e 19-tė ndodhi njė ndryshim nė kėtė qėndrim tė botės sė shkencės. Materializmi, nė mėnyrė tė paramenduar u fut nė kalendarin e shkencave moderne prej grupeve tė ndryshme. Kjo filozofi gjeti mbėshtetje tė gjerė dhe u pėrhap shumė shpejt nė botėn e shkencės edhe pėr shkak tė kushteve sociale e politike tė shek. tė 19-tė.

Megjithatė, zbulimet e shkencės moderne e demostrojnė nė mėnyrė tė padiskutueshme shumė qartė pavleftėsinė dhe fallcitetin e materializmit nė fjalė.Zbulimet shkencore tė shekullit 20-tė

Le tė kujtojmė edhe njė herė dy pohimet themelore tė materializmit rreth universit:

Universi ekziston qė nga pafundėsia, pra, nuk ka as fillim as fund, ai nuk ėshtė i krijuar.


Me anullimin qė i bėri shkenca materia-lizmit dėshmoi edhe njė herė mbi krijim e universit nga Allahu. Mbi kėtė temė revista e mirėnjohur Newsweek nė numrin e botuar mė 27 Korrik 1998 nė kopertinėn e saj, i dha titullin "Shkenca gjeti Zotin".
Ēdo gjė nė univers ėshtė thjesht fryt i rastėsisė dhe jo njė plan apo projektim me njė vizion tė qėllimtė.

Tė dy kėto nocione tė materialistėve si rrjedhojė e njė shkence primitive tė shekullit tė 19-tė, tė mbrojtura me shumė ngulm, u shembėn plotėsisht nga ana e zbulimeve shkencore tė shekullit pasardhės.

Fillimisht nė harresė mbetėn pretendimet mbi ekzistencėn qė nė infinit tė universit. Qė nė vitet 1920 kishte njė mori faktesh qė kjo s'mund tė ishte e vėrtetė. Shkencėtarėt tashmė ishin tė sigurtė pėr krijimin e tij nga mosekzistenca e shkaktuar kjo prej njė "Shpėrthimi tė Madh" (Big Beng). Me fjalė tė tjera universi nuk ka ekzistuar nė pafundėsi por pėrfundimisht ėshtė krijuar nga Zoti.

Ajo qė shkenca gjunjėzoi sė dyti nė shek. e 20-tė ishte pretendimi "i rastėsisė", tė krijimit tė gjithėsisė nė mėnyrė aksidentale dhe e paprojektuar. Kėrkimet e bėra qė prej viteve 1960-tė, treguan se tė gjitha ekuilibret fizike ishin tė pėrllogaritura (programuara) nė njė mėnyrė shumė tė ndėrlidhur qė tė bėjnė tė mundshme jetėn njerėzore. Me thellimin e kėrkimeve, u gjetėn njė nga njė ligjet fizike, kimike dhe biologjike nė univers, forcat themelore si ato tė rėndesės dhe tė elektromagnetizmit, strukturėn nė tėrėsi tė atomeve dhe elementėve pėrbėrės tė universit, tė programuara kėto me atė saktėsi pėr tė mundėsuar jetėn e qenieve njerėzore. Sot shkencėtarėt perėndimorė kėtė projektim tė jashtėzakonshėm e quajnė "Parim Human" (Anthropic Principle). Pra, ēdo detaj nė univers ėshtė projektuar me shumė kujdes qė tė bėjė tė mundshme jetėn e njeriut.

Shkurtimisht nė ditėt tona materializmi ėshtė refuzuar dhe shembur plotėsisht nga shkenca moderne. I pozicionuar si vizion shkencor dominues pėr shekullin e 19-tė, materializmi u pėrmbys nė shekullin e 20-tė, duke pėsuar njė humbje pėrfundimtare.

Ėshtė shumė e natyrshme tė ndodhte kėshtu. Ashtu siē deklaron edhe Allahu: "Ne nuk e krijuam qiellin e as tokėn dhe ēka ka nė mes tyre, pa qėllim (shkel e shko), ai ėshtė mendim i atyre qė nuk besuan...". (Sad 27), ėshtė njė supozim i gabuar qė universi tė jetė i krijuar pa njė qėllim tė caktuar. Ėshtė e pashmangshme pėr ēdo tezė tė hedhur mbėshtetur mbi kėto supozime, tė falimentojė pėrballė realitetit qysh nė fillim.

Krijimi ėshtė njė fakt. Nė kėtė libėr kėto tė vėrteta do t'i analizojmė sė bashku me argumentet pėrkatėse. Tė gjithė ne do tė shohim disfatėn qė pėsoi materializmi pėrballė shkencės dhe do tė bėhemi dėshmitarė pėr krijimin e universit prej Allahut me njė forcė krijuese superiore dhe tė pėrsosur.Vahdimi... http://www.invitation2truth.com/harunyahya/albanian/liber/krijimi_i_universit/krijimi_i_universit_02.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
 
KRIJIMI I UNIVERSIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: KURIOZITETE NGA JETA DHE SHKENCA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website