Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 KUZHINA SPANJOLLE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ARIEL-SHEFJA E DALLAVEREV
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 865
Name : 0
Points : 0
Registration date : 08/05/2008

MesazhTitulli: KUZHINA SPANJOLLE   Sat May 10, 2008 1:46 pm

Tradita e gadishullit Iberik shkrin kuzhinen e thjeshte popullore me ate te sofistikuar me origjine aristokrate, ne te cilen shquhen gjurme te qarta te maureve. Nga ana tjeter, arabet kane dominuar Spanjen per gati 800 vjet duke perhapur perdorimin e erezave, orizit dhe portokalleve, qe jane perberes edhe sot e kesaj dite te repertorit te kuzhines spanjolle.


QOFTE ME BAJAME TE GRIRA
( ALBONDIGAS CON PICADA DE ALMENDRAS)PERBERESIT

250 gr mish vici i grire
150 gr mish derri i grire
60 gr proshute derri e grire
1 qepe mesatare e grire holle
2 veze te rrahura lehte
60 gr tul buke
kripe
70 gr bajame te grira holle
4 luge vaj ulliri
1 domate e qeruar e prere ne feta
1 liter uje
375 gr bizele kokerr


PERGATITJA

Perziejme mire mishrat, gjysmen e qepes se grire, vezet dhe tulin e bukes. hedhim kripe sipas deshires.Vendosim bajamet e grira ne nje tas. Kalojme nje pjese te perzierjes tek bajamet e grira dhe i bejme toptha mesatare. Nxehim vajin ne nje tenxhere te madhe ne zjarr mesatar.Fergojme qepen e mbetur per 8-10 min. Shtojme domatet dhe i leme ne zjarr per 5 min.Hedhim ujin ne tenxhere dhe e kriposim. Pastaj shtojme bizelet dhe qoftet. Veme kapakun dhe i leme te ziejne per 20 min. Qoftet sherbehen te ngrohta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ARIEL-SHEFJA E DALLAVEREV
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 865
Name : 0
Points : 0
Registration date : 08/05/2008

MesazhTitulli: Re: KUZHINA SPANJOLLE   Sat May 10, 2008 1:46 pm

PATATE TE SKUQURA ( TORTILLAS DE PATATAS)


PERBERESIT


4 patate te qeruara dhe te prera ne feta 3 mm te trasha.
180 ml vaj ulliri
5 veze
kripe


PERGATITJA

Fergojme patatet ne vaj ulliri me kapak qe te mbeten te buta. Rrahim me pirun vezet dhe i sperkasim me kripe sipas deshires. Kur te jene bere patatet i bashkojme me vezet e rrahura dhe i veme ne zjarr ne te njejtin tigan, te patateve, duke u hequr vajin e tepert. patatet e ferguara duhet te jene te praruara jashte dhe te buta brenda.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ARIEL-SHEFJA E DALLAVEREV
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 865
Name : 0
Points : 0
Registration date : 08/05/2008

MesazhTitulli: Re: KUZHINA SPANJOLLE   Sat May 10, 2008 1:47 pm

PAELA ME ZARZAVATE ( PAELLA DE VERDURAS)PERBERESIT

100 gr kikirike
1.5 l leng pule
1 qepe e prere pergjysem
1/2 luge shafran
1 gjethe dafine
8-10 kokrra piper i zi
120 ml vere e bardhe
6 luge vaj ulliri
3 thelpinj hudher e grire holle
2-3 patate e prere ne kubeza
1 kungull ne feta
250 gr fasule te njoma te prera ne copa
12 kepurdha te pastruara
4 zemra angjinaresh te prera ne feta
200 gr fasule te Limas
100 gr bizele
2 speca ne kubeza
1 karrote ne rondele
250 gr spinaq i grire trashe
2 luge majdanoz i grire holle
3-4 domate te prera ne kubeza
2 luge spec pluhur
600 gr oriz kokerr shkurter
kripePERGATITJA

Zbutni kikiriket ne uje per nje nate.
Nxehni me pare furren ne 200 grade. Ziejini kikiriket ne lengun e zarzavateve me qepe, shafran, dafine dhe piper kokerr. per 30 minuta. Kullojini kikiriket dhe filtrojeni lengun ne nje kullonjese.Shtypini kikiriket. Hidhini veren lengut dhe lereni te valoje. Nxehni vajin ne nje ene per paela (si tave e gjere dhe e thelle) ose ne nje tigan me diameter 45 cm.Shtoni hudhren, patatet,kungujt, fasulet, kepurdhat,angjinaret, fasulet e Limas, bizelet, specat, karrotat, spinaqin, kikiriket e shtypur dhe majdanozin dhe fergojini te gjitha ne zjarr te mesem ne te larte per 5-7 min. Bashkoni domatet me specin pluhur te pasuar dhe me orizin.Kaurdisini dhe per 3 min.Hidhini perzierjen e lengut me vere dhe vazhdoni zierjen derisa lengu te jete thithur.Kokrrat e orizit ne fund te zierjes duhet te jene pak kercitese dhe te plota. Futeni ne furre te nxehur me pare per 10 min. Mbulojeni me nje leter kuzhine dhe lereni te pushoje 10 min para se ta sherbeni ne tavoline.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KUZHINA SPANJOLLE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KUZHINA SPANJOLLE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} ARTI I GATIMIT {*_*} :: GUZHINA MESDHETARE-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website