Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 KUZHINA GREKE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ARIEL-SHEFJA E DALLAVEREV
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 865
Name : 0
Points : 0
Registration date : 08/05/2008

MesazhTitulli: KUZHINA GREKE   Fri May 09, 2008 11:05 pm

Bazuar ne vajin e ullirit dhe ne djathrat e deles dhe dhise, ne mishrat e pjekur dhe ne frutat e zarzavatet e f resketa, ushqimi grek eshte esenca e kuzhines mesdhetare. Peisazhi shume i ndryshem, nga zonat kontinentale te veriut ne ishujt e arqipelagut te Jonit dhe te Egjeut, i ka dhene jete nje shumllojshmerie te habitshme te traditave rajonale, qe kane te perbashket kenaqesine e te ndenjurit ne tavoline.


JAPRAK

PERBERESIT
-per 4 persona

200 ml vaj ulliri
2 qepe te medha te bardha, te grira holle (ose 6 qepujka)
200 gr oriz i imet
3 luge menderz e fresket e grire
1 luge koper e grire
kripe
piper i zi i sapobluar
500 gr gjethe rrushi te fresketa ose te konservuara
200 ml uje
lengu i 1 limoniPERGATITJA

Ne nje tenxhere nxehni gjysmen e vajit dhe fergoni qepen ne zjarr te avashte per 10 min. Shtoni orizin dhe skuqeni.Vereni kapakun, uleni flaken, dhe ziejeni per 10 min. Shtoni menderzen, koperin, kripen piperin sipas deshires, verini kapakun dhe zgjateni zierjen edhe per 5 min. ne zjarr shume te ulet, duke e kontrolluar qe te mos ngjitet.
Nderkaq lerini gjethet e rrushit ne uje te valuar per 3 min. Kullojini dhe thajini me nje lecke te thate.Mbushini gjethet nga ana pa shkelqim, duke e vene mbushjen ne pjesen afer kercellit. Mbylleni duke i palosur anet pastaj mbeshtilleni duke e rrotulluar per te formuar japrakun.
Ne nje tenxhere te pershtatshme vendosni japraket ngjitur me njeri tjetrin, dhe ne shume shtresa. Hidhuni vajin e mbetur, 200 ml uje, lengun e limonit dhe mbulojeni me nje pjate qe te mos levizin.Ziejini per 1 ore ne zjarr te avashte. Sherbejini si antipaste me kos ose me taramosalada (qe do e shkruaj me poshte receten)
TARAMOSALADA - SALCE ME VEZE PESHKUPERBERESIT - per 4 persona

2 patate mesatare ( afro 400 gr) te bardha dhe te ziera
150 gr tarama (veze qefulli ose merluci te kriposura)
1 qepe e bardhe e grire
200 ml vaj ulliri
lengu i 1 limoni
3 ullinj te zinj
pak majdanoz
1/2 luge kaparinePERGATITJA

Shtypini patatet derisa te arrini nje pure kremoze.Mos perdorni makinen shtypese qe masa te mos behet ngjitese.Vereni ne nje tas dhe futini brenda perberesit e tjere derisa te perfitoni nje mase homogjene.Kripa e vezeve te peshkut duhet te jete e mjaftueshme, perndryshe hidhini perseri kripe.Vereni ne frigorifer salcen te mbuluar me plastmas te holle per gati 2 ore.Salcen e ftohte ne fund sherbejeni me ullinj, majdanoz, kaparine shoqeruar me buke ose bishtaja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ania
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 28
Name : 0
Points : 0
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: KUZHINA GREKE   Thu May 15, 2008 10:21 pm

hi ariel,nice recipe
a di gje si behet HOMOUS pls, e kam shume qejf zemer zemer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ARIEL-SHEFJA E DALLAVEREV
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 865
Name : 0
Points : 0
Registration date : 08/05/2008

MesazhTitulli: Re: KUZHINA GREKE   Sat May 17, 2008 9:50 am

Ania shkruajti:
hi ariel,nice recipe
a di gje si behet HOMOUS pls, e kam shume qejf zemer zemer

mos eshte si kremoze me baze ullinj. :?: :?: ne fakt nuk e di si recete po do ta gjej Very Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: KUZHINA GREKE   Sat May 17, 2008 12:42 pm

un smar vesh ne gizhinen greke Rolling Eyes por them se do mesoj me kto qe keni shkruajtur juve 👅

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: KUZHINA GREKE   Thu Dec 25, 2008 6:14 pm

as une nuk enjoh kuzhinen greke,por kjo shqiptare eshte per love
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bukuroshja_dr
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 3264
Name : 0
Points : 7
Registration date : 20/05/2008

MesazhTitulli: Re: KUZHINA GREKE   Fri Dec 26, 2008 4:04 pm

zemer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: KUZHINA GREKE   Fri Dec 26, 2008 8:31 pm

:beer: zemer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bukuroshja_dr
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 3264
Name : 0
Points : 7
Registration date : 20/05/2008

MesazhTitulli: Re: KUZHINA GREKE   Tue Dec 30, 2008 8:09 pm

Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: KUZHINA GREKE   Tue Dec 30, 2008 8:43 pm

ec ktu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KUZHINA GREKE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KUZHINA GREKE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} ARTI I GATIMIT {*_*} :: GUZHINA MESDHETARE-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website