Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Te reja Shkencore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Te reja Shkencore   Sun Mar 09, 2008 11:41 am

Galaktika
Zona e banueshme nė galaktikėn e Udhės sė Qumshtit, njė bilion vjet para nesh

Kufomat yjore ose pulsarėt
Si u formuan grumbullimet e reja yjore nga zėri i hapėsirės

Ekzistenca e jashtėtokėsorėve, shkencėtarėt optimistė
Epiqendra e debateve shkencore ėshtė mendimi pėr planetė tė ngjashėm me Tokėn, civilizimet e avancuara jashtėtokėsore dhe udhėtimet ndėryjore. Ato u diskutuan pėr herė tė parė nga fizikanti Enriko Fermi, disa dekada mė parė, kur ai ngriti epigramėn “Kush janė ata?” qė u quajt edhe “Paradoksi i Fermit”. Njė skuadėr shkencėtarėsh amerikanė kohėt e fundit sugjeron se duhet tė ketė njė apo mė shumė civilizime jashtėtokėsore. Ata argumentojnė se ėshtė gabim tė mos pranosh tė gjitha raportimet mbi UFO-t, tė bėra qė kur disa fakte mbi parashikimet teorike se vizitorėt jashtėtokėsorė mund tė jenė atje. Astronomėt australianė kanė bėrė dy zbulime kyēe: i pari ėshtė ekzistenca e njė “zone tė banueshme galaktike” nė galaktikėn e Udhės sė Qumshtit dhe e dyta se ylli i Tokės, Dielli, ėshtė mė i ri se tė tjerėt nė kėtė zonė me rreth njė bilion vjet. Pėrderisa ka yje tė tjerė me planetė rrotull, logjika tė ēon nė mendimin se edhe njė nga planetėt qė rrotullohen rreth tyre mund t’i ketė kushtet e Tokės dhe mund tė jetė i banueshėm. Duke u mbėshtetur nė kėtė mendim, shkencėtarėt kanė shkuar mė tej. Meqė zbulimi i fundit i australianėve tregoi se yjet e tjerė janė relativisht 1 bilion vjet mė tė vjetėr se Dielli, civilizimet e planetėve tė tyre mund tė jenė shumė mė tė pėrparuara nė krahasim me ne dhe se ka kohė qė e kanė zbuluar Tokėn. Pra, bota jonė ėshtė pėrfshirė nė njė civilizim jashtėtokėsor shumė mė tė madh. Tani njė skuadėr shkencėtarėsh amerikanė ka vėnė re se njė studim i ri astrofizik sugjeron qė ne duhet ta gjejmė veten nė mes tė njė apo mė shumė civilizimeve jashtėtokėsore. “Fizika moderne dhe teoritė astronomike parashikojnė se po pėrjetojmė vizita jashtėtokėsore, gjė pėr tė cilėn nuk ka prova tė sakta, por fenomeni UFO nuk duhet tė pėrqeshet brenda komunitetit shkencor”, tha fizikanti Bernard Haish. Ka parashikime tė bazuara shkencore se duhet tė ketė disa tė dhėna tė vėrteta mbi gjurmėt ET.


Yje ekzotike nė zemrėn e Udhės sė Qumshtit
Ėshtė zbuluar njė grumbull shumė i ngjeshur yjesh afėr qendrės sė Udhės sė Qumshtit.
Astronomėt kanė zbuluar 21 pulsarė tė rinj, kufoma tė vogla e tė dendura yjore qė rrezatojnė rreze radiofonike ndėrsa rrotullohen. Pulsarėt u gjetėn nė njė grumbull yjesh tė vjetėr, rreth 10 bilionė vjet, tė quajtur Terzan 5, qė shtrihet 28000 vite-dritė larg qendrės sė galaktikės.
Lidhur me Terzan 5 mė parė pranohej se pėrmbante 21 pulsarė, qė me tre tė zbuluarit rishtaz e ēojnė numrin e pėrgjithshėm tė tyre nė 24 tė tillė. Kėshtu, ai e tejkalon rekordin e mėparshėm, njė grumbull tjetėr yjor, 47 Tucanae qė pėrmban 22 pulsarė. Tė gjithė tė zbuluarit e rinj, rrotullohen qindra herė mė shpejt se 1500 pulsarėt e tjerė tė njohur deri tani, tė cilėt rrotullohen njė herė nė sekondė. Kėta pulsarė “milisekondėsh” qė vėrtiten kaq shpejt, mendohet ta kenė shformuar grumbullin e shpejtėsinė kėndore nga yjet bashkudhėtarė nė disa pika tė historisė sė tyre.
Yjet masive detyrohen tė bashkėveprojnė me yje tė tjerė nė ambient tepėr tė mbushur me mbi 10000 yje pėr njė kub vit-dritė. Ky mbipopullim mund tė shkaktojė zhdukjen e pulsarėve ose shkėmbimin me partnerė tė tjerė, qė shkaktojnė atė qė quhet “objekte tė vėrteta ekzotike”.
Terzan 5 tashmė pėrfshin objekte ekstreme. Rreth 80 pulsarė janė tė njohur nė 24 grumbuj sferikė, e Terzan 5 strehon 4 mė tė shpejtėt nė rrotullim, me rreth 600 herė nė sekondė.

Rrymat e tingullit Bing-Beng tė galaktikės
Rrymat e tingujve qė gjėmojnė nėpėr hapėsirė u ēelin shtegun studimeve tė reja nė kėtė lėmė. Dy skuadra duke hulumtuar universin zbuluan se galaktikat aktualisht janė tė grumbulluara bashkė, shpesh nė distanca prej 500 milionė vitesh-dritė. Nė pėrgjithėsi, distanca e galaktikave harmonizohet me rrymat e tingujve. “Triumfi ėshtė se sinjali ėshtė parė nė zonėn e parashikuar”, tha Riēard Elis, astronom. Zbulimi ėshtė i pėrmasave tė mėdha sepse grupe tė ndryshme kanė arritur nė tė njėjtin pėrfundim. Astronomėt e njė skuadre studiuan vendndodhjen e 221000 galaktikave nėpėrmjet njė teleskopi nė Australi. Skuadra tjetėr vėzhgoi 46000 galaktika brenda 6 bilionė vitesh-dritė me njė teleskop nė Nju-Meksiko, SHBA. Zbulimi pėrkon me parashikimet bėrė para 30 vjetėsh. Grupet gjurmuan strukturėn 500 milionė viteve-dritė nė momentet e para pas shpėrthimit tė universit dhe shndėrrimit tė tij nė 13,7 bilionė vjet mė parė, kur kuantumi misterioz luhatej nėpėr hapėsirė. Kjo ka krijuar xhepa tė dendėsive tė ndryshme nė njė mjegull tė tharė gazi tė jonizuar dhe fotone qė grumbullohen nė struktura si yjet dhe galaktikat. Por kur grumbujt e gazit u rritėn, fotonet nė mjegullėn e dendur u tendosėn nga presioni i jashtėm dhe kundėrvepruan. Kėto forca tė kundėrta lėshojnė presion apo tinguj, dallgė, qė lėkunden brenda mjegullės. Rrymat e tingullit kanė udhėtuar rreth 500000 vite-dritė kur tingėllima big bang ka ndaluar. Kjo rritje e rrymės sė tingullit e ka origjinėn nė tė gjitha pikat e universit. Lindja e galaktikave priret pėr t’u pėrsėritur nė skajet e gurgullimės, ku dendėsia ėshtė pak mė e vogėl dhe forca e tėrheqjes pak mė e madhe.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Te reja Shkencore   Thu Dec 04, 2008 12:50 pm

Honda zhvillon inteligjencėn e robotit ASIMO

Honda ka zhvilluar njė teknologji inteligjence qė e lejon robotin mė
tė zhvilluar nė botė, ASIMO tė bėjė lėvizje tė ngadalta dhe tė shpejta;
tė dallojė ecjen para nga ajo mbrapa; tė zgjedhi rrugėn e duhur nė njė
supermarket; tė shtyjė njė karrocė; tė vendosė kartėn e kreditit nė
bankomat etj.
Po ashtu njė funksion tjetėr i ri bėn qė ASIMO tė rimbushė
automatikisht baterinė e tij kur ajo bie nė nivele tė ulėta. ASIMOT
mund tė punojnė edhe nė bashkėveprim me njėri –tjetrin pėr tė arritur
qėllimin e caktuar. P.sh nėse nė njė restorant njė ASIMO karikohet,
tjetri zėvendėson vendin e tij.
ASIMO mund tė punojnė sėbashku, duke ndarė mes tyre informacionin.
Funksioni tjetėr ėshtė drejtimi i njerėzve. ASIMO identifikon njerėzit
qė vijnė nėpėrmjet njė kamere, llogarit lėvizjet dhe zgjedh rrugėn nga
ata duhet tė kalojnė nė mėnyrė qė tė mos bllokohet lėvizja e tė
tjerėve. Kur nuk ka shumė hapėsirė, ASIMO bėn njė hap mbrapa pėr tė
liruar vendin dhe pėr tė ribėrė llogaritjet nga njė distancė tjetėr.
Honda po punon tė kthejė robotin ASIMO nė njė humanoid, i cili mund tė ndihmojė njerėzit nė punėt e pėrditshme.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Te reja Shkencore   Thu Dec 04, 2008 12:56 pm

A mund tė udhėtojmė nė kohė?


Sipas teorisė sė dy matematikanėve rusė ekzistojnė kushtet.

Dy matematikanė rusė kanė sugjeruar se thėrrmuesi gjigant i atomeve qė po ndėrtohet nė CERN, Qendra Evropiane pėr Kėrkimet Nukleare, pranė Gjenevės, ėshtė nė gjendje tė krijojė kushtet pėr tė udhėtuar prapa dhe pėrpara nė kohė. Nė thelb, Irina Aref‘eva dhe Igor Voloviē besojnė se pajisja qė po ndėrtohet nė CERN, e cila do tė vihet nė punė pėr herė tė parė gjatė kėtij viti, do tė jetė nė gjendje tė krijojė “vrima krimbi”
tė vogla nė hapėsirė, tė cilat mund tė lejojnė disa forma tė limituara
udhėtimi nė kohė. Nė rast se rezulton e vėrtetė, ngjarja do tė shėnojė
rastin e parė nė historinė njerėzore kur ėshtė mundur tė krijohet
makina e kohės.

Nė rast se kthimi prapa nė kohė ėshtė i mundur,
teorikisht do tė jetė i mundur vetėm kthimi nė ēastin kur ėshtė krijuar
makina, qė do tė thotė se udhėtuesit kohorė tė sė ardhmes do tė kenė
mundėsi tė na vizitojnė. Siē sugjeron artikulli i kėsaj jave i revistės
“New Scientist“, ky vit - pra 2008-a - mund tė bėhet viti zero pėr udhėtarėt e kohės.

Sa serioze ėshtė teza?

Artikulli i “New Scientist”
nėnvizon se udhėtimi nė kohė pėrmbledh shumė probleme praktike dhe
paradokse teorike. “Pavarėsisht, ekziston njė mundėsi e vogėl qė ne tė
shohim vizitorė nga e ardhmja gjatė vitit qė do tė pasojė”, shkruhet nė
artikull. Duhet thėnė se vetėm pak shkencėtarė e pranojnė idenė se
pajisja nė fjalė do tė krijojė ato kushte tė cilat mendohet se janė tė
nevojshme pėr tė udhėtuar nė kohė. Pajisja ėshtė projektuar pėr tė
shqyrtuar forcat misterioze qė ekzistojnė nė nivel grimcash sub-atomike
dhe me ta bėrė kėtė do tė jetė nė gjendje t‘u japė pėrgjigje shumė
pyetjeve, siē ėshtė natyra e vėrtetė e gravitetit.

Nuk ėshtė dizajnuar si makinė pėr tė udhėtuar nė
kohė. Megjithatė, nėse aksidentalisht kthehet nė makinė kohe, do tė
funksionojė vetėm nė nivel sub-atomik, kėshtu qė nuk do tė kemi shans
tė dėgjojmė histori si ato qė tregohen nėpėr filma, ku njerėzit barten
pėrpara e prapa nė kohė.

Ē‘thonė ekspertėt pėr udhėtimin nė kohė?

Mundėsia teorike ėshtė debatuar gjerėsisht, por tė
gjithė bien dakord qė problemet nė nivel praktik janė aq tė
stėrmėdhenj, sa, me tė gjitha gjasat, nuk do tė ndodhė kurrė. Brajėn
Koks, njė studiues i Universitetit tė Manēesterit, vėren se edhe sikur
ligjet e fizikės tė mos e pengonin udhėtimin nė kohė, kjo nuk do tė
thotė aspak se diēka e tillė ėshtė e mundur, sigurisht nė terma tė
kthimit prapa nė kohė. “Tė thuash se ato ligje fizike qė njohim lejojnė
kthimin nė tė shkuarėn, ėshtė si tė thuash po citoj Bertrand Rasellin,
se lejojnė qė njė ēajnik tė orbitojė pėrreth Venusit”, thotė dr. Koks.
Pra, ėshtė e mundur, por nuk ka gjasa tė bėhet. “Udhėtimi nė kohė ėshtė
tėrėsisht i mundur, nė fakt koha nė orbitė kalon me ritme tė ndryshme
nga ato ritme qė njohim nė tokė dhe kjo duhet marrė nė konsideratė nėse
duam qė sistemet naviguese tė satelitėve tė funksionojnė. Por, udhėtimi
nė tė shkuarėn, megjithėse lejohet teknikisht nga teoria e Ainshtainit,
do hidhet poshtė nga shumica e fizikanėve, nė rast se arrijmė tė
kuptojmė mė mirė rregullat e fizikės - dhe kjo ėshtė edhe detyra e
pajisjes qė po ndėrtohet nė CERN”.

Pėrse ėshtė marrė parasysh mundėsia e udhėtimit nė kohė?

Vjen bashkė me teorinė e relativitetit tė
pėrshkruar nga Albert Ainshtaini nė vitin 1905. Ėshtė teoria mė e mirė
qė kemi deri tani lidhur me natyrėn e hapėsirės e tė kohės dhe ishte
Ainshtaini qė formuloi ekuacionin. Dy matematikanė rusė kanė sugjeruar
se thėrrmuesi gjigant i atomeve qė po ndėrtohet nė CERN, Qendra
Evropiane pėr Kėrkimet Nukleare, pranė Gjenevės, ėshtė nė gjendje tė
krijojė kushtet pėr tė udhėtuar prapa dhe pėrpara nė kohė ne matematike
qė i lidhin kohėn dhe hapėsirėn nė njė entitet tė quajtur -
“kohė-hapėsirė”. Ato ekuacione dhe vetė teoria nuk e pėrjashtojnė idenė
e udhėtimit nė kohė, megjithėse qė nga koha e Ainshtainit janė bėrė
pėrpjekje tė shumta pėr tė provuar se udhėtimi nė kohė ėshtė i pamundur.

Ka ndonjė element qė mund ta mbėshtesė kėtė teori?

Shumė shkrimtarė librash fantastiko-shkencorė janė
kėnaqur duke imagjinuar mundėsinė e udhėtimit nė kohė, duke nisur qė
nga H.G. Wells, libri i tė cilit “Makina e Kohės” u publikua nė vitin
1895 - 10 vjet pėrpara se Ainshtaini tė dilte me teorinė e
relativitetit. Nė mėnyrė shumė interesante, do tė ishte njė tjetėr
vepėr e fantashkencės ajo qė do tė ringjallte interesin pėr udhėtimet
kohore nė epokėn moderne. Kur astronomi amerikan, Karl Sagan, shkruante
nė vitin 1986 romanin “Kontakti”, kėrkonte njė rrugė gjysmė tė mundshme
pėr tė anashkaluar problemin e pamundėsisė pėr tė udhėtuar mė shpejt se
drita - gjė qė do tė thyente njė rregull bazė tė fizikės. Atij i duhej
qė personazhet e librit tė pėrshkonin distanca gjigante nė hapėsirė,
kėshtu qė i kėrkoi Kip Tornit, mikut tė vet kozmolog, t‘i zbulonte njė
rrugė, qė kjo tė ishte e mundur pa pasur nevojė tė udhėtohej mė shpejt
se drita. Torn sugjeroi se duke manipuluar vrimat e zeza bėhej i mundur
krijimi i “vrimave tė krimbave”, nė hapėsirė-kohė qė do tė lejonin
njerėzit tė udhėtonin brenda ēastit nga njė pikė e universit nė njė
tjetėr. Mė pas mendoi se kjo ide mund tė shfrytėzohej teorikisht edhe
pėr t‘u kthyer prapa nė kohė. Sigurisht qė bėhej fjalė veē pėr njė
teori dhe askush nuk mund tė imagjinonte se vrimat e zeza mund tė
manipuloheshin vėrtetė duke krijuar “vrima krimbash”. Por ideja
tingėlloi e pranueshme, e shtoi ndjeshėm interesin mbi “vrimat e
krimbave” dhe mbi udhėtimin nė kohė, duke pėrfshirė edhe dy
matematikanėt rusė.

Pėrveē pamundėsive praktike, ēfarė tjetėr e pengon udhėtimin nė kohė?

Problemi mė i madh teorik njihet si paradoksi i
udhėtimit nė kohė. Nėse dikush kthehet nė kohė dhe ndėrmerr diēka pėr
tė ndaluar ekzistencėn e vet, si mund tė jetė i mundur udhėtimi nė
kohė? Shembulli klasik ėshtė ai i tė kthyerit nė kohė qė vret tė
gjyshin pėrpara ardhjes nė jetė tė babait tė tij. Kozmologėt, tė njohur
pėr fantazinė e shfrenuar, e kanė shmangur problemin, duke i ardhur
rrotull. Kanė sugjeruar se nuk ekziston njė univers i vetėm, por se
janė tė shumtė - aq tė shumtė sa ka vend pėr ēdo ngjarje tė mundshme.
Nė kėtė model universi tė shumėfishtė, apo “multiversi”, njė grua qė
kthehet nė kohė pėr tė vrarė gjyshen nuk cenon ekzistencėn e vet, pasi
nė universin fqinj gjyshja jeton pėr tė sjellė nė jetė njė bijė, e cila
bėhet nėna e vrasėses.

Ku do na shpjerė makina e Gjenevės?

Fizikani dhe shkrimtari Xhon Gribin, i cili di t‘i
shpjegojė kėto gjėra mė mirė se pjesa dėrrmuese e njerėzve, pėrmend njė
proverb fizikanėsh: gjithēka qė nuk ėshtė e ndaluar, nė njė ēast do tė
ndodhė. “Kėshtu qė ata mendojnė se makinat e kohės mund tė ekzistojnė.
Problemi ėshtė se ‘tuneli kohor‘ qė do tė prodhohet nga pajisja do tė
jetė njė ‘vrimė krimbi‘ aq e vogėl sa nė tė do mund tė kalojė vetėm njė
atom. Kėshtu qė nė Gjenevė hė pėr hė nuk do kemi asnjė vizitor nga e
ardhmja. Tė gjithė kėtė unė nuk mund ta pėrtypin pa i hedhur pak kripė,
por sigurisht qė nuk ėshtė kokė e kėmbė ēmenduri”. Pra, jo marrėzi kokė
e kėmbė, por njė marrėzi e vogėl.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 36
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Te reja Shkencore   Thu Dec 04, 2008 12:58 pm

Zbulohen ne Kine fosilet e dinosaurit me te vogel fluturues


Kine - Nje dinosaur i para 120 milion vjeteve qe i ngjan nje harabeli te diteve tona. Eshte fosili i nje pterosauri i gjetur ne nje rajon ne veri lindje te Kines nga nje skuader shkencetaresh te Chinese Academy of Sciences dhe te Universidade Federal di Rio de Janeiro. Zbulimi eshte publikuar ne Proceedings of the National Academy of Sciences.
Mesa duket eshte nje specie e panjohur me pare qe studiuesit e kane pagezuar me emrin “Nemicolopterus crypticus“,
reptil i vogel fluturues, skeleti i te cilit eshte konservuar ne
gjendje shume te mire. Eshte i gjate vetem disa centimetra dhe
parashikohet se kishte nje hapje krahesh rreth 25 centimetra.
Analiza e nivelit te zhvillimit te kockave ka bere qe shkencetaret te
mendojne se behet fjale per nje kelysh i cili do ishte bere me i madh
ne moshe te rritur, edhe pse mbetet specia me e vogel e pterosaureve e
njohur deri tani.
Mungesa e dhembeve ben qe ai t’i ngjaje pterosaureve te epokave te
mepasshme, por disa karakteristika te tij jane te vecanta, si struktura
e femureve ose prania e falangjeve te rrumbullakosura, si ato te
zogjve. Kjo ben te supozosh se struktura e tij i ishte pershtatur jetes
ne peme, mbi te cilat ai kercente ne kerkim te insekteve.
Dhe ne fakt ai popullonte pyjet e gingko ne epoken e Cretaceous te hershem
(periudha nga 100 deri ne 65 milion vjet me pare), dhe pikerisht nga
ato peme ka nisur fluturimin per te evoluar ne pterosauret gjigande qe
jane pasardhesit e tij. Ekzemplari me i madh i ketyre pterosaureve
gjigande eshte Quetzalcoatlus, i cili ka jetuar rreth 70 milion vjet me pare dhe konsiderohet si kafsha me e madhe fluturuese e te gjitha koherave. Sic shpjegohet nga Alexander Kellner, pjesetar i grupit te kerkuesve braziliane, fosili i gjetur ne Kine “lejon te shkruhet nje kapitull i ri ne historine e evolucionit te ketyre reptileve fluturues”._________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.albanianforum.net
serena
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 7
Name : 0
Points : 0
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Re: Te reja Shkencore   Wed Jan 14, 2009 8:04 pm

Mėnyrė e re pėr ndėrrimin e valvolės nė zemėr

Njė grup mjekėsh nė Nju Jork po pėrdorin njė mėnyrė tė re jo-kirugjike pėr zevendėsimin e valvolės sė zemrės tek pacientėt kardiakė. Deri tani nga kjo metodė kanė pėrfituar qindra vetė. Mjekėt shpresojnė se procedura e re do tė shmangė nga pėrdorimi mėnyrėn kirurgjike pėr zevendėsimin e valvulės nė zemėr, qė kryehet me njė prerje gjatėsore nė kafazin e kraharorit tė pacientit.

Para disa muajsh, murgesha Dugan nuk ishte nė gjendje tė bėnte vetėm pak sepse i merrej fryma. Zemra e saj nuk funksiononte si duhej dhe kjo i shkaktonte asaj lodhje e pagjumėsi.Mjekėt e diagnostikuan atė me aortik stenosis, gjendje qė shkakton ngushtimin e valvolės sė zemrės.

Doktor Martin Leon i qėndrės mjekėsore Columbia Presbiterian nė Nju Jork thotė se kur valvola nuk hapet normalisht, nė zemėr krijohet presion. Nė kėto raste, pacienti nuk mbushet dot me frymė sepse trysnia ndjehet nė mushkėri, tė cilat akumulojnė ujė, por mund tė shkaktojė edhe dhimbje nė gjoks, marrje mendsh, humbje ndjenjash a rėnie tė fikėsh.

Murgesha Dugan kishte nevojė pėr njė valvulė tė re nė zemėr.Por nė moshėn 91 vjeēare, shanset qė ajo tė mbetej gjallė pas njė operimi ishin tepėr tė pakta. Gjatė operacionit kirugėt hapin kafazin e kraharorit tė pacintit pėr tė vendosur valvolėn. Nė qėndrėn Columbia Presbyterian, mjekėt kishin disa muaj qė merreshin me prova klinike pėr zėvendėsimin e valvolės nė zemėr duke pėrdorur njė teknikė tė re, pa operacion. Nė prova tė tilla pacientėt marrin pjesė vullnetarisht. Kėshtu edhe mugesha Duhan pranoi t’i nėnshtrohej kėsaj prove klinike pėr zevendėsimin e valvulės nė zemrėn e saj.Kjo teknikė ėshtė e ngjashme me procedurėn e katheterizimit ku njė tub i hollė a tel pėrdoret pėr hapjen a ēbllokimin e artereve. Nė kėtė rast, valvola vendoset nė maje tė tjelit futet nė arter dhe shtyhet deri nė vendin e duhur, ndėrsa mjekėt ndjekin lėvizjen nėpėrmjet imazheve tė skanimit. Doktor Leon thotė se edhe kėtė herė procedura doli me shumė sukses dhe murgesha Dugan iu kthye jetės normale. Mjekėt ofrojnė kėtė procedurė tė re vetėm pėr njerėzit qė nuk mund tė pėrballojnė fizikisht ndėrhyrjen kirugjike pėr zevendėsimin e valvulės. Ata shpresojnė se pas provave tė mjaftueshme klinike, nga kjo procedurė do tė pėrfitojnė mbi 100 mijė pacientė tė tjerė nga mbarė Shtetet e Bashkuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
serena
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 7
Name : 0
Points : 0
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Re: Te reja Shkencore   Wed Jan 14, 2009 8:04 pm

Disa barna kundėr astmės, tė dėmshme

Disa barna mjaft tė pėrdorėshme pėr trajtimin e astmės mund tė mos jenė shumė pėrfituese pėr fėmijėt, thuhet nė njė studimi qeveritar. Por sipas studimit tė agjencisė amerikane pėr ushqimet dhe barnat, kėto ilaēe duket se nuk pakėsojnė ose nuk lehtėsojnė simptomat e astmės tek fėmijėt, ndėrkohė qė shtojnė gjasat pėr efekte tė dėmshme anėsore.

Shumė studime kanė treguar se Advair, Serevent, Foradil dhe Symbicort pėrmirėsojnė funksionimin e mushkėrive dhe pakėsojnė nevojėn pėr ndėrhyrje urgjente tek pacientėt qė vuajnė nga astma. Por kėrkimet e reja kanė ngritur disa pyetje serioze lidhu me rrezikun e mundshėm tė barmave kundėr astmės, qė pacienti i merr duke i thithur nėpėrmjet paisjes. Njė shqyrtim i kryer nga libraria Cochrane tregon se fėmijėt qė pėrdorin pajisjet pėr thijen e barnave pėrmirėsuan funskionimin e mushkėrisė por rreziku i tyre pėr t’u prekur nga ndonjė sulm i ashpėr astmatik nuk u pakėsua.

Agjencia amerikane qė kujdeset pėr cilėsinė e ushqimit dhe barnave tani po kryen hetime rreth cilėsisė sė kėtyre ilaēeve.Para dy vjetėsh, kjo agjenci i detyroi firmat farmaceutike tė shtonin nė etiketėn e kėtyre ilaēve edhe paralajmėrimin mbi shtimin e mundshėm tė gjasave pėr vdekje nga astma. Sipas njė analize tė re tė kėsaj agjencie qeveritare, fėmijėt nėn moshėn 11 vjeē tė prekur nga astma, mund tė jenė veēanėrisht nė rrezik.

Disa ekspertė mendojnė se thithja e ilaēeve kundėr astmės ėshtė e rrezikėshme, por tė tjerė thonė se pėrfitimet janė mė tė mėdha, tė paktėn pėr personat nė moshė tė rritur. Tė gjitha kėto tė dhėna janė duke u shqyrtuar me kujdes nga agjencia e ilaēeve, e cila deri tani nuk ka dalė me ndonjė vendim pėr tė lejuar ose ndaluar shitjen nė farmaci tė ilaēeve Ilaēet Advair, Serevent, Foradil dhe Symbicort qė thithen pėr tė lehtėsuar frymėmarrjen tek personat qė vuajnė nga astma.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
serena
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 7
Name : 0
Points : 0
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Re: Te reja Shkencore   Wed Jan 14, 2009 8:05 pm

Gripi kėtė vit, rezistent ndaj ilaēeve

Ekspertėt amerikanė tė shėndetėsisė thonė se gripi kėtė vit ėshtė rezistent ndaj shumė prej barnave tė zakonėshme antivirusalė dhe shqetėsohen se njė gjendje e tillė mund tė bėhet shkak pėr mė shumė shtrime nė spital e vdekje sesa mė parė si pasojė e gripit. Njerėzit qė preken nga gripi trajtohen zakonisht me Tamiflu. Por qendra pėr kontrollin dhe parandalimin e sėmundjeve paralajmėron se ky ilaē ėshtė treguar i paefektshėm ndaj shumė rasteve tė gripit kėtė vit. Ekspertėt mendojnė se virusi i gripit ka pėsuar njė ndryshim. Ata thonė se shkaku nuk ėshtė pėrdorimi i tepruar i Tamiflusė, por gjithashtu nuk janė nė gjendje tė thonė se nga se ėshtė shkaktuar ky ndryshim. Deri tani nė Shtetet e Bashkuara, nuk janė vėnė re raste tė rėnda gripi. Megjithatė mjekėt shqetėsohen se nėse kjo prirje ndryshon dhe rastet e gripit shtohen, ata nuk kanė ndonjė ilaē tė efektshėm pėr t’i trajtuar pacientėt e tyre. E vetmja gjė qė ekspertėt rekomandojnė nė kėtė situatė ėshtė qė njerėzit tė vaksinohen kundėr gripit dhe tė lajnė duart rregullisht pėr tė mbrojtur veten nga infeksioni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
serena
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 7
Name : 0
Points : 0
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Re: Te reja Shkencore   Wed Jan 14, 2009 8:15 pm

Paniku dhe sėmundjet e zemrės


Ēdo njeri pushtohet nga ankthi, si nė rastet kur ėshtė vonė pėr punė, shkollė ose pėr njė takim tė rėndėsishėm. Por kur ky ankth ėshtė i vazhdueshėm a pa arsye, ai quhet ērregullim apo sulm paniku. Nė raste tė tilla njerėzit dallohen pėr pesimizėm. Nė ēdo gjė ata parashohin fatkeqėsi dhe gjithmonė shprehin shqetėsim tė tepruar, madje edhe pse janė tė vetėdijshėm se shqetėsimi i tyre ėshtė pajustifikueshėm.

Shkencėtarėt thonė se njerėzit qė pėrjetojnė sulme tė shpeshta paniku, shtojnė rrezikun pėr t’u prekur nga sėmundje tė zemrės. Ata mendojnė se ky rrezik vjen nga ngurtėsimi i artereve si pasojė e shtimit tej mase tė veprimtarisė sė sistemit nervor.

Statistikat tregonė se rreth 5 pėrqind e amerikanėve provojnė sulme paniku gjatė njė periudhe tė jetės sė tyre dhe rreth 3 pėrqind i pėrjetojnė ato ēdo vit. Gjithashtu ėshtė vėnė re se shumė prej atyre qė preken nga sulmet tė vazhdueshme tė ndjenjave tė panikut, vuajnė nga sėmundje nė zemėr.

Kohėt e fundit shkencėtarėt pranė Kolegjit Universitar tė Londrės studiuan lidhjen midis panikut dhe problemeve nė zemėr dhe arritėn nė pėrfundimin se paniku mund tė jetė shkaktar i shtimit tė goditjeve nė zemėr. Ata morrėn nė shqyrtim 57 mijė vetė qė vuanin nga paniku qė do tė thotė se kishin provuar ankth tė pakontrolluar pėr mė shumė se 6 muaj. Nė grupin tjetėr ata pėrfshinė persona pa simptoma paniku. Shkencėtarėt vunė re se personat e diagnostikuar me panik kishin 38 pėrqind gjasa pėr tė pėsuar njė goditje nė zemėr dhe 44 pėrqind mė shumė gjasa pėr t’u prekur nga ndonjė sėmundje nė zemėr. Shkencėtarėt spekullojnė se kjo ndoshta vjen si pasojė e ngurtėsimit tė artereve tek personat me panik ku sistemi nervor detyrohet tė veprojė nė mėnyrė tepėr tė sforcuar. Ata i botuan rezultatet e studimit tė tyre nė revistėn evropiane mbi sėmundjet e zemrės.

Por gjatė studimit shkencėtarėt zbuluan njė paradoks; personat qė vuanin nga paniku, megjithėse mund tė prekeshin nga sėmundje tė zemrės, ata kishin 25 pėrqind mė pak gjasa pėr tė vdekur nga sėmundje tė tilla. Ekspertėt thonė se shpjegimi i mundshėm ėshtė se pacientėt qė vuajnė nga paniku shkojnė rregullisht tek mjeku pėr tė kontrolluar gjendjen e tyre, dhe kjo bėn qė rastėsisht tė dallohen edhe problemet nė zemėr e pastaj tė diagnostikohen e trajtohen qė nė fazė mė tė herėshme, ndryshe nga personat e zakonshėm tė cilėt shkojnė tek mjeku njė herė nė 6 muaj a njė vit, ose vetėm kur sėmėndja ka pėrparuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
serena
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 7
Name : 0
Points : 0
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Re: Te reja Shkencore   Wed Jan 14, 2009 8:16 pm

Metodė e re operimi nė shtyllėn kurrizore

Shumė njerėz provojnė dhimbje nė shtyllėn kurrizore, tė cilat shkaktohen nga traumat, mosha e thyer a sforcimet fizike. Kėto krijojnė dhimbje si pasojė e shtypjes a presionit nė fijet nervore. Pėr lehtėsimin e dhimbjeve shpesh pėrdoren barna a masazhe dhe kur kėto nuk japin rezultat, pėrdoret operimi gjatė tė cilit mjekėt ndėrrojnė diskun a ruazėn e dėmtuar.

Njė grup mjekėsh nė qėndrėn mjekėsore tė universitetit Duke nė Karolinėn e veriut thotė se tani po u ofron pacientėve me dhimbje nė shtyllėn kurrizore njė metodė tė re kirugjike, qė ėshtė njė hapje shumė e vogėl, pa prekur aspak fijet muskujve dhe ato nervore.

Mjekėt thonė se pas njė operimi tė tillė pacienti e merr veten shumė shpejt. Gjatė kėtij lloj operacioni, mjekėt kryejnė rreth 200 radiografi tė pacientit, thuajse sa herė qė bisturia prej trupin. Kjo bėhet pėr tė siguruar qė kirurgu po operon nė vendin e dėmtuar tė shtyllės kurrizore pėr tė hequr qendrėn e njė disku tė dėmtuar tė ruazės. Duke bėrė njė tė ēarė tė vogėl nė pjesėn e poshtme tė shtyllės kurrizore, kirurgėt zėvendėsojnė pjesėn e diskut me kockė tė zhvilluar nė laborator, pastaj vendosin vidėn pėr ta lidhur me diskun tjetėr. Operacioni me kėtė metodė tė re zgjat jo mė shumė se njė orėm ose sa 1 e treta e kohės qė nevojitet me mėnyrėn e deritanishme tė operimit kur pacienti qėndron nė spital pėr disa ditė. Rreth 3 orė pas operimit me metodėn e re kirurgjike, kjo paciente hedh hapin e parė dhe pas 6 orėsh ėshtė gati pėr tė shkuar nė shtėpi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Te reja Shkencore   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Te reja Shkencore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: KURIOZITETE NGA JETA DHE SHKENCA-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
September 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website