Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Terminali 3 Porta e re e Pekinit.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Terminali 3 Porta e re e Pekinit.   Sun Mar 09, 2008 11:55 amTERMINALI 3 Porta e re e Pekinit

Terminali i ri i aeroportit tė Pekinit
konsiderohet si godina mė e
madhe nė botė dhe njėherazi
ėshtė edhe ndėr mė tė ēuditshmet.
Pėr tė mbėrritur nė terminalin e ri e
tė mrekullueshėm tė Pekinit, ai 3, ėshtė
njėsoj si tė hysh nė vizionin e Kinės sė
mijėvjeēarit tė ri. Madje, edhe pėr vetė
kinezėt terminali madhėshtor e ultramodern
ėshtė njė risi e jashtėzakonshme,
qė u mėson se si do tė shndėrrohet
vendi i tyre nė vitet e ardhshme. Nė
kėtė ngrehinė ndėrthuret modernia me
antiken. Simbolet tipike e tė gjithėkohshme
kineze, si dragoi, janė prezente
pėrmes teknologjive qė e bėjnė figurėn
tė duket tredimensionale, por edhe vetė
godinėn tė bukur, praktike e pro mjedisit.
Qytetarėt e rinj tė njė Kine plot vetėbesim,
por edhe tė huajt do tė trajtohen
krejt ndryshe nė godinėn qė konsiderohet
si mė e madhja nė
botė. E projektuar nga
Lordi Foster dhe e ndėrtuar
nga njė grup inxhinierėsh
britanikė, terminali
personifikon fuqinė
dhe forcėn e madhe tė
pushtetit gjithnjė e nė
rritje tė Kinės, tė vendit,
por edhe vetė shtresės sė
mesme e tė pasur, e cila
tenton tė rrokė qiejt. Projekti
u konceptua dhe u
zbatua brenda njė periudhe
5-vjeēare, njė kohė
rekord kjo po tė kihet
parasysh se brenda 5
vitesh pėr terminalin 5 tė
aeroportit londinez tė
Hithrows, arkitektėt u
morėn vetėm me konceptimin
e ndėrtesės. Rikonstruksioni
dhe transformimi
i Pekinit ka qenė projekti i
ndėrtimit qė ėshtė bėrė ndonjėherė nė
botė nė kohė paqeje. Janė shembur
lagje tė tėra pėr t'u ngritur ndėrtesa tė
reja dhe mė nė fund i erdhi radha edhe
aeroportit. Ai ėshtė me tė vėrtetė mahnitės.
Njė ēati e artė mbulon muret gjigante
prej xhami dhe ēeliku. Rrugėt
ajrore qė lidhin hapėsirat e mėdha janė
konceptuar nė mėnyrė tė tillė pėr tė lėnė
dritėn natyrore tė hyjė me bollėk brenda
terminalit 2, me kilometra i gjatė. Kur
u hedh njė sy pėr herė tė parė, tė duken
si ca shkallė ajrore nderur nė shpinėn e
dragoit. "Kjo arkitekturė ėshtė bėrė sipas


"Do tė jetė dera hyrėse kryesore
pėr tė huajt qė do tė udhėtojnė
nė Kinė, ndėrkohė qė Pekini
ėshtė i sigurt qė kryeqyteti i
vendit do tė shndėrrohet deri nė
vitin 2020 nė njė nga destinacionet
turistike mė interesante e
tė preferuara tė botės
""Lojėrat Olimpike janė njė
burim i madh krenarie pėr
Kinėn dhe ndėrtimet qė janė
bėrė kapin vlerėn 6 miliardė
dollarė, dhe kanė si qėllim qė
t'i tregojnė botės hapat gjigantė
qė ka bėrė vendi gjatė 30
viteve tė "socializmit kinez"
"shijes sė shumicės sė kinezėve, qė
do tė jenė edhe klientėt kryesorė tė
aeroportit. Ndėrsa ėshtė synuar arritja
e njė perfeksioni nė realizimin estetik tė
dragoit, ėshtė mbajtur parasysh gjatė
gjithė kohės edhe ana funksionale dhe
ajo e mbrojtjes sė ambientit", ėshtė
shprehur drejtori i punimeve tė terminalit.
Brendia e tij ka njė perfeksion formash
asimetrike, ku si makineritė, ashtu
edhe njerėzit, kanė hapėsirat e tyre.
Aeroporti, sė bashku me kullėn e televizionit
dhe stadiumin olimpik qė ka
formėn e folesė sė zogut, ėshtė njė nga
arritjet mė tė mėdha tė pėrgatitjeve qė
po bėhen me rastin e organizimit tė
Lojėrave Olimpike nė Kinė, qė ėshtė
edhe evenimenti mė i madh dhe i
shumėpritur sportiv nė botė. I bukur
dhe madhėshtor aeroporti gjithsesi
ngre edhe njė sėrė ēėshtjesh, tė cilat
thuhet se janė parashikuar nė projekt,
por qė njėherazi janė shumė tė vėshtira
pėr t'u menaxhuar. Kėshtu, rritja e numrit
tė udhėtarėve ėshtė njė ankth i
vėrtetė pėr ambientalistėt, tė cilėt e shohin
Kinėn si njė nga zonat mė tė ndotura
tė botės, kryesisht pėr shkak tė zhvillimit
tė madh tė industrisė dhe ekonomisė.
Lojėrat Olimpike janė njė burim i madh
krenarie pėr Kinėn dhe ndėrtimet qė
janė bėrė nė qytet vitet e fundit, pikėrisht
me rastin e Lojėrave, me vlerė 6 miliardė
dollarė, kanė si qėllim kryesor qė
t'i tregojnė botės se ēfarė hapash gjigantė
ka bėrė vendi gjatė 30 viteve tė
fundit tė tė ashtuquajturit "socializėm
kinez". Terminali i aeroportit, nė fakt,
ėshtė njė godinė, e cila ka bėrė bashkė
tri ndėrtesa qė lidhen nga njė tren dhe
ngjan pak a shumė me aeroportin e
Hong-Kongut, veēanėrisht pėr nga
mėnyra se si lidhen rrugėt qė mundėsojnė
komunikimin mes pjesėve pėrbėrėse
tė godinave. Duke qenė se
aeroporti i Hong-Kongut fiton gjithmonė
ēmimet mė tė rėndėsishme, si njė nga
aeroportet mė tė mira nė botė, me siguri
qė terminali i Pekinit, i cili ėshtė edhe
mė i miri, ka shanset qė tė jetė mė i vlerėsuari.
Brenda tij ėshtė zbatuar i njėjti
parim, qė arkitekti kryesor i tij, Lord Fosters,
ka zbatuar edhe nė aeroporte tė
tjerė, por sigurisht nė hapėsira mė tė
mėdha. Njė nga tė veēantat e mėdha tė
aeroportit ėshtė se ndėrsa nė aeroporte
tė tjera ndihet njė farė rrėmuje dhe ēorientimi,
kėtu gjithēka ėshtė nė vendin e
vet dhe sensi i orientimit ėshtė i jashtėzakonshėm.
Sipas arkitektit, zor se
mund tė humbasė njeri nė hapėsirėn e
aeroportit. Aty ka shumė elemente tė
simbolikės kineze, duke filluar nga dragonjtė,
kolonat e tempujve budistė. Dragoi
pėr shembull ėshtė njė shenjė force
e qėndrese dhe sigurisht fati tė mbarė
pėr tė gjithė kinezėt.
Ngjyrat mbizotėruese
janė e verdha,
portokallia dhe e kuqja.
Sistemet e ngrohjes,
ftohjes dhe
ajrosjes janė bazuar
nė teknologjitė mė tė
fundit, qė janė nė
radhė tė parė shumė
ambientaliste dhe
kanė pėr qėllim qė tė
pėrfitojnė sa mė
shumė qė tė jetė e
mundur nga tė mirat
e ofruara prej vetė
natyrės. Nė godinė
ka njė sistem kontrolli,
i cili minimizon
konsumimin e energjisė,
si dhe emetimin
e karbonit. Terminali
ėshtė njė shtesė
e aeroportit tė Kinės, qė ėshtė njė
ndėr aeroportet me fluksin mė tė madh
tė hyrje-daljeve nė botė. Veēanėrisht
gjatė Olimpiadės, ky fluks do tė jetė i jashtėzakonshėm.
Llogaritet qė vetėm nga
ky terminal tė kalojnė mbi 90 milionė
pasagjerė nė vit. Terminali ka gjithsej
300 pika check-in dhe dyfishin e portave
tė aeroportit mė tė madh tė botės. Do tė
jetė dera hyrėse kryesore pėr tė huajt qė
do tė udhėtojnė nė Kinė, ndėrkohė qė
Pekini ėshtė i sigurt qė kryeqyteti i vendit
do tė shndėrrohet deri nė vitin 2020
si njė nga destinacionet turistike mė interesante
e tė preferuara tė botės.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
 
Terminali 3 Porta e re e Pekinit.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: KURIOZITETE NGA JETA DHE SHKENCA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website